Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

21/1984. (IV. 26.) MT rendelet

a népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 41/1968. (XI. 1.) Korm. számú rendelet módosításáról

A Minisztertanács a népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény 31. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazása alapján a következőket rendeli:

1. §

A népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény végrehajtása tárgyában kiadott, a 19/1971. (V. 5.) Korm. számú és a 45/1978. (IX. 28.) MT számú rendelettel módosított 41/1968. (XI. 1.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: R.) 1. és 2. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"1. § (1) A Minisztertanács közvetlen irányítása alatt álló Központi Népi Ellenőrzési Bizottság a népi ellenőrzés legfelsőbb szerve; irányítja a népi ellenőrzés szervezetét.

(2) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnöke a vonatkozó jogszabályok előírásai szerint

a) más állami ellenőrző szervekkel együtt közreműködik a Minisztertanácsnak az állami ellenőrzés irányításával és összehangolásával összefüggő feladatai ellátásában. Ennek keretében különösen: tájékoztatja a Központi Népi Ellenőrzési Bizottságot a Minisztertanácsnak az állami ellenőrzés hatékony működésével kapcsolatos iránymutatásairól, részt vesz az ellenőrzési módszerek fejlesztésében, elterjesztésében, az ellenőrzésben közreműködők intézményes szakmai továbbképzési rendszerének kialakításában, a továbbképzés megszervezésében és végrehajtásában;

b) a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság éves munkájáról szóló jelentésben beszámol a gazdálkodás felelősségi rendszerének érvényesüléséről;

c) a Központi Népi Ellenőrzési Bizottságnak gazdasági és társadalompolitikai szempontból fontos kérdésekben a költségvetést és a zárszámadást megállapító törvényjavaslathoz adott véleményét a Minisztertanács elé terjeszti;

d) irányítja a népi ellenőrzés főhivatású tisztségviselőinek, a népi ellenőrzési bizottságok irodáinak a munkáját.

2. § (1) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságok közül a fővárosi és a megyei népi ellenőrzési bizottság a Központi Népi Ellenőrzési Bizottságnak, a fővárosi kerületi népi ellenőrzési bizottság a fővárosi népi ellenőrzési bizottságnak, a városi, valamint a városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság a megyei népi ellenőrzési bizottságnak közvetlenül alárendelten működik.

(2) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságok közül

- a fővárosi népi ellenőrzési bizottság az elnökkel és az elnökhelyettesekkel együtt 11-15 tagból;

- a megyei népi ellenőrzési bizottság az elnökkel és az elnökhelyettesekkel együtt 9-13 tagból;

- a fővárosi kerületi, a városi, valamint a városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság az elnökkel és az elnökhelyettesekkel együtt 7-11 tagból áll.

(3) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnöke egyes helyi tanácsok mellett létrehozott népi ellenőrzési bizottságok illetékességét - összhangban az állami irányítás helyi, rendszerével - más helyi tanácsok területére is kiterjesztheti. Ilyen esetben a bizottság megválasztása a népi ellenőrzési bizottság székhelye szerinti helyi tanács hatáskörébe tartozik.

(4) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság elnökét és elnökhelyetteseit kifejezetten e tisztségükre kell megválasztani."

2. §

A. R. 4. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A népi ellenőrzés szerveinek újjáválasztása során előbb a Központi Népi Ellenőrzési Bizottságot, ezt követően a fővárosi és a megyei népi ellenőrzési bizottságokat, majd a fővárosi kerületi, a városi és a városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságokat kell megválasztani.

(2) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság elnökére, elnökhelyetteseire és tagjaira vonatkozó javaslatot - a népi ellenőrzési bizottságot megválasztó tanács végrehajtó bizottsága útján és azzal egyetértésben - a javaslattételre illetékes népi ellenőrzési bizottság terjeszti a tanács ülése elé."

3. §

A R. 8. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A népi ellenőrzési bizottság a nagyközségekben népi ellenőri csoportokat szervezhet és ezeket egyes ellenőrzési feladatok rendszeres ellátásával is megbízhatja. A népi ellenőri csoportok létrehozásának és működésének részletes szabályait a népi ellenőrzés ügyrendje határozza meg.

(3) A népi ellenőrök - akkor is, ha népi ellenőri csoport tagjaiként járnak el - az őket megbízó népi ellenőrzési bizottság utasításai szerint kötelesek és a megbízás keretei között jogosultak eljárni."

4. §

A R. 15. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"15. § A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság legfontosabb ellenőrzési feladatait a Minisztertanács által jóváhagyott ellenőrzési terv tartalmazza."

5. §

A R. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. § (1) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság ellenőrzési terv alapján dolgozik.

(2) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság ellenőrzési tervét az illetékes tanács hagyja jóvá."

6. §

A R. 20. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A fővárosi, megyei népi ellenőrzési bizottság - az illetékes tanács végrehajtó bizottsága véleményének figyelembevételével - hatásköri jegyzékben jelöli ki azokat az általános ellenőrzési hatáskörébe tartozó szerveket, amelyek ellenőrzését magának tartja fenn, illetve amelyeket az irányítása alatt működő népi ellenőrzési szervek ellenőrzési hatáskörébe utal."

7. §

A R. 27. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki és a (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(2) Ha a népi ellenőrzés szerve a kapott tájékoztatással nem ért egyet, vagy a közölt intézkedéseket nem tartja kielégítőnek, álláspontját az intézkedésre felkért szerv vezetőjével és felettes szervével közli."

8. §

A R. 30. §-a (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A népi ellenőrzési bizottság felkérése alapján a fegyelmi, illetőleg kártérítési eljárás lefolytatása kötelező. Az illetékes szerv vezetője az eljárás során figyelembe veszi és mérlegeli a népi ellenőrzési szerv által lefolytatott vizsgálat megállapításait. Az eljárás lefolytatásáról a népi ellenőrzési bizottságot a határozat megküldésével kell értesíteni."

9. §

A R. 31. §-a (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"31. § (1) A törvény 21. § (3) bekezdésében meghatározott eljárásnak akkor van helye, ha az ellenőrzött szerv vezetője, illetőleg annak felügyeleti szerve a törvény 21. §-ának (1) bekezdésében meghatározott kötelezettségének nem tesz eleget, vagy a népi ellenőrzési szerv fegyelmi eljárás megindítására, illetőleg kártérítési kötelezettség megállapítására vagy a törvény 21. §-ának (2) bekezdése alapján tett egyéb javaslataira érdemi választ nem ad."

10. §

A R. 32. §-a a következő rendelkezéssel egészül ki:

"A javaslatokat azonban köteles jogkörében elbírálni, s állásfoglalásáról a népi ellenőrzés szervét tájékoztatni."

11. §

A R. a következő, 32/A. §-sal egészül ki:

"32/A. § A népi ellenőrzési bizottság felkérheti a vizsgált szerv, illetőleg az illetékes tanács szakigazgatási szervének a vezetőjét, hogy a vizsgálat megállapításai és javaslatai alapján tett intézkedéseiről, valamint azok hatásáról számoljon be. Felkérés esetén az illetékes vezető köteles beszámolni."

12. §

A R. 38. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"38. § A szanálási eljárás megindítására, a gazdasági bírság kiszabására, illetve az általános szerződési feltételek megtámadására vonatkozó indítványok megtételére a külön jogszabályok rendelkezései az irányadóak."

13. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a R. 10. és 22. §-a, valamint a 45/1978. (IX. 28.) MT számú rendelet hatályát veszti.

(3) Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény és a végrehajtására vonatkozó 41/1968. (XI. 1.) Korm. számú rendelet szövegét egységes szerkezetbe foglalva közzétegye.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke