Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

16/1984. (IX. 12.) MM rendelet

a műszaki szakközépiskolákban folyó technikus- és szakmunkásképzésről[1]

A Kormánytól kapott felhatalmazás alapján - a képzés szakiránya szerint illetékes miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a földművelésügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, valamint a munkaügyi miniszterrel egyetértésben - a követekezőket rendelem:

1. § A rendelet hatálya az ipari, építőipari, közlekedési és távközlési, élelmiszeripari, mező- és erdőgazdasági szakközépiskolákban (a továbbiakban: műszaki szakközépiskolák) folyó technikusképzésre, illetőleg a nappali tagozaton a technikusképzéssel közös alapozású szakmunkásképzésre terjed ki.

2. § (1) A műszaki szakközépiskolák nappali tagozatán az I-II. évfolyamon

a) egységes tartalmú - a természettudományi tantárgyak vonatkozásában a szakcsoport sajátosságait is figyelembe vevő - általános képzést, továbbá

b) a szakközépiskolai szakmunkásképzés, valamint a technikusképzés követelményeit egyaránt kielégítő - szakcsoportonként többségében megegyező tartalmú - szakmai elméleti és gyakorlati alapozó képzést kell folytatni.

(2) A III-IV. évfolyamon mind a technikus-, mind a szakmunkásképző ágon - szakcsoportonként azonos tartalmú - általános képzés, valamint a szakmai képzési célnak megfelelő szakmai elméleti és gyakorlai képzés folyik.

(3) A technikusképző ágon az V. évfolyamon csak szakmai elméleti és gyakorlati képzés van.

(4)[2]

3. § (1) A műszaki szakközépiskolák nappali tagozatos tanulói a II. évfolyam befejezését megelőzően választanak, hogy tanulmányaikat a III. évfolyamtól a szakcsoportban mely technikusi szakon vagy szakmunkás szakmában, illetőleg mely műszaki szakközépiskolában kívánják folytatni. A jelentkezés határideje a II. évfolyam befejezését megelőző április 15.

(2) Azokban a szakcsoportokban, amelyekben a III. évfolyamtól technikusképző és szakmunkásképző ág is van, a technikusképző ágra jelentkező II. évfolyamos tanulók a tanév végén - külön jogszabály szerint - alapvizsgát tesznek abban a műszaki szakközépiskolában, amelybe tanulmányaik folytatására jelentkeztek.

(3) A technikusképző ágra való felvételről a képezhető létszám, továbbá az alapvizsga alapján az iskola igazgatója határoz. A felvételi eljárásra és az elutasító határozat elleni fellebbezésre a szakközépiskola I. évfolyamára való felvétel eljárási szabályait kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy a jelentkezőknek a felvételi kérelmet elutasító határozatot a tárgyév június 30-ig a döntést hozó igazgató küldi meg.

(4) Akiket a technikusképző ágra nem vettek fel, a választott szakmunkás szakmában folytathatják tanulmányaikat.

4. § (1)Az I-II. évfolyamon, továbbá a III. évfolyamtól technikusképző ágon tanulók a középfokú szakképzést folytató szakközépiskolák tanulói részére megállapított juttatásokban és kedvezményekben részesülnek; azokat pedig, akik a III. évfolyamtól a szakmunkás ágon tanulnak, a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolák tanulói részére megállapított juttatásokban és kedvezményekben kell részesíteni, a külön jogszabályokban foglaltak szerint.

(2) A technikusképző ág IV. évfolyamának tanulói közül azoknak, akik tanulmányaikat az V. évfolyamon folytatni kívánják, a tantervben meghatározott összefüggő gyakorlaton végzett munkáért - a tanuló magatartásától, munkájától függően - havi 600-1000 Ft díjazást kell fizetni. A vállalati szakmai gyakorlóhelyen végzett összefüggő gyakorlat díjazásáról a tanulót foglalkoztató vállalat köteles gondoskodni.

5. § Az e rendelet hatálya alá tartozó műszaki szakközépiskolák és a szakmunkásképzést, illetőleg a középfokú szakképzést folytató rokon szakirányú szakközépiskolák között a szakközépiskolai rendtartás vonatkozó előírásai szerint legfeljebb a III. évfolyam kezdetéig lehet átlépni.

6. § (1) A műszaki szakközépiskolák esti, levelező tagozatán a technikusképzés ideje

a) az érettségi szakmunkások számára két év;

b) a középfokú szakképzést folytató műszaki szakközépiskolában érettségizettek, illetőleg érttségi-képesítő vizsgát tettek számára egy év.

(2) Az esti, levelező tagozaton - a nappali tagozatéval azonos technikusi szakokon, ágazatokon - csak szakmai képzés folyik.

(3) Az esti, levelező tagozatos technikusképzés az eredményes felkészülés érdekében egyes - elsősorban az idényjellegű - szakterületeken (pl. építőipar, mezőgazdaság) nappali felkészítő szakasszal is kiegészülhet.

7. § (1) Az esti, levelező tagozaton folyó technikusképzésben azok vehetnek részt, akik

a) a választott technikusi szakhoz külön jogszabályban meghatározott szakközépiskolai érettségi, illetőleg érettségi-képesítő bizonyítvánnyal, vagy

b) érettségi, illetőleg érettségi-képesítő bizonyítvánnyal és a választott technikusi szakhoz megfelelő szakmunkásképesítéssel rendelkeznek.

(2) Az (1) bekezdés a)-b) pontjában felsorolt képesítéssel nem rendelkező jeletkezők közül a kétéves esti, levelező technikusképzésben egyedi elbírálás alapján részt vehetnek azok is, akik műszaki felsőoktatási intézményben legalább két félévet eredményesen elvégeztek, s tanulmányaikat megszakították.

(3) A sorköteles korban levő férfi jelentkezőnek az illetékes területvédelmi és hadkiegészítő parancsnokság hozzájárulásával is rendelkeznie kell.

(4) Az esti, levelező tagozaton folyó technikusképzésre jelentkezés határideje a tanévkezdést megelőző március 31.

(5) A képzésre jelentkezők közül elsősorban azokat kell felvenni, akik szakmai gyakorlattal rendelkeznek, s akiknek a képzésben való részvételét munkáltatójuk javasolja.

(6) A műszaki felsőoktatási intézményben teljesített - a leckekönyvből megállapítható - szakmai tanulmányok alapján egyes tantárgyak, illetőleg tananyagrészek tanulása alól az iskola igazgatója felmentést ad.

8. § (1)[3] A műszaki szakközépiskola, illetve technikusképző ág, a nappali tagozaton a szakmunkásképző ág létesítésére, megszűntetésére vagy szüneteltetésére, továbbá az oktatható szakcsoportok, szakok, ágazatok, szakmák megváltoztatására, illetőleg az osztályok számának módosítására vonatkozó javaslatot a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szerve , valamint a Honvédelmi Minisztérium a tanévet megelőző év július 1. napjáig a Művelődési és Közoktatási Minisztériumba felterjeszti, illetőleg megküldi.

(2) A létesítésre vonatkozó javaslatnak tartalmaznia kell

- az intézmény megnevezését, telephelyét, férőhelyadatait, az oktatandó szakokat, szakmákat, az iskoláztatási körzetet,

- a tanulók és az indítandó I. osztályok számát szakcsoportonként, a III. évfolyamtól szervezendő technikusi, illetőleg szakmunkás osztályok számát pedig szakokként, ágazatonként, szakmánként,

- a szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosításának módját,

- a várható diákotthoni (kollégiumi) igényt és ennek kielégítési lehetőségeit,

- a gyakorlati oktatás megszervezésének helyét, módját,

- a működés megkezdésének időpontját,

- a javaslat indokait.

(3) A Művelődési és Közoktatási Minisztérium a létesítéshez, megszüntetéshez, az indítható osztályok számának és szakirányának megváltoztatásához a hozzájárulást a tanévet megelőző év október 1. napjáig - a szakirány szerint illetékes miniszterekkel egyetértésben - adja meg.

9. § Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az I-II. évfolyamon és a technikusképző ágon folyó képzés tekintetében a középfokú szakképzésre, a szakmunkásképző ágat illetően pedig a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolákra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

10. § (1) Az esti, levelező technikusképzést az 1984-1985., a nappali tagozatos oktatást pedig az 1985-1986. tanévben kell elkezdeni.

(2)[4] A technikusképzésre kijelölt műszaki szakközépiskolákban - a szükségleteknek és a lehetőségeknek megfelelően továbbra is szervezhetők középfokú szakképzést folytató osztályok a középfokú szakképzésre vonatkozó, illetőleg a szakmunkásképzést folytató osztályok a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolai oktatásra érvényes nevelési-oktatási tervek szerint.

11. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

1. számú melléklet a 16/1984. (IX. 12.) MM rendelethez

A műszaki szakközépiskolák nappali tagozatán az I-II. évfolyamon az alábbi szakcsoportokban szervezhető és folytatható képzés:

Mechanikai szakcsoport

Villamos szakcsoport

Vegyészeti szakcsoport

Építési szakcsoport

Biológiai szakcsoport

Biokémiai szakcsoport

Biomechanikai szakcsoport

Geológiai-földmérési-vízügyi szakcsoport

2. számú melléklet a 16/1984. (IX. 12.) MM rendelethez

A műszaki szakközépiskolák nappali, esti, levelező tagozatán szervezhető szakok, ágazatok

3. számú melléklet a 16/1984. (IX. 12.) MM rendelethez[5]

Lábjegyzetek:

[1] Utóbb a rendeletet a 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 44. §-a 1995. szeptember 1-jével hatályon kívül helyezte. A 11/1994. (VI. 8.) MKM rendeletet módosító 5/1995. (VI. 1.) MKM rendelet 10. §-a (2) bekezdésének b) pontja a hatályon kívül helyezésről rendelkező 44. §-t oly módon módosította, hogy 1995. szeptember 1-jét 1997. szeptember 1-jére változtatta.

[2] A 2. § (4) bekezdését a 6/1990. (VIII. 12.) MKM rendelet 28. § (1) bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte.

[3] Lásd a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényt.

[4] A Magyar Közlöny 1984. évi 42. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.

[5] A 3. számú mellékletet a 18/1986. (VIII. 26.) MM rendelet 2. §-a (2) bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte.

Tartalomjegyzék