Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

73/1982. (XII. 15.) MT rendelet

az állami vállalatok felügyelő bizottságairól

Az állami vállalatokról szóló, az 1981. évi 20. számú törvényerejű rendelettel módosított 1977. évi VI. törvény 36. §-ának (2) bekezdése alapján - az állami vállalatok működésének átfogó ellenőrzése és értékelése, a vállalati tevékenység irányai sokoldalú és megalapozott kidolgozásának elősegítése, a vállalatfelügyeleti munka korszerűsítése céljából - a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

(1) Az állami vállalat, tröszt (továbbiakban: vállalat) felügyeleti szerve a vállalat tevékenységének átfogó felügyeleti ellenőrzésére, értékelésére és a vállalat működését befolyásoló, meghatározott kérdések véleményezésre felügyelő bizottságot hozhat létre.

(2) A felügyelő bizottság a felügyeleti szerv e rendeletben meghatározott feladatait ellátó testület

2. §

(1) A felügyelő bizottság tagjainak számát a felügyeleti szerv a vállalat nagyságától, tevékenysége jellegétől, összetettségétől függően 5-9 főben állapítja meg. Elnökét tagjait a felügyeleti szerv nevezi ki, illetve bízza meg (továbbiakban kinevezés) meghatározott (általában 5 évi) időre. A kinevezéshez a felügyelő bizottsági tag munkáltatójának egyetértése szükséges.

(2) A felügyelő bizottságnak nem lehet tagja a vállalat dolgozója, illetve a vállalat vezető állású dolgozójának közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont].

(3) A felügyelő bizottságot a vállalat tevékenységének jellegére és a bizottság által ellátandó feladatokra figyelemmel kell összeállítani. A felügyelő bizottság tagjainak legfeljebb egyharmada lehet a felügyeleti szerv dolgozója. A felügyeleti szerv saját dolgozóin kívül a funkcionális és ágazati irányító szervek, pénzintézetek dolgozóit, tudományos szervek szakembereit, más szakértőket nevezhet ki a felügyelő bizottság elnökének tagjának

(4) Az illetékes ágazati szakszervezet a bizottságba egy tagot jelölhet.

(5) A felügyeleti szerv a felügyelő bizottság tagjainak kinevezését lényeges feladatváltozás, nem kielégítő munkavégzés esetén a kinevezésben foglalt idő lejárta előtt is visszavonhatja, illetőleg a szakszervezet által jelölt tag visszahívását kezdeményezheti.

3. §

(1) A felügyelő bizottság elnökének és tagjainak foglalkoztatási módját a felügyeleti szerv - a munkajogi szabályok keretei között - határozza meg, illetőleg részükre - a szakszervezet által jelölt tag részére csak - tiszteletdíjat állapít meg. A munkadíj, illetve tiszteletdíj fedezetéről a felügyeleti szerv költségvetésében kell gondoskodni.

(2) A felügyeleti szerv megfelelő feltételek esetén ugyanazon személyt több felügyelőbizottsági tagságra is kinevezhet, továbbá indokolt esetben, kivételesen több vállalatnál működő közös felügyelőbizottságot is létrehozhat.

(3) A felügyelő bizottság ellenőrzési tevékenységéhez a felügyeleti szerv költségvetésének terhére szakértőt (ellenőrzési szakembert) is igénybe vehet

4. §

(1) A felügyelő bizottság ellenőrzési tapasztalatai és egyéb információk alapján a felügyeleti szerv részére a vállalat tevékenységéről évente értékelő jelentést készít, amely tartalmazza a vállalati gazdálkodásra vonatkozó javaslatokat is. A felügyeleti szerv megbízása alapján, valamint saját ellenőrző, értékelő munkájának megalapozásához - a felügyeleti szerv előzetes tájékoztatása mellett - téma- és célvizsgálatokat is folytat.

(2) A felügyelő bizottság - az (1) bekezdésben foglalt feladatok ellátása mellett - elvégzi az átfogó felügyeleti ellenőrzést. Az átfogó felügyeleti ellenőrzés keretébe tartozó egyes feladatokat éves ellenőrző, értékelő tevékenysége során, meghatározott éves ütemterv szerint látja el. Ezekről az éves értékelő jelentésben köteles beszámolni.

(3) A felügyelő bizottság az átfogó felügyeleti ellenőrzést az éves értékelő jelentések, a helyszíni vizsgálatok, a téma- és célvizsgálatok megállapításai, más szervek által végzett ellenőrzések és vizsgálatok tapasztalatai, továbbá más rendelkezésre álló információk felhasználásával végzi és készíti el az erről szóló összefoglaló jelentését

(4) A felügyelő bizottság ellenőrzési tevékenységét a vállalati felügyeleti és belső ellenőrzésről szóló jogszabálynak a felügyeleti ellenőrzésre vonatkozó rendelkezései szerint végzi.*

(5) A felügyeleti ellenőrzésnél a felügyelőbizottság és az ellenőrzött vállalat jogaira, kötelezettségeire az állami ellenőrzésről szóló 50/1977. (XII. 21.) MT számú rendelet 19-32. §-ait kell alkalmazni.

5. §

(1) A felügyelő bizottság a vállalat tevékenységének ellenőrzése, értékelése során szerzett tapasztalatai alapján véleményt nyilvánít, indokolt esetben kezdeményez a vállalat, illetőleg a felügyeleti szerv részére a következő kérdésekben:

a) a vállalati stratégia, illetve középtávú tervkoncepció fő irányainak meghatározása;

b) a vállalat megszüntetése, átszervezése, szanálása, tevékenységi körének lényeges módosítása;

c) a vállalaton belüli irányítási, döntési és érdekeltségi rendszer fejlesztési irányelveinek kialakítása.

(2) A felügyelő bizottság a felügyeleti szerv kinevezési hatáskörébe tartozó vezető tekintetében a szakmai követelményekre javaslatot dolgoz ki, pályázati rendszer alkalmazása esetén pedig szakmai szempontból véleményezi a benyújtott pályázatokat.

(3) A vállalat igazgatójának munkáját a felügyeleti szerv számára a felügyelő bizottság értékeli. A felügyeleti szerv a vállalat igazgatójának alapbére, prémiuma és jutalma megállapítása előtt - a vezetés színvonalának megítélése szempontjából - kikéri a felügyelő bizottság véleményét.

(4) Jogszabály - az állami vállalatokról szóló, az 1981. évi 20. számú törvényerejű rendelettel módosított 1977. évi VI. tv. 36. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - felügyeleti jogkörbe tartozó egyes további feladatokat is a felügyelőbizottság hatáskörébe utalhat.

(5) A vállalat igazgatója kérheti a felügyelőbizottságot, hogy a vállalat tevékenységét lényegesen érintő más kérdésekben is nyilvánítson véleményt

6. §

(1) A felügyelő bizottságot a 4-5. §-okban foglalt jogosítványokon túlmenően a vállalat ügyeiben egyéb jog nem illeti meg.

(2) A felügyelő bizottság képviselője a vállalat tevékenységét befolyásoló vállalati megbeszéléseken, tanácskozásokon (igazgatótanács, igazgatói értekezlet), a munkahelyi demokrácia fórumain - összhangban a munkahelyi demokrácia egyes kérdéseiről szóló 1049/1982. (XII. 15.) Mt. h.-SZOT együttes határozattal - tanácskozási joggal részt vehet; a vállalat gazdálkodásával kapcsolatos főbb megállapításairól a dolgozókat tájékoztatja.

(3) A felügyelő bizottság tevékenységét a felügyelő bizottság elnöke irányítja. A felügyelő bizottságot - az egyes kérdésekben előzetes többségi szavazás útján kialakított álláspont alapján -az elnök, illetve akadályoztatása esetén az általa kijelölt tag képviseli.

(4) A felügyelő bizottság tevékenységének szervezeti-működési rendjét, továbbá az egyes feladatok ütemezését - a felügyeleti szerv előírásainak keretei között - a felügyelő bizottság maga állapítja meg.

(5) A felügyeleti szerv a felügyelőbizottságot tevékenységéről beszámoltatja, számára feladatokat állapíthat meg.

7. §

(1) Ez a rendelet 1983. január 1-én lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a vállalati felügyeleti és belső ellenőrzésről szóló 39/1978. (VII. 18.) MT számú rendelet 4. §-a (3) bekezdésének utolsó mondata, 6. §-ának (2) bekezdése, 10. §-ának (2) bekezdéséből "...és a Minisztertanács Titkárságának..." kifejezés, valamint 11-14. §-ai hatályukat vesztik. A 11-14. §-okban foglalt rendelkezéseket azonban az e rendelet hatályba lépése előtt létrehozott felügyelőbizottságokra, megbízásuk visszavonásáig vagy lejártáig alkalmazni kell.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke