Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

62/1985. (XII. 30.) PM rendelet

a nem lakás céljára szolgáló építmények adójáról szóló 1985. évi 23. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A nem lakás céljára szolgáló építmények adójáról szóló 1985. évi 23 törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 9. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

Adókötelezettség

1. §

(1) A Tvr. és e rendelet alkalmazásában:

a) üdülő a pihenésre, idényjellegű tartózkodásra szolgáló - nem állandó lakás céljára használt - olyan helyiség vagy összefüggő helyiségcsoport, amely külön bejárattal rendelkezik és alaprajzi beosztásánál fogva rendeltetésszerű használatra önmagában alkalmas;

b) Egy üdülő az egy üdülőegységből álló épület, a társasüdülőben vagy más, több üdülőegységből álló épületben levő, önálló ingatlanként, külön tulajdoni lapon nyilvántartott egy üdülőegység;

c) egyéb adóköteles építmény az üdülő kivételével a nem állandó lakás céljára szolgáló épület, helyiségcsoport, helyiség;

d) épület az olyan építmény, amely a környező külső tértől épületszerkezetekkel részben vagy egészben elválasztott teret alkot; nem minősül épületnek a három évnél rövidebb időtartamra létesített építmény.

(2)[1] Az (1) bekezdés c) pontjában említett ipari, szolgáltató, kereskedelmi rendeltetésű, gyógyászat, vízijármű-tárolás, műterem, gépjármű-tárolás stb. céljára szolgáló helyiség, helyiségcsoport akkor is egyéb adóköteles építményként adóköteles, ha egybeépült a lakással.

(3) Az üdülő és az üdülővel egybeépült, az (1) bekezdés c) pontjában említett helyiségek, helyiségcsoportok adókötelezettsége egymástól független.

(4) Az épületekre vonatkozó rendelkezések ai épületrész tekintetében is irányadók,

2. §

A Tvr. és e rendelet alkalmazásában:

a)[2]

b)[3]

c)[4] az épület létrehozására vagy fenntartására szolgáló szövetkezet az üdülő-, a garázs-, a műhely- és az üzletszövetkezet.

3. §

A Tvr. 1. §-ának (2) bekezdésében megjelölt szövetkezetek esetében az adókötelezettség azokra a helyiségekre terjed ki, amelyekre a tagot az állandó használat joga illeti meg.

Adómentesség

4. §

A viszonosság fennállása tekintetében a Pénzügyminisztérium állásfoglalása az irányadó.

5. §

Ha a Tvr. 2. § b) pontjában megjelölt gazdasági épületet, helyiségcsoportot vagy helyiséget (szerszámkamra, ól, istálló, présház, termény- vagy gyümölcstároló, mezőgazdasági termék előállítására szolgáló egyéb helyiség) - akár ideiglenesen - nem rendeltetésszerűen használják, az a használat jellege szerint adóköteles.

Adókötelezettség keletkezése és megszűnése

6. §

(1) Az építési és a használatbavételi (végleges fennmaradási) engedély tekintetében az építési engedélyezési eljárásról, valamint az épületek és egyéb építmények használatbavételével kapcsolatos eljárásról szóló jogszabályok rendelkezései az irányadók.

(2)[5] Az építésügyi hatóság az adóköteles építmény használatbavételi (végleges fennmaradási) engedélyének egy példányát - az engedély kiadásával egyidejűleg - megküldi a jegyzőnek

7. §

Az építmény használatának szünetelése az adókötelezettséget nem szünteti meg.

Az adó alapja

8. §

Az adó alapjának meghatározása során az üdülő az egyéb adóköteles építményektől elkülönítva esík adó alá.

9. §

(1) Az üdülő alapterülete az egy üdülőhöz tartozó valamennyi helyiség 1,90 méternél magasabb szabad belmagasságú részének összegezett alapterülete, a válaszfalak, szerkezetek (kémény, pillértest stb.), valamint a nyílászáró szerkezetek kialakítása folytán keletkezett beugrások kivételével. Az alapterület meghatározásánál a végleges falsíkok között a padlószint felett 1 méter magasságban mért alapterületet kell figyelembe venni, a beépített szekrények és konyhaberendezés alapterületével együtt. Az alapterületbe az épülethez tartozó fedett és három oldalról zárt külső tartózkodók (loggia, fedett és oldalt zárt erkélyek) és a fedezett terasz, tornác, valamint a tetőtéri lakrész alapterületének a felét (többszintes tetőtér esetében ez csak a legfelső szintre vonatkozik), és a többszintes lakrészek belső lépcsőjének egy szinten számított vízszintes vetületét is be kell számítani. A számított alapterületet 0,5 m2-ig lefelé, 0,5 m2 felett pedig felfelé kell kerekíteni.

(2) Az üdülőszobákat és mellékhelyiségeket, illetve e célra szolgáló területeket elnevezésüktől függetlenül kell az üdülő adóköteles alapterületének megállapításánál figyelembe venni.

(3) A mellékhelyiségek: a főzőhelyiségek (étkezőkonyha, konyha, főzőfülke, főzőszekrény), az egészségügyi helyiségek (fürdőszoba, mosdó, zuhanyozó, WC helyiség), a közlekedő helyiségek (belépő, szélfogó, előszoba, belső közlekedő átjáró, lakóelőtér), a tároló helyiségek (éléskamra, kamraszekrény, gardrób, belső tároló), a testedző és barkácsoló (hobby) helyiségek.

(4) Az üdülő adóköteles alapterületének megállapítása során figyelmen kívül kell hagyni:

a) a lakóelőtér (hall) kivételével a közlekedő helyiségek (belépő, szélfogó, előszoba, belső közlekedő átjáró) 10 m2-t meghaladó részét;

b) az épület zárt egységén belül vagy kívül eső azon helyiségeket, amelyek a rendeltetésszerű használatot kiegészítik és huzamos emberi tartózkodásra részben és ideiglenesen sem szolgálnak (tüzelőtér, tüzelőtároló, salaktároló, szárító, padlás, árnyékszék, szerszámkamra, szín, gépjármű vagy vízijármű tárolására szolgáló helyiség);

c) az épületnek azt a szintjét, szintrészét, amelynek padlósíkja több, mint 0,70 méterrel kerül a csatlakozó rendezett terepszint alá;

(5) Az egyéb adóköteles építmény alapterületét az (1)-(4) bekezdésben foglaltak szerint kell meghatározni. A (4) bekezdés a)-c) pontjában említett kiegészítő helyiségek alapterületét az ott leírt feltételek fennállása esetén egyéb adóköteles építmény-alapterületként sem kell figyelembe venni; ez utóbbi rendelkezés nem vonatkozik a gépjármű és a vízi jármű tárolására szolgáló helyiségre.

10. §

A Tvr. 1. §-áhak (2) bekezdésében megjelölt szövetkezetek tulajdonában álló azokat a helyiségeket, amelyekre a tagot az állandó használat joga illeti meg, az adó alapjának megállapításakor szövetkezeti tagonként külön-külön kell számításba venni.

11. §

A Tvr. 4. § (2) bekezdésének alkalmazásában egy család tagjai a házastársak és kiskorú gyermekeik.

Az adó mértéke

12. §

(1) A Tvr. 5. § (1) bekezdése szerint fizetendő adó (a továbbiakban: alapadó) az adóköteles építmény alapterülete szerint:

a) a fővárosban, kiemelt gyógy- és üdülőhellyel rendelkező városban és községben

b) városban, egyéb gyógy- és üdülőhellyel rendelkező településen

c) egyéb településen

(2) Az adóköteles építmény után az adót az alapadónak a Tvr. 5. §-a (2) bekezdése szerinti mértékű növelése, illetőleg a (3) bekezdése szerinti mértékű csökkentése útján kell kiszámítani.

(3) Kiemelt gyógyhely, kiemelt üdülőhely, gyógyhely, illetőleg üdülőhely az, amelyet a gyógy- és üdülőhelyekről szóló 62/1984. (XII. 19.) MT rendelet ilyennek minősít.

Az adó fizetésére kötelezett

13. §

(1) Az adó fizetésére kötelezett személy az, aki a naptári év első napján tulajdonosnak minősül.

(2)[6] A Tvr. 6. §-a (2) bekezdésében meghatározott esetben a jegyző az adót annak a tulajdonosnak a terhére állapítja meg, aki nagyobb tulajdoni hányaddal rendelkezik; azonos tulajdoni hányadok esetén pedig annak a nevére, aki az ingatlannyilvántartásban név szerint első helyen szerepel.

Az adó megállapítása

14. §

(1)[7] Használatbavételi engedéllyel (végleges fennmaradási engedéllyel) használatba vett adóköteles építmény esetében a jegyző felhívására kell adóbevallást adni.

(2) Az adóköteles építményről az adó megállapítása végett adóbevallást kell benyújtani az adóhatósághoz:

a) a használatbavételi (végleges fennmaradási) engedély nélkül használatba vett épületről (épületrészről), továbbá

b) tulajdonosváltozás,

c) adómentesség megszűnése,

d) az adófizetési kötelezettséget vagy annak mértékét érintő változás,

e)[8] a jegyző külön felszólítása esetében

a változást követő január 15-ig, illetve a jegyző által megjelölt határidőben.[9]

(3)[10] Az (1) és (2) bekezdésben foglaltakon túlmenően adóbevallást kell benyújtani a megyei (fővárosi) képviselő-testület általános felhívására.

(4) Az adóbevallást a tulajdonos (haszonélvező, használó) köteles benyújtani. Osztatlan közös tulajdon esetében a tulajdonostársak egyetemlegesen felelősek az adóbevallás beadásáért.

(5)[11]

(6)[12][13] A Tvr. és e rendelet alkalmazásában jegyző: az épület fekvése szerint illetékes községi, városi, fővárosi kerületi jegyző.

15. §

Adóbevallás adása nélkül változatlan összegben kell rögzíteni az előző évre megállapított adót abban az esetben, ha adókötelezettséget érintő változás nem történt.

16. §

A Tvr. 8. § (2) bekezdésében foglaltakat csak abban az esetben lehet alkalmazni, ha a tulajdonos adóbevallását a jogszabályban előírt határidőt követő 60 napon belül, illetőleg a 14. § (3) bekezdésében megjelölt szerv által megállapított határidőben nem ad, vagy adóbevallásában valótlan adatot közöl.

Záró rendelkezések

17. §

(1) Ez a rendelet 1986. évi január hó 1. napján lép hatályba.

(2) A nem lakás céljára szolgáló építmények adója a lakossági adóigazgatási eljárás általános szabályairól szóló jogszabályok alkalmazásában lakossági adónak minősül; megállapítására, a tartozások nyilvántartására és megfizetésére annak szabályait kell megfelelően alkalmazni.

(3) Az adó 1986. évben - a lakossági adóigazgatási eljárás általános szabályaitól eltérően - november hó 15-ig fizethető meg adópótlékmentesen.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 35/1986. (X. 2.) PM rendelet 18. § (1) bekezdése. Hatályos 1987.01.01.

[2] Hatályon kívül helyezte az 51/1988. (XII. 22.) PM rendelet 1. §-a. Hatálytalan 1989.01.01.

[3] Hatályon kívül helyezte az 51/1988. (XII. 22.) PM rendelet 1. §-a. Hatálytalan 1989.01.01.

[4] Megállapította a 35/1986. (X. 2.) PM rendelet 18. § (2) bekezdése. Hatályos 1987.01.01.

[5] Módosította a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.12.30.

[6] Módosította a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.12.30.

[7] Módosította a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.12.30.

[8] Módosította a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.12.30.

[9] Módosította a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.12.30.

[10] Megállapította a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.12.30.

[11] Hatályon kívül helyezte az 51/1988. (XII. 22.) PM rendelet 1. §-a. Hatálytalan 1989.01.01.

[12] Megállapította a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 1990.12.30.

[13] Módosította a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.12.30.

Tartalomjegyzék