Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

1984. évi II. törvény

a népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény módosításáról

Az Országgyűlés a népi ellenőrzésről szóló, az 1971. évi 9. törvényerejű rendelettel módosított 1968. évi V. törvény (a továbbiakban: T.) módosításáról a következő törvényt alkotja:

1. § A T. 1. és 2. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"1. § A népi ellenőrzés általános hatáskörű állami ellenőrző szervezet, amely feladatait az állampolgárok széles rétegeinek az ellenőrzési munkába való bevonásával, a társadalmi szervezetekkel együttműködve oldja meg.

2. § A népi ellenőrzés

a) részt vesz az ország gazdasági, szociális, egészségügyi, kulturális fejlesztésével, illetőleg a lakosság életkörülményeivel összefüggő célok megvalósításának ellenőrzésében;

b) gazdasági és társadalompolitikai szempontból fontos kérdésekben véleményt ad a Minisztertanács számára a költségvetést és a zárszámadást megállapító törvényjavaslathoz;

c) segítséget nyújt a törvényesség és az állampolgári fegyelem megszilárdításához, a nemzeti vagyon gyarapításához, a társadalmi tulajdon védelméhez, a visszaélések leleplezéséhez;

d) az ellenőrzések tapasztalatainak közlésével elősegíti a vezetők tájékoztatását, a döntések előkészítését, az ellenőrzött szervek munkájának javítását;

e) javaslataival előmozdítja a hibák okainak megszüntetését, a hiányosságok megelőzését, a kedvező tapasztalatok elterjesztését, figyelemmel kíséri az ellenőrzéseket követő intézkedéseket, fellép a mulasztókkal szemben;

f) közreműködik az állami ellenőrzés összehangolásában, vizsgálati tapasztalatai alapján figyelemmel kíséri a gazdálkodás felelősségi rendszerének érvényesülését;

g) figyelemmel kíséri a közérdekű bejelentések, javaslatok, valamint a panaszok intézését, tapasztalatairól tájékoztatja az illetékes állami szerveket."

2. § A T. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A népi ellenőrzés feladatait

a) a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság;

b) a fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi, városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságok látják el."

3. § A T. 4. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"4. § (1) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnöke a Minisztertanács tagja: jogállására és felelősségére a miniszterekre vonatkozó rendelkezések az irányadók.

(2) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnökhelyetteseit és tagjait a Népköztársaság Elnöki Tanácsa választja, az országgyűlési választási időszakkal azonos időtartamra.

(3) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságok elnökét, elnökhelyetteseit és tagjait az illetékes tanácsok választják, a tanácsi választási időszakkal azonos időtartamra."

4. § A T. 5. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnökhelyetteseit és tagjait a Népköztársaság Elnöki Tanácsának megválasztását követő harminc napon belül, a fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságok elnökét, elnökhelyetteseit és tagjait az illetékes tanácsok megválasztását követő kilencven napon belül kell megválasztani.

(2) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnökhelyetteseire és tagjaira a Minisztertanács tesz javaslatot. A fővárosi és a megyei népi ellenőrzési bizottságok elnökére, elnökhelyetteseire és tagjaira a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság, a fővárosi kerületi, a városi és a városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságok elnökére, elnökhelyetteseire és tagjaira a fővárosi, megyei népi ellenőrzési bizottság tesz a választásra jogosult tanács végrehajtó bizottságával egyetértésben javaslatot."

5. § A T. 9. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A népi ellenőrzési bizottságok elnökét, elnökhelyetteseit és tagjait az őket megválasztó szervek menthetik fel, illetőleg hívhatják vissza.

(2) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnökhelyettesének és tagjának felmentésére, illetőleg visszahívására a Minisztertanács tehet javaslatot."

6. § A T. 11. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság a Minisztertanács felügyelete és irányítása alatt áll."

7. § A T. 12. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"12. § (1) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnöke a népi ellenőrzés munkájáról az Országgyűlésnek, illetőleg a Népköztársaság Elnöki Tanácsának és a Minisztertanácsnak köteles beszámolni.

(2) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság a vizsgálatairól készült jelentéseit és javaslatait a jóváhagyott ellenőrzési tervének megfelelően, illetőleg szükség szerint a Minisztertanács elé terjeszti.

(3) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság elnöke köteles a népi ellenőrzési bizottság munkájáról, az ellenőrzési terv végrehajtásáról a bizottságot megválasztó tanácsnak beszámolni.

(4) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság a vizsgálatairól készült jelentéseit és javaslatait szükség szerint az őt megválasztó tanács vagy annak végrehajtó bizottsága elé terjeszti."

8. § A T. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottság elnöke a bizottságot megválasztó tanács és a végrehajtó bizottság ülésein tanácskozási joggal vesz részt."

9. § A T. 15. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság - a (3) bekezdésben, valamint a 17. §-ban megjelölt korlátozással - bármely állami és szövetkezeti szervnél, gazdálkodó szervezetnél [Ptk. 685. § c) pont], állami felügyelet alatt álló társadalmi szervezetnél, egyesületnél, valamint magánszemélyek és társulásaik üzletszerű gazdasági tevékenysége körében vizsgálatot tarthat."

10. § A T. 16. §-ának (1) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi, városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságok - a (2), (3) bekezdésekben és a 17. §-ban megjelölt korlátozással - teljes jogkörrel ellenőrzik a területükön levő állami és szövetkezeti szerveket, gazdálkodó szervezeteket [Ptk. 685. § c) pont], állami felügyelet alatt álló társadalmi szervezeteket, az egyesületeket, valamint a területükön működő magánszemélyek és társulásaik üzletszerű gazdasági tevékenységét."

"(3) A fővárosi, illetőleg a megyei népi ellenőrzési bizottságok irányítása alatt működő népi ellenőrzési bizottságok hatásköre a területükön levő, a fővárosi, megyei tanács felügyelete alatt álló vállalatokra, intézményekre, egyéb szervekre csak akkor terjed ki, ha azokat a fővárosi, megyei népi ellenőrzési bizottság hatáskörükbe utalja."

11. § A T. 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"17. § A népi ellenőrzés az Országgyűlésre a Népköztársaság Elnöki Tanácsára, a Minisztertanácsra, a tanácsok testületeire, a bíróságokra és az ügyészségekre nem terjed ki."

12. § A T. 21. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A népi ellenőrzési bizottság az ellenőrzés megállapításairól és javaslatairól a vizsgált szerv vezetőjét - indokolt esetben annak felügyeleti szervét, illetőleg állami törvényességi felügyeleti szervét (a továbbiakban: felügyeleti szerv) is - értesíti. A vizsgált szerv vezetője - indokolt esetben a felügyeleti szerv - köteles állásfoglalásáról, valamint az annak megfelelően tett intézkedéseiről a népi ellenőrzési bizottságot - a bizottság által meghatározott határidőben - értesíteni."

13. § (1) Ez a törvény kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

(2) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a T. 6. §-ának (3) bekezdése, 15. §-ának (2) bekezdése, 16. §-ának (4) bekezdése, valamint 18. §-a hatályát veszti.

(3) Ahol bármely jogszabály területi népi ellenőrzési bizottságokról rendelkezik, helyette a fővárosi, megyei, fővárosi kerületi, városi és városi jogú nagyközségi népi ellenőrzési bizottságokat kell érteni.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára