Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1982. (II. 22.) MÉM rendelet

a kitüntetésekről és a kitüntetések adományozásának rendjéről

A Minisztertanács hatáskörébe tartozó kitüntetések szabályozásáról szóló 1006/1977. (II. 17.) Mt. h. számú határozat 18. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezetével, az Élelmiszeripari Dolgozók Szakszervezetével, az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével és a Közalkalmazottak Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

A rendelet hatálya kiterjed

a) a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumra (a továbbiakban: Minisztérium),

b) a Minisztérium felügyelete és ágazati irányítása alá tartozó állami vállalatra, trösztre, központra, állami gazdaságra, erdő- és vadgazdaságra, a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba tartozó tanácsi vállalatra és a jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásra (a továbbiakban: vállalat),

c) a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetre, a mezőgazdasági szakszövetkezetre (a továbbiakban: termelőszövetkezet), fa továbbiakban b) és c) együtt: gazdálkodó szervezet],

d) a Minisztérium felügyelete alá tartozó intézetre és intézményre (a továbbiakban: állami költségvetési szerv).

2. §

(1) Az adományozásra kerülő kitüntetés szintjét és fokozatát - beosztásra tekintet nélkül - a munkában, a munkaversenyben, a munkamozgalomban, a népgazdasági célok megvalósításában és a társadalmi tevékenységben elért eredmény határozza meg.

(2) A kitüntetések adományozásánál - különösen az első alkalommal - be kell tartani a fokozatosságot. A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) által adományozható kitüntetésre (a továbbiakban: miniszteri kitüntetés) általában a korábban munkahelyi, a Népköztársaság Elnöki Tanácsa által adományozható kitüntetésre (a továbbiakban: elnöki tanácsi kitüntetés) pedig, általában a már miniszteri kitüntetésben, illetőleg társadalmi szervezet által adományozott kitüntetésben részesült dolgozó javasolható.

(3) Az elnöki tanácsi kitüntetésben részesített dolgozót az adományozást követő öt éven belül elnöki tanácsi kitüntetésre, a miniszteri kitüntetésben részesített dolgozót az adományozást követő három éven belül miniszteri vagy elnöki tanácsi kitüntetésre, illetőleg a munkahelyi kitüntetésben részesített dolgozót az adományozást követő két éven belül munkahelyi, miniszteri vagy elnöki tanácsi kitüntetésre csak kivételesen, újabb kiemelkedő eredmény alapján lehet ismét javasolni.

(4) A kitüntetésre való javaslattételnél figyelmet kell fordítani a különböző dolgozói rétegek (vezetők és beosztottak, fizikai és szellemi dolgozók, nők és fiatalok, szocialista brigádvezetők és brigádtagok) arányának megfelelő érvényesülésére.

3. §

(1) A miniszter által alapított kitüntetéseket és azok adományozásának feltételeit az 1. számú melléklet tartalmazza.

(2) Az elnöki tanácsi, a miniszteri és a munkahelyi kitüntetés adományozására a 2. számú mellékletben meghatározott esetekben lehet javaslatot előterjeszteni.

4. §

(1) Az elnöki tanácsi és a miniszteri kitüntetés adományozására

a) a minisztériumi részleg vezetője,

b) a vállalat és az állami költségvetési szerv vezetője

tehet javaslatot.

(2) Társadalmi munkatársaik miniszteri kitüntetésben való részesítésére a társadalmi szervezetek (érdekképviseleti szervek) és az országos egyesületek vezetője is javaslatot tehet.

(3) A termelőszövetkezeti dolgozó elnöki tanácsi és miniszteri kitüntetésére a termelőszövetkezet vezetősége tesz javaslatot, amelyet a megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági osztály) vezetője terjeszt fel a Minisztériumba. A termelőszövetkezet elnökére vonatkozó kitüntetési javaslatot a megyei mezőgazdasági osztály vezetője készíti el.

(4) A tanácsi vállalat, a helyi jelentőségű gazdasági társulás és a szakigazgatási intézmény dolgozóinak kitüntetésére tett javaslatot a megyei (fővárosi) mezőgazdasági osztály vezetője terjeszti fel a Minisztériumba.

(5) A kitüntetésre vonatkozó javaslatnak tartalmaznia kell a javasolt személy adatait, a javaslat indokolását, amelyben úgy kell ismertetni a dolgozó szakmai munkáját, politikai és társadalmi tevékenységét, hogy abból a javasolt személy érdemei megítélhetők legyenek. Fel kell sorolni a kitüntetési javaslattal egyetértő illetékes párt- és társadalmi szerveket is.

(6) Az elnöki tanácsi kitüntetésre vonatkozó javaslatot a Minisztérium által rendelkezésre bocsátott űrlapon két példányban - minisztériumi kinevezési hatáskörbe tartozó személy esetén három példányban - a kitüntetés tervezett átadása előtt legalább 60 nappal kell megküldeni a Minisztériumnak.

(7) A "Kiváló Munkáért" miniszteri kitüntetésre vonatkozó javaslatot a 2. számú melléklet 4. pontjában foglalt minta szerint egy példányban - minisztériumi kinevezési hatáskörbe tartozó személy esetén két példányban - a kitüntetés tervezett átadása előtt legalább 30 nappal kell megküldeni a Minisztériumnak.

(8) Több dolgozóra vonatkozó kitüntetési javaslatot két példányban, a 2. számú melléklet 5. pontja szerinti összesítő jegyzékkel együtt kell megküldeni a Minisztériumnak.

5. §

(1) A Minisztérium biztosítja a kitüntetésekhez járó pénzjutalmat

a) az 1. számú mellékletben felsorolt kitüntetések adományozása esetén és

b) az "Eötvös Loránd díj"-hoz.

(2) A "Kiváló Munkáért" kitüntető jelvénnyel járó 3000 forint összegű pénzjutalmat a kitüntetett dolgozó munkahelye a saját részesedési (jutalmazási) alapja terhére fizeti ki.

(3) A munkaviszonnyal nem rendelkező személy (nyugdíjas, háztartásbeli, egyénileg gazdálkodó stb.) kitüntetéséhez járó pénzjutalmat általában a javaslattevőnek kell biztosítania.

(4) A kitüntetéssel járó pénzjutalom a dolgozónak más címen járó jutalmát nem csökkentheti, de a kitüntetett személy a kitüntetés jogcímén további anyagi elismerésben nem részesíthető.

6. §

(1) Más minisztérium, országos hatáskörű szerv, illetőleg a felügyeletük alá tartozó gazdálkodó szervezet és állami költségvetési szerv, valamint a társadalmi szervezet (érdekképviseleti szerv) dolgozójának a miniszter által történő kitüntetéséhez a javaslattevőnek meg kell kérnie az illetékes miniszter, országos hatáskörű szerv vezetőjének, a társadalmi szervezet (érdekképviseleti szerv) vezetőjének előzetes egyetértését.

(2) Más miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője, illetőleg a társadalmi szervezet (érdekképviseleti szerv)

a) a Minisztérium, a vállalat, az országos jelentőségű gazdasági társulás, valamint az állami költségvetési szerv dolgozóit a miniszter,

b) a termelőszövetkezet, a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba tartozó tanácsi vállalat, helyi jelentőségű gazdasági társulás és szakigazgatási intézmény dolgozóit a megyei (fővárosi) mezőgazdasági osztály előzetes hozzájárulásával részesítheti kitüntetésben. A kitüntetéshez járó pénzjutalmat a dolgozó munkáltatója fizeti ki, ha azt a kitüntetés adományozója nem biztosítja és a munkáltató a kitüntetés adományozásával előzetesen egyetértett.

7. §

(1) A kitüntetést ünnepélyes keretek között kell átadni. A miniszteri kitüntetés átadására a miniszter, illetőleg az általa megbízott magasabb vezető állású dolgozó jogosult.

(2) Ha a kitüntetést a tervezett időpontban nem lehet átadni (betegség, távollét stb. miatt), a Minisztériummal haladéktalanul közölni kell az átadás meghiúsulásának okát és az átadás új időpontját.

8. §

(1) Munkahelyi kitüntetés vállalati (termelőszövetkezeti, intézeti stb.) "Kiváló Dolgozó", "Kiváló Termelőszövetkezeti Tag", "Kiváló Ifjú Szakember", "Szakma Ifjú Mestere", "Kiváló Szakmunkás Oklevél"* illetőleg "Vezérigazgatói (Főigazgatói, Rektori) Dicsérő Oklevél" elnevezéssel alapítható.

(2) A "Kiváló Dolgozó" és a "Kiváló Termelőszövetkezeti Tag" kitüntetéshez 2000- Ft, a "Kiváló Ifjú Szakember", a "Szakma Ifjú Mestere" és a "Kiváló Szakmunkás Oklevél" kitüntetéshez 1300,- Ft, a "Dicsérő Oklevél" kitüntetéshez pedig 1000,- Ft összegű pénzjutalom jár a munkáltató (termelőszövetkezet) részesedési (jutalmazási) alapja terhére.

(3) Az (1) bekezdésben fel nem sorolt, korábban alapított munkahelyi kitüntetések 1982. december 31. után nem adományozhatok, de továbbra is viselhetők.

(4) Ha a gazdálkodó szervezet, az állami költségvetési szerv, illetőleg az egyesület az (1) bekezdésben meghatározott munkahelyi kitüntetésen felül egyéb kitüntetést (emlékérmet, díjat, címet) kíván alapítani, ehhez a Minisztérium előzetes engedélye szükséges. A korábban alapított ilyen kitüntetések a jövőben akkor adományozhatók, ha ehhez az alapító 1982. december 31-ig benyújtott kérelme alapján a Minisztérium hozzájárul.

9. §

Munkahelyi kitüntetés más gazdálkodó szervezet és állami költségvetési szerv dolgozója részére is adományozható, ha a kitüntetésre javasolt dolgozó munkáltatójának vezetője, valamint az illetékes párt- és társadalmi szervek ezzel előzetesen egyetértenek.

10. §

(1) Ha az 1006/1977. (II. 17.) Mt. h. számú határozat szerinti, vagy más érdemtelenséget megvalósító magatartás jut a munkáltató tudomására, a munkáltató az illetékes párt- és társadalmi szerv egyetértésével az adományozónál, elnöki tanácsi kitüntetés esetén a Minisztérium útján a kitüntetés visszavonását kezdeményezheti.

(2) Az elnöki tanácsi és a miniszteri kitüntetés visszavonása esetén a munkahely vezetője a kitüntető jelvényt, az oklevelet és a kitüntetés viselésére jogosító igazolványt a dolgozótól bevonja és megküldi a Minisztériumnak.

11. §

(1) Az elnöki tanácsi és a miniszteri kitüntetés adományozását, valamint visszavonását közzé kell tenni a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben.

(2) Az elnöki tanácsi és a miniszteri kitüntetések adományozásáról nyilvántartást kell vezetni a kitüntetett személy munkáltatójánál, továbbá a munkáltató közvetlen felügyeletét ellátó gazdálkodó szervezetnél, termelőszövetkezeti dolgozó esetében a megyei mezőgazdasági osztályon, valamint a Minisztériumban. A munkahelyi kitüntetések adományozását az adományozó és a kitüntetett dolgozó munkahelye tartja nyilván.

(3) A nyilvántartásban fel kell tüntetni a kitüntett dolgozó nevét, beosztását, az adományozott kitüntetés megnevezését, fokozatát, az adományozás időpontját, valamint az oklevél számát és keltét.

(4) A dolgozó személyi anyagában kell elhelyezni az adományozott kitüntetésre vonatkozó javaslat másolatát. A személyi anyaggal nem rendelkező dolgozó esetében a kitüntetés adományozását a dolgozó nyilvántartási lapján kell feljegyezni.

12. §

(1) Más országok legfelsőbb államhatalmi vagy államigazgatási szervétől kapott kitüntetés belföldön történő viselésének engedélyezését a Minisztérium útján kell kérni.

(2) Az e rendelettel érintett kitüntetésekre külföldi állampolgár akkor javasolható, ha a kitüntetés alapításakor ezt a lehetőséget nem zárták ki.

13. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezései nem érintik a kitüntetésekre vonatkozó külön jogszabályokban foglalt előírásokat. A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg

a 14/1972. (MÉM. É. 24.) MÉM számú utasítás,

a 27/1973. (MÉM. É. 51.) MÉM számú utasítás 30/a. pontjának ad) alpontja,

a 36/1976. (MÉM. É. 35.) MÉM számú utasítás,

a 19/1977. (MÉM. É. 32.) MÉM számú utasítás,

a 17/1979. (MÉM. É. 21.) MÉM számú utasítás,

a 8/1980. (MÉM. É. 15.) MÉM. számú utasítás és

az 5/1979. (IV. 6.) MÉM számú rendelet 32. és 35. §-a hatályát veszti.

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

1. számú melléklet az 5/1982. (II. 22.) MÉM számú rendelethez

A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által alapított kitüntetések

1. A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, által alapított kitüntetések a következők:

a) a "MÉMTERMELÉSI NAGYDÍJA",

b) FASCHING ANTAL Emlékérem,

c) NAGYVÁTHY JÁNOS Emlékérem,

d) NYISZTOR GYÖRGY Emlékérem,

e) ÚJHELYI IMRE Emlékérem, valamint

f) "EREDMÉNYES FÁSÍTÁSÉRT" Emlékérem és "EREDMÉNYES FÁSÍTÁSÉRT" Jelvény.

2. a) A "MÉMTERMELÉSI NAGYDÍJA" (a továbbiakban: Nagydíj) azoknak a mezőgazdasági nagyüzemeknek adományozható, amelyek

- az előző három év átlagához képest kiemelkedő összgazdálkodási eredményt érnek el;

- a táj adottságainak legmegfelelőbb termelésszerkezetet alakítanak ki, a korszerű termelési eljárások alkalmazásával, az adott körülmények között búzából és az üzemi körülményekhez leginkább igazodó további 2-3 növényből kiemelkedő hektáronkénti termésátlagot és minőséget érnek el;

- a rendelkezésükre álló termőtalajt gondosan megművelik, termékenységét rendszeresen növelik; működési területükön a mezőgazdaságilag művelhető területeket maradéktalanul hasznosítják, és a talajvédelem útján - vízrendezés, talajjavítás stb. - a minőséget javítják;

- az adottságoknak legjobban megfelelő állatfajokat, állatfajtákat tenyésztik;

- a növénytermesztésben és az állattenyésztésben széles körűen alkalmazzák az ésszerű energia-és abraktakarékosságot;

- összehangolják a környezetükben levő háztáji és kisegítő gazdaságok termelőtevékenységét;

- a dolgozók élet- és munkakörülményeinek fejlesztése terén kiemelkedő eredményeket érnek el:

- a "Kiváló Vállalat" (Termelőszövetkezet) címet az utolsó öt évben legalább három alkalommal elnyerték.

Ezen túlmenően az előírt feltételektől függetlenül kitüntetésre javasolható az olyan mezőgazdasági nagyüzem is, amely termelési tevékenysége során az egész mezőgazdaság fejlődésére kiható új, nagy jelentőségű termelési, tenyésztési anyag-és energiatakarékos eljárást vezet be.

b) Országosan - évente - öt Nagydíj adományozható, tájegységenként egy-egy mezőgazdasági nagyüzem részére. A Nagydíj termelőszövetkezet részére a TOT Elnökségének egyetértésével adományozható. A Nagydíjat augusztus 20-a alkalmából kell átadni. A Nagydíj adományozásával 100 000 forint összegű pénzjutalom, ajándéktárgy és oklevél jár. A jutalom 60%-a szociális és kulturális célokra, 40%-a pedig a kitüntetett nagyüzem dolgozóinak személyi jutalmazására használható fel.

c) A Nagydíj adományozására minden év május 31-ig megyénként egy-egy mezőgazdasági termelőszövetkezetre a megyei tanács végrehajtó bizottsága az illetékes területi szövetséggel egyetértésben, a három legkiemelkedőbb eredményeket elért állami gazdaságra pedig az Állami Gazdaságok Országos Központja a MEDOSZ illetékes megyei bizottságaival egyetértésben tesz javaslatot a Minisztériumnak.

d) Az emléktárgyon és az oklevélen a "MEZŐGAZDASÁGI ÉS ÉLELMEZÉSÜGYI MINISZTÉRIUM TERMELÉSI NAGYDÍJA", valamint az adományozás évszáma szerepel.

3. a) A FASCHING ANTAL Emlékérem a földméréssel és a térképészettel legalább 10 éve foglalkozó, kiemelkedő elméleti, gyakorlati és tudományos eredményt elért szakemberek részére adományozható

- a szakterület jelentős fejlődését szolgáló tudományos, szakirodalmi vagy kutatási tevékenységért;

- kiemelkedően eredményes irányító vagy operatív tevékenységért;

- a szakemberek oktatása vagy továbbképzése terén végzett kiemelkedő munkásságért;

- a szakterületen hosszú időn át kifejtett jelentős társadalmi munkáért.

b) Évente - április 4-e alkalmából - két emlékérem adományozható. Az emlékérem adományozásával személyenként 5000 forint összegű pénzjutalom jár.

c) Az emlékérem adományozására a MÉM Országos Földügyi és Térképészeti Hivatala (a továbbiakban: OFTH) Geodéziai Bizottságának részletesen indokolt előterjesztése alapján - az OFTH vezetője - minden év február végéig tesz javaslatot. Az emlékérem egy személy részére csak egyszer adományozható.

d) Az emlékérem bronzból készül, kör alakú 105 mm átmérőjű, 12 mm vastag, az egyik oldalán középen dr. Fasching Antal balra néző domborművű arcképe "FASCHING ANTAL Emlékérem - alapítva Magyarország felszabadulásának 25. évfordulóján, 1970-ben" körirattal; a másik oldalán az adományozott neve és az adományozás évszáma vésett felirattal.

4. a) A NAGYVÁTHY JÁNOS Emlékérem adományozható

I. annak a tangazdaságnak és gyakorló gazdaságnak, bemutató gazdaságnak, élelmiszeripar vállalatnak, és oktatási intézménynek, amely

- a gyakorlati oktatáshoz legalább 10 év óta korszerű feltételeket teremt;

- termelésére a korszerű technológiák és gyártási eljárások jellemzőek;

- alaptevékenysége is eredményes;

- főbb eredményességi mutatói az országos átlagot meghaladják;

II. annak a munkaviszonyban álló dolgozónak illetőleg szövetkezeti tagnak, aki

- legalább 5 éve eredményesen végzi a gyakorlati oktatást, vagy eredményesen vesz rész annak szervezésében és ennek eredményeként tanítványainak gyakorlati ismerete és készsége átlagon felüli;

- rendszeres nevelőmunkát végez;

- munkaköri feladatait egyéb területen is példamutatóan látja el.

b) Gazdálkodó szervezet, illetőleg állami költségvetési szerv részére két-három, dolgozók részére pedig három-négy emlékérem adományozható évenként, a Pedagógus Nap alkalmából. Ha az emlékéremmel gazdálkodó szervezetet, illetőleg állami költségvetési szervet tüntetnek ki, az ezzel járó 15 000 forint összegű pénzjutalom 60%-a szociális és kulturális célra, 40%-a pedig a kitüntetett szervezet dolgozóinak személyi jutalmazására használható fel. Személynek adományozott emlékéremmel 5000 forint összegű pénzjutalom jár.

c) Az emlékérem adományozására minden év március 31-ig

- a középfokú oktatás keretében tartozó szervezetekre és e területen dolgozó személyekre a MÉM Kutatás és Oktatás Ellátási Központ,

- a felsőoktatás keretébe tartozó szervezetekre és az e területen dolgozó személyekre a felsőoktatási intézmény vezetője

tesz javaslatot. A javaslatnak általános indokolást és az ezt igazoló adatokat kell tartalmaznia.

A középfokú oktatási intézményre vonatkozó javaslathoz az iskola közvetlen felügyeletét ellátó szervnek, termelőszövetkezetre vonatkozó javaslathoz pedig a megyei mezőgazdasági osztály és az illetékes területi szövetség egyetértését is csatolni kell.

d) Az emlékérem bronzból készül, négy sarkán lekerekített négyzet alakú, 77x77 mm nagyságú, 4 mm vastag. Egyik oldalán Nagyváthy János domborművű arcképe, "Nagyváthy János 1755-1819." felirattal, kalásszal és tollal; a másik oldalán a "Szorgalmatos mezei gazda" jelképét kifejező két álló férfialak, az egyik kalászokat és könyvet tartva kezében, háttérben mezőgazdasági település látképével.

5. a) A NYISZTOR GYÖRGY Emlékérem azoknak adományozható, akik

- a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba tartozó gazdálkodó szervezetek termelésfejlesztésében, az üzem- és munkaszervezésében, továbbá a gazdálkodás hatékonyságának növelésében tartósan kiemelkedő eredményt értek el;

- az agrárgazdaságtan, az üzem- és munkaszervezés területén, kutatóintézetben és intézménynél több éve kiemelkedő tudományos munkát végeznek;

- a földmunkás-mozgalomban, a mezőgazdasági szövetkezeti mozgalomban, az ágazati muzeális értékek megőrzése, valamint a szövetkezeti történetírás terén kiemelkedő eredményeket értek el;

- a termelési rendszerek szervezésében, a termelőszövetkezetek egymás közötti és az állami gazdaságokkal, élelmiszeripari vállalatokkal való együttműködésben, a jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulások, agráripari egyesülések stb. - eredményes munkát végeznek;

- munkakörükben egyenletesen kiváló tevékenységet fejtenek ki.

b) Az emlékérem évente tíz fő részére adományozható. Az emlékérmet augusztus 20-a alkalmából kell átadni. Az emlékérem adományozásával 5000 forint összegű pénzjutalom jár.

c) Az emlékérem adományozására a rendelet 1. §-a szerinti gazdálkodó szervezet, illetőleg állami költségvetési szerv vezetője tesz javaslatot minden év május 31. napjáig a felügyeletet gyakorló minisztériumi részleghez.

Termelőszövetkezeti dolgozó kitüntetésére vonatkozó javaslatot - az illetékes területi szövetség egyetértésével - a megyei mezőgazdasági osztálynak kell megküldeni.

d) Az emlékérem bronzból készül, kör alakú, 150 mm átmérőjű, 8 mm vastag, amelynek egyik oldalán Nyisztor György domborművű arcképe "Nyisztor György Emlékérem. Alapítva 1977-ben" felirattal, a másik oldalán az adományozás évszáma vésett felirattal.

6. a) Az ÚJHELYI IMRE Emlékérem a mező-és erdőgazdasági, illetőleg az élelmiszeripari termelésben kiemelkedő új eredményeket elérő szakemberek részére adományozható

- a mező- és erdőgazdasági terméshozamok növelésében, a műszaki fejlesztésben, új eljárások bevezetésében, a nemesítésben, az állattenyésztésben, a korszerű módszerek elterjesztésében, valamint

- az élelmiszeriparban a termelés növelésében, a technikai fejlesztésben, a korszerű gyártási eljárások alkalmazásában, az új gyártmányok kidolgozásában és bevezetésében elért kimagasló eredmények elismeréseként.

A javaslatok elkészítésénél figyelembe kell venni az esetleges nemzetközi szaktevékenységet, és az elért eredmények népgazdasági hasznának a mértékét is.

b) Évenként - április 4-e alkalmából - tíz emlékérem adományozható. Az emlékérem adományozásával 5000 forint összegű pénzjutalom jár.

c) Az emlékérem adományozására a gazdálkodó szervezet, illetőleg állami költségvetési szerv vezetője tesz javaslatot a Minisztérium részére - a Magyar Agrártudományi Egyesülettel, a Magyar Élelmiszeripari Tudományos Egyesülettel, illetőleg az Országos Erdészeti Egyesülettel egyetértésben - minden év január 31. napjáig. Termelőszövetkezeti dolgozó esetében a vezetőség javaslatát - az illetékes területi szövetség egyetértésével - a megyei mezőgazdasági osztálynak kell megküldeni, amely a javaslatot a Minisztérium részére továbbítja.

d) Az emlékérem bronzból készül, 80 mm átmérőjű, 5 mm vastag. Egyik oldalán középen Újhelyi Imre domborművű profilképe, baloldalon "ÚJHELYI IMRE", jobboldalon "1866-1923." domborművű felirattal. Az emlékérem másik oldalán, ha a kitüntetett

- mező- vagy erdőgazdasági dolgozó: "a mezőgazdaság fejlesztése érdekében kifejtett eredményes munkájáért",

- élelmiszeripari dolgozó: "az élelmiszeripar fejlesztése érdekében kifejtett eredményes munkájáért"

domborművű felirat van.

7. a) Az "EREDMÉNYES FÁSÍTÁSÉRT" Emlékérem és az "EREDMÉNYES FÁSÍTÁSÉRT" Jelvény (a továbbiakban együtt: emlékérem és jelvény) az elmúlt évi erdőtelepítési és fásítási munkában kiemelkedő eredményt elért erdészeti és mezőgazdasági szervezetek, tanácsi és társadalmi szervek dolgozói részére adományozható,

b) Évente száz emlékérmet és száz jelvényt lehet adományozni. Az emlékérmet és jelvényt a "Fásítási Hónap" országos megnyitó ünnepségén vagy a "Fásítási Hónap" megyei ünnepségein kell átadni.

c) Az emlékérem és jelvény adományozására az Állami Erdőfelügyelőség tesz - minden év február 15. napjáig javaslatot a Minisztérium részére. Az Állami Erdőfelügyelőségnek a javaslathoz meg kell szerezni az érdekelt felügyeleti szervnek, termelőszövetkezet tekintetében a megyei mezőgazdasági osztálynak és az illetékes területi szövetségnek a társadalmi fásítási munkákkal kapcsolatban a Hazafias Népfront vagy a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség illetékes szervezetének egyetértését.

d) Az emlékérem bronzból készül, kör alakú, 100 mm átmérőjű, 4-8 mm vastag, az egyik oldalán egy domborművű falevél, rajta átfektetett olajfűz-ág, a másik oldalon "Eredményes fásításért - MÉM" felirat domborított betűkkel.

A jelvény 22 mm átmérőjű, amely piros-fehér-zöld szalaggal összefogott tölgy- és nyárfalevelet ábrázoló zöld-arany zománcozással készül, "Eredményes fásításért" felirattal.

2. számú melléklet az 5/1982. (II. 22.) MÉM számú rendelethez

Kitüntetési alkalmak

1. Elnöki tanácsi kitüntetés adományozására - a Minisztérium által engedélyezett keret alapján - évente április 4-e és november 7-e alkalmából, illetőleg több évtizedes kiváló munka, alkotó tevékenység után nyugállományba vonulás esetén; egyéb alkalomból kivételesen, népgazdaságilag nagy jelentőségű létesítmény átadása vagy az átlagon felüli eredményeket elért gazdálkodó szervezetek és állami költségvetési szervek fennállásának félévszázadonkénti évfordulója alkalmából lehet javaslatot előterjeszteni.

2. A "Kiváló Munkáért" kitüntető jelvénynek a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által történő adományozására - a Minisztérium által engedélyezett keret alapján - a következő ünnepnapok, évfordulók és események alkalmából lehet javaslatot előterjeszteni:

- március 8-a, a Nemzetközi Nőnap alkalmából a társadalmi és gazdasági munkában élenjáró nődolgozóknak,

- március 21-e, a KISZ megalakulásának évfordulója alkalmából, az ifjúsági mozgalomban és a szakmai tevékenységben élenjáró fiataloknak,

- április 4-e, hazánk felszabadulásának évfordulója alkalmából az átlagon felüli munkateljesítményekért,

- május 1-e, a munka ünnepe alkalmából az előző évi szocialista munkaverseny alapján kitüntetett szervek, termelőszövetkezetek, szocialista brigádok kiváló dolgozóira,

- augusztus 20-a, az Alkotmány ünnepe alkalmából az átlagon felüli munkateljesítményekért,

- október 16-a, az Élelmezési Világnap alkalmából a nemzetközi jelentőségű tevékenység elismeréséül,

- november 7-e, a Nagy Októberi Szocialista Forradalom évfordulója, a nemzetközi munkásmozgalom ünnepe, alkalmából a kiemelkedő párt- és társadalmi munkával párosuló eredményes gazdasági tevékenységért,

- szakmai napok, országos rendezvények és tanácskozások, nagy létesítmények átadása alkalmából a kiemelkedő gazdasági teljesítményekért,

- a gazdálkodó és költségvetési szervek, termelőszövetkezetek félévszázadonkénti jubileuma alkalmából a törzsgárda legkiemelkedőbb munkát végző tagjainak,

- nyugállományba vonulás alkalmából az átlagon felüli élet-teljesítményért és példamutató magatartásért,

- 60., 70., 75. és minden további ötévenkénti születésnap alkalmából a gazdasági, tudományos és társadalmi életben eredményesen résztvevők számára.

3. Munkahelyi kitüntetés általában március 8-a, március 21-e, április 4-e, augusztus 20-a és november 7-e alkalmából, továbbá az előző évi szocialista munkaverseny alapján május 1-e, a gazdálkodó szervezetek és állami költségvetési szervek fennállásának félévszázadonkénti évfordulója, nagy jelentőségű létesítmények átadása, valamint nyugállományba vonulás alkalmából adományozható.

4. Minták a kitüntetési javaslatok elkészítéséhez

Tartalomjegyzék