Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

38/1985. (VIII. 27.) MT rendelet

a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet módosításáról

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1967. évi II. törvény 67. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Szakszervezetek Országos Tanácsa és a Magyar Kereskedelmi Kamara meghallgatásával - a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: Mt. V.) 33. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki, és az eddigi (4) bekezdés megjelölése (5) bekezdésre változik:

"(4) Ha a vállalati tanács, a közgyűlés (küldöttgyűlés) és a vezetőség ülésének megtartása munkaidőn kívül nem lehetséges, e szervek tagja a feladatai végzésének idejére mentesül a munkakörével járó munkavégzési kötelezettség alól és részére erre az időre átlagkeresete jár. E tevékenységért további díjazás nem állapítható meg."

2. §

(1) Az Mt. V. 64. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A késedelem idejére évi nyolc százalék kamat jár."

(2) Az Mt. V. 67. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A tartozását az esedékesség napján meg nem fizető dolgozót évi nyolc százalék kamat is terheli."

3. §

Az Mt. V. 92. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Mt. V. 92. § (1) A vállalati tanács, a dolgozók közgyűlése (küldöttgyűlése), valamint a vezetőség döntési hatáskörébe tartozó kérdésekben az igazgató e testületek határozatainak megfelelően jár el, egyébként a vállalat ügyeit önállóan és egyéni felelősséggel intézi.

(2) Az államigazgatási felügyelet alatt álló vállalat igazgatója az igazgatótanács döntési hatáskörébe tartozó kérdésekben az (1) bekezdés szerint jár el, egyébként a vállalat ügyeit önállóan és egyéni felelősséggel intézi. Az igazgatóval szemben a munkaviszonyon alapuló utasítási jog nem terjed ki arra, amire a vállalat nem utasítható.

(3) A vállalati tanács, illetőleg a dolgozók közgyűlése (küldöttgyűlése) általános vezetése alatt álló vállalatnál az igazgató a saját munkaviszonyával kapcsolatos ügyekben a munkaviszonyra vonatkozó szabályok megtartásával külön munkáltatói egyetértés nélkül, önállóan intézkedik, kivéve:

a) a munkaviszony módosítását, megszüntetését, a rendes szabadságot meghaladó pihenőidő, a külföldi kiküldetés, bármely díjazás, juttatás vagy térítés megállapítását, továbbá

b) a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott eseteket.

(4) A (3) bekezdés rendelkezéseit az államigazgatási felügyelet alatt álló vállalat igazgatója tekintetében is alkalmazni kell azzal az eltéréssel, hogy az a) ponton túlmenő kivételeket az alapító szerv jogszabályban határozhatja meg.

(5) Ha az igazgató munkájának elvégzésére nem alkalmas vagy ha az alkalmazása, megválasztása alkalmával meghatározott követelményeket nem teljesítette, munkaviszonya a határozott idő eltelte előtt felmentéssel megszüntethető.

(6) Ha a vállalat általános vezetését ellátó szerv az átalakulás során a korábbi igazgatót nem erősítette meg, az igazgató munkaviszonya az új igazgató megválasztásával megszűnik.

(7) A beosztásából nem fegyelmi úton felmentett igazgató más munkahelyen vagy munkakörben történő további foglalkoztatását elő kell segíteni.

(8) Annak az Igazgatónak, akinek a munkaviszonya a határozott idő lejártával, illetőleg a (6) bekezdés alapján szűnt meg

a) az új munkaviszonyában járó és a korábbi személyi alapbére közötti különbözet - legfeljebb hat hónapi időtartamra - egy összegben kifizethető, vagy

b) saját kezdeményezésű elhelyezkedése érdekében legfeljebb hat havi átlagkeresetének megfelelő külön juttatás adható. Az az időtartam amelyre ilyen juttatást állapítottak meg, munkaviszonyban töltött időnek számít."

4. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A 2. § rendelkezéseit 1985. július 1. napjától kezdődően kell alkalmazni. A 3. § rendelkezéseit arra az igazgatóra is alkalmazni kell, akinek munkaviszonya a határozott idő lejárta miatt, illetőleg az Mt. V. 92. § (6) bekezdése alapján 1985. január 1-én vagy azt követően szűnt meg.

(2) Az Mt. V. 94. § (4) bekezdésében a 92. §-sal kapcsolatos hivatkozás a 92. § (5) és (7) bekezdésére módosul.

Dr. Maróthy László s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese