Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

12/1982. (IV. 20.) PM-KkM együttes rendelet

a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM számú együttes rendelet módosításáról

A vám- és pénzügyőrségről, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 9/1966. (II. 5.) Korm. számú rendeletben kapott felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a következüket rendeljük:

1. §

A vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló - módosított - 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM számú együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 7. §-ának (4)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(4) A közforgalmú fuvarozóvállalatnak (a továbbiakban: fuvarozóvállalat) és a postának az államhatárt szolgálatteljesítés miatt átlépő - az e rendelet 5. számú mellékletében meghatározott - dolgozói, továbbá a határforgalom lebonyolítását és ellenőrzését külföldi szolgálati helyen végzők által behozott vámáruk vámkezelésekor az e rendelet 5. számú mellékletében foglaltakat kell alkalmazni.

(5) A vámáru jogellenes belföldi forgalomba hozatalakor külkereskedelmi áruforgalom esetében a Kereskedelmi Vámtarifát, ajándékforgalom esetében az Ajándék Vámtarifát, minden más esetben pedig az Utas Vámtarifát kell a vám kiszabásánál alkalmazni."

2. §

Az R. 16. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Mellékúton csak a határsávforgalomban vám- és engedélymentesen behozható, illetőleg kivihető, valamint a (2) bekezdésben meghatározott áruk szállíthatók át az államhatáron. Más áruk mellékúton való átszállítását a BM Határőrség Országos Parancsnokságával és a Közlekedés- és Postaügyi Minisztériummal egyetértésben az országos parancsnokság engedélyezi. Az engedélyezés iránti kérelmet az áruszállítási szerződés megkötése előtt az országos parancsnoksághoz kell benyújtani."

3. §

Az R. 26. §-a (6) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az ellenőrző vizsgálat alkalmával vámvizsgálatot is kell tartani, ha)

"a) csempészet, devizagazdálkodás megsértése, tiltott határátlépés vagy embercsempészet bűncselekmény, illetőleg vámszabálysértés vagy devizaszabálysértés elkövetésére van gyanú,".

4. §

(1) Az R. 33. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Írásbeli árunyilatkozatot a szükséges adatoknak az országos parancsnokság által - külkereskedelmi áruforgalom területén a Külkereskedelmi Minisztériummal egyetértésben - rendszeresített nyomtatványba való bejegyzésével, illetőleg a (4) bekezdés szerint írásbeli árunyilatkozatnak tekintendő okmányok kitöltésével minden szállítmányról külön-külön kell adni. Az írásbeli árunyilatkozathoz az árunyilatkozatot adónak kell csatolnia mindazokat az okmányokat (pl. számla, konszignáció, engedély, bizonylat), amelyek a vámkezeléshez szükségesek, továbbá az árunyilatkozatot alá kell írnia."

(2) Az R. 33. §-a (5) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az árunyilatkozatot vissza kell utasítani, ha)

"d) csempészet vagy devizagazdálkodás megsértése bűncselekmény, illetőleg vámszabálysértés vagy devizaszabálysértés elkövetésére van gyanú;".

5. §

Az R. 39. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"39. § (1) A vámraktárba beraktározott áru után - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével -a raktározás időtartamára raktárdíjat kell fizetni.

A raktárdíj

a) a 40. § (3) bekezdésében meghatározott áru után - tekintet nélkül a súlyukra - darabonként és megkezdett naponként 500 Ft,

b) postacsomag után - tekintet nélkül a súlyukra - csomagonként és megkezdett naponként 5 Ft,

c) egyéb áruk után megkezdett 100 kilogrammonként és naponként 10,- Ft.

(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti raktárdíj alkalmazása szempontjából

a) a vámhivatal által letétbe vett és soron kívül értékesített gyorsan romló árukat legalább egy napon keresztül raktározottnak kell tekinteni;

b) ha a raktározott áru értéke nem éri el az esedékes raktárdíj összegét, az áruérték és a raktárdíj közötti különbözetet nem kell megfizetni.

(3) Nem kell raktárdíjat fizetni:

a) az értékesítésre, illetőleg az államnak ellenszolgáltatás nélkül felajánlott és elfogadott vámáruk után, a felajánlás napjától;

b) a lefoglalt vámáruk után,

c) a lefoglalt, de az elkobzás mellőzésével kiadni rendelt áruk után a kiadást elrendelő határozat jogerőre emelkedését, illetőleg a jogerős határozatban megállapított teljesítési határidő elteltét követő napig;

d) a talált és elhagyott vámáruk után addig a napig, ameddig azok tulajdonjogát nem igazolják;

e) a vámhivatal kéziraktárába beraktározott vámáruk után a beraktározás napjától számított 15 napra, illetőleg ha a vámkezeléshez engedély szükséges, az engedély (annak elutasítása) keltétől számított 8. napig.

(4) A raktárdíj az árunak a vámraktárból való kiraktározásakor, illetőleg akkor esedékes, ha az áru értéke a raktárdíjat nem fedezi.

(5) Az esedékes raktárdíjat a megyei (fővárosi) parancsnokság indokolt esetben elengedheti vagy mérsékelheti."

6. §

Az R. 40. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § az alábbi (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A kiviteli engedély hiánya vagy egyéb kiviteli korlátozás miatt az utasok által letétbe helyezett áru a vámhivatal kéziraktárában a raktárdíj esedékességéig, legfeljebb azonban három hónapig raktározható. Az ilyen áruról - a (4) bekezdésben foglaltak kivételével - "Raktározási elismervény"-t kell kiállítani, amelynek felmutatója az árut a raktározási határidőn belül, az esedékes raktárdíj megfizetése után átveheti.

(4) Nem kell "Raktározási elismervény"-t kiállítani az olyan letétbe helyezett áruról, amelynek értéke darabonként az 500,- Ft-ot nem haladja meg."

7. §

(1) Az R. 45. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A vámraktárban elhelyezett áru értékesíthető, ha)

"d) a 40. § (3) bekezdésében meghatározott áru után a raktározási díj esedékessé vált, más áruk esetében, ha a beraktározó a raktárdíjat az esedékesség időpontjáig nem fizette meg, vagy az árut jogerősen elkobozták,"

(2) Az R. 45. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Csempészet vagy vámorgazdaság bűncselekmény, illetőleg vámszabálysértés miatt lefoglalt vámárut, továbbá a devizaszabálysértés miatt lefoglalt árut csak az elkobzást elrendelő határozat jogerőre emelkedése után szabad értékesíteni. A lefoglalt vámáru (áru) előzetes, illetőleg elkobzás utáni értékesítését külön jogszabály szabályozza."

(3) Az R. 45. §-ának (5) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyúttal a jelenlegi (6) bekezdés számozása (7) bekezdésre változik:

"(5) Értékesítés előtt - a (6) bekezdésben foglaltak kivételével - fel kell szólítani a beraktározót, hogy a raktározott vámárut 8 napon belül vagy a belföldi forgalom számára vámkezeltesse vagy külföldre szállítsa vissza, illetőleg a beraktározott áruk után esedékessé vált raktárdíjat fizesse meg. Fuvarozó vállalat raktárában raktározott vámáruk esetében ezt a felszólítást a fuvarozó vállalat útján kell eljuttatni a rendelkezésre jogosulthoz.

(6) A 40. § (3) bekezdésében meghatározott áru - ha utána a raktárdíj esedékessé vált - azonnal értékesíthető."

8. §

Az R. 48. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Behozatali előjegyzésben lehet vámkezelni:)

"b) a nem külkereskedelmi áruforgalomban ideiglenes használat céljából ellenszolgáltatás nélkül behozott, nem kereskedelmi jellegű vámárut. A címzett által átvállalt egyes költségek (fuvardíj, biztosítás stb.) e pont alkalmazása szempontjából nem minősülnek ellenszolgáltatásnak."

9. §

Az R. 50. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 48. § (1) bekezdésének c) pontjában, valamint a (2) bekezdés a) pontjának második fordulatában említett célból behozott vámáruk behozatali előjegyzésben való vámkezeléséhez a Külkereskedelmi Minisztérium behozatali engedélyét - lecserélés esetében a kiviteli engedélyét is - be kell mutatni."

10. §

Az R. 74. §-ának b) pontja a következő országgal egészül ki:

"Bissau-Guineai Köztársaság"

11. §

Az R. 84. §-a (9) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) a külszolgálat ideje alatti külföldi jövedelem összegét."

12. §

Az R. 90. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"90. § (1) Az országos parancsnokság - külkereskedelmi áruforgalom tekintetében a Külkereskedelmi Minisztériummal egyetértésben -a 71-89. §-okban meghatározott vámmentességen kívül, egyéb esetben és visszaható hatállyal is engedélyezhet vámmentességet vagy vámkedvezményt

(2) A 71-89. §-okban meghatározott vámmentesség csempészet, vámorgazdaság bűncselekmény vagy vámszabálysértés tárgyát képező vámárukkal kapcsolatban nem alkalmazható"

13. §

Az R. 93. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"93. § A külföldi fizetőeszközben kifejezett vámértéket az MNB által megállapított és a vámkezeléskor érvényes hivatalos deviza eladási árfolyamon kell forintra átszámítani."

14. §

(1) Az R. 95. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Jogellenes belföldi forgalomba hozatal esetében a vám alapja - a gépkocsi és annak fő-alkatrésze kivételével - a vámárunak a csempészet vagy vámorgazdaság bűncselekmény, illetőleg a vámszabálysértés elkövetése napján, ha pedig ez az időpont nem állapítható meg, a felfedés napján fennálló jellegének megfelelő vámértéke, illetőleg belföldi forgalmi értéke."

(2) Az R. 95. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a bíróság a vámfizetésre kötelezettet jogerősen - egészben vagy részben - elkobzást pótló érték megfizetésére kötelezte, annak összegével a vámkiszabás alapját csökkenteni kell."

15. §

Az R. 96. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A lefoglalás lehetősége nélkül jogellenesen forgalomba hozott vámáru után esedékes vámot csempészet vagy vámorgazdaság bűncselekmény gyanúja esetében a nyomozás befejezése után államigazgatási határozattal, vámszabálysértés esetében pedig a szabálysértés elbírálásáról szóló határozattal kell közölni.

(3) Az (1) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni a vám helyesbítésekor kiszabott vám közlésére is."

16. §

Az R. 99. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Ha a külkereskedelmi áruforgalomban behozott-vámárunak a vám kiszabásakor elfogadott vámértéke nem felelt meg a vámkezeléskor fennállott valóságos vámértéknek, a vámot, a vámmal együtt fizetendő adót, kamatot, vámpótlékot, vámkezelési díjat a vám visszatérítésére vonatkozó igény, illetőleg a nem közölt vám követelési jogának elévülési határidején belül - a (2) és (3) bekezdésben foglaltak kivételével - kérelemre vagy hivatalból helyesbíteni kell.

(2) A helyesbítést mellőzni kell, ha a visszafizetendő vagy bevételezendő vám, vámmal együtt fizetendő adó, kamat, vámpótlék és vámkezelési díj együttes összege árunyilatkozatonként az 500 Ft-ot nem haladja meg."

17. §

Az R. 101. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Különleges méltánylást érdemlő esetben a nem külkereskedelmi áruforgalomban behozott vámáruk után esedékes vagy befizetett vámot, kamatot és vámkezelési díjat, ideértve a csempészet vagy vámorgazdaság bűncselekménnyel, illetőleg a vámszabálysértéssel kapcsolatos vámot is - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a megyei (fővárosi) parancsnokság elengedheti vagy mérsékelheti."

18. §

(1) Az R. 103. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A külkereskedelmi áruforgalomban behozott, vámraktáron kívül raktározott vámáru után az első beraktározást követő tizenötödik - a belföldi tértiáru, valamint a kiviteli előjegyzésből visszahozott belföldi áru esetében a harmincadik - naptól a vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárás, a behozatali előjegyzés vagy a belföldi forgalom számára való vámkezelés céljából tartott belső áruvizsgálat napjáig napi 300 Ft kamatot kell fizetni."

(2) Az R. 103. §-a a következő (7)-(11) bekezdéssel egészül ki:

"(7) Ha a külkereskedelmi áruforgalomban nem államközi szerződés alapján behozott vámáru vámkezelését - az árutovábbítás és a vámraktáron kívüli raktározás kivételével - az államhatáron működő vámhivatalnál számla bemutatása nélkül kérik, és a számlát a vámkezeléstől számított hatvan napon belül nem nyújtják be, a hatvanadik naptól a számla bemutatásának napjáig napi 200 Ft kamatot kell fizetni. A kamatot a vámhivatal a számla bemutatásának napján, ennek hiányában naptári hónaponként szabja ki és szedi be.

(8) A külkereskedelmi áruforgalomban behozott és behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáru után - az előjegyzett vámáru hulladékának és melléktermékének, valamint bérmunka esetében a maradékának kivételével - az előjegyzésbevétel napjától a belföldi forgalom számára való vámkezelés napjáig, az 54. § (3) bekezdésének alkalmazása esetén a visszaviteli határidő lejártáig, az esedékessé vált vám alapulvételével, minden megkezdett naptári hónapra 1%-os kamatot kell fizetni.

(9) A (8) bekezdésben meghatározott kamatot - ha annak érvényesítése az 54. § (3) bekezdése szerint történt - vissza kell téríteni akkor, ha a vámáru után kiszabott vámot a vámhivatal a 100. § (1) bekezdésének b) pontja alapján visszatéríti.

(10) Ha a vámfizetésre kötelezett jogi személy a vámot a megállapított teljesítési határidőig nem utalja át, a vám esedékessége napjától a vám befizetése (inkasszálása) napjáig minden megkezdett naptári hónapra 1%-os kamatot köteles fizetni.

(11) Ha a külkereskedelmi áruforgalomban behozott vámáru vámkezelése a vámhivatal megtévesztésével történt, az ebből keletkező - a vámhivatal által utólag megállapított - vámhiány után a vámfizetésre kötelezettnek a vámkezelés napjától a felfedés napjáig, minden megkezdett naptári hónapra 1%-os kamatot kell fizetnie."

19. §

Az R. 106. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A jogorvoslati eljárás során a vám, a vámmal együtt fizetendő adó. a kamat, a vámpótlék és a vámkezelési díj kiszabását és bevételezését, illetőleg visszafizetését mellőzni kell, ha azok együttes összege a külkereskedelmi áruforgalomban az 500 Ft-ot, egyéb forgalomban pedig a 100 Ft-ot nem haladja meg."

20. §

Az R. 108. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fuvarozó vállalat és a posta, valamint a szállítmányozó vállalat köteles a vámhivatal részére a vámszolgálat ellátásához szükséges minden felvilágosítást megadni, valamint gondoskodni arról, hogy alkalmazottjai végrehajtsák a vámjogszabály rájuk vonatkozó rendelkezéseit. Az alkalmazottak kötelesek a szolgálatuk közben tudomásukra jutott csempészet és vámorgazdaság bűncselekményt vagy vámszabálysértést a vámhivatalnak bejelenteni.".

21. §

(1) Az R. 2. számú mellékletét képező Utas Vámtarifa végrehajtási szabályainak 12. a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. a) Nem kell a vámot megfizetni az utas által magával hozott vagy általa külföldön feladott vámáruk után, ha azok mennyisége az Utas Vámtarifa 4. hasábjában meghatározott mennyiséget, együttes belföldi forgalmi értéke pedig személyenként az 5000 Ft-ot nem haladja meg."

(2) Az R. 2. számú mellékletét képező Utas Vámtarifa végrehajtási szabályai 13. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. A 12. a) pontban meghatározott kedvezmény a csempészet vagy vámorgazdaság bűncselekmény, illetőleg a vámszabálysértés tárgyát képező árukkal kapcsolatban nem alkalmazható."

22. §

Az R. a jelen rendelet melléklete szerinti 5. számú melléklettel egészül ki.

23. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, a 20. § (1) bekezdésének rendelkezéseit 1982. január 1-től kell alkalmazni. Az R. 7. §-ának (6) bekezdése, valamint az R. 2. számú mellékletét képező Utas Vámtarifa végrehajtási szabályainak 14. pontja e rendelet kihirdetése napján hatályát veszti.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Veress Péter s. k.,

külkereskedelmi miniszter

Melléklet a 12/1982. (IV. 20.) PM-KkM számú együttes rendelethez

"5. sz. Melléklet a 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM számú együttes rendelethez

A fuvarozóvállalati és a postai alkalmazottak, valamint a határforgalom lebonyolításában és ellenőrzésében résztvevők vámkedvezménye.

I. Külföldön közlekedő magyar folyami jármű személyzetét megillető vámkedvezmény

1. A külföldön közlekedő magyar folyami vízi jármű személyzete (beleértve a hajóéttermi személyzetet is), továbbá a külföldi folyami vízi jármű magyar személyzete az 5. pontban meghatározott mennyiségű vámárukat vám- és engedélymentesen hozhatja be, ha egy naptári év alatt a behozott vámáru mennyisége az ott felsorolt mennyiséget, belföldi forgalmi értéke pedig a 25 000 Ft-ot nem haladja meg.

2. A 30 napot meg nem haladó külföldi szolgálat esetében - az évi keret terhére - a külföldön eltöltött napokra kifizetett járandóság (napidíj, zsebpénz) 50%-a erejéig vásárolt, legfeljebb azonban 5000 Ft-ot meg nem haladó belföldi forgalmi értékű vámáru - beleértve az 1000 Ft-ot meghaladó egyedi értékű tartós használati tárgyakat is - hozható be vámmentesen. A hajózási alkalmazott részére kifizetett járandóság összegét a vízi jármű parancsnokának kell igazolnia.

3. A 31-120 nap között eltöltött külföldi szolgálat esetében legfeljebb az évi keret 50%-ának (12 500 Ft-nak) megfelelő értékű vámáru, 120 külföldön eltöltött nap után pedig a teljes évi keret (25 000 Ft értékű vámáru) hozható be vámmentesen.

4. Az I/2. és az I/3. pontban meghatározott vámkedvezmény alkalmazása szempontjából lehetőség van legfeljebb két évi vámmentes keret összegének az összevonására.

5. Az I/1. pontban meghatározott évi értékkeret terhére egyes áruféleségekből vámmentesen - a gépkocsi kivételével - az Utas Vámtarifa 4. hasábjában meghatározott mennyiségű vámáruk vámkezelhetők.

6. A vámmentes értékhatárt meghaladó értékű vámáruk - 10 000 Ft-on felüli érték esetében az MNB engedélyével - az Utas Vámtarifa rendelkezései szerint vámkezelhetők.

II. Egyéb fuvarozóvállalati és postai alkalmazottakat megillető vámkedvezmények

1. Vámmentesek a közforgalmú fuvarozóvállalatnak és a postának az államhatárt szállítóeszközön való szolgálatteljesítés miatt átlépő - ideértve, függetlenül az igénybevett szállítóeszköztől a szolgálatteljesítésből történő hazatérés esetét is -, alább felsorolt alkalmazottai által behozott nem kereskedelmi jellegű vámáruk, ha azok belföldi forgalmi értékének összege havonta nem haladja meg:

- az autóközlekedési vállalatok és egyéb fuvarozóvállalatok gépkocsivezetőinél, valamint a menetrend szerinti járatokon közlekedő kalauzoknál,

a MALÉV hajózó személyzeténél (stewardess is), valamint a GYSEV osztrák vonalszakaszain dolgozó pályamunkásoknál a 2000 Ft-ot,

- a hálókocsi kalauzoknál, a vasúti étkezőkocsi személyzeténél, továbbá a MÁV és a GYSEV alkalmazottaknál (vonatszemélyzet, vonatátvevők, vonat- és mozdonyvezetők, kocsilakatosok stb.) az 1500 Ft-ot,

- a mozgópostai alkalmazottaknál az 1000 Ft-ot.

2. A megállapított havi vámmentes keretet -legfeljebb hat hónapra - összevontan is igénybe lehet venni. Összevonni csak azoknak a hónapoknak igénybe nem vett vámkedvezményét lehet, amelyekben ténylegesen külföldi munkavégzés történt.

3. A vámmentes kereten felüli áruérték után 40% vámot kell kiszabni és beszedni. A kiszabott vám megfizetése tekintetében a 98. § (4) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni. A vámkezeléshez 10 000 Ft értékhatár felett az MNB engedélye is szükséges.

III. A határforgalom lebonyolítását és ellenőrzését külföldi szolgálati helyen végzőket megillető vámkedvezmény

A határforgalom lebonyolítását és ellenőrzését külföldi szolgálati helyen végzők - ideértve az Esztergom-Sturovó közötti komphajójárat magyar dolgozóit is - a havonta rendszeresen kapott külföldi fizetőeszköz fele összegét meg nem haladó értékű, nem kereskedelmi mennyiségű árukat hozhatják be vámmentesen.

IV. Közös szabályok

Az I-III. pontokban foglaltak szerinti vámkezelést írásbeli árunyilatkozattal kell kérni. Az I-III. pont alkalmazásában kereskedelmi mennyiség fogalma szempontjából az egyes áruféleségekből az Utas Vámtarifa szerint vámkezelhető mennyiséget kell évenként, illetőleg tárgyhavonként figyelembe venni. A nem vámkezelhető vámárukat értékesítésre kell felajánlani."

Tartalomjegyzék