3/1982. (X. 27.) OT-PM-MÉM együttes rendelet
a mező- és erdőgazdasági szervezetek beruházási rendjéről szóló 6/1975. (XII. 17.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelet módosításáról
A 34/1974. (VIII. 6.) MT számú rendelet 24. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a Magyar Nemzeti Bank elnökével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a beruházási fogalmak tekintetében a Központi Statisztikai Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendeljük:
1. §
A 3/1977. (V. 27.) OT-PM-MÉM számú és a 2/1978. (XII. 22.) OT-PM-MÉM számú együttes rendeletekkel módosított 6/1975. (XII. 17.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelet (a továbbiakban: rendelet) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A rendelet hatálya kiterjed:
a) a mezőgazdasági ágazatba sorolt állami vállalat, a mezőgazdasági ágazatba sorolt korlátolt felelősségű társaság, az olyan mezőgazdasági ágazatba sorolt közös vállalat, egyesülés és betéti társulás, amelyben a mezőgazdasági szövetkezetek vagyoni betétje nem haladia meg az 50%-ot, valamint az olyan élelmiszeripari ágazatba sorolt közös vállalat, egyesülés és betéti társulás, amelyben a mezőgazdasági ágazatba sorolt állami vállalatok és a mezőgazdasági szövetkezetek vagyoni betétje együttesen meghaladja az 50%-ot, továbbá a borgazdasági vállalat (továbbiakban együtt: állami gazdaság);
b) a mezőgazdasági termelőszövetkezetek, a halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek, az olyan mezőgazdasági vagy élelmiszeripari ágazatba sorolt közös vállalat, egyesülés és betéti társulás, amelyben a mezőgazdasági szövetkezetek vagyoni betétje az 50 százalékot meghaladja (a továbbiakban együtt: termelőszövetkezet);
c) az agráripari egyesülés,
(az a)-c) a továbbiakban együtt: mezőgazdasági üzem);
d) az állami erdő- és fafeldolgozó gazdaság, az állami erdő- és vadgazdaság, a kiemelt célú erdőgazdaság, az erdőgazdasági ágazatba sorolt egyéb vállalat (a továbbiakban együtt: állami erdőgazdaság);
beruházási tevékenységére, függetlenül attól, hogy azt milyen forrásból fedezik."
2. §
A rendelet 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Állóeszköz minden olyan, a társadalom termelési vagy egyéb szükségleteinek kielégítését szolgáló, rendeltetésszerűen használatba vett (aktivált) vagyontárgy, alkatrészeivel és tartozékaival együtt, amelynek elhasználódási ideje három évnél hosszabb és beszerzési értéke meghaladja a 20 000,- Ft-ot, feltéve hogy azt külön jogszabály nem utalja a fogyóeszközök (gyártóeszközök) körébe."
3. §
A rendelet 3. §-ának (2)-(4) bekezdése, valamint (5) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti népgazdasági beruházás:
a) az ingatlan jellegű állóeszközök (épületek, építmények, a továbbiakban: építmények) terjedelmének (hasznos alapterületének vagy légterének) növelése, kiegészítése korábban meg nem levő épületgépészeti berendezésekkel, azok részleges vagy teljes újjáépítése, továbbá minden olyan munka, amely a teljes építmény rendeltetésének megváltoztatását - az állami gazdaságoknál és a termelőszövetkezeteknél építménytermékjel (pl. a tejtermelő tehénistálló átalakítása húshasznú tehénistállóvá), az e rendelet hatálya alá tartozó egyéb szervezeteknél az építmény, építménycsoport (három számjel) mélységig - eredményezi, feltéve, hogy az elvégzett munka értéke 20 000,- Ft-nál nagyobb;
b) a nem ingatlan jellegű állóeszköz (gép, berendezés és felszerelési tárgy, ideértve az épületben elhelyezett technológiai berendezést is), jármű pótlása, cseréje, kiegészítése vagy bővítése -20 000,- Ft értéket meghaladó - további tartozékokkal, végül minden olyan átalakítás, amely az állóeszköz rendeltetésének megváltoztatását vagy kapacitásának növelését eredményezi.
(3) A sajátos mezőgazdasági és erdőgazdasági szakmai, népgazdasági beruházások fogalmi meghatározásait az 1. számú melléklet, a meliorációs beruházások fogalmi meghatározásait pedig a 2. számú melléklet tartalmazza.
(4) A mezőgazdasági szervezetnél - kivéve az állami erdőgazdaságot - üzemgazdasági beruházásnak kell tekinteni a földcserével, illetve a föld átvételével kapcsolatos ingatlan ellen értéktérítést."
"d) a beruházási igazgatási költségek, amelyek jogcímén elszámolható:
- a megbízás alapján végzett beruházói feladatok ellátásáért a megbízási szerződésben megállapított díj;
- a beruházó saját szervezetével lebonyolított beruházásoknál a tényleges költség, legfeljebb azonban a beruházási költség 1%-a."
4. §
A rendelet 7. §-ának (2) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A telepítés helyét a nagyberuházásoknál, valamint a célcsoportos beruházások körébe tartozó jelentős beruházásoknál és a jelentős egyéb állami beruházásoknál, amelyekre a nagyberuházásra előírt előkészítési és jóváhagyási rend vonatkozik, az Állami Tervbizottság; a célcsoportos és az egyéb állami beruházásnál a beruházó felügyeletét ellátó szerv; a vállalati (szövetkezeti) beruházásnál állami gazdaság és az állami erdőgazdaság esetében az igazgató, termelőszövetkezet esetében a vezetőség vagy - az alapszabály rendelkezése szerint - a közgyűlés, illetve a küldöttközgyűlés (a továbbiakban: illetékes testületi szerv) határozza meg."
"(6) Ha a jogszabály területfelhasználási engedély megszerzését nem írja elő, a mezőgazdasági üzemek területén belüli beruházásoknál - a szőlő- és gyümölcstelepítések kivételével - a járási (városi) földhivatal hozzájárulását kell kérni
a) a mezőgazdasági vagy mezőgazdasági művelésre alkalmas terület mezőgazdasági termelésből való kivonásához;
b) a művelési ág megváltoztatásához;
c) az erdőterület rendeltetésszerű használatának akadályoztatásához.
A 10 hektár feletti erdőterület felhasználása esetén az erdőfelügyelőségtől is engedélyt kell kérni az erdőterület rendeltetésszerű használatának akadályoztatásához."
5. §
A rendelet 11. §-ának (1)-(7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, és egyidejűleg a 11. § a következő új (13) bekezdéssel egészül ki:
"(1) A mezőgazdasági bekötőút-építés célcsoportos beruházási igényeket - a 4. számú mellékletben meghatározott adatok feltüntetésével és a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által kiadott elvi állásfoglalás* figyelembevételével - az állami gazdaság az Állami Gazdaságok Országos Központjához (a továbbiakban: ÁGOK), a termelőszövetkezet és a gazdasági társulás a megyei tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: megyei szakigazgatási szerv) nyújtja be.
(2) Az erdőszerkezet átalakítási, erdőtelepítési és fásítási (a továbbiakban: erdősítési) célcsoportos beruházási igényeket a mezőgazdasági üzem - az 5. számú mellékletben meghatározott adatok feltüntetésével - az erdőfelügyelőséghez nyújtja be. Az összesített igényekről az erdőfelügyelőség tájékoztatja a megyei szakigazgatási szervet.
(3) A felülbírált és fontossági sorrendben összeállított mezőgazdasági bekötőút-építés beruházási igényeket termelőszövetkezet és gazdasági társulás esetében a megyei szakigazgatási szerv, állami gazdaság esetében az ÁGOK küldi meg - jóváhagyás végett - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumnak.
(4) A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter dönt a mezőgazdasági bekötőút-építés beruházások jóváhagyásáról és erről a (7) bekezdésben foglaltak szerint az állami gazdaságot az ÁGOK útján, a termelőszövetkezetet és a gazdasági társulást a megyei szakigazgatási szerv útján értesíti.
(5) Az erdősítési beruházási igényekről - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által évente rendelkezésre bocsátott kereten belül - az erdőfelügyelőség, a mezőgazdasági üzem és a részvételével működő gazdasági társulás esetében a megyei Szakigazgatási szervvel együttesen határoz, és erről az erdőfelügyelőség a beruházási javaslatra rávezetett záradékkal értesíti a beruházót (engedélyokirat). A záradék tartalmazza a telepítendő terület nagyságát, a beruházási költségeket és az erdősítési beruházásra vonatkozó kikötéseket
(6) Nem engedélyezhető új erdősítési beruházás, ha a mezőgazdasági üzem az erdőfelújítási munkálatokat a külön jogszabályban** meghatározott határidőben nem végzi el.
(7) A mezőgazdasági bekötőút beruházások jóváhagyásáról az ÁGOK, illetve a megyei szakigazgatási szerv a benyújtott beruházási javaslatra rávezetett záradékkal (engedélyokirat) értesíti a beruházót. A záradéknak tartalmaznia kell a bekötőút hosszát, a beruházási költségeket, valamint a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium kikötéseit, a beruházás pénzügyi előirányzatának forrásait."
"(13) A mezőgazdasági üzemekben vagy a gabonaforgalmi és malomipari vállalattal létrehozott társulásban pályázat alapján állami célcsoportos beruházásként megvalósuló gabonatárolók előkészítését, jóváhagyását és megvalósítását külön eljárási rend szabályozza."***
6. §
A rendelet 12. § (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(3) Az építéssel összefüggő egyéb állami beruházásoknál ... ]
"b) 25 millió Ft-ot meghaladó beruházási költség esetén külön jogszabályban meghatározottak szerint kell beruházási programot készíteni."
7. §
A rendelet 13. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Arról a beruházásról, amely
a) a 7. számú melléklet szerinti vállalati (szövetkezeti) beruházásnak minősül;
b) olyan építési beruházás, amelynek bekerülési költsége a 10 millió Ft-ot meghaladja.
c) 10 millió Ft kivitelezési értéket meghaladó komplex térségi és üzemi meliorációs beruházás;
d) ültetvénytelepítés, és megvalósításához állami támogatást vesznek igénybe,
a 8. számú melléklet, melioráció esetében pedig a 12. számú melléklet szerint beruházási alapokmányt kell készíteni."
8. §
A rendelet 14. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A 13. § (3) bekezdése c) és d) pontjaiban foglalt, illetve a 100 millió Ft-nál nagyobb bekerülési költségű és állami támogatás igénybevételével megvalósuló beruházás alapokmánytervezetét - a jóváhagyó döntés előtt véleményezésre - továbbá minden 10 millió Ft-nál nagyobb költségű beruházás alapokmányát - a jóváhagyást követően tájékoztatásul - meg kell küldeni:
a) az állami gazdasági beruházásnál az ÁGOK-nak;
b) a termelőszövetkezeti beruházásnál a megyei szakigazgatási szervnek;
c) az állami erdőgazdasági, agráripari egyesülési beruházásnál, valamint az élelmiszer- és fafeldolgozó kapacitások létesítésére, a meglevő kapacitások bővítésére, rekonstrukciójára vonatkozó beruházásoknál - amennyiben a beruházó a mező- és erdőgazdasági ágazatba tartozó gazdálkodó szervezet vagy ezek társulása - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumnak.
A felsorolt szervek - a véleményezésre megküldött alapokmányokra - véleményüket 30 napon belül írásban közlik a beruházóval."
9. §
A rendelet 14. § (6) bekezdésének helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(6) A 13. § (3) bekezdésében felsorolt vállalati (szövetkezeti) beruházások jóváhagyott alapokmányát - az aláírást követő 15 napon belül - egy-egy példányban meg kell küldeni:
a) a 14. § (1) bekezdésében megjelölt véleményező szervnek;
b) kizárólag saját forrásból vagy bankhitellel megvalósuló beruházások esetén a Magyar Nemzeti Banknak."
10. §
A rendelet 16. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a 16. § a következő új (3) bekezdéssel egészül ki:
"(2) Az ültetvénytelepítési munkák kivitelezési tervdokumentációjának kötelező tartalmi előírásait a 10. számú melléklet, a meliorációs munkák kivitelezési tervdokumentációjának kötelező tartalmi előírásait a 13. számú melléklet tartalmazza.
(3) A 13. § (3) bekezdése e) pontjában foglalt ültetvénytelepítési beruházás kivitelezési tervdokumentációját meg kell küldeni a megyei szakigazgatási szervnek és a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Növénytermesztési és Minősítő Intézetének (a továbbiakban: Intézet). Az Intézet szakmai véleményéről 15 napon belül értesíti a megyei szakigazgatási szervet, amely ezt követően határoz a telepítési engedély kiadásáról."
11. §
A rendelet 19. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A vállalati (szövetkezeti) beruházásoknál - a 2. számú mellékletben meghatározott meliorációs munkák kivételével - az 1 millió Ft összeghatárt meghaladó építési-szerelési munkák megvalósításának előfeltételeként a beruházó köteles külön pénzügyi tartalékot (a továbbiakban: külön tartalék) is képezni. A külön tartalék mértéke - mind a vállalatba adott, mind a saját vállalkozásban végzendő beruházásoknál - az építési-szerelési költségelőirányzat 20%-a. A külön tartalékot a fennálló rendelkezések szerint fejlesztési célra felhasználható eszközökből - kivéve a beruházási támogatást - kell képezni.
(2) Az állami gazdaságok, a borgazdasági vállalatok, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek, a mezőgazdasági termelőszövetkezeti jövedelemszabályozási rendszerbe tartozó, jogi személyként működő gazdasági társulások 1 millió Ft építési-szerelési költségelőirányzatot meghaladó beruházásainál a külön tartalék mértéke - az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően - a teljes beruházási költségelőirányzat 20%-a. A sertéságazat fejlesztését szolgáló beruházásoknál a külön tartalékot az (1) bekezdésben foglaltak szerint kell képezni."
12. §
A rendelet 20. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"20. § (1) A célcsoportos állami beruházások költségvetési forrásait - előzetes jelleggel - az összevont beruházási javaslat jóváhagyása során állapítják meg. Az éves költségvetési előirányzat jóváhagyása az éves népgazdasági tervben történik.
(2) Az egyes állami célcsoportos beruházások összegét és forrásait a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter határozza meg, és a célcsoporton belül rendelkezik a költségvetési forrásmegtakarítással."
13. §
A rendelet 21. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"21. § (1) A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter - a célcsoportos állami beruházások jóváhagyott előirányzatainak terhére - engedélyezheti a később megvalósuló célcsoportos állami beruházások előkészítését. Ha a beruházások megvalósítására nem kerül sor, a költségvetési keretből folyósított összeget a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium egyedi elbírálás alapján kiadott értesítésére - leírja.
(2) Az MNB a célcsoportos beruházás megvalósításának költségeire - a teljesítmény elszámolásokra vonatkozó jogszabályok alapján - akkor folyósít, ha
a) a 11. § (4)-(5) bekezdéseiben meghatározott engedélyező szerv az engedélyokirat legfőbb adatait tartalmazó jegyzéket az MNB-nek megküldte;
b) a beruházó a kivitelezési tervdokumentációt - az állami gazdasági és termelőszövetkezeti erdősítés esetében az erdőfelügyelőség hozzájárulása után - az MNB-hez benyújtotta;
c) a részben saját pénzügyi forrásból megvalósuló beruházásnál a beruházó a saját források rendelkezésre bocsátásának ütemeiben megállapodott az MNB-vel és a megállapodásban foglaltakat teljesíti;
d) a költségelőirányzat túllépése esetén a többletköltségek pénzügyi fedezetéről a döntés szerint gondoskodtak."
14. §
(1) A rendelet 2. számú mellékletének helyébe e rendelet 1. számú melléklete, 10. számú mellékletének helyébe a rendelet 2. számú melléklete, 12. számú mellékletének helyébe e rendelet 3. számú, melléklete lép, és a rendelet egyidejűleg - 13. számú mellékletként - kiegészül a rendelet 4. számú mellékletével. A mellékletek megjelölése alatt levő jogszabályi rendelkezésekre való utalások hatályukat vesztik.
(2) A rendelet 1., 7. és 8. számú mellékletei e rendelet 5. számú melléklete szerint módosulnak.
15. §
(1) Ez a rendelet 1983. január 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit azokra a beruházásokra kell alkalmazni, amelyek engedélyokiratát, illetőleg beruházási alapokmányát ezt követően adják ki (írják alá).
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a rendelet 3. § (5) bekezdésének a) pontjában az "és az előkészítési munkaprogram" szövegrész, 3. § (6) bekezdésében a "beruházási járulék" kifejezés, a 14. § (8) bekezdése, valamint a 18. §-a hatályát veszti.
Hoós János s. k.,
tervhivatali államtitkár
Dr. Hetényi István s. k.,
pénzügyminiszter
Váncsa Jenő s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
1. számú melléklet a 3/1982. (X. 27.) OT-PM-MÉM számú, együttes rendelethez
[A 6/1975. (XII. 17.) OT-PM-MÉM számú, együttes rendelet 2. számú melléklete]
A mezőgazdasági üzem meliorációs beruházása
Meliorációs beruházásnak minősül minden olyan tartós és lényeges hatású beavatkozás, amely - a földhasználat igényeivel összhangban - kedvezően módosítja a termőhelyi adottságokat. A melioráció mint fejlesztési tevékenység egymással szorosan összefüggő biológiai, kémiai, fizikai és műszaki eljárások komplex rendszere, amely a talaj természetes termékenységének megőrzését és tartós növelését alapozza meg, és kialakítja a korszerű gazdálkodás termőhelyi feltételeit. Magában foglalja a területrendezési, talajvédelmi, mezőgazdasági célú vízrendezési és talajjavítási feladatok összességét.
a) Területrendezés minden olyan tevékenység, amellyel az üzemi területet - a termelési célok érdekében - úgy rendezik el, hogy optimális feltételek alakuljanak ki a termesztés technológiai igényeihez, az üzemszervezéshez, a korszerű technika alkalmazásához és a termőföld hatásos védelméhez.
Területrendezési munkák különösen:
- a tereprendezés és a rónázás;
- a vízmosás bedöntés;
- a felesleges utak és árkok megszüntetése;
- az elhagyott tanyahelyek és épületek helyeinek elegyengetése;
- az előzőekhez kapcsolódó irtási munkák;
- a táblásítás és kialakításának műszaki mintái;
- a földúthálózat kialakítása és stabilizálása.
b) Talajvédelem minden olyan tevékenység, amely a termőföld védelmére, termékenységének megóvására irányul, valamint elősegíti a termőföld ésszerű használatát. Ennek megfelelően talajvédelmi beruházásnak kell tekinteni - az agronómiai előfeltételek megvalósításához kapcsolódóan - azokat a talajvédelmi műszaki létesítményeket és erdészeti beavatkozásokat, amelyek az erózió vagy a defláció kártételét, illetve a káros víz okozta talajleromlást mérséklik vagy megelőzik.
Talajvédelmi munkák különösen:
- a sáncolás;
- az övárok és az övgát létesítése;
- a vízmosáskötés;
- a gyepes vagy burkolt vízlevezető;
- a teraszépítés;
- a gyepsáv, illetve a cserjesáv létesítése;
- a talajvédő gyepesítés.
c) Mezőgazdasági célú vízrendezés minden olyan tevékenység, amely a talajok természetes vízháztartásának céltudatos szabályozására, a káros víz rendezett elvezetésére irányul.
Vízrendezési munkák különösen:
- a nyílt vízlevezető árok;
- a talajcsövezés;
- a talajcsövezéshez a kivitelezési tervdokumentációban előírt mélylazítás, vakonddrénezés;
- a műtárgyak;
- az ár- és belvízcsúcs csökkentő kisvíztározó;
- a nyári gátak építése.
d) Talajjavítás minden olyan tevékenység, amely a talajok káros tulajdonságainak megváltoztatására, a fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságok kedvező befolyásolására irányul.
Talajjavítási munkák:
- kémiai anyagokkal (mész, gipsz, lignites gipsz, cukorgyári mésziszap, lápi mész és egyéb ipari melléktermék);
- gépi digózás;
- szerves anyagokkal (lápföld, tőzeg, stb.), kivéve a szerves trágyát;
- fenti munkák kombinált megoldásai.
2. számú melléklet a 3/1982. (X. 27.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelethez
[A 6/1975. (XII. 17.) OT-PM-MÉM számú rendelet 10. számú melléklete]
Az ültetvénytelepítési beruházások kivitelezési tervdokumentációjának kötelező tartalma
1. Előzmények
1.1. A beruházás jóváhagyásáról szóló határozat, valamint a tervezésre vonatkozó megrendelés másolata, illetőleg utalás arra, hogy a tervezést saját vállalkozásban végezték.
1.2. Hatósági engedélyek.
1.3. A talajtani és tápanyagfeltöltési szakvélemények másolata.
2. Összefoglaló adatok.
2.1. Általános (összesítő) költségvetés.
2.2. Részletes költségvetés.
2.3. Ültetvényelhelyezkedési átnézeti vázrajz (1:25.000).
2.4. Telepítéstechnológiai és agrotechnikai útmutató.
2.5. Táblásítási vázrajz (1:1000-1:4000).
3. Ültetvénytelepítést megalapozó meliorációs munkák kivitelezési tervdokumentációja (összeállítása e rendelet 13. számú melléklete tartalmi előírásainak megfelelően történjen).
3. számú melléklet a 3/1982. (X. 27.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelethez
[A 6/1975. (XII. 17.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelet 12. számú melléklete]
4. számú melléklet a 3/1982. (X. 27.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelethez
[A 6/1975. (XII. 17.) OT-PM-MÉM számú rendelet 13. melléklete]
A meliorációs kiviteli tervek kötelező tartalma
I. A meliorációs műszaki létesítmények és munkák kiviteli tervei
1. Műszaki leírás......
2. Tervezést megalapozó szakvélemények, hatósági elvi engedélyek, hozzájárulások, egyeztetések
3. Műszaki munkák és létesítmények átnézeti vázlata (1:10 000-1:25 000)
4. Költségvetés
5. Organizációs adatfelvételi jegyzőkönyv, egységárképzések
6. Munkanemenkénti mellékletek
6.1. Irtási munkák
- méret- és mennyiségkimutatás
6.2. Tereprendezések
6.2.1. Vonalas létesítmények tereprendezése
- helyszínrajz 1;1000-1:5000
- hosszszelvény 1:1000-1:5000
- keresztszelvények 1:100
- földtömegszámítás és elosztás.
6.2.2. Felületi tereprendezés
- beruházási és tervezési térkép 1:1000-1:4000 (szintvonalas vagy kótált projekciós, eredeti és tervezett állapot)
- keresztszelvények 1:100
- földtömegszállítási helyszínrajz 1:1000-1:4000
- földtömegszámítás és elosztás.
6.3. Földutak építése
- beruházási és tervezési térkép 1:1000-1:4000
- részletes helyszínrajz 1:1000-1:4000
- hossz-szelvény 1:1000-1:4000
- mintakeresztszelvény 1:50
- keresztszelvények 1:100
- csomópontok részletrajza 1:500
- műtárgy tervek 1:20-1:100
- műtárgy kimutatás
- földtömegszámítás és elosztás
- méret- és mennyiség kimutatás
6.4. Vízrendezés
6.4.1. Felszíni vízrendezés
- beruházási és tervezési térkép 1:1000-1:4000
- részletes helyszínrajz 1:1000-1:10 000
- hossz-szelvények 1:4000-1:10 000
- mintakeresztszelvények 1:50-1:100
- völgyszelvények 1:100-1:500
- keresztszelvények 1:100
- műtárgy kimutatás
- hidrológiai és hidraulikai számítások
- földtömegszámítás
- méret- és mennyiség kimutatás
6.4.2. Felszín alatti vízrendezés
- Beruházási és tervezési térkép 1:1000-1:4000
- szintvonalas helyszínrajz 1:1000-1:4000
- hossz-szelvények 1:4000-1:10 000 (szívók, gyűjtő)
- minta keresztszelvények 1:20-1:100
- műtárgytervek 1:20-1:100
- műtárgykimutatás
- méret- és mennyiségkimutatás
6.5. Sáncépítés
- beruházási és tervezési térkép 1:1000-1:5000 (szintvonalas vagy kótált projekciós)
- hossz-szelvények 1:1000-1:4000
- mintakeresztszelvény 1:50
- műtárgykimutatás
- műtárgy tervek 1:20-1:100
- földtömegszámítás
- méret- és mennyiségkimutatás
6.6. Teraszépítés
- beruházási és tervezési térkép 1:1000-1:4000 (szintvonalas vagy kótált projekciós)
- szintvonalas elrendezési helyszínrajz 1:1000-1:2000
- hossz-szelvények 1:1000-1:4000
- mintakeresztszelvények 1:50-1:100
- keresztszelvények 1:100
- műtárgykimutatás
- műtárgy tervek 1:20-1:100
- földtömegszállítási helyszínrajz 1:1000-1:4000
- földtömegszámítás és elosztás
- méret- és mennyiségkimutatás
6.7. Vízmosáskötések, hordalékfogók építése
- beruházási és tervezési térkép 1:500-1:4000
- részletes helyszínrajz 1:500-1:2000
- hossz-szelvény 1:500-1:4000
- keresztszelvény 1:100
- völgyszelvények 1:100-1:500
- műtárgykimutatás
- műtárgytervek 1:20-1:100
- talajmechanikai, hidrológiai, hidraulikai, statikai számítások
- földtömegszámítások
- méret- és mennyiségkimutatás
II. Talajjavítási munkák kiviteli terve
1. Műszaki leírás (előzmények, talajvizsgálatok eredménye, talajjavítások módja, technológiája stb.)
2. Átnézeti vázlat 1:25 000
3. Talajjavítások helyszínrajza 1:10 000
4. Költségvetés
5. Organizációs adatfelvételi jegyzőkönyv, egységárképzések
6. Mennyiségkimutatás
5. számú melléklet a 3/1982. (X. 27.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelethez
A 6/1975. (XII. 17.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelet 1., 7. és 8. számú mellékletének módosítása
I.
A rendelet 1. számú mellékletének módosítása
A rendelet 1. számú melléklete 3. pontjának harmadik bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. Ültetvényberuházások
(A következő ültetvények létesítése érdekében végzett tevékenységek közül népgazdasági beruházásnak minősülnek:...)
- a szőlő-, gyümölcsös-, komló- és spárgatelepítési tevékenység a termőre fordulásig,"
II.
A rendelet 7. számú mellékletének módosítása
A rendelet 7. számú mellékletének 9., 15. és 16. pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg a melléklet 14. pontja hatályát veszti:
"9. 2000 tonnás, vagy annál nagyobb hűtőtároló."
"15. 10 millió Ft-ot meghaladó, kiskereskedelmi célt szolgáló beruházás."
"16. 25 millió Ft beruházási költséget meghaladó egyéb beruházás."
III.
A rendelet 8. számú mellékletének módosítása
A rendelet 8. számú mellékletének előírásai a következők szerint módosulnak:
1. Az 5. pont helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. A beruházó gazdaság jelenlegi helyzetének felmérése és értékelése: [csak a 3/1982. (X. 27.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelet 1. § (1) bekezdés a), b) és e) pontjában megjelölt mezőgazdasági szervezetek dolgozzák ki az 50 millió Ft-ot meghaladó értékű beruházásokhoz]".
2. A 6. pont helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. A tervezett fejlesztés ágazati összefüggéseinek vizsgálata: [csak a 3/1982. (X. 27.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelet 1. § (1) bekezdés a), b) és e) pontjában megjelölt mezőgazdasági szervezetek dolgozzák ki]".
3. A 7. pont helyébe a következő rendelkezés lép:
"7. A beruházás termelési kapacitásának ismertetése mennyiségben és értékben a kapacitás teljes eléréséig:"
4. A 11. pont 10-13. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"10. Beruházási tartalék.
11. Mindösszesen.
12. Tartós forgóeszköz-szükséglet.
13. A fejlesztési költségek összesen (11+12)"
5. A 13. pont a következők szerint módosul:
A táblázatban a "fejlesztési alap" és az "amortizációs alap" helyett a "saját forrás" kifejezést kell alkalmazni. A táblázatból elmarad az "építési költség utáni kötelező tartalék" sor. A táblázat fejlécén a "Beruházás" megnevezés helyett a "Beruházás és beruházási tartalék" szövegrészt kell alkalmazni.
6. A 14. pont a következő g) ponttal egészül ki:
"g) A hulladékok és melléktermékek, valamint a szennyező anyagok (például hígtrágya) elhelyezése és hasznosítása vagy megsemmisítése, illetve ártalmatlanítása".
7. A beruházási alapokmány mellékletének felsorolása a következő 13. és 14. ponttal egészül ki:
(A beruházási alapokmány mellékletei szükség szerint a következők:...)
"13. Ültetvénytelepítési beruházásoknál a beruházó nyilatkozata arról, hogy a szaporítóanyagot sajáttermelésből vagy szerződés útján biztosítja (a szerződés másolatát csatolni kell).
14. Ültetvénytelepítési beruházásnál a telepítési engedély iránti kérelem."