35/1982. (VIII. 1.) PM-ÁH rendelet
a belföldi beruházási célú fővállalkozás ár- és pénzügyi feltételeiről
A gazdálkodó szervezetek szállítási és vállalkozási szerződéseiről szóló 7/1978. (II. 1.) MT számú rendelet 44. §-ának (4) bekezdése alapján - az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, az ipari miniszterrel, az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel és a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:
Az ellenszolgáltatás meghatározása
1. §
(1) A fővállalkozási szerződésben az ellenszolgáltatást általányáron vagy tételes elszámolás kötelezettségével lehet megállapítani.
(2) Az ellenszolgáltatás fedezetet nyújt a fővállalkozó tevékenységének a valószínűsíthető kockázatot is figyelembe vevő költségeire és hasznára.
(3) Az ellenszolgáltatás nem lehet ellentétes a tisztességtelen haszon megállapításának irányelveiről szóló jogszabályban foglaltakkal.
Átalányáras szerződés
2. §
(1) Átalányárban való vállalás esetén az ellenszolgáltatás szabad árformába tartozik. Az ajánlat részletezettségében, annak műszaki tartalmában a felek állapodnak meg.
(2) Az átalányárat
a) a felek által közösen feltételezett árváltozást is tartalmazó végleges áron, vagy
b) a szerződéskötéskor érvényes áron, az árváltozás feltételeinek (csúszó ár alkalmazására vonatkozó záradék) kikötésével
lehet megállapítani.
(3) A csúszó ár alkalmazására vonatkozó záradékban a szerződő feleknek meg kell állapítani
a) azokat a termékeket és szolgáltatásokat, amelyek árának, illetve azokat a bérkategóriákat, amelyek mértékének módosulását az érvényesíthető ár megállapítására szolgáló index számításánál figyelembe kell venni;
b) ezen termékek, szolgáltatások és bérkategóriák súlyát az árindex mutatójában;
c) azt a feleken kívülálló adatforrást (adatforrásokat), amelyből megállapítható a megjelölt termékek és szolgáltatások árának, illetve a bérek mértékének változása a szerződéskötés és a szerződés szerinti teljesítés időpontja között;
d) az árindex érvényesítésének időtartamát, időpontjait a fizetési feltételekkel összhangban.
A tételes elszámolás kötelezettségével kötött szerződés
3. §
(1) A tételes elszámolás kötelezettségével kötött szerződésben az ellenszolgáltatás a szerződéses alapárból és a fővállalkozói díjból áll.
(2) A szerződéses alapár magában foglalja a szerződés teljesítéséhez szükséges termékek és szolgáltatások együttes értékét. Meghatározásához a fővállalkozó köteles ajánlati költségvetést készíteni az ismert vagy szakszerűen becsült műszaki adatokra épülő, az árrendelkezéseket is figyelembe vevő árkalkuláció alapján.
(3) A fővállalkozói díj mértékében a felek - a beruházás bonyolultsága, újszerűsége és a vállalt határidő figyelembevételével - szabadon állapodnak meg. Ha azonban a szerződés más jogszabály alapján nem köthető meg szabad áron, akkor a fővállalkozói díj nem haladhatja meg a szerződéses alapár 4%-át
A fővállalkozási tevékenység finanszírozása és elszámolása
4. §
(1) A fővállalkozási szerződésben a beruházó és a fővállalkozó előleg rendelkezésre bocsátásában, valamint ennek feltételeiben állapodhat meg.
(2) Az előleg összegét, ütemezését, elszámolását, a fővállalkozó által ezért esetleg fizetendő kamat mértékét és az egyéb feltételeket is a szerződésben kell rögzíteni. Az előleg kifizetése a műszaki készültség meghatározott fokához is köthető.
(3) Az előleget a beruházás pénzügyi lebonyolítását végző pénzintézet a beruházás pénzügyi fedezetét képező források terhére, a beruházó megbízása alapján utalja át a fővállalkozó elszámolási betétszámlájára.
(4) A fővállalkozó az előleg egy részét közreműködőinek átadhatja.
(5) A fővállalkozási szerződéssel kapcsolatos előleggel finanszírozott eszközállományt a tartósan lekötött forgóeszközök növekményének mérésénél figyelmen kívül kell hagyni.
5. §
(1) A fővállalkozási szerződésben a felek megállapodhatnak a rész-, illetve szakaszszámlázás feltételeiben. Részszámlát lehet kiállítani a szerződésben megjelölt, műszakilag elhatárolható, önálló állóeszköznek minősülő épületek, építmények, a beruházás helyszínére kiszállított gépek, gépi berendezések és szerkezetek megrendelő részéről történő átvétele esetén. Szakaszszámlát lehet kiállítani a kivitelezési munkák szerződésben megjelölt egyes szakaszainak, vagy a műszaki készültség meghatározott fokának elérése esetén.
(2) A fővállalkozó a beruházó által elfogadott rész-, illetve szakaszszámlák szerinti teljesítményérték (árbevétel) 7. § alapján képzett kockázati alappal csökkentett, de átalányár esetén az adott munkára előkalkulált nyereséghányad legfeljebb 90%-ának, tételes elszámolás esetén 80%-ának megfelelő összegű eredményt képezhet.
(3) Az előkalkulált nyereséghányadot a munkák megkezdése előtt rögzíteni kell és az a későbbiekben nem változtatható.
(4) Az előleg, valamint a rész- és szakaszszámlák alapján teljesített kifizetések együttes összege nem haladhatja meg a teljes ellenszolgáltatás 80%-át akkor, ha a vállalkozási összeg nem több 100 millió Ft-nál, illetőleg a 90%-át, ha a 100 millió Ft-ot meghaladja.
(5) Amennyiben a felek nem állapodnak meg előleg nyújtásában, és a rész-, valamint a szakaszszámlázás külön feltételeiben, akkor a fővállalkozási munka elszámolása a beruházási és állóeszközfenntartási teljesítmények elszámolásáról szóló 47/1979. (XI. 1.) PM számú rendelet szabályait kell alkalmazni annak 5. § (5) és (8) bekezdése kivételével.
Többletdíjazás, felárak
6. §
(1) Az átalányáras fővállalkozási szerződésben a felek többletdíjazásban állapodhatnak meg arra az esetre, ha a fővállalkozó
a) az elvállaltnál kedvezőbb műszaki-gazdasági mutatókat szolgáltat, vagy
b) a teljesítési határidő előrehozásával korább üzembe helyezést tesz lehetővé.
(2) A fővállalkozó a kivitelezés ütemének megtartása, illetve gyorsítása céljából a beruházóra át nem hárítható sürgősségi felárat tűzhet ki közreműködőinek.
A fővállalkozási kockázat
7. §
(1) A gazdálkodó szervezetek fővállalkozással együtt járó fokozott kockázatot csak gazdálkodási tevékenységükkel, elért eredményeikkel és tartalékaikkal összhangban álló mértékig vállalhatnak
(2) A fővállalkozó kockázati alapot képezhet beruházó által kifizetett számlák árbevételéből. A képzett és fel nem használt kockázati alap összege nem haladhatja meg az igényérvényesítés szempontjából le nem járt fővállalkozási szerződések összértékének 5%-át.
(3) A kockázati alap a fővállalkozási szerződésekkel összefüggő, előre nem látott, másra át nem hárítható költségek fedezetére használható.
(4) A fővállalkozási szerződésállomány csökkenése esetén az igényérvényesítés szempontjából ki nem járt fővállalkozási szerződések összértékének 5%-át meghaladó részt a kockázati alapból a mérleg szerinti eredmény növelésére kell fordítani.
Záró rendelkezések
8. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 34/1978. (XII. 22.) PM-ÁH számú rendelet hatályát veszti, rendelkezései azonban az e rendelet kihirdetése előtt kötőt szerződésekre - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - továbbra is alkalmazni kell.
(2) A korábban képzett fővállalkozói kockázat alapra vonatkozóan is e rendelet 7. §-ának szabályait kell alkalmazni.
Madarasi Attila s. k.,
pénzügyminisztériumi államtitkár