21/1984. (IV. 26.) MT rendelet

a népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 41/1968. (XI. 1.) Korm. számú rendelet módosításáról

A Minisztertanács a népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény 31. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazása alapján a következőket rendeli:

1. §

A népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény végrehajtása tárgyában kiadott, a 19/1971. (V. 5.) Korm. számú és a 45/1978. (IX. 28.) MT számú rendelettel módosított 41/1968. (XI. 1.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: R.) 1. és 2. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"1. § (1) A Minisztertanács közvetlen irányítása alatt álló Központi Népi Ellenőrzési Bizottság a népi ellenőrzés legfelsőbb szerve; irányítja a népi ellenőrzés szervezetét.

(2) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnöke a vonatkozó jogszabályok előírásai szerint

a) más állami ellenőrző szervekkel együtt közreműködik a Minisztertanácsnak az állami ellenőrzés irányításával és összehangolásával összefüggő feladatai ellátásában. Ennek keretében különösen: tájékoztatja a Központi Népi Ellenőrzési Bizottságot a Minisztertanácsnak az állami ellenőrzés hatékony működésével kapcsolatos iránymutatásairól, részt vesz az ellenőrzési módszerek fejlesztésében, elterjesztésében, az ellenőrzésben közreműködők intézményes szakmai továbbképzési rendszerének kialakításában, a továbbképzés megszervezésében és végrehajtásában;

b) a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság éves munkájáról szóló jelentésben beszámol a gazdálkodás felelősségi rendszerének érvényesüléséről;

c) a Központi Népi Ellenőrzési Bizottságnak gazdasági és társadalompolitikai szempontból fontos kérdésekben a költségvetést és a zárszámadást megállapító törvényjavaslathoz adott véleményét a Minisztertanács elé terjeszti;

d) irányítja a népi ellenőrzés főhivatású tisztségviselőinek, a népi ellenőrzési bizottságok irodáinak a munkáját.

2. § (1) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságok közül a fővárosi és a megyei népi ellenőrzési bizottság a Központi Népi Ellenőrzési Bizottságnak, a fővárosi kerületi népi ellenőrzési bizottság a fővárosi népi ellenőrzési bizottságnak, a városi, valamint a városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság a megyei népi ellenőrzési bizottságnak közvetlenül alárendelten működik.

(2) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságok közül

- a fővárosi népi ellenőrzési bizottság az elnökkel és az elnökhelyettesekkel együtt 11-15 tagból;

- a megyei népi ellenőrzési bizottság az elnökkel és az elnökhelyettesekkel együtt 9-13 tagból;

- a fővárosi kerületi, a városi, valamint a városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság az elnökkel és az elnökhelyettesekkel együtt 7-11 tagból áll.

(3) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnöke egyes helyi tanácsok mellett létrehozott népi ellenőrzési bizottságok illetékességét - összhangban az állami irányítás helyi, rendszerével - más helyi tanácsok területére is kiterjesztheti. Ilyen esetben a bizottság megválasztása a népi ellenőrzési bizottság székhelye szerinti helyi tanács hatáskörébe tartozik.

(4) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság elnökét és elnökhelyetteseit kifejezetten e tisztségükre kell megválasztani."

2. §

A. R. 4. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A népi ellenőrzés szerveinek újjáválasztása során előbb a Központi Népi Ellenőrzési Bizottságot, ezt követően a fővárosi és a megyei népi ellenőrzési bizottságokat, majd a fővárosi kerületi, a városi és a városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságokat kell megválasztani.

(2) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság elnökére, elnökhelyetteseire és tagjaira vonatkozó javaslatot - a népi ellenőrzési bizottságot megválasztó tanács végrehajtó bizottsága útján és azzal egyetértésben - a javaslattételre illetékes népi ellenőrzési bizottság terjeszti a tanács ülése elé."

3. §

A R. 8. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A népi ellenőrzési bizottság a nagyközségekben népi ellenőri csoportokat szervezhet és ezeket egyes ellenőrzési feladatok rendszeres ellátásával is megbízhatja. A népi ellenőri csoportok létrehozásának és működésének részletes szabályait a népi ellenőrzés ügyrendje határozza meg.

(3) A népi ellenőrök - akkor is, ha népi ellenőri csoport tagjaiként járnak el - az őket megbízó népi ellenőrzési bizottság utasításai szerint kötelesek és a megbízás keretei között jogosultak eljárni."

4. §

A R. 15. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"15. § A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság legfontosabb ellenőrzési feladatait a Minisztertanács által jóváhagyott ellenőrzési terv tartalmazza."

5. §

A R. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. § (1) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság ellenőrzési terv alapján dolgozik.

(2) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság ellenőrzési tervét az illetékes tanács hagyja jóvá."

6. §

A R. 20. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A fővárosi, megyei népi ellenőrzési bizottság - az illetékes tanács végrehajtó bizottsága véleményének figyelembevételével - hatásköri jegyzékben jelöli ki azokat az általános ellenőrzési hatáskörébe tartozó szerveket, amelyek ellenőrzését magának tartja fenn, illetve amelyeket az irányítása alatt működő népi ellenőrzési szervek ellenőrzési hatáskörébe utal."

7. §

A R. 27. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki és a (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(2) Ha a népi ellenőrzés szerve a kapott tájékoztatással nem ért egyet, vagy a közölt intézkedéseket nem tartja kielégítőnek, álláspontját az intézkedésre felkért szerv vezetőjével és felettes szervével közli."

8. §

A R. 30. §-a (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A népi ellenőrzési bizottság felkérése alapján a fegyelmi, illetőleg kártérítési eljárás lefolytatása kötelező. Az illetékes szerv vezetője az eljárás során figyelembe veszi és mérlegeli a népi ellenőrzési szerv által lefolytatott vizsgálat megállapításait. Az eljárás lefolytatásáról a népi ellenőrzési bizottságot a határozat megküldésével kell értesíteni."

9. §

A R. 31. §-a (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"31. § (1) A törvény 21. § (3) bekezdésében meghatározott eljárásnak akkor van helye, ha az ellenőrzött szerv vezetője, illetőleg annak felügyeleti szerve a törvény 21. §-ának (1) bekezdésében meghatározott kötelezettségének nem tesz eleget, vagy a népi ellenőrzési szerv fegyelmi eljárás megindítására, illetőleg kártérítési kötelezettség megállapítására vagy a törvény 21. §-ának (2) bekezdése alapján tett egyéb javaslataira érdemi választ nem ad."

10. §

A R. 32. §-a a következő rendelkezéssel egészül ki:

"A javaslatokat azonban köteles jogkörében elbírálni, s állásfoglalásáról a népi ellenőrzés szervét tájékoztatni."

11. §

A R. a következő, 32/A. §-sal egészül ki:

"32/A. § A népi ellenőrzési bizottság felkérheti a vizsgált szerv, illetőleg az illetékes tanács szakigazgatási szervének a vezetőjét, hogy a vizsgálat megállapításai és javaslatai alapján tett intézkedéseiről, valamint azok hatásáról számoljon be. Felkérés esetén az illetékes vezető köteles beszámolni."

12. §

A R. 38. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"38. § A szanálási eljárás megindítására, a gazdasági bírság kiszabására, illetve az általános szerződési feltételek megtámadására vonatkozó indítványok megtételére a külön jogszabályok rendelkezései az irányadóak."

13. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a R. 10. és 22. §-a, valamint a 45/1978. (IX. 28.) MT számú rendelet hatályát veszti.

(3) Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény és a végrehajtására vonatkozó 41/1968. (XI. 1.) Korm. számú rendelet szövegét egységes szerkezetbe foglalva közzétegye.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke