Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

65/1984. (XII. 29.) MT rendelet

a leányvállalatról

A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 74. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli:

1. § (1) Leányvállalatot

a) állami vállalat - ide értve a trösztöt és a tröszti vállalatot is -,

b)[1] szövetkezet - a lakásszövetkezet, a kisszövetkezet és a kistermelők szövetkezete kivételével -,

c) egyes jogi személyek vállalata [Ptk. 70. § (1) bekezdés],

d)[2] állami költségvetésben önálló fejezetet alkotó központi szervnek önálló költségvetési szerve, valamint az önkormányzati irányítású önálló költségvetési szerv (a továbbiakban együtt: költségvetési szerv),

e) jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulás (az a), b), c), d), e) pontokban megjelöltek a továbbiakban együtt: létesítő szerv) hozhat létre.

(2)[3] A leányvállalat létesítéséhez ki kell kérni a leányvállalat tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője), a leányvállalat székhelye szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága, továbbá - ha a létesítő szerv tröszti vállalat - a tröszt véleményét is.

(3) Ha a leányvállalatot közüzemi vállalat létesíti, ki kell kérni a létesítő vállalat tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) véleményét is. Az egyes jogi személyek vállalata leányvállalatot csak a létesítő szervek előzetes egyetértésével hozhat létre.

2. § Az 1. § (2) bekezdésében foglaltakon kívül költségvetési szerv leányvállalatának létesítéséhez a pénzügyminiszter és a költségvetési szerv felügyeleti szerve vezetőjének előzetes egyetértése is szükséges; külföldi részvétellel működő, jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulás leányvállalatának létesítéséhez pedig a pénzügyminiszter jóváhagyása is szükséges.

3. § A szövetkezet leányvállalatának létesítése a közgyűlés (küldöttgyűlés), illetőleg - mezőgazdasági szövetkezet esetén - a vezetőség hatáskörébe tartozik.

4. § A szövetkezet és a leányvállalat kapcsolatára vonatkozó főbb szabályokat a szövetkezet szervezeti és működési szabályzatába is fel kell venni.

5. § A szövetkezet leányvállalatának tevékenységi körét a szövetkezetekről szóló jogszabályokban foglaltak figyelembevételével lehet megállapítani.

6. § Szövetkezet leányvállalatának igazgatóját a szövetkezet vezetősége (igazgatósága) nevezi ki és menti fel, valamint gyakorolja vele szemben a munkáltatói jogokat.

7. § A leányvállalat igazgatóját meg kell hívni a létesítő szerv testületeinek azokra az üléseire, amelyeknek napirendjén a leányvállalatot érintő ügyek szerepelnek.

8. § A szövetkezet leányvállalatának működését és gazdálkodását a szövetkezet felügyelő (ellenőrző) bizottsága figyelemmel kíséri, és tapasztalatairól beszámol a szövetkezet mérlegét és eredménykimutatását tárgyaló közgyűlésnek (küldöttgyűlésnek).

9. § (1) A leányvállalat dolgozói a leányvállalattal állnak munkaviszonyban.

(2) A szövetkezet vezetősége a szövetkezet tagját az általa létesített leányvállalathoz munkavégzésre átengedheti. Ebben az esetben a tagot változatlanul megilletik a szövetkezeti tagsággal összefüggő szervezeti jogok, továbbá a mezőgazdasági szövetkezet tagjait a háztáji gazdálkodással kapcsolatos jogok.

10. § (1)[4] Ez a rendelet 1985. január hó 1. napján lép hatályba.

(2) Az olyan leányvállalatok, amelyek az adott tevékenységi körben működő leányvállalatoknál számottevően kisebb létszámmal, illetve vagyonnal működnek, vagy a tevékenység jellege ezt egyébként indokolja - a pénzügyminiszter hozzájárulásával -, a gazdasági szabályozás, az árszabályozás, az elszámolás, a számvitel és a statisztikai adatszolgáltatás egyszerűsített rendszerében is működhetnek (egyszerűsített rendben működő leányvállalat).

11. § (1)[5] A leányvállalat létesítésével és működésével kapcsolatos pénzügyi feltételeket, valamint a leányvállalatnak a nyilvántartási rendjét a pénzügyminiszter - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - szabályozza.

(2)[6] A leányvállalattal összefüggő munkaügyi szabályokat a munkaügyi miniszter - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetői), valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - állapítja meg.

Lábjegyzetek:

[1] Az 1. § (1) bekezdésének b) pontja az 58/1988. (VII. 20.) MT rendelet 10. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

[2] Az 1990. évi LXV. törvény folytán a tanácsok megszűntek és helyi önkormányzatok alakultak.

[3] Az 1990. évi LXV. törvény folytán a tanácsok megszűntek és helyi önkormányzatok alakultak.

[4] Módosította a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 1508. pontja. Hatályos 2008.05.16.

[5] A SZOT megszűnt.

[6] A SZOT megszűnt.