Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1982. évi 31. törvényerejű rendelet

az ipari szövetkezetekről szóló 1971. évi 32. törvényerejű rendelet módosításáról

1. § Az ipari szövetkezetekről szóló 1971. évi 32. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Iszt.) 4. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szövetkezet a jogszabályok és az alapszabály keretei között szervezeti és működési, valamint munkaügyi szabályzatot alkot. Az alapszabály további önkormányzati szabályzatok alkotását is előírhatja."

2. § Az Iszt. 5. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § (1) A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

a) az elnöknek (elnökhelyettesnek), a vezetőség tagjainak, a felügyelő bizottság elnökének és tagjainak a megválasztása, felmentése, visszahívása és elmozdítása;

b) a középtávú és távlati terv elfogadása.

(2) Az alapszabály úgy rendelkezhet, hogy a közgyűlés a vezetőségbe és a felügyelő bizottságba póttagokat választ. A póttagok a rendes tagok tartós akadályoztatása esetén azok feladatait látják el.

(3) A küldöttgyűlés hatáskörébe tartozik:

a) az alapszabály módosítása - kivéve, ha erre beolvadás miatt van szükség -, valamint a szövetkezet önkormányzati szabályainak (1971. évi III. törvény, a továbbiakban: Szvt. 18. §-a) és az elosztási viszonyokat érintő egyéb belső szabályzatoknak a megalkotása és módosítása;

b) a szövetkezeti döntőbizottság elnökének és tagjainak, továbbá a nőbizottság és a szövetkezeti bizottság elnökének a megválasztása, felmentése és visszahívása;

c) a b) pontban felsorolt tisztségviselők, valamint a nőbizottság és a szövetkezeti bizottság tagjainak az elmozdítása, továbbá - tisztségükkel összefüggésben - valamennyi tisztségviselő egyéb felelősségre vonása;

d) a magasabb vezetői munkakört betöltő tagok és alkalmazottak felelősségre vonása;

e) döntés minden olyan kérdésben, amelyet jogszabály vagy az alapszabály a küldöttgyűlés hatáskörébe utal.

(4) Ha a szövetkezet taglétszáma a százötven főt nem éri el, küldöttgyűlés nem alakítható. Kétszázötven fős taglétszámon alul az alapszabály rendelkezik küldöttgyűlés alakításáról."

3. § Az Iszt. 7. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép; egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(3) A szociális ellátást, valamint a lakás, a kulturális és sport célokat szolgáló alapok felhasználására vonatkozó javaslatokat a vezetőség a szövetkezeti bizottság, a szakszervezet és az ifjúsági szervezet helyi szervének egyetértésével terjeszti az illetékes vezető testület elé."

4. § Az Iszt. 10. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A kiváláshoz való hozzájárulás felől a közgyűlés a jelenlevő tagok több mint felének szavazatával és nyílt szavazással dönt."

5. § Az Iszt. 14. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a vezetőség a próbaidős tag felvételi kérelmét elutasítja, köteles a kérelmet a munkahelyi tanácskozás indítványára, vagy a tag kérelmére a következő küldöttgyűlés elé terjeszteni. E kérelemnek a próbaidős tagsági viszony megszüntetésére nincs halasztó hatálya."

6. § Az Iszt. a következő 18/A. §-sal egészül ki:

"18/A. § A tag - a kilépés szabályainak megfelelő alkalmazásával - más ipari szövetkezetbe átléphet."

7. § Az Iszt. 20. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § (1) A szövetkezet helyileg különálló vagy elkülönült tevékenységet végző szervezeti egységeiben dolgozók közössége munkahelyi tanácskozáson

a) a tagok sorából megválasztja, felmenti, illetőleg visszahívja a küldöttgyűlésnek a közösséget képviselő küldöttjét, a munkahelyi tanácskozás vezetőjét, továbbá az alapszabály által meghatározott esetben a nőbizottság és a szövetkezeti bizottság tagjait és a közgyűlés (küldöttgyűlés) által létesített más bizottságok tagjait;

b) a tagok sorából megválasztja a közgyűlés (küldöttgyűlés) hatáskörébe tartozó tisztségviselők választását előkészítő jelölő bizottság tagját (tagjait);

c) véleményt nyilvánít a próbaidős tag felvételi kérelme felől;

d) dönt a közösség részére meghatározott jutalom-keret személy szerinti elosztásáról;

e) kezdeményezi és szervezi a közösségben a szocialista munkaversenyt és javaslatot tesz, illetőleg véleményt nyilvánít a kiemelkedő munkát végző dolgozók jutalmazása és kitüntetése ügyében;

f) előzetesen véleményt nyilvánít a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott közvetlen termelés-irányítók megbízatása felől és időközönként értékeli a munkájukat;

g) az önkormányzati szabályzatok rendelkezései szerint dönt, illetőleg véleményt nyilvánít a munka végzésével, értékelésével, a munkadíjazással, a munkadíjkeret elosztásával és a szociális juttatásokkal kapcsolatos, továbbá a munkafegyelmet érintő kérdésekben.

