70/1983. (XII. 30.) PM-ÉVM együttes rendelet
az egyes építési kölcsönökről szóló 49/1982. (X. 7.) PM-ÉVM számú együttes rendelet módosításáról
A lakásépítés (vásárlás) pénzügyi feltételeiről, és a szociálpolitikai kedvezményről szóló 53/1982. (X. 7.) MT számú rendelet 13. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben - a következőket rendeljük:
1. §
A 49/1982. (X. 7.) PM-ÉVM számú együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § E rendelet alapján az Országos Takarékpénztár építési kölcsönt (a továbbiakban: kölcsönt) nyújthat:
a) lakóházak (lakások) felújítására (tatarozására), lakások műszaki megosztására vagy kisebb lakások összevonására, nem lakás célját szolgáló helyiségek lakássá történő átalakítására, lakások bővítésére (toldaléképítés), lakások korszerűsítésére és közművesítésére, az energiahordozókkal való gazdálkodás keretében meghatározott fűtési módokra való átállásra, valamint a nem állampolgárok tulajdonában álló meglevő lakások, lakóépületek utólagos hőszigetelésére;
b) állampolgárok tulajdonában álló, meglevő lakások, lakóépületek utólagos hőszigetelésére."
2. §
A R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"2. § (1) Az 1. § a) pontjában felsorolt építési munkákra a lakóházak (lakások) tulajdonosai vagy bérlői részére nyújtható kedvezményes kölcsön
a) az építési költség 70%-áig terjedhet,
b) kamata évi 3%,
c) a törlesztés ideje legfeljebb 15 év.
(2) Az 1. § b) pontjában meghatározott építési munkákra a lakóházak (lakások) tulajdonosai vagy bérlői részére nyújtható kedvezményes kölcsön
a) az építési költség 90%-áig terjedhet,
b) kamata évi 3%,
c) törlesztési ideje legfeljebb 20 év.
(3) A kedvezményes állami kölcsön felső határát az éves Hitelpolitikai Irányelvek határozzák meg.
(4) Utólagos hőszigeteléshez kedvezményes állami kölcsönt a központi fűtéses vagy távfűtéses házaknál csak a teljes épület (valamennyi lakás) utólagos hőszigetelése esetében lehet nyújtani.
(5) Utólagos hőszigeteléshez kedvezményes állami kölcsön csak akkor igényelhető, ha a lakóépület vagy lakás építési engedélyét 1982. november 1. előtt adták meg és a tulajdonos használatbavételi engedéllyel rendelkezik."
3. §
A R. 3. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A 2. § szerint nyújtható kölcsön kiegészítésére bankkölcsön nyújtható az 1. § a) pontjában felsorolt munkáknál az építési költség 70%-áig, az 1. § b) pontjában szereplő munkáknál az építési költség 90%-áig. A bankkölcsön törlesztési ideje legfeljebb 10 év. A kölcsönnyújtás egyéb feltételeit az éves Hitelpolitikai Irányelvek határozzák meg.
(2) Ha a lakásfenntartó szövetkezet vagy társasháztulajdonközösség a jogszabályban előírtnál magasabb felújítási alapot képzett, a kölcsön összegét és a törlesztési időt a 2. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott keretek között kedvezőbben kell megállapítani; a többletalapképzésnek megfelelő összegű kölcsönrész után évi 1% kedvezményt kell nyújtani."
4. §
A R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A városokban és a vonzáskörzetükben a vegyes építési övezetben levő üdülőépület tulajdonosa részére, az épület felújítására, korszerűsítésére, bővítésére, közművesítésére, utólagos hőszigetelésére, valamint az energiahordozókkal való gazdálkodás keretében meghatározott fűtési módokra való átállásra a 2. és 3. §-ban foglalt feltételekkel nyújtható kölcsön, ha a városi
a) tanácsi bérlakásának a bérleti jogviszonyáról a lakással nem rendelkező nagykorú egyeneságbeli rokona, illetőleg a lakásügyi hatóság javára lemond;
b) a személyi tulajdonú lakását elidegeníti."
5. §
A R. a következő 5/A. §-sal egészül ki:
"5/A. § (1) Az állampolgárok tulajdonában álló lakásoknál (lakóházaknál) megvalósított utólagos hőszigeteléshez állami támogatást lehet igényelni, amely az építési költség 50%-a, de legfeljebb 2 ezer forint lakásonként.
(2) Az állami támogatás csak akkor folyósítható, ha
a) az utólagos hőszigetelési munka kiterjed a külső falakra, a padlás és pincefödémre, a külső ajtók, ablakok cseréjére vagy légzárásának javítására, aminek eredményeként ezek hőszigetelési értéke az érvényben levő hőtechnikai szabvány követelményértékeinek megfelel;
b) a központi fűtéses vagy távfűtéses házaknál teljes épület (valamennyi lakás) a) pont szerint utólagos hőszigetelése megvalósult;
c) az évi 1 kWh fűtési energiaigény csökkentéséhez szükséges fajlagos kivitelezési költség nem ér el
egyedi fűtésű lakásnál a 6 Ft
központi vagy távfűtéses
épületben levő lakásnál a 8 Ft
értéket, amit a (4) bekezdés szerinti nyilatkozatta kell igazolni;
d) a lakóépület vagy a lakás építési engedélyét 1982. november 1. előtt adták meg és a tulajdonos használatbavételi engedéllyel rendelkezik.
(3) Ha az állami támogatást igénylő a (4) bekezdés szerinti tervezői nyilatkozattal igazolja, hogy afelsorolt határolószerkezetek közül bármelyik ameglevő formájában kielégíti a hőtechnikai szabvány követelményértékét, akkor az utólagos hőszigetelési munkának csak a többi szerkezetre kel kiterjednie.
(4) A (2) bekezdés a) és c) pontjában részletezett számítás elvégzéséről és ennek eredményéről, valamint az utólagos hőszigetelés elkészülte után aterv szerinti kivitelről a büntetőjogi felelősség terhe mellett kiállított nyilatkozat adására jogosult:
a) a tervezési jogosultsággal is rendelkező kivitelező szervezet, valamint a tervezői névjegyzékben szereplő "A" kategóriájú építész, illetve "SZG" kategóriájú épületgépész tervező,
b) az állami támogatást igénylő, abban az esetben, ha építészmérnöki-, építész üzemmérnöki oklevéllel, épületgépészmérnöki, épületgépész üzemmérnöki oklevéllel rendelkezik."
6. §
A R. a következő 5/B. §-sal egészül ki:
"5/B. § (1) Az Országos Takarékpénztár az 5/A. § (4) bekezdése szerinti nyilatkozat alapján folyósítja az állami támogatást. Kölcsönnel megvalósított utólagos hőszigetelésnél az állami támogatás a kölcsöntartozást csökkenti, kölcsön nélküli utólagos hőszigetelésnél pedig készpénzben jár.
(2) Ha az utólagos ellenőrzéskor bebizonyosodik, hogy a terv vagy a kivitelezés a követelményeknek nem felelt meg, illetőleg az állami támogatásra az igénylő nem volt jogosult, akkor az állami támogatást évi 6%-os kamataival együtt azonnal vissza kell fizetni, a hitel felmondható."
7. §
Ez a rendelet 1984. január 1. napján lép hatályba.
Dr. Hetényi István s. k.,
pénzügyminiszter
Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,
építésügyi- és városfejlesztési miniszter