Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6/1983. (III. 9.) PM-KkM együttes rendelet

a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM számú együttes rendelet módosításáról

A vám- és pénzügyőrség, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 9/1966. (II. 5.) Korm. számú rendeletben kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

A vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló - módosított - 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM számú együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 30. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az árut tartalmazó levélpostai küldeményeket - tekintet nélkül arra, hogy azokat vámjelző cédulával vagy anélkül adták fel - vámvizsgálat alá kell vonni. A vámvizsgálatot a posta kérelmére, e jogszabály rendelkezései szerint kell elvégezni."

2. §

Az R. 33. §-a (4) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Írásbeli árunyilatkozatnak kell tekinteni:)

"d) a postaküldemények behozatalánál - ha a küldemények vámkezelését a posta kéri - a külföldi feladó által kiállított "Vámárunyilatko-zat"-ot vagy a "Vámjelző cédulá"-t vagy a külkereskedelmi vállalatok címére beérkező postai küldemények esetében a posta által kiállított "Rovatlap"-ot;"

3. §

Az R. 34. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A külkereskedelmi vállalatok címére beérkező postai küldeményeket a posta által kiállított "Rovatlap"-pal kell továbbítani. A posta a "Rovatlap"-pal továbbított küldeményt - az azonosság biztosítása és a vámáru jelleg közlése mellett - közvetlenül a címzett külkereskedelmi vállalat részére kézbesíti, amely a küldemény átvételét a vonatkozó "Rovatlap"-on köteles elismerni. Az előjegyzési (konszignációs) raktárra beérkező postai küldeményeket közvetlenül a raktárt kezelő vállalat (szövetkezet) részére kell továbbítani és a fenti módon kézbesíteni."

4. §

Az R. 39. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A raktárdíj)

"a) a 40. § (3) bekezdésében meghatározott áruk után - tekintet nélkül a súlyukra és darabszámukra - megkezdett naponként 500 Ft."

5. §

Az R. 40. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A kiviteli engedély hiánya vagy egyéb kiviteli korlátozás miatt az utasok által letétbe helyezett áru a vámhivatal kéziraktárában a raktárdíj esedékességéig, legfeljebb azonban három hónapig raktározható. Az ilyen áruról "Raktározási elismervény"-t kell kiállítani. Ennek felmutatója az árut a raktározási határidőn belül, az esedékes raktárdíj megfizetése után átveheti."

6. §

Az R. 53. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az előjegyzett vámárut a vámfizetésre kötelezett javára jóvá kell írni, ha a visszaviteli határidő lejártáig igazolja, hogy a vámárut változatlan, kijavított vagy kikészített állapotban külföldre visszaszállította, a belföldi forgalom számára vámkezeltette vagy vámraktárba, illetőleg előjegyzési (konszignációs) raktárba beraktározta. Kikészítés esetében a jóváírás további feltétele, hogy az exportra az importtal azonos vagy kedvezőbb fizetési feltételek mellett kerüljön sor, továbbá az exportáru előjegyzett import hányada után normatív vagy nem normatív támogatást nem vettek igénybe."

7. §

Az R. 68. §-a (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és egyidejűleg a § az alábbi (5) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Nem vámkezelhetők

a) a Magyar Népköztársaság vagy más szocialista ország, továbbá valamely nép, nemzetiség, felekezet vagy faj elleni gyűlölet keltésére alkalmas, valamint a szocialista közerkölcsöt és a közszemérmet sértő sajtótermékek, kiadványok, ábrák és tárgyak (pornográf jellegű termékek, horror filmek stb.),

b) a nem külkereskedelmi áruforgalomban a gázpisztolyhoz való patron és gázhatású önvédelmi spray,

c) a támadó fegyverként használható eszközök (boxer, rugós kés, gumibot stb.).

(5) A (4) bekezdésben meghatározott nem vámkezelhető árukat a vámhivatal megsemmisíti."

8. §

Az R. 81. §-a (1)-(4) bekezdésének szövegében az "Egészségügyi Minisztérium" szövegrészek helyébe az "Országos Gyógyszerészeti Intézet" lép.

9. §

(1) Az R. 84. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az (1) bekezdésben meghatározott személyek által - a 2000 cm3-t meghaladó lökettérfogatú személygépkocsi kivételével - családonként behozható 1 db gépkocsi után, ha a külszolgálat időtartama

a) az egy évet meghaladja, a vámalap 30%-át,

b) a két évet meghaladja, a vámalap 15%-át kell vám címén megfizetni. A három évet meghaladó külszolgálat esetében a gépkocsi vámmentesen vámkezelhető. A kedvezményes vámmal illetőleg vámmentesen történő kezelésnek további feltétele, hogy a kérelmező vagy a vele együtt élő házastársa részére a vámkezelést megelőző öt éven belül e § rendelkezései szerint gépkocsit nem vámkezeltek."

(2) Az R. 84. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) A nem a saját hivatás, foglalkozás gyakorlásához szükséges termelő-, kutatási és munkaeszközök, valamint a 2000 cm3-t meghaladó lökettérfogatú személygépkocsik csak az Utas Vámtarifa rendelkezései szerint vámkezelhetők."

10. §

Az R. a következő új 84/A. §-sal egészül ki:

"84/A. § Az egy évet meg nem haladó külszolgálatból végleg hazatérők az Utas Vámtarifa végrehajtási szabályai 12/a. pontjában meghatározott mennyiségű és értékű vámárukon kívül már az első hónap után és minden további betöltött hónapra havi 10 000 Ft belföldi forgalmi értékű, nem kereskedelmi mennyiségű vámárut vámmentesen hozhatnak be. E § rendelkezései nem alkalmazhatók a gépkocsira. A vámmentes keretet meghaladó értékű vámáruk vámmentesen nem vámkezelhetők."

11. §

Az R. 94. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A használt gépkocsiknál, valamint a 84. § (6) bekezdése szerinti vámkezelés esetén a vám alapja a gépkocsi új állapot szerinti belföldi forgalmi értéke. A használt gépkocsi alkatrészeknél a vám alapja a tényleges - de legalább 50%-os - műszaki állapot szerinti belföldi forgalmi érték. Ha a vámkezelés a 89. § rendelkezéseinek alkalmazásával történik a gépjármű belföldi forgalmi értékét a tényleges műszaki állapot figyelembevételével kell megállapítani."

12. §

Az R. 95. §-ának (1), valamint (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Jogellenes belföldi forgalomba hozatal esetében a vám alapja - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a vámárunak a csempészet vagy vámorgazdaság bűncselekmény, illetőleg a vámszabálysértés elkövetése napján, ha pedig ez az időpont nem állapítható meg, a felfedés napján fennálló jellegének megfelelő vámértéke, illetőleg belföldi forgalmi értéke.

(2) A gépkocsi jogellenes belföldi forgalomba hozatala esetén a vám alapja az új állapot szerinti belföldi forgalmi érték. Gépkocsi alkatrész jogellenes belföldi forgalomba hozatala esetén a vám alapja a tényleges - de legalább 50%-os - műszaki állapot szerinti belföldi forgalmi érték."

13. §

Az R. 100. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A befizetett vámot vissza kell téríteni, ha)

"b) a vám esedékessége napjától számított három hónapon belül a vámfizetésre kötelezett igazolja, hogy az előjegyzett vámárut a visszaviteli határidő lejártáig külföldre visszaszállította, a belföldi forgalom számára vámkezeltette, vámraktárba vagy előjegyzési (konszignációs) raktárba beraktározta."

14. §

(1) Az R. 105. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A vámkezeléskor felmerült szakértői és más vizsgálati díjat, továbbá a fuvarozási, kiszállítási és más költséget - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a vámmal együtt, illetőleg a vámhivatal eljárása során kell kiszabni és beszedni.

(2) A vám- és pénzügyőrség vámlaboratóriuma által kérelemre végzett laboratóriumi vizsgálat díja 500 Ft, amelyet a vámkezelést kérő a többi költségtől elkülönítve köteles átutalni vagy átutalási postautalvány felhasználásával megfizetni."

(2) Az R. 105. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a jelenlegi (4) és (5) bekezdés számozása (5) és (6) bekezdésre változik.

"(4) A nem külkereskedelmi áruforgalomban, a vámhivatal hivatalos helyén kívül végzett eljárás esetében

a) a hagyaték, továbbá a be- és a kiköltözők áruinak vámkezelésekor megkezdett naponként 500 Ft,

b) minden más esetben pedig - a tartós külszolgálatot teljesítők részére végzett vámkezelések kivételével - megkezdett naponként 200 Ft kiszállási díjat kell a vámkezelést kérőnek az (1) bekezdésben foglaltak szerint fizetni."

15. §

Az R. 1. számú mellékletét képező Ajándék Vámtarifa és végrehajtási szabályai, valamint az R. 2. számú mellékletét képező Utas Vámtarifa, és végrehajtási szabályai e rendelet mellékletének megfelelően módosulnak.

16. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az R. 40. §-ának (4) bekezdése, valamint a 84. §-ának (4) bekezdése hatályát veszti. A 9. §-nak a 2000 cm3-t meghaladó lökettérfogatú személygépkocsikra vonatkozó rendelkezései csak e rendelet hatálybalépése után megvásárolt vagy megrendelt személygépkocsik vámkezelésénél alkalmazhatók.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Veress Péter s. k.,

külkereskedelmi miniszter

Melléklet a 6/1983. (III. 9.) PM-KkM számú együttes rendelethez

1. Az R. 1. számú mellékletét képező Ajándék Vámtarifa 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. Gépjármű 60% Fajtánként 1 db"

2. Az R. 1. számú mellékletét képező Ajándék Vámtarifa végrehajtási szabályai 6. pontja a következő utolsó mondattal egészül ki:

"E pont rendelkezései az R. 68. §-ának (4) bekezdésében meghatározott árukra nem alkalmazhatók."

3. Az R. 2. számú mellékletét képező Utas Vámtarifa 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. Gépjármű 60%. Fajtánként 1 db"

4. Az R. 2. számú mellékletét képező Utas Vámtarifa végrehajtási szabályai 4. pontja a következő utolsó mondattal egészül ki:

"E pont rendelkezései az R. 68. §-ának (4) bekezdésében meghatározott árukra nem alkalmazhatók."

5. Az R. 2. számú mellékletét képező Utas Vámtarifa végrehajtási szabályai az alábbi 17-18. ponttal egészülnek ki:

"17. Magyar állampolgárok által utasforgalomban behozott és az arra jogosult állami vállalat által felvásárolt nemesfémtárgyak után a vámfizetési kötelezettség a felvásárló vállalatot terheli. Ilyen esetben a nemesfémtárgyak érték- és mennyiségi korlátozás nélkül vámkezelhetők.

18. A 17. pont rendelkezéseit a rendelet hatálybalépése előtt behozott nemesfémtárgyakra is alkalmazni kell. A rendelet hatálybalépése után behozott nemesfémtárgyakra a 17. pont rendelkezései akkor alkalmazhatók, ha azokat a behozataltól számított 30 napon belül az arra jogosult felvásárló vállalatnak értékesítik."

Tartalomjegyzék