(2) Az (1) bekezdés a)-c) pontjaiban foglalt önkormányzati jogkör - a munkahelyi tanácskozás vezetőjének megválasztására vonatkozó jogkör kivételével - csak a tagokat illeti meg.

(3) Munkahelyi tanácskozást szükség szerint, de évente legalább háromszor kell tartani; működésének rendjét - a szervezeti és működési szabályzat keretei között - a közösség határozza meg.

(4) A munkahelyi tanácskozás vezetőjét a közösség az alapszabályban meghatározott időtartamra, de legfeljebb öt évre választja. A tanácskozás vezetője:

a) gondoskodik a tanácskozások rendszeres megtartásáról, a javaslatoknak és észrevételeknek a közgyűlés, a küldöttgyűlés és a vezetőség elé terjesztéséről;

b) beszámol a közösségnek a küldöttgyűlés döntéseiről;

c) javaslatot tesz a közösségnek a jutalomkeret elosztására, a kitüntetések, illetőleg kitüntető címek odaítélésére;

d) a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott keretek között a tanácskozás összehívása nélkül, utólagos beszámolási kötelezettséggel gyakorolja a tanácskozást megillető véleményezési és javaslattételi hatásköröket.

(5) A szervezeti egység vezetőjét nem lehet a munkahelyi tanácskozás vezetőjének megválasztani."

8. § Az Iszt. 23. §-a (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Tilos a foglalkoztatás szüneteltetése azokban az esetekben, amelyekben a munkajogi szabályok a felmondást tiltják. Csak különösen indokolt esetben szüneteltethető a tag foglalkoztatása azokban az esetekben, amelyekben a munkajogi szabályok a felmondást korlátozzák."

9. § Az Iszt. 25. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép; egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(2) A közgyűlés vagy a küldöttgyűlés - a munkahelyi tanácskozás indokolt javaslatára - megszüntetheti a szövetkezet foglalkoztatási kötelezettségét annál a tagnál, aki öregségi nyugdíjra vált jogosulttá."

10. § Az Iszt. a következő 25/A. §-sal egészül ki:

"25/A. § A szövetkezet foglalkoztatási kötelezettségének megszüntetése esetén

a) a tagnak a célrészjegy és a tagsági kölcsön címén teljesített vagyoni hozzájárulását a tagsági viszony megszűnésénél irányadó szabályok szerint ki kell adni; a tag és a vezetőség megállapodhat abban, hogy az említett vagyoni hozzájárulást a tag - legfeljebb két évre, az osztalékra, illetőleg a kamatra való jogosultsága mellett - visszahagyja:

b) a tag a közgyűlésen tanácskozási joggal vesz részt."

11. § Az Iszt. 40. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"40. § A szövetkezetek a területi elv alapján alakítják meg a szövetségeiket."

12. § (1) Ez a törvényerejű rendelet 1983. január 1-én lép hatályba.

(2) A törvényerejű rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az Iszt. 4. §-a (2) bekezdésében az érdekelt bizottságok bevonása helyébe a bizottságok egyetértése lép; a 4. § (2)-(3) bekezdésében és 22. §-ában a szabályzatokra, illetőleg más belső szabályzatokra való utalás helyébe az önkormányzati szabályzatokra utalás lép; a 11. §-a (1) bekezdésében a tizennegyedik életévre történő utalás tizenötödik életévre változik; a 19. § (3) bekezdése, valamint a 23. §-a (3) bekezdéséből és a 24. §-a (2) bekezdésének b) pontjából a "lényegesen" kifejezés, valamint a 39. § (1) bekezdése és (2) bekezdésének d) pontja hatályát veszti.

(3) A szövetkezetek, valamint a területi szövetségeik 1983. június 30-ig kötelesek alapszabályaikat és más kötelező önkormányzati szabályzataikat felülvizsgálni, és az alapszabályt harminc napon belül az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervnek jóváhagyás végett megküldeni.

(4) Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a törvényerejű rendeletet az ipari szövetkezetekről szóló 1971. évi 32. törvényerejű rendelettel és végrehajtási rendeletével egységes szerkezetbe foglalva közzétegye, s egyben az érdemet nem érintő szövegmódosításokat átvezesse.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára