49/1984. (XI. 21.) MT rendelet
a sokszorosítógépekről
1. §
E rendelet alkalmazása szempontjából
a) sokszorosítógép minden olyan eszköz, berendezés, amely alkalmas sokszorosítási eljárással nyomdaipari termék előállítására, kivéve az írógépét,
b) sokszorosító eljárás a nyomtató így a magas, ofszet, mély, szita és nem mechanikus, továbbá minden olyan többszöröző eljárás, amely során szövegnek vagy ábrának azzal megegyező másolata állítható elő,
c) nyomdaipari termék a műszaki vagy vegyi úton sokszorosított irat, rajzolt szöveg, ábra vagy zenemű, kivéve a szitanyomással előállított, nem papírra készült terméket és a rézkarcnyomatot,
d) beszerzés a sokszorosítógép vásárlása, behozatala, ajándékozása, bérlete, illetőleg használatra történő egyéb átengedése,
e) a fénymásológép sokszorosítógép.
2. §
(1) Sokszorosítógépet a (2)-(3) bekezdésben meghatározott kivétellel jogi személy gyárthat, hozhat forgalomba, szerezhet be, vihet ki az ország területéről, használhat, javíthat, selejtezhet.
(2) Nyomdaipari árutermelést főtevékenységként végző állami vállalat által üzemben tartott sokszorosítógép használatára - az állami vállalatnál megrendelt nyomdaipari termék előállítása céljából - a vállalat mellett működő vállalati gazdasági munkaközösség is jogosult.
(3) Fénymásológép használatára szövetkezeti szakcsoport, beszerzésére és használatára gazdasági munkaközösség, valamint kisteljesítményű fénymásológép esetében más magánszemély is jogosult.
3. §
(1) A jogi személy az általa gyártott, forgalomba hozott, beszerzett, javított és selejtezett sokszorosítógépekről nyilvántartást köteles vezetni.
(2) A sokszorosítógép biztonságos tárolásáért, rendeltetésszerű használatáért, továbbá a sokszorosítógép bejelentésével és nyilvántartásával kapcsolatos kötelezettség teljesítéséért az üzemben tartó jogi személy vezetője, és az e feladatot munkaköri kötelezettségként ellátó dolgozója a felelős.
(3) A 2. § (2) bekezdésében meghatározott vállalati gazdasági munkaközösség megalakulásához csak akkor adható hozzájárulás, ha a vállalat részéről biztosított a használatra átengedett sokszorosítógép rendeltetésszerű használatának, biztonságos tárolásának ellenőrzése.
4. §
A jogi személy a sokszorosítógép gyártásának, forgalomba hozatalának, javításának - kivéve a sokszorosítógép működési helyén végzett javítást - selejtezésének megkezdését, a sokszorosítógép beszerzését és használatba vételét, illetve a használat megszűnését telephelye, ha pedig a sokszorosítógép nem ott működik a gép működtetési helye szerint területileg illetékes rendőrkapitányságnak írásban köteles bejelenteni.
5. §
A 2. § (3) bekezdésében meghatározott fénymásológép bejelentéséért, nyilvántartásáért, rendeltetésszerű használatáért, biztonságos tárolásáért a szövetkezeti szakcsoport, gazdasági munkaközösség esetén az ezzel megbízott személy, illetőleg a más magánszemély - a polgári jogi társaság ezzel megbízott tagja - a felelős.
6. §
(1) A sokszorosítógép biztonságos tárolását, rendeltetésszerű használatát és a 3. § (1) bekezdésében meghatározott nyilvántartást rendészeti szempontból a rendőrség ellenőrzi.
(2) A sokszorosítógépek biztonságos tárolásával, nyilvántartásával és az ellenőrzésével kapcsolatos rendészeti szabályokat a belügyminiszter állapítja meg.
(3) A fénymásológépek és ezen belül a kisteljesítményű fénymásológépek körét az ipari miniszter határozza meg.
7. §
A sokszorosítógépet működtető a nyomdaipari termék előállítása során köteles a sajtó igazgatási rendelkezéseket megtartani.
8. §
Az egyes szabálysértésekről szóló 17/1968. (IV. 14.) Korm. számú rendelet 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Aki a sokszorosítógép beszerzésére, gyártására, forgalomba hozatalára, használatára, javítására, selejtezésére, tárolására, bejelentésére vagy nyilvántartására vonatkozó rendelkezéseket megszegi, tízezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható."
9. §
(1) Ez a rendelet 1985. január 1-én lép hatályba, egyidejűleg a 11/1966. (III. 5.) Korm. számú rendelet, valamint az 1/1966. (VII. 31.) KGM számú és az ezt módosító 1/1969. (IV. 27.) KGM számú rendelet a hatályát veszti.
(2) Aki e rendelet hatályba lépésekor a 2. §-ban meghatározott tevékenységet folytat, illetőleg sokszorosítógép van a birtokában, köteles azt 30 napon belül az illetékes rendőrkapitányságnak bejelenteni.
(3) Aki e rendelet hatályba lépésekor a 2. §-ban meghatározott tevékenység folytatására nem; jogosult, köteles a sokszorosítógép használatát megszüntetni, a birtokában levő sokszorosítógépet az arra jogosultnak 60 napon belül megvételre felajánlani.
(4) A (2)-(3) bekezdésben, valamint a 4. §-ban és a 6. § (1)-(2) bekezdésében foglaltak nem terjednek ki a fegyveres erők és a fegyveres testületek sokszorosítógépeire.
Lázár György s. k.,
a Minisztertanács elnöke