Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

7/1985. (XII. 31.) KkM rendelet

a külkereskedelmi jog megadásának és gyakorlásának rendjéről

A külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény végrehajtásáról kiadott és az 1028/1985 (IV. 13.) Mt. h. számú határozattal módosított 1053/1974. (X. 17.) Mt. h. határozat 2 pontjában biztosított jogkörömnél fogva a külkereskedelmi tevékenység folytatására szóló jogosultság (a továbbiakban: külkereskedelmi jog) megadásának, gyakorlásának és visszavonásának rendjét az alábbiak szerint szabályozom:

1. §

(1) Gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] - ideértve a külföldi részvétellel működő gazdasági társulást is - állandó külkereskedelmi jog iránti kérelmet a Külkereskedelmi Minisztériumhoz egyszerűsített engedélyezési rend keretében nyújthat be, ha saját előállítású áru, szolgáltatás vagy anyagi értéket képviselő jog (a továbbiakban: áru) konvertibilis elszámolású piacokra történő kivitelére vagy a saját termeléséhez (szolgáltatásához) szükséges áruk konvertibilis elszámolású piacokról való behozatalára kér jogot, és az áru nincs feltüntetve a rendelet 1. vagy 2. számú mellékletében (kivételi listák).

(2) Az egyszerűsített engedélyezési rendben beadott és a 3. § követelményeinek megfelelő kérelemre a külkereskedelmi jog gyakorlását engedélyező határozatot a kérelem benyújtásától számított 45 napon belül ki kell adni. A kérelem teljesítése csak akkor tagadható meg, ha a Magyar Kereskedelmi Kamara indokolt véleménye szerint a kérelmező gazdálkodó szervezetnek a külkereskedelmi forgalomban történő részvétele hátrányosan befolyásolná a többi magyar gazdálkodó szervezet külpiaci megítélését.

2. §

Az 1. § körébe nem tartozó, állandó külkereskedelmi jog iránti kérelmet a külkereskedelmi miniszterhez kell benyújtani. A kérelem elbírálásának határideje 60 nap.

3. §

(1) Az 1. és a 2. § alapján benyújtott kérelmek tartalmi kellékei a következők:

a) A kérelmező gazdálkodó szervezet külkereskedelmi stratégiájának, a kérelmezett külkereskedelmi jog gyakorlásával elérendő célkitűzéseknek leírása.

b) A kérelmező gazdálkodó szervezet külkereskedelmi tevékenységgel foglalkozni szándékozó részlege szervezetének leírása és az igazgató nyilatkozata, hogy a külkereskedelmi munkakörökben alkalmazandó dolgozók megfelelnek a vonatkozó jogszabályok vagy a jogszabály alapján a gazdálkodó szervezet által meghatározott szakmai, nyelvi és személyzeti feltételeknek. A külkereskedelmi munkakörökben alkalmazandó dolgozók szakmai és nyelvi képzettségére vonatkozó tájékoztatást a kérelemhez mellékelni kell.

c) E rendelet 3. számú mellékletében meghatározott adatok szolgáltatása.

d) A kérelmező bankszámláját vezető pénzintézet nyilatkozata, hogy a kérelmező fizetési kötelezettségeinek az elmúlt egy éven belül rendszeresen eleget tett.

(2) A kérelemhez mellékelni kell a kérelmező tevékenysége szerint illetékes ágazati miniszternek a kérelem teljesítésével egyetértő nyilatkozatát.

4. §

(1) Gazdálkodó szervezetek részére, meghatározott külkereskedelmi tevékenységre, általában egy évnél nem hosszabb időre, eseti külkereskedelmi jogot lehet adni.

(2) Egy éves időtartamot meghaladóan akkor adható eseti külkereskedelmi jog, ha azt a külkereskedelmi tevékenység jellege (pl. hosszabb időszakra szóló szakosítási vagy kooperációs szerződés teljesítése, haszonbérlet, haszonkölcsön) vagy más fontos külkereskedelmi érdek indokolja.

(3) Az eseti külkereskedelmi jog iránti kérelmet a Külkereskedelmi Minisztériumhoz kell benyújtani és abban meg kell határozni azt a külkereskedelmi tevékenységet, amelyet a kérelmező az engedély alapján végezni kíván.

(4) Az eseti külkereskedelmi jog iránt benyújtott kérelmek elbírálásának határideje 30 nap.

5. §

A külkereskedelmi jog gyakorlását engedélyező határozat a jog gyakorlását meghatározott feltételek teljesítéséhez kötheti.

6. §

(1) A külkereskedelmi jog iránti kérelmet elutasító határozatot indokolni kell.

(2) A határozat ellen, ha azt nem a külkereskedelmi miniszter hozta, 15 napon belül fellebbezést lehet benyújtani. A fellebbezést 30 napon belül el kell bírálni.

7. §

(1) A külkereskedelmi jogot az engedélyező szerv vonja vissza, ha annak jogszabályi előfeltételei fennállnak. Az állandó külkereskedelmi jog visszavonásához a gazdálkodó szervezet tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszter egyetértése szükséges.

(2) A külkereskedelmi jog visszavonásáról szóló határozatot indokolni kell.

8. §

Külkereskedelmi tevékenységre jogosult gazdálkodó szervezet (továbbiakban: gazdálkodó szervezet) az alapító okiratában vagy a külön engedélyben meghatározott külkereskedelmi tevékenységi köre keretei között, a jelen rendeletben megállapított szabályok szerint folytathat külkereskedelmi tevékenységet.

9. §

Áruk külkereskedelmi forgalmazására jogosult, a rendelet 4. számú mellékletében felsorolt gazdálkodó szervezetek - a rendelet 1. és 2. számú mellékletében felsoroltak kivételével -bármilyen árut bármely konvertibilis elszámolású piacra kivihetnek vagy onnan behozhatnak.

10. §

Áruk nem konvertibilis elszámolású piacokra való kivitelét, illetve onnan történő behozatalát az erre feljogosított gazdálkodó szervezetek csak a külön jogosultságuk által meghatározott körben végezhetik.

11. §

(1) Áru kivitelére, illetőleg behozatalára szóló jogosultság - amennyiben e rendelet, más jogszabály vagy hatósági határozat eltérő rendelkezést nem tartalmaz - az ügylet gazdaságos és a nemzetközi kereskedelemben szokásos teljesítése által meghatározott keretek között, magában foglalja a külkereskedelmi szerződések előkészítésének, megkötésének és teljesítésének a jogát.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott jogosultság kiterjed az áruval kapcsolatos különleges külkereskedelmi ügyletek kötésére, külkereskedelmi célú piackutatásra, reklám- és propagandatevékenységre (pl. árubemutató, szakkiállítás, kiállítás, vásár, előadás rendezése, hirdetés), szervezési ismeretek behozatalára, illetőleg kivitelére, szakértői, szaktanácsadói tevékenység végzésére és az ár minőségének ellenőrzésére vonatkozó külkereskedelmi szerződés megkötésére is.

12. §

Árunak külföldi által végzendő fuvarozására, továbbá áru szállítmányozására vonatkozó szerződést az erre a tevékenységre feljogosított gazdálkodó szervezetek köthetnek. Gazdálkodó szervezetek jogot az általuk kivitt, illetve behozott áruk szállítmányozására az egyszerűsített eljárási rendben kérhetnek.

13. §

A belkereskedelmi, a szövetkezeti választékcsere, a határmenti árucsere és az áruházi csereforgalom lebonyolítására az erre kijelölt gazdálkodó szervezetek jogosultak.

14. §

Anyagi értéket képviselő jog konvertibilis elszámolású piacokra való kivitelére, illetve onnan történő behozatalára az erre a tevékenységre külön feljogosított gazdálkodó szervezet, valamint az a gazdálkodó szervezet is jogosult, amelynek tevékenységi körébe az anyagi értéket képviselő joggal kapcsolatban álló áru kivitele, illetőleg behozatala tartozik.

15. §

Külfölditől képviseleti, ügynöki megbízást az erre feljogosított gazdálkodó szervezet fogadhat el.

16. §

Az azonos árut forgalmazó gazdálkodó szervezetek kötelesek olyan együttműködést kialakítani, amely lehetővé teszi az egyes piacok beviteli előírásaihoz való alkalmazkodást, a hazai termelési vagy kereskedelmi érdekek sérelmének elkerülését és a hatékony külföldi piaci fellépés feltételeinek kialakítását.

17. §

Amennyiben külkereskedelmi érdekből valamely áru kivitelére (behozatalára) egy vagy több piac vonatkozásában nem célszerű több gazdálkodó szervezetet feljogosítani, illetve valamely korlátozott kiviteli (behozatali) lehetőséggel több gazdálkodó szervezet kíván élni, a külkereskedelmi jog, illetve a kiviteli (behozatali) lehetőség jogának elnyerésére a Külkereskedelmi Minisztérium pályázatot írhat ki.

18. §

(1) Ez a rendelet nem érinti az 1985. december 31-én jogszabály vagy határozat alapján fennálló külkereskedelmi jogosultságok érvényességét.

(2) E rendelet hatálya nem terjed ki a szerzői jogok védelmével kapcsolatban végzett külkereskedelmi, valamint a külföldi vonatkozású iparjogvédelmi tevékenységre.

(3) E rendelet 1986. január 1-én lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti az egyes kivitelre kerülő termékek kötelező minőségellenőrzéséről és a MERT Minőségi Ellenőrző Rt-ről szóló 2/1968. (V. 30.) KkM rendelet 5. §-a, a külkereskedelmi jog megadásának rendjéről szóló 3/1970. (V. 5.) KkM rendelet, a vállalatok külkereskedelmi tevékenységi körének közelebbi meghatározásáról szóló 23/1970. (Kk. É. 25.) KkM utasítás és a párhuzamos külkereskedelmi jogokról szóló 1/1981. (Kk. É. 10.) KkM utasítás.

(4) E rendelet mellékleteit a Külkereskedelmi Értesítőben kell közzétenni. A mellékletek a Külkereskedelmi Értesítőben közzétett közleményben módosíthatók.

Veress Péter s. k.,

külkereskedelmi miniszter