Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

10/1982. (VII. 21.) MM rendelet

a szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény végrehajtására kiadott 13/1969. (XII. 30.) MüM számú rendelet módosításáról

Az 1969. évi VI. törvény 35. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a belkereskedelmi miniszterrel, a honvédelmi miniszterrel, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a 12. § tekintetében az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, valamint a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, továbbá a 21. § tekintetében az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény végrehajtására kiadott, módosított 13/1969. (XII. 30.) MüM számú rendelet (a továbbiakban: Sztvhr.) 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fővárosi, megyei tanács elnöke a szakmunkásképző intézmény létesítésére, megszüntetésére vagy szüneteltetésére, illetőleg szakirányának (szakmai jellegének) megvátoztatására vonatkozó javaslatot a tervezett intézkedést megelőző naptári év július hó 1. napjáig terjeszti fel a művelődési miniszterhez."

2. §

Az Sztvhr. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az elméleti és gyakorlati oktatást - ha jogszabály másképp nem rendelkezik - a hét 5 napján, hetenkénti vagy oktatási ciklusonkénti váltakozással kell megszervezni. Az elméleti oktatás csak hétfőtől péntekig terjedő napokon szervezhető.

A gyakorlati oktatást azonban a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szerve - az illetékes szakigazgatási szerv, illetőleg érdekképviseleti szerv javaslatára - a tanulót foglalkoztató vállalat munkarendjéhez igazodó más rend szerint is engedélyezheti. A mezőgazdaságban az időszaki munkák idején, átmenetileg, a gyakorlati oktatásnak a hét 6 napján való megszervezését is engedélyezni lehet. Az ilyen esetekben igénybe vett szabadnapokat utóbb ki kell adni."

3. §

Az Sztvhr. 13. §-a (2) bekezdésének harmadik mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az iskola által igénybe nem vett napokon a tanulók gyakorlati oktatáson vesznek részt, azonban a részleges felmentésben részesülőket havi 3 a teljes felmentésben részesülőket pedig havi 5 munkanapon - az iskola által meghatározott időpontban - mentesíteni kell a gyakorlati oktatás alól. A mentesítés idejébe a heti szabadnapok nem számíthatók be."

4. §

Az Sztvhr. 40. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 30 munkanap nyári szünetet az elméleti oktatás befejezése és a következő tanév első tanítási napja közötti időben - a hetenkénti szabadnapok beszámítása nélkül - egybefüggően kell a tanuló részére kiadni. A nyári szünet a tanulmányait befejező (utolsó éves) tanulót nem illeti meg. A téli és a tavaszi szünet mértékét, valamint kiadásának időpontját a művelődési miniszter tanévenként határozza meg."

5. §

Az Sztvhr. 41. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az utolsó éves tanuló részére a szakmunkásvizsgát megelőzően 13 munkanap felkészülési időt kell biztosítani. A felkészülési időt az elméleti oktatás befejezése után, a vizsgabeosztáshoz igazodva - a heti szabadnapok beszámítása nélkül - egybefüggően kell kiadni."

6. §

Az Sztvhr. 55. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az elméleti és a gyakorlati oktatási napokon - ideértve a 40. § (3) bekezdés b)-e) pontjában felsorolt oktatási szünnapokat és az utolsó éves tanulót megillető felkészülési időt is - az egyszeri kedvezményes étkeztetésről (a továbbiakban: ebéd) a gyakorlati oktatást biztosító vállalat, illetőleg iskolai tanműhelyben oktatott tanulók esetében az iskola köteles gondoskodni."

7. §

Az Sztvhr. 75. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"75. § (1) A tanulók napi gyakorlati oktatási ideje - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 7, de legfeljebb 8 (60 perces) óra. Az egyes szakmákban és osztályokban a gyakorlati oktatás napi, illetőleg heti óraszámát az óraterv határozza meg.

(2) A szakmunkás-bérben foglalkoztatott tanulók gyakorlati oktatási idejét - ideértve a munkaközi szünet (ebédidő) kiadását - a dolgozókra előírt napi munkarend szerint is meg lehet állapítani. Az elméleti és a gyakorlati oktatás együttes óraszáma azonban ilyen esetben sem haladhatja meg a heti 42 órát."

8. §

Az Sztvhr. 76. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A tanulók gyakorlati oktatása reggel 6 óra előtt nem kezdődhet, és délutáni oktatás esetén 21 óránál - a szakmunkásbérben foglalkoztatottaké és a középiskolát végzetteké 22 óránál -tovább nem tarthat. Délelőtti-délutáni gyakorlati oktatás esetén, ha a napi foglalkozási idő a 7 órát meghaladja, az igazgató a délutáni gyakorlati oktatás befejezésének legfeljebb 1 órával való meghosszabbítását egyéb esetekben is engedélyezheti."

9. §

Az Sztvhr. ötödik része a következő 95/A. §-sal egészül ki:

"(A Szt. 29. §-ához)

Mentesség a szakmunkásvizsga letétele alól

95/A. § Nem kell szakmunkásvizsgát tennie annak, aki a Szakma Kiváló Tanulója Országos Versenyen I-VI. helyezést ért el."

10. §

(1) Az Sztvhr. 99. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"c) az iskola igazgatójának megbízottja (iskolai vizsgabizottsági tag);"

(2) Az Sztvhr. 99. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Az igazgató saját iskolájában a vizsgabizottságnak - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - nem lehet tagja. Az igazgatóhelyettest és a gyakorlati oktatásvezetőt saját iskolájában az elnöki, illetve az elnökhelyettesi feladatok ellátásával nem lehet megbízni."

11. §

Az Sztvhr. 100. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vizsgabizottság munkáját - a kötelező vizsgatárgyak számától függően - legfeljebb 6 kérdező tanár, illetőleg szakoktató (a továbbiakban: kérdező tanár) segíti, akiket az igazgató bíz meg a jelölteket oktató pedagógusok, illetőleg szakemberek közül."

12. §

Az Sztvhr. a következő 101/A. §-sal egészül ki:

"101/A. § (1) A gyakorlati vizsgát csak ott lehet megszervezni, ahol a kitűzött vizsgamunka (vizsgafeladat) végrehajtásához szükséges minden feltétel megvan.

(2) A vizsgafeltételek (anyag és szerszám, műszaki dokumentáció, mérőeszközök, műszerek stb.) biztosításáról - ha a gyakorlati vizsga megszervezése vállalatnál történik - a vállalat, ha pedig a gyakorlati vizsga megszervezése iskolánál történik, akkor az iskola köteles gondoskodni.

(3) A gyakorlati vizsgával kapcsolatban felmerülő külön költségeket (energia, fűtés, világítás, nyersanyag stb.) a vizsga feltételeit biztosító, a vendéglátóiparban a jelöltet foglalkoztató vállalat viseli. Az elkészült vizsgadarab - ideértve a szakmunkásvizsgát megelőző vizsgamunkát (vizsgaremeket) is - a vizsga feltételeit biztosító tulajdona. Ez utóbbi azonban tulajdonjogáról a jelölt vagy az iskola javára lemondhat, illetőleg a vizsgadarabot - megállapodás alapján (pl. önköltségi áron) - a jelölt megvásárolhatja."

13. §

Az Sztvhr. 103. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A szakmunkásvizsga írásbeli, gyakorlati és szóbeli részből áll."

14. §

Az Sztvhr. 105. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tantárgyi vizsgáért, továbbá a szakmunkásvizsgáért - ideértve a pótló, az ismétlő, a javító, a kiegészítő, valamint a második és a további szakmunkásvizsgát (a továbbiakban együtt: szakmunkásvizsga) - vizsgadíjat kell fizetni. A vizsgadíjakat az 5. számú melléklet 2. pontja tartalmazza."

15. §

(1) Az Sztvhr. 106. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vizsgadíjat az iskolának az Országos Takarékpénztárnál vezetett költségvetési elszámolási számlájára kell befizetni, az iskola által megadott szakfeladatrend megnevezéssel."

(2) Az Sztvhr. 106. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szakmunkásbizonyítvány illetéke azonos a középiskolai érettségi bizonyítvány - külön jogszabályban meghatározott - illetékével, amelyet a jelöltnek illetékbélyegben kell lerónia."

16. §

(1) Az Sztvhr. 110. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki; egyben a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(3) A szakmunkásvizsga letétele alól mentesült tanulók szakmunkásbizonyítványát kiállító állami szakmunkásvizsga bizottságról, valamint a szakmunkásbizonyítvány minősítéséről külön jogszabály rendelkezik."

(2) Az Sztvhr. 110. §-a új (4) bekezdésének harmadik mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A szakmunkásbizonyítvány másodlatra, valamint a szakmunkásbizonyítványt helyettesítő igazolásra a középiskolai érettségi bizonyítvány -külön jogszabályban megállapított - illetékével azonos illetéket kell leróni."

17. §

Az Sztvhr. 119. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"c) a honvédelmi miniszter a főhatósági felügyelete alá tartozó tiszthelyettes- és szakmunkásképző tanintézetekre kiterjedően az elméleti és gyakorlati oktatás, valamint az oktatási szünetek kiadásának rendjét."

18. §

(1) Az Sztvhr. 1. számú mellékletének (a továbbiakban: OSZJ) a "800 Vegyipar" címhez tartozó szövegrésze helyébe a következő szövegrész lép:

(2) Az OSZJ-nek az "1700 Növénytermesztés" címhez tartozó "Mezőgazdasági gépész" szövegrésze a következő 4. ponttal egészül ki:

19. §

Az Sztvhr. 2. számú mellékletében "Az OSZJ-ből törölt szakmák jegyzéke" a következő szövegrésszel egészül ki:

20. §

(1) A szakmai kategória jegyzék "2. Kategória" című pontjának "mezőgazdasági gépész" szövegrésze után a felsorolás a következő szövegrésszel egészül ki:

"erdőgazdasági gépész"

(2) Az Sztvhr. 3. számú mellékletében "A szakmák kategorizálása" című jegyzék (a továbbiakban: szakmai kategória jegyzék) "3. Kategória" című pontjának "vegyész-analitikus" szövegrésze helyébe a következő szövegrész lép:

"általános vegyész"

21. §

Az Sztvhr. 5. számú mellékletének 2-4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. Vizsgadíjak

a) a tantárgyi vizsga díja

- öt tantárgyig 80 Ft

- ötnél több tantárgy esetén 120 Ft

b) a szakmunkásvizsga díja (ideértve a pótló, a javító, a kiegészítő, valamint a második és további szakmunkásvizsgát is) egységesen 180 Ft

c) az ismétlő vizsga díja 300 Ft

3. A szakmunkásvizsga bizottság tagjait megillető vizsgáztatási díjak

a) elnök jelöltenként 20 Ft

b) elnökhelyettes jelöltenként 20 Ft

c) a vizsgabizottság többi tagja jelöltenként 10 Ft

d) kérdező tanár (szakoktató) jelöltenként 10 Ft

e) dolgozatjavítási díj jelöltenként 8 Ft f) jegyző: jelöltenként 8 Ft

4. Az igazgatót a szakmunkásvizsgával kapcsolatban megillető díj jelöltenként 5 Ft"

22. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az Sztvhr. 74. §-ának (2)-(3) bekezdése, 96. §-a előtt az "Szt. 29. §-ához" szövegrész, 99. §-ának (1) bekezdésében "a bizottság további tagjai" szövegrész, valamint a (4) bekezdés második és harmadik mondata, az Sztvhr. 102. §-ának (2) bekezdése, 107. §-ának (2) bekezdése, 109. §-ának (2)-(3) bekezdése, továbbá az 5. számú melléklet címéből az "okirati illeték" szövegrész a hatályát veszti.

Köpeczi Béla s. k.,

művelődési miniszter