Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

26/1985. (V. 11.) MT rendelet

a mérgező hatású anyagokkal kapcsolatos eljárásról

A Minisztertanács az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény 9. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) E rendelet hatálya a lakosság egészségét veszélyeztető mérgező hatású anyagra és az azzal kapcsolatos tevékenységre terjed ki.

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából mérgező hatású az az anyag, amelyből a tudományos adatok, illetőleg a gyakorlati tapasztalatok szerint 1 gramm, vagy ennél kisebb mennyiség az ember szervezetébe jutva annak halálát, illetőleg a szervezetnek azonnali, tartós vagy késleltetetten megjelenő egészségkárosodását okozhatja, és amelyet az erre illetékes szerv mérgező hatásúnak minősít, és jegyzékbe vesz.

(3) A mérgező hatású anyag tűz, robbanás és környezeti veszélyességével kapcsolatos minősítését külön jogszabályban megállapított szervek végzik.

(4) E rendelet alkalmazása szempontjából mérgező hatású anyaggal kapcsolatos tevékenység az előállítás - ide értve a bányászat (feltáró fúrás, kitermelés) is -, a gyártás, a feldolgozás, a kiszerelés, a csomagolás, a tárolás, a szállítás, az anyagmozgatás, a forgalmazás, az árusítás, a felhasználás és a hulladék-kezelés, továbbá a mérgező hatású anyagok kutatásával, minősítésével, ellenőrzésével kapcsolatos vizsgálat.

(5) E rendelet hatálya nem érinti a mérgező hatású gyógyszeralapanyagokra és készítményekre, a kábítószerekre és a pszichotrop anyagokra, a radioaktív anyagokra és készítményekre, a növényvédő szerekre, a faanyagvédőszerekre, a rovar- és rágcsálóirtó szerekre, továbbá a veszélyes hulladékokra vonatkozó külön jogszabályok rendelkezéseit.

(6) E rendelet hatálya nem terjed ki a kizárólag honvédelmi célokat szolgáló anyagokra.

2. § (1) A mérgező hatású anyagokat - ide értve a külföldről behozottakat is - minősíteni kell. A minősítést az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (a továbbiakban: ÁNTSZ) végzi. A minősítés rendjét a népjóléti miniszter állapítja meg.

(2) A mérgező hatásúnak minősített anyagok jegyzékét, valamint az abban bekövetkezett változásokat a népjóléti miniszter teszi közzé.

3. § (1) A mérgező hatású anyag előállításának, gyártásának, feldolgozásának és felhasználásának megkezdése előtt - ide értve a külföldről történő behozatalt is - az azonos célra alkalmas anyagok közül a kevésbé mérgező vagy a nem mérgező hatású anyagot kell a tevékenységhez biztosítani.

(2) Mérgező hatású anyaggal kapcsolatos tevékenységet úgy kell megtervezni és végezni, hogy az a tevékenységet végzők és a lakosság egészségét ne veszélyeztesse.

4. § Az 1. § (4) bekezdésében meghatározott tevékenységek az illetékes Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei (fővárosi), városi (fővárosi kerületi) intézete (a továbbiakban együtt: megyei, városi intézet) engedélyével folytathatók.

5. § (1) A mérgező hatású anyag forgalombahozatalára

a) az előállító, a gyártó és a feldolgozó a tevékenységi engedély,

b) a több megyére kiterjedő, vagy országos illetékességgel rendelkező kereskedelmi vállalat a Tisztifőorvosi Hivatal előzetes engedélye,

c) egyéb kereskedelmi vállalat, szövetkezet a megyei, városi intézet előzetes engedélye

alapján jogosult.

(2) A forgalomba hozatalra jogosult szerv a mérgező hatású anyagot az üzletében (boltjában) a megyei, városi intézet előzetes hozzájárulásával árusíthatja.

6. § (1) A mérgező hatású anyagot az annak előállítására, gyártására, feldolgozására, forgalomba hozatalára és felhasználására jogosult részére lehet forgalomba hozni.

(2) A lakosság részére kereskedelmi forgalomba hozott mérgező hatású anyag vásárlásához és felhasználásához nem kell külön engedély.

7. § (1) A mérgező hatású anyagot úgy kell tárolni, hogy az egyéb anyagokat ne szennyezhessen, ne legyen összetéveszthető más vegyianyagokkal, azokkal össze ne keveredhessen, továbbá ahhoz illetéktelen személyek ne férhessenek hozzá.

(2) Élelmiszerrel, étellel, itallal és élvezeti cikkel együtt a mérgező hatású anyag nem tárolható.

(3) A mérgező hatású anyagot tilos árterületen vagy belvízveszélyes területen tárolni.

8. § (1) A mérgező hatású anyag csak a minősítési eljárás során jóváhagyott csomagoló anyagban, zárással, felirattal, szükség szerint egyéb jelzésekkel ellátva hozható forgalomba úgy, hogy az a szállítás során - ide értve az anyagmozgatást és a tárolást is - ne okozhasson egészségkárosodást.

(2) A mérgező hatású anyag szállításának részletes szabályait a veszélyes áruk fuvarozására vonatkozó rendelkezések állapítják meg.

9. § (1) A népjóléti miniszter állapítja meg a mérgező hatású anyaggal kapcsolatban

a) az 1. § (4) bekezdésében foglalt tevékenység általános közegészségügyi feltételeit,

b) a dolgozók munkába állításának és foglalkoztatásának egészségügyi feltételeit,

c) a minősítés és nyilvántartás szabályait.

(2) Az 1. § (4) bekezdésében foglalt tevékenység részletes feltételeit a megyei, városi intézet állapítja meg.

10. § Az 1. § (4) bekezdésében meghatározott tevékenységgel csak az foglalkoztatható, aki a tevékenység szerint illetékes miniszter, illetve országos hatáskörű szerv vezetője (a továbbiakban: miniszter) által jogszabályban meghatározott szakmai, és a népjóléti miniszter által előírt közegészségügyi ismeretekkel rendelkezik. A képzés és a továbbképzés szabályait a miniszter - a népjóléti miniszterrel egyetértésben - állapítja meg.

11. § (1) A mérgező hatású anyagokról az Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat (a továbbiakban: ETTSZ) országos nyilvántartást vezet. Az ETTSZ felügyeletét a népjóléti miniszter látja el.

(2) Az ETTSZ a nyilvántartásból a külön jogszabályban meghatározottak részére szolgáltat adatokat.

12. § (1) A mérgező hatású anyaggal kapcsolatos tevékenységet végzők közül azok kötelesek balesetelhárítási és intézkedési tervet készíteni, akik számára ezt a megyei, városi intézet előírja.

(2) Az (1) bekezdés szerinti balesetelhárítási és intézkedési tervek figyelembevételével a megyei közgyűlés elnöke, a főpolgármester az esetleg fellépő környezeti veszélyhelyzet elhárítására az érdekelt hatóságokkal egyeztetett balesetelhárítási és intézkedési tervet készít.

(3) Az 1. § (4) bekezdésében meghatározott tevékenység körében veszélyhelyzet minden olyan esemény, amelynek következtében a mérgező hatású anyag a tevékenységet végzők, illetőleg a lakosság körében egészségkárosodást okozhat.

(4) Aki mérgező hatású anyaggal kapcsolatos veszélyhelyzetet észlel, köteles azt bármely hatóságnak, vagy hivatalos személynek haladéktalanul jelenteni.

13. § A rendeletben foglaltak végrehajtását az ÁNTSZ ellenőrzi.

14. § (1) Ez a rendelet 1986. január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a mérgező hatású anyagok és készítmények bejelentéséről szóló 39/1970. (X. 17.) Korm. rendelet, valamint az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény végrehajtásáról és az egészségügyi miniszter jogköréről szóló 16/1972. (IV. 29.) MT rendelet 5. §-a hatályát veszti.

(2) A rendelet végrehajtásáról a népjóléti miniszter, illetőleg az érdekelt miniszterek és országos hatáskörű szervek vezetői a népjóléti miniszterrel egyetértésben gondoskodnak.