Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

12/1983. (XI. 20.) EüM rendelet

a védőmunkahelyek szervezéséről és működéséről

A megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM számú együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 34. §-ában foglaltak végrehajtására - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

(1) Védőmunkahely a tizenötödik életévét betöltött, nagymértékben megváltozott munkaképességű személyek számára a munkáltatónál [Mt. V. 99. § (2) bek. c) pont] szervezett munkahely, ahol a munkavégzés sajátos feltételek között fokozott védelem, szükség esetén állandó felügyelet és irányítás mellett folyik.

(2) A rendelet alkalmazása szempontjából nagymértékben megváltozott munkaképességűnek az a személy minősül, aki

a) legalább 50%-ban megváltozott munkaképességű és akinek az átlagos feltételek közötti megfelelő foglalkoztatását az illetékes helyi rehabilitációs bizottság biztosítani nem tudja (R. 7. §);

b) enyhe vagy középsúlyos fokban értelmi fogyatékos;

c) vak vagy gyengénlátó*;

d) súlyos fokban mozgáskorlátozott;

e) halmozottan fogyatékos.

A védőmunkahely típusa, létesítése, irányítása és ellenőrzése

2. §

A védőmunkahely vagy

a) családi hátterű, ha a nagymértékben megváltozott munkaképességű személy számára életviteléhez, a közlekedéséhez a megfelelő segítséget a családja biztosítja;

b) szociális intézeti hátterű, - ha az a) pont szerinti segítséget az intézet nyújtja, de a foglalkoztatás a munkáltató telephelyén történik;

c) munkásszállás hátterű, ha a nagymértékben megváltozott munkaképességű személy állandó szociális intézeti gondozást nem igényel és a lakóhelyétől (család vagy intézet) a munkahely nagyobb távolságra van.

3. §

(1) A védőmunkahely létesítését a megyei (fővárosi), városi (megyei városi), fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: egészségügyi szakigazgatási szerv) ott kezdeményezi, ahol a nagymértékben megváltozott munkaképességű személy számára megfelelő munkalehetőség és munkakörülmény, szükség esetén munkásszálláson való elhelyezés biztosítottak. A Magyar Államvasutak vasútüzemi dolgozói vonatkozásában védőmunkahely létesítését a Vasútegészségügyi Igazgatóság kezdeményezi. A munkakörülmények alkalmasságát a védőmunkahely helye szerint illetékes állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség véleményezi.

(2) A védőmunkahelyek közvetlen szakmai irányítását és ellenőrzését a védőmunkahely helye szerint illetékes egészségügyi szakigazgatási szerv, szakmai-módszertani irányítást országos szinten a Szociális- Intézetek Központja, értelmi fogyatékosok esetében az Értelmi Fogyatékosok Országos Szociális Foglalkoztató Intézete (a továbbiakban: ÉFOSZFI) látja el.

4. §

(1) A munkáltató telephelyén belül védőmunkahely :

a) elkülönített helyiségben, önálló munkavezetővel;

b) más dolgozókkal közös helyiségben, közös munkavezetővel létesíthető.

(2) A védőmunkahelyen dolgozók munkavégzéséhez;

a) munkavezetőt a munkáltató;

b) gyógypedagógust - értelmi fogyatékosok esetén harminc fős csoportonként - a védőmunkahelyet kezdeményező szerv biztosít.

5. §

A védőmunkahely létesítésére a védőmunkahely létesítését kezdeményező szerv és a munkáltató megállapodást köt. A megállapodásban rögzíteni kell:

a) a létesítés pénzügyi feltételeit;

b) a védőmunkahelyen elhelyezhető dolgozók számát;

c) a nagymértékben megváltozott munkaképességű személy által végezhető munkák felsorolását;

d) a védőmunkahelyen biztosítandó felügyelői, nevelői létszámot:

e) a munkásszállással rendelkező védőmunkahelyeknél - névszerint - az értelmi fogyatékosok pénzének kezelésével megbízott dolgozót;

f) a védőmunkahely típusát. (2. §).

A védőmunkahelyre való irányítás

6. §

(1) A védőmunkahelyre való elhelyezés kérelemre történik. A kérelem előterjesztésére a nagymértékben megváltozott munkaképességű személy vagy törvényes képviselője, az érintett nevelési-oktatási intézmény, gyermek- és ifjúságvédő intézet, szociális intézet, a pályaválasztási tanácsadási tevékenységet végző intézmények, továbbá a vakok és gyengénlátók, az értelmi fogyatékosok, illetve a mozgáskorlátozottak érdekképviseleti szerveinek területileg illetékes képviselői, valamint az állandó lakóhely szerint illetékes helyi rehabilitációs bizottság [R. 5. § (2) bekezdés] jogosult.

(2) A kérelmet a nagymértékben megváltozott munkaképességű személy állandó lakóhelye, illetőleg szociális foglalkoztató, gyermek- és ifjúságvédő intézeti gondozott esetében az intézet székhelye szerint illetékes városi, megyei városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási Szervéhez kell benyújtani. A szakigazgatási szerv a kérelemről a helyi rehabilitációs bizottság véleménye alapján dönt.

7. §

(1) A kérelem benyújtását követően a nagymértékben megváltozott munkaképességű személynek munkaköri-alkalmassági vizsgálaton kell részt vennie. Az alkalmassági vizsgálatot a 4/1981. (III. 31.) EüM számú rendeletben meghatározott, - a munkaköri alkalmasság orvosi vizsgálatára és véleményezésére illetékes - egészségügyi szerv végzi. Az értelmi fogyatékos személy alkalmassága kérdésében - vitás esetben - az ÉFOSZFI ad szakmai véleményt. Ha a kérelmező a munkaképesség-változás mértékét és a foglalkoztatás feltételeit meghatározó - az Országos Orvosszakértői Intézet által adott - szakvéleményei rendelkezik, az abban foglaltakat az alkalmasság elbírálásánál figyelembe kell venni.

(2) Ha a nagymértékben megváltozott munkaképességű személy szociális körülményei indokolják, az állandó lakóhely szerint illetékes egészségügyi szakigazgatási szerv - a rendelkezésre álló rendkívüli segélykeret terhére - utólag megtéríti az alkalmassági vizsgálaton résztvevő személy - és szükség esetén - a kísérője igazolt útiköltségét.

Vegyes rendelkezések

8. §

(1) A szociális foglalkoztató intézetből, illetőleg a gyermek- és ifjúságvédő intézetből védőmunkahelyi munkásszálláson elhelyezett gondozott intézeti gondozása - próbaidő kikötése esetén a próbaidő tartama alatt szünetel. A próbaidő eredményes eltöltése után a gondozást meg kell szüntetni.

(2) A munkaviszony megszüntetéséről a 6. § (2) bekezdésében meghatározott egésszégügyi szakigazgatási szervet előzetesen értesíteni kell.

(3) Ha a védőmunkahelyi munkásszálláson elhelyezett nagymértékben megváltozott munkaképességű személy az egészségi állapotának romlása miatt az adott védőmunkahelyi követelményeknek nem képes megfelelni, - a munkaviszonya megszűnésével egyidejűleg - az egészségügyi szakigazgatási szerv visszahelyezi a családjához, illetőleg soron kívül gondoskodik szociális intézetben vagy otthonban való elhelyezéséről

9. §

Az intézeti gondozás alatt álló nagymértékben megváltozott munkaképességű személy munkásszálláson való elhelyezésekor a gondozó intézet a gondozottat az évszaknak megfelelő ruházattal és a kezdeti kiadások fedezéséhez szükséges készpénzzel ellátni köteles.

10. §

A rendelet szerinti védőmunkahelyi elhelyezés az R. 28. §-a (2) bekezdésének b)-c) pontjában meghatározott szociális intézményi elhelyezésnek minősül.

11. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Schultheisz Emil s. k.,

egészségügyi miniszter

Tartalomjegyzék