5/1982. (VIII. 1.) BM-IpM együttes rendelet
a polgári kézi lőfegyverek típusjóváhagyó vizsgálatáról
A rendőrségről szóló 39/1974. (XI. 1.) MT sz. rendelet 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a következőket rendeljük.
1. §
A polgári kézi lőfegyverek vizsgálatáról szóló 9/1970. (XII. 24.) BM-KGM számú együttes rendeletben szabályozott egyedi vizsgálat helyett az e rendelet 2. §-ában meghatározott esetekben típusjóváhagyó vizsgálatot lehet végezni.
2. §
Egyedi vizsgálat helyett típusjóváhagyó vizsgálatot lehet végezni sorozatban gyártott, a mellékletben felsorolt kézi lőfegyver, lövőkészülék, gázfegyver és légfegyver (továbbiakban: fegyver) esetében, ha annak szerkezete minden kétséget kizáróan alkalmas a lövés elviselésére, tehát a gáznyomás hatásának kitett alkatrészek, illetőleg ezek szerkezeti anyaga nagyobb mechanikai szilárdságú, mint amilyen szilárdságú igénybevétel a lövés során keletkezik.
3. §
(1) A típusjóváhagyó vizsgálatot a Magyar Kézi Lőfegyvervizsgáló Hivatal (továbbiakban: Hivatal) végzi. A vizsgálat a következőkből áll:
a) a típus megjelölésének ellenőrzése,
b) a szerkezeti anyagok szilárdsági ellenőrzése,
c) a lényeges méretek ellenőrzése,
d) a működési biztonság ellenőrzése lövéssel.
Az ellenőrzés módját és követelményeit külön szabvány* határozza meg.
(2) E rendelet szempontjából sorozatgyártás, ha a gyártó jelentős mennyiségű eszköz előállítására készült fel, annak terveit és gyártási programját kidolgozta, az idomszerek és a szerszámok rendelkezésre állnak.
(3) A típusjóváhagyó vizsgálat próbajele, amely a jóváhagyás számát is tartalmazza a következő:
a) Kézi lőfegyverekre, betétcsövekre és lövőkészülékre
1. sz. ábra**
b) A melléklet d) pontjában felsorolt fegyverekre
2. sz. ábra**
4. §
(1) Ha a 3. § (1) bekezdésben meghatározott vizsgálatok eredménye kielégítő, a Hivatal megadja a vizsgált típus jóváhagyását és erről vizsgálati bizonyítványt állít ki. A jóváhagyott típushoz tartoznak azok az eszközök, amelyek működési mód, lényeges méretek és az alkalmazott szerkezeti anyagok, valamint külső megjelenés tekintetében azonosak a bemutatott és vizsgált mintával. A külső megjelenés esetleg jelentéktelen módon változhat, de az eszköz biztonsága ezzel együtt nem csökkenhet.
(2) A Hivatal a típus jóváhagyását visszautasítja, ha a vizsgált minta nem felel meg a 3. § (1) bekezdésében megjelölt szabvány követelményeinek.
5. §
(1) A típusjóváhagyó bizonyítvány a következőket tartalmazza
a) a kérelmező nevét és címét,
b) a fegyver fajtáját és típusmegjelölését,
c) a vizsgált minta lényeges jellemzőit, különösen a jóváhagyott szerkezeti anyagokat és azok méreteit, a lőszer szabványos vagy kereskedelmi elnevezését és a töltényűr méreteit,
d) a típusjóváhagyó próbajelet, valamint a jóváhagyás számát,
e) a jóváhagyásnak egy meghatározott darabszámra való esetleges korlátozását és az ennek megfelelő sorozatszámokat,
f) a jóváhagyás időbeli korlátozását.
(2) A típusjóváhagyó bizonyítványban előírható, hogy az engedélyes köteles a jóváhagyott fegyverhez használati utasítást mellékelni.
6. §
A Hivatal a típusjóváhagyást visszavonja, ha
a) a szabvány szerinti előírásokat a későbbiekben nem tartják meg,
b) a kivitelezett példányok a jóváhagyott mintától a vizsgálati bizonyítványban szereplő lényeges jellemzőkben eltérnek.
7. §
(1) A Hivatal a típusjóváhagyó bizonyítvány másolatát megküldi a brüsszeli egyezmény Nemzetközi Állandó Bizottsága (CIP) Állandó Irodájának, s ugyancsak értesíti a típusjóváhagyás visszavonásáról is.
(2) A Hivatal a CIP tagállamok érvényes típusjóváhagyásairól a CIP Állandó Iroda közlései alapján nyilvántartást vezet.
8. §
Minden jóváhagyott típushoz tartozó fegyveren, annak valamelyik fődarabján jól látható és tartós módon a következőket kell feltüntetni (beütni):
a) a gyártó vagy importáló nevét, vagy márkajelét,
b) a típus megjelölését,
c) a hozzávaló lőszer szabványos vagy kereskedelmi megnevezését, vagy - különleges hajtóanyag esetén - a kaliber jelzését,
d) típusjóváhagyó próbajelet,
e) a gyártási számot.
9. §
(1) A jóváhagyott típusból a Hivatal köteles legalább két évenként, legalább 5 fegyvert a 3. § (1) bekezdésében foglaltak szerint megvizsgálni.
(2) Ha a jóváhagyás után a fegyveren a nagy igénybevételnek kitett alkatrészt lényegesen módosítják, azt egyedi vizsgálatra a Hivatalnál be kell mutatni. Ha a módosítás a sorozatgyártást is érinti, új típusjóváhagyó vizsgálatot kell kérni.
10. §
(1) Ha a típusjóváhagyás után a forgalmazott fegyverre olyan kifogás érkezik, hogy az nem felel meg a 3. §-ban és a szabványban foglaltaknak, ezt a Hivatal ellenőrzi. A külföldről származó fegyverre vonatkozó kifogást annak alapossága esetén a Hivatal továbbítja az illetékes nemzetközi hatóság - fegyvervizsgáló hivatal - részére.
(2) Ha a Hivatal meggyőződik a kifogás megalapozottságáról, vagy megállapítja, hogy a sorozat darabjai lényeges jellemzőik szempontjából nem felelnek meg a jóváhagyott mintáknak a 6. § alapján a típusjóváhagyást visszavonja.
Ha a hibákat nem lehet azonnal megszüntetni, a Hivatal megtilthatja a sorozat többi darabjának a forgalombahozatalát.
(3) Ha a külföldről származó típusjóváhagyott fegyver a használóra vagy a környezetére veszélyes, a Hivatal a sorozat forgalombahozatalát megtilthatja.
11. §
Nem kell vizsgálatnak alávetni azokat a fegyvereket, amelyek a kézi lőfegyverek próbabélyegeinek kölcsönös elismeréséről Brüsszelben 1969. június 1-én kötött és az 1973. évi 19. számú tvr-el kihirdetett nemzetközi egyezményhez csatlakozott államok valamelyikéből származnak és amelyekben az illető ország vizsgáló hivatalának érvényes típuspróbajelét beütötték.***
12. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Horváth István s. k.,
belügyminiszter
Méhes Lajos s. k.,
ipari miniszter
Melléklet az 5/1982. (VIII. 1.) BM-IpM számú együttes rendelethez
Egyedi vizsgálat helyett típusjóváhagyó vizsgálatot lehet végezni az együttes rendelet 2. §-ában foglaltak alapján
a) arra a kézi lőfegyverre
- amelyben a töltényűr átmérője legfeljebb 5 mm és hossza legfeljebb 15 mm,
- amelyben a töltényűr átmérője és hossza eléri a 6 mm-t, de csak olyan lőszer használható hozzá, amelyben a gyúelegy képezi a teljes hajtótöltetet és nem képes olyan lövedéket kilőni, amelynek torkolati energiája nagyobb 7,5 joule-nál,
- amely csak egyetlen lőszer kilövésére alkalmas.
b) arra a betétcsőre, amelynek nincs önálló zárszerkezete és olyan lőfegyverhez készült, amelynek lőszere nem ad 2000 bar-nál nagyobb gáznyomást.
c) arra az ipari, vagy műszaki célú kézi lövőkészülékre, amelyben lövedék vagy más mechanikus alkatrész mozgatására robbanóanyagot használnak és amelyről a gyártómű nyilvántartást vezet.
d) az olyan riasztófegyverre, jelzőfegyverre, indítópisztolyra, amely vagy hüvelytölténnyel (lövedék nélküli tölténnyel) tüzel, vagy lövedéke ingerlő és ehhez hasonló hatású, illetve pirotechnikai anyagot tartalmaz, valamint kézi gázfegyver, légfegyver, ha a lövedék torkolati energiája nem haladja meg a 7,5 joule-t.