Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

54/1985. (XII. 28.) PM rendelet

a leányvállalat létesítésének és működésének pénzügyi feltételeiről

A leányvállalatról szóló 65/1984. (XII. 29.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 11. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján -az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) Az R. 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott létesítő szervek (a továbbiakban: létesítő szerv) leányvállalatot

a) a rendelkezésre álló érdekeltségi, illetve rendelkezési (a továbbiakban együtt: érdekeltségi) alapjuk szabad eszközeiből,

b) érdekeltségi alapjukat megelőlegező hitelből, valamint pénzintézeti alapjuttatásból,

c) meglevő álló- és forgóeszközeik átadásával,

d) külön jogszabály alapján kapott állami alap-juttatásból,

e) ha a létesítő szerv állami költségvetési szerv, a 19/1980. (IX. 27.) PM rendelet 16. §-ának (3) bekezdésében meghatározott forrásokból is, kivéve a létesítmények közös fenntartásához kapott hozzájárulást

hozhatnak létre.

(2) Leányvállalat létrehozásakor a létesítő szervnek legalább az egyéves önálló működéshez szükséges eszközöket és az azok finanszírozásához szükséges forrásokat kell a leányvállalat rendelkezésére bocsátania.

2. §

(1) A leányvállalatra az azonos ágazatba sorolt vállalatra érvényes jövedelemszabályozási előírásokat kell alkalmazni.

(2) A leányvállalatot az azonos ágazatba sorolt vállalatokkal azonos mértékben és feltételekkel megilleti a tevékenységhez, illetőleg a fejlesztéshez nyújtható támogatás és kedvezmény, valamint terhelik a hatályos pénzügyi jogszabályok szerint előírt kötelezettségei

(3) A leányvállalat keresetszabályozási rendszerére - a leányvállalat szakágazati besorolásától függően - a vállalati, illetőleg az agrár- és élelmiszertermelő ágazatok keresetszabályozására vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

3. §

(1) A létesítő szerv a leányvállalat tárgyévi adózott nyereségéből az alapító határozatban rögzített módon és mértékben részesedik, illetve azt kiegészítheti. A leányvállalat a létesítő szervnek járó összeget az érdekeltségi alapjából utalja át, és azt a létesítő szerv - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az érdekeltségi alapjába köteles helyezni.

(2) Ha a létesítő szerv állami költségvetési szerv, a részesedés összegével érdekeltségi alapját, illetőleg a 10,1980. (IX. 27.) PM rendelet 16. §-ának (3) bekezdése c) pontjában meghatározott saját hatáskörben felhasználható egyéb bevételét növeli.

(3) Ha a leányvállalat veszteséges és/vagy alaphiányos, és az a leányvállalat saját forrásaiból és hitelből nem rendezhető, a létesítő szerv, amennyiben a leányvállalatot nem szünteti meg, köteles a veszteséget és/vagy az alaphiányt - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - saját forrásaiból rendezni.

(4) Ha a költségvetési szerv által létesített leányvállalat veszteséges vagy alaphiányos, és az a leányvállalat saját forrásaiból és hiteleiből nem szüntethető meg, a létesítő szerv köteles a veszteséget és/vagy az alaphiányt a 19/1980. (IX. 27.) PM rendelet 16. §-ának (3) bekezdésében meghatározott forrásokból - kivéve a létesítményekhez kapott hozzájárulást - rendezni. Ha ezek a források erre nem elegendők, akkor a létesítő szerv köteles a leányvállalatot megszüntetni. Ebben az esetben a létesítő szerv e célra felhasználható forrásaiból ki nem elégíthető, a leányvállalattal szemben fennálló követeléseket a felügyeleti szervnek kell saját pénzeszközeiből kiegyenlíteni.

4. §

(1) A leányvállalat fogyasztási szolgáltató kisvállalatként is működtethető.

(2) Az (1) bekezdés szerinti működés esetén a leányvállalatra a fogyasztási szolgáltató kisvállalatokra érvényes jövedelemszabályozási és anyagi érdekeltségi előírásokat kell alkalmazni.

5. §

A szövetkezet, szövetkezeti vállalat, szövetkezetek és szövetkezeti vállalatok részvételével alakult jogi személyiségű gazdasági társulás által létesített leányvállalat a szövetkezeti közös alapokhoz a létesítő szövetkezetre érvényes szabályok szerint járulhat hozzá. A hozzájárulás összegét a leányvállalatnak a rá érvényes jövedelemszabályozási előírások szerint kell elszámolni.

6. §

(1) A leányvállalat mérlegében a létesítéskor rendelkezésére bocsátott vagyont a létesítő szervvel szemben tartozásként kell kimutatni. A létesítő szerv saját mérlegében elkülönített módon köteles a leányvállalat rendelkezésére bocsátott vagyont (vagyoni betétként) szerepeltetni.

(2) A költségvetési kapcsolatok során az elszámolásnál, a bevallásnál, valamint a mulasztások kapcsán hozandó intézkedéseknél a pénzügyi-gazdasági ellenőrzésről, továbbá a vállalati gazdálkodó szervezetek adóigazgatására vonatkozó eljárás szabályairól szóló, illetőleg az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló jogszabályokat kell alkalmazni.

7. §

Ez a rendelet 1986. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 62/1981. (XII. 27.) PM, a 24/1983. (VIII. 25.) PM és a 18/1984. (IV. 15.) PM rendeletek hatályukat vesztik.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter