Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1982. évi 35. törvényerejű rendelet

a mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény módosításáról

1. § A mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény (továbbiakban: Tv.) 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § E törvény hatálya a mezőgazdasági termelőszövetkezetekre, a halászati termelőszövetkezetekre és a mezőgazdasági szakszövetkezetkezetekre (továbbiakban együtt: termelőszövetkezet) terjed ki."

2. § A Tv. 16. § (2) bekezdésének a)-d) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg a jelenlegi d)-h) pontok jelölése e)-i) pontra változik:

(A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:)

"a) az alapszabály megállapítása és - ha e törvény másként nem rendelkezik - módosítása;

b) az elnöknek, az elnökhelyettesnek, a vezetőség tagjainak, az ellenőrző bizottság elnökének és tagjainak, a szövetkezeti döntőbizottság elnökének és tagjainak, valamint a nőbizottság elnökének a megválasztása, felmentése, visszahívása és elmozdítása;

c) a vezetőség és az ellenőrző bizottság beszámoltatása éves munkájukról;

d) a középtávú tervek meghatározása;"

3. § A Tv. 21. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a jelenlegi (4) bekezdés jelölése (3) bekezdésre változik:

"(2) A közgyűlés és a küldöttgyűlés határozatait általában a megjelent, szavazásra jogosult tagok több mint felének szavazatával hozza (egyszerű szótöbbség). Minősített - a megjelent, szavazásra jogosult tagok kétharmadát kitevő - szótöbbség szükséges az alapszabály megállapításához, módosításához, a tisztségviselők megválasztásához, felmentéséhez, visszahívásához, elmozdításához, kizárásához, továbbá a termelőszövetkezet egyesüléséhez, beolvadásához, szétválásához, a kiváláshoz, átalakulásához és megszűnéséhez."

4. § A Tv. 23. §-ának (4)-(6) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(4) A küldöttgyűlés hatáskörébe tartozik:

a) a jogszabály rendelkezése folytán, az országos érdekképviseleti szerv irányelve kapcsán vagy a tevékenységi kör változása esetén az alapszabály módosítása;

b) a közgyűlés hatáskörébe nem utalt tisztségviselők megválasztása, felmentése, visszahívása, elmozdítása;

c) az éves terv, a mérleg és a zárszámadás megállapítása, kivéve ha az alapszabály ezek megállapítását a közgyűlés hatáskörébe utalta;

d) a tisztségviselők és a magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozók felelősségre vonása;

e) a munka mérésének és díjazása rendszerének a megállapítása;

f) a magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozók, valamint a függetlenített tisztségviselők díjazásának és prémiumfeltételeinek megállapítása, kivéve ha a függetlenített tisztségviselők munkadíját megválasztásukkor a közgyűlés megállapította;

g) szakszövetkezet esetében a tagok vagyoni hozzájárulása módjának és mértékének megállapítása, a teljesítés időpontjának meghatározása;

h) döntés minden olyan kérdésben, amelyet jogszabály vagy az alapszabály a küldöttgyűlés hatáskörébe utal.

(5) A küldöttgyűlést szükség szerint, de évenként legalább egy alkalommal össze kell hívni. A küldöttgyűlés működésére a közgyűlésre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a küldöttgyűlés akkor határozatképes, ha azon a választott küldöttek kétharmada jelen van.

(6) Abban a termelőszövetkezetben, amelyben küldöttgyűlés nem működik, a (4) bekezdésben meghatározott ügyekben a közgyűlés dönt."

5. § (1) A Tv. 23/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A munkahelyi közösségeket - a munkaszervezeti egységek figyelembevételével - az alapszabály szerint kell kialakítani; hatáskörüket az alapszabály, működésük részletes rendjét a szervezeti és működési szabályzat határozza meg. Tanácskozásaikat szükség szerint kell összehívni."

(2) A Tv. 23/A. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A munkahelyi közösség tanácskozásain:)

"b) megválasztja ötévi időtartamra a tanácskozás vezetőjét, dönt felmentéséről."

(3) A Tv. 23/A. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A küldöttgyűlés napirendjének anyagát előzetesen meg kell tárgyalni a munkahelyi közösségek tanácskozásain, és az ott elhangzott javaslatokat a vezetőség a küldöttgyűlés elé terjeszti."

6. § A Tv. 32. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"32. § A tag vagy az alkalmazott nem láthatja el a termelőszövetkezet képviseletét abban az ügyben, amelyben kettős tagsága, munkaviszonya, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonya vagy közös foglalkoztatása, illetőleg a 31. §-ban említett hozzátartozója révén személyesen érdekelt."

7. § A Tv. 37. §-ának (1) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A termelőszövetkezet tagja köteles a saját, valamint a vele közös háztartásban élő családtagok tulajdonában, haszonélvezetében vagy egyéb törvényes jogcím alapján használatában levő földet - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - a termelőszövetkezetbe bevinni."

"(3) Nem terjed ki a beviteli kötelezettség a személyi tulajdonban álló földre (1967. évi IV. törvény 21. §), valamint a belépő tag, illetőleg családtagja használatában álló állami tulajdonban levő földre."

8. § A Tv. 43. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"43. § A termelőszövetkezet minden olyan gazdasági tevékenységet folytathat, amelyet törvény, törvényerejű rendelet vagy minisztertanácsi rendelet (határozat) nem tilt, vagy nem tart fenn az állami gazdálkodó szervezetek részére."

9. § A Tv. 51. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"51. § Az ellenőrző bizottság a zárszámadást felülvizsgálja, elnöke a mérleget záradékkal látja el."

10. § A Tv. 58. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"58. § (1) A közös munkában való részvétel a termelőszövetkezet minden tagjának joga és kötelessége.

(2) A termelőszövetkezet köteles gondoskodni tagjainak - az adottságoknak megfelelő és képzettségük szerinti - foglalkoztatásáról.

(3) Nem köteles a termelőszövetkezet a tagja részére a közös munkaszervezetben munkát biztosítani, ha a termelőszövetkezet foglalkoztatási kötelezettsége szünetel vagy megszűnt."

11. § A Tv. 60. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"60. § A közös munka végzésével kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket a termelőszövetkezet és a tag írásbeli megállapodásba (munkamegállapodás) foglalja."

12. § A Tv. 65. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"65. § A termelőszövetkezet tagja jogszabályban meghatározott feltételekkel létesíthet munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyt, munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt."

13. § A Tv. 72. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A termelőszövetkezet - ha jogszabály kivételt nem tesz - háztáji gazdálkodás céljára tagjainak háztáji földet vagy terményt köteles biztosítani, ha a tag a termelőszövetkezet által meghatározott munkamennyiséget [59. § (2) bekezdés] teljesítette. Az idős, rokkant, tartósan munkaképtelen termelőszövetkezeti tagokat a föld vagy terményjuttatás a munkavégzéstől függetlenül megilleti."

14. § A Tv. 77. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"77. § A 75. § (1) bekezdésének c)-d) pontjában említett fegyelmi büntetés végrehajtását a fegyelmi jogkör gyakorlója legfeljebb egy évi próbaidőre felfüggesztheti, ha ettől a tag jövőbeni magatartására kedvező hatás várható."

15. § A Tv. 80. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"80. § (1) Kártérítés címén a tényleges kárt kell megtéríteni.

(2) Gondatlan károkozás esetén a tag - a törvényben megállapított kivételektől eltekintve -egy havi átlagrészesedése összegének ötven százalékáig felel.

(3) A kártérítés a tag egyhavi átlagrészesedéséig terjedhet, ha a kárt a foglalkozására vonatkozó jogszabályok, belső szabályzatok súlyos megsértésével okozta.

(4) A magasabb vezetői munkakört betöltő, valamint a munkaügyi szabályzatban meghatározott felelős beosztású tag kéthavi átlagrészesedése erejéig felel, ha a kárt a termelési, gazdálkodási, ellenőrzési feladatai ellátása körében okozta.

(5) A tag a kirívóan súlyos gondatlanságból okozott vagy a különösen nagy kárért, illetve a gondatlan bűncselekménnyel okozott kárért hat havi átlagrészesedése erejéig felel.

(6) A havi átlagrészesedés összegét a károkozást közvetlenül megelőző 12 hónapban elért, munka szerinti részesedés alapulvételével kell megállapítani.

(7) A teljes kárért felel a tag, ha azt szándékosan okozta."

16. § A Tv. 83. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a kárt többen együttesen okozták, a károkozásban résztvevők vétkességük arányában felelnek."

17. § A Tv. 87. §-a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Egyetemleges marasztalásnak van helye, ha a hiány megtérülése egyébként veszélybe kerülne, vagy aránytalan késedelemmel járna."

18. § (1) A Tv. 90. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A termelőszövetkezet - vétkességére való tekintet nélkül - köteles megtéríteni tagjának, a tag halála esetén hozzátartozójának azt a kárt, amely a tagot a tagsági viszonyból eredő munkavégzési kötelezettség teljesítése közben érte."

(2) A Tv. 90. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A termelőszövetkezet köteles megtéríteni a tag nem vagyoni kárát, ha a károkozás a társadalmi életben való részvételét vagy egyébként életét tartósan vagy súlyosan megnehezíti."

19. § A Tv. 115. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép; az (1) bekezdés kiegészül a következő g) ponttal, egyidejűleg a jelenlegi g) pont jelölése h) pontra változik.

(Az Országos Tanács feladatai különösen:)

"c) a termelőszövetkezetek egymás közötti, valamint termelőszövetkezetek és más gazdálkodó, tudományos és kutató szervezetek vagy oktatási intézmények közötti együttműködés, a termelőszövetkezetek és a háztáji, valamint a kisegítő gazdaságok kapcsolatának, a termelőszövetkezeten belüli vállalkozási formák alkalmazásának előmozdítása, általános tapasztalatainak hasznosítása;"

"g) a termelőszövetkezeti tisztségviselők mozgalmi, szövetkezetpolitikai oktatásának és továbbképzésének, valamint a tagság üdültetésének szervezése."

20. § A Tv. 129. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"129. § (1) A közgyűlés a tagok titkos szavazatával elhatározhatja a termelőszövetkezet szétválását.

(2) Új szövetkezet alapítása vagy más termelőszövetkezetbe beolvadás céljából a termelőszövetkezet tagságának legalább egyharmada a termelőszövetkezetből kiválhat.

(3) A kiválásról a közgyűlés titkos szavazással határoz, de a hozzájárulást csak akkor tagadhatja meg, illetőleg meghatározott időre csak akkor halaszthatja el, ha a termelőszövetkezet gazdálkodása a kiválás folytán lehetetlenné válna, vagy elháríthatatlan nehézségekbe ütközne."

21. § (1) Ez a törvényerejű rendelet 1983. január 1-én lép hatályba, végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

(2) A törvényerejű rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Tv. 18. §-a (1) bekezdésének második mondata, 21. §-ának (3) bekezdése, 23. §-ának (7) bekezdése, 46. §-a, 66. §-a, 68. §-ának (4)-(5) bekezdése, 71. §-ának (2) bekezdése, 97. §-ának (2) bekezdése, és 100. §-a hatályát veszti; a Tv. 23. §-ának (3) bekezdésében meghatározott két évi időtartam öt évre változik; a 102. §-ának (2) bekezdése és a 104. §-a (1) bekezdésének c) pontja kiegészül a gazdasági társulásokra való utalással.

(3) A termelőszövetkezetek, valamint területi szövetségeik alapszabályukat 1983. június 30-ig egyéb önkormányzati belső szabályzataikat 1983. december 31-ig kötelesek felülvizsgálni, és az alapszabályt harminc napon belül az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervnek jóváhagyás végett megküldeni.

(4) A nem vagyoni kárral kapcsolatos felelősségi szabályt az 1980. január 1. utáni károkozó magatartás tekintetében kell alkalmazni.

(5) Felhatalmazást kap a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter és az igazságügyminiszter, hogy e törvényerejű rendeletet a termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvénnyel és végrehajtási rendeleteivel egységes szerkezetbe foglalva közzétegyék, s egyben az érdemet nem érintő szövegmódosításokat átvezessék.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára