65/1984. (XII. 29.) MT rendelet
a leányvállalatról
A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 74. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli:
1. § (1) Leányvállalatot
a) állami vállalat - ide értve a trösztöt és a tröszti vállalatot is -,
b)[1] szövetkezet - a lakásszövetkezet, a kisszövetkezet és a kistermelők szövetkezete kivételével -,
c) egyes jogi személyek vállalata [Ptk. 70. § (1) bekezdés],
d)[2] állami költségvetésben önálló fejezetet alkotó központi szervnek önálló költségvetési szerve, valamint az önkormányzati irányítású önálló költségvetési szerv (a továbbiakban együtt: költségvetési szerv),
e) jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulás (az a), b), c), d), e) pontokban megjelöltek a továbbiakban együtt: létesítő szerv) hozhat létre.
(2)[3] A leányvállalat létesítéséhez ki kell kérni a leányvállalat tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője), a leányvállalat székhelye szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága, továbbá - ha a létesítő szerv tröszti vállalat - a tröszt véleményét is.
(3) Ha a leányvállalatot közüzemi vállalat létesíti, ki kell kérni a létesítő vállalat tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) véleményét is. Az egyes jogi személyek vállalata leányvállalatot csak a létesítő szervek előzetes egyetértésével hozhat létre.
2. § Az 1. § (2) bekezdésében foglaltakon kívül költségvetési szerv leányvállalatának létesítéséhez a pénzügyminiszter és a költségvetési szerv felügyeleti szerve vezetőjének előzetes egyetértése is szükséges; külföldi részvétellel működő, jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulás leányvállalatának létesítéséhez pedig a pénzügyminiszter jóváhagyása is szükséges.
3. § A szövetkezet leányvállalatának létesítése a közgyűlés (küldöttgyűlés), illetőleg - mezőgazdasági szövetkezet esetén - a vezetőség hatáskörébe tartozik.
4. § A szövetkezet és a leányvállalat kapcsolatára vonatkozó főbb szabályokat a szövetkezet szervezeti és működési szabályzatába is fel kell venni.
5. § A szövetkezet leányvállalatának tevékenységi körét a szövetkezetekről szóló jogszabályokban foglaltak figyelembevételével lehet megállapítani.
6. § Szövetkezet leányvállalatának igazgatóját a szövetkezet vezetősége (igazgatósága) nevezi ki és menti fel, valamint gyakorolja vele szemben a munkáltatói jogokat.
7. § A leányvállalat igazgatóját meg kell hívni a létesítő szerv testületeinek azokra az üléseire, amelyeknek napirendjén a leányvállalatot érintő ügyek szerepelnek.
8. § A szövetkezet leányvállalatának működését és gazdálkodását a szövetkezet felügyelő (ellenőrző) bizottsága figyelemmel kíséri, és tapasztalatairól beszámol a szövetkezet mérlegét és eredménykimutatását tárgyaló közgyűlésnek (küldöttgyűlésnek).
9. § (1) A leányvállalat dolgozói a leányvállalattal állnak munkaviszonyban.
(2) A szövetkezet vezetősége a szövetkezet tagját az általa létesített leányvállalathoz munkavégzésre átengedheti. Ebben az esetben a tagot változatlanul megilletik a szövetkezeti tagsággal összefüggő szervezeti jogok, továbbá a mezőgazdasági szövetkezet tagjait a háztáji gazdálkodással kapcsolatos jogok.
10. § (1)[4] Ez a rendelet 1985. január hó 1. napján lép hatályba.
(2) Az olyan leányvállalatok, amelyek az adott tevékenységi körben működő leányvállalatoknál számottevően kisebb létszámmal, illetve vagyonnal működnek, vagy a tevékenység jellege ezt egyébként indokolja - a pénzügyminiszter hozzájárulásával -, a gazdasági szabályozás, az árszabályozás, az elszámolás, a számvitel és a statisztikai adatszolgáltatás egyszerűsített rendszerében is működhetnek (egyszerűsített rendben működő leányvállalat).
11. § (1)[5] A leányvállalat létesítésével és működésével kapcsolatos pénzügyi feltételeket, valamint a leányvállalatnak a nyilvántartási rendjét a pénzügyminiszter - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - szabályozza.
(2)[6] A leányvállalattal összefüggő munkaügyi szabályokat a munkaügyi miniszter - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetői), valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - állapítja meg.
Lábjegyzetek:
[1] Az 1. § (1) bekezdésének b) pontja az 58/1988. (VII. 20.) MT rendelet 10. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
[2] Az 1990. évi LXV. törvény folytán a tanácsok megszűntek és helyi önkormányzatok alakultak.
[3] Az 1990. évi LXV. törvény folytán a tanácsok megszűntek és helyi önkormányzatok alakultak.
[4] Módosította a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 1508. pontja. Hatályos 2008.05.16.
[5] A SZOT megszűnt.
[6] A SZOT megszűnt.