Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

33/1983. (XI. 3.) PM rendelet

a szövetkezeti tagok által jegyzett részjegyekről, célrészjegyekről és egyéb vagyoni hozzájárulásról

Az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. törvény végrehajtására kiadott 23/1979. (VI. 28.) MT számú rendeletben, valamint a szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény végrehajtására kiadott 67/1982. (XII. 10.) MT számú rendelet 11. §-a (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed az ipari szövetkezetre, a mezőgazdasági termelőszövetkezetre és a halászati termelőszövetkezetre, a mezőgazdasági szakszövetkezetre, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetre, valamint a takarékszövetkezetre és a kisszövetkezetre (a továbbiakban: szövetkezet).

Részjegy

2. §

(1) A szövetkezet a jegyzett részjegyek összegéből részjegyalapot képez. A részjegy összegét a szövetkezet a részjegyalapból fizeti vissza.

(2) A befizetett részjegy után járó osztalék legmagasabb mértéke nem haladhatja meg a takaréklevélre elhelyezett összeg betéti kamatának mindenkori legmagasabb mértékét. Az osztalékot a szövetkezet az elszámolás (érdekeltség) alapjául szolgáló nyeresége - kisszövetkezetnél az adózatlan bruttó jövedelem - terhére, külön jogszabály szerint számolja el.

Célrészjegy

3. §

A célrészjegy összegét a szövetkezet a részjegyalapba helyezi, a részjegyalapon belül elkülönítve mutatja ki. a fejlesztési alap - kisszövetkezetnél az amortizációs alap, takarékszövetkezetnél a tartalékalap (a továbbiakban együtt fejlesztési alap) - szabályai szerint használhatja fel, és annak terhére fizeti vissza.

4. §

Az egy tag által jegyezhető célrészjegy összegének felső határa 200 000 Ft.

5. §

(1) A célrészjegy után fizetendő részesedés mértéke a célrészjegy lekötési idejétől, illetőleg a fejlesztés eredményétől függően a következőképpen határozható meg:

a) a célrészjegy lekötési ideiétől függően - a fejlesztés eredményétől függetlenül - a tagot évenként legfeljebb

- 1 éven túli visszafizetés után 7%

- 3 éven túli visszafizetés után 8%

- 6 éven túli visszafizetés után 9%

- 7 éven túli visszafizetés után 10% részesedés illeti meg, vagy

b) a tagot a fejlesztés eredményétől függetlenül legfeljebb évi, a takaréklevélre elhelyezett összeg betéti kamatának mindenkori legmagasabb mértéke szerinti részesedés illeti meg, amely legfeljebb még 3%-kal növelhető:

- a fejlesztés eredményétől függően, ha a szövetkezet az adott fejlesztést és eredményét számvitelileg elkülönítette vagy

- a szövetkezet össznyereségének függvényében az év végi eredményelszámolás alapján;

c) a b) pontban meghatározott mérték megállapításakor a szövetkezet a célrészjegy lekötési idejét is figyelembe veheti.

(2) A részesedést a szövetkezet az elszámolás (érdekeltség) alapjául szolgáló nyereség - kisszövetkezetnél az adózatlan bruttó jövedelem - terhére, külön jogszabály szerint számolja el.

(3) A szövetkezet dönt arról, hogy a részesedés mértékét az (1) bekezdés a) vagy b) pontja szerint határozza-e meg.

Termelési és fejlesztési hozzájárulás

6. §

A mezőgazdasági termelőszövetkezetnél és a halászati termelőszövetkezetnél, valamint a mezőgazdasági szakszövetkezetnél a termelési és fejlesztési hozzájárulás címén befizetett összegeket közvetlenül a szövetkezet fejlesztési alapjába kell helyezni - elkülönített kezelés mellett -, és abból kell visszafizetni.

7. §

(1) Az egy tag által befizethető termelési és fejlesztési hozzájárulás alsó és felső határát a szövetkezet határozza meg.

(2) A termelési és fejlesztési hozzájárulás után fizethető részesedést a szövetkezet az elszámolás (érdekeltség) alapjául szolgáló nyeresége terhére, külön jogszabály szerint számolja el.

(3) A részesedés mértéke nem haladhatja meg a takaréklevélbetétek mindenkori legmagasabb kamatszintjét.

Tagsági kölcsön és egyéb vagyoni hozzájárulások

8. §

(1) A tagok által a szövetkezetnek nyújtott kölcsönök és az egyéb vagyoni hozzájárulások - ide nem értve a szakszövetkezeti tagoknak a 7/1977. (III. 12.) MT számú rendelet 60. §-ában szabályozott vagyoni hozzájárulását - felhasználása és visszafizetése a rövidlejáratú forgóeszközhitelekre vonatkozó előírások szerint történik.

(2) Ha a szövetkezet a tagsági kölcsön vagy az egyéb vagyoni hozzájárulás után a tagnak kamatot fizet, annak mértéke nem lehet magasabb az egy évre tartósan lekötött takarékbetétek után járó mindenkori legmagasabb kamatnál.

(3) A kamatokat a szövetkezet az általános költség terhére számolja el.

Vegyes és hatályba léptető rendelkezések

9. §

(1) A kisszövetkezetek és a fogyasztási szolgáltató kisvállalatok jövedelemszabályozásáról, az érdekeltségi alapjaik képzéséről és felhasználásáról szóló, a 72/1982. (XI. 30.) PM számú rendelettel módosított 43/1981. (X. 27.) PM számú rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának (2) bekezdése a következő g) ponttal egészül ki:

(A bruttó jövedelem számításánál az összes bevételt a következőkkel kell csökkenteni:)

"g) a részjegy után járó osztalék és a célrészjegy után a tagot megillető részesedés összegével."

(2) Az R. 7. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kisszövetkezet rendelkezési alapjából [50/1981. (X. 27.) MT számú rendelet 4. §] köteles fedezni a következőket:)

"b) a tagoknak - a részjegy és a célrészjegy után fizetett és az adózatlan bruttó jövedelem terhére elszámolt osztalék, illetőleg részesedés kivételével - kifizetett személyi jövedelmet;"

10. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az 1983. évi eredményelszámoláskor alkalmazni kell. Egyidejűleg hatályát veszti a szövetkezeti tagok által a szövetkezet részére nyújtott kölcsönök kamatának mértékéről szóló 23/1972. (VI. 3.) PM számú, a kisszövetezeti tagok által jegyzett részjegyek után elszámolható osztalék és a célrészjegyek után elszámolható részesedés mértékéről szóló 32/1982. (VII. 7.) PM számú rendelet, a részesedési alap felhasználásáról szóló, a 6/1982. (XI. 30.) ÁBMH számú rendelkezéssel módosított 3/1981. (X. 31.) ÁBMH számú rendelkezés 3. §-a (2) bekezdésének a 11. §-sal megállapított f) pontja, továbbá a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetek tagjai által jegyezhető célrészjegyekről szóló 9/1972. (V. 9.) BkM-PM számú együttes rendelet.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék