7/1985. (XII. 31.) KkM rendelet
a külkereskedelmi jog megadásának és gyakorlásának rendjéről
A külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény végrehajtásáról kiadott és az 1028/1985 (IV. 13.) Mt. h. számú határozattal módosított 1053/1974. (X. 17.) Mt. h. határozat 2 pontjában biztosított jogkörömnél fogva a külkereskedelmi tevékenység folytatására szóló jogosultság (a továbbiakban: külkereskedelmi jog) megadásának, gyakorlásának és visszavonásának rendjét az alábbiak szerint szabályozom:
1. §
(1) Gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] - ideértve a külföldi részvétellel működő gazdasági társulást is - állandó külkereskedelmi jog iránti kérelmet a Külkereskedelmi Minisztériumhoz egyszerűsített engedélyezési rend keretében nyújthat be, ha saját előállítású áru, szolgáltatás vagy anyagi értéket képviselő jog (a továbbiakban: áru) konvertibilis elszámolású piacokra történő kivitelére vagy a saját termeléséhez (szolgáltatásához) szükséges áruk konvertibilis elszámolású piacokról való behozatalára kér jogot, és az áru nincs feltüntetve a rendelet 1. vagy 2. számú mellékletében (kivételi listák).
(2) Az egyszerűsített engedélyezési rendben beadott és a 3. § követelményeinek megfelelő kérelemre a külkereskedelmi jog gyakorlását engedélyező határozatot a kérelem benyújtásától számított 45 napon belül ki kell adni. A kérelem teljesítése csak akkor tagadható meg, ha a Magyar Kereskedelmi Kamara indokolt véleménye szerint a kérelmező gazdálkodó szervezetnek a külkereskedelmi forgalomban történő részvétele hátrányosan befolyásolná a többi magyar gazdálkodó szervezet külpiaci megítélését.
2. §
Az 1. § körébe nem tartozó, állandó külkereskedelmi jog iránti kérelmet a külkereskedelmi miniszterhez kell benyújtani. A kérelem elbírálásának határideje 60 nap.
3. §
(1) Az 1. és a 2. § alapján benyújtott kérelmek tartalmi kellékei a következők:
a) A kérelmező gazdálkodó szervezet külkereskedelmi stratégiájának, a kérelmezett külkereskedelmi jog gyakorlásával elérendő célkitűzéseknek leírása.
b) A kérelmező gazdálkodó szervezet külkereskedelmi tevékenységgel foglalkozni szándékozó részlege szervezetének leírása és az igazgató nyilatkozata, hogy a külkereskedelmi munkakörökben alkalmazandó dolgozók megfelelnek a vonatkozó jogszabályok vagy a jogszabály alapján a gazdálkodó szervezet által meghatározott szakmai, nyelvi és személyzeti feltételeknek. A külkereskedelmi munkakörökben alkalmazandó dolgozók szakmai és nyelvi képzettségére vonatkozó tájékoztatást a kérelemhez mellékelni kell.
c) E rendelet 3. számú mellékletében meghatározott adatok szolgáltatása.
d) A kérelmező bankszámláját vezető pénzintézet nyilatkozata, hogy a kérelmező fizetési kötelezettségeinek az elmúlt egy éven belül rendszeresen eleget tett.
(2) A kérelemhez mellékelni kell a kérelmező tevékenysége szerint illetékes ágazati miniszternek a kérelem teljesítésével egyetértő nyilatkozatát.
4. §
(1) Gazdálkodó szervezetek részére, meghatározott külkereskedelmi tevékenységre, általában egy évnél nem hosszabb időre, eseti külkereskedelmi jogot lehet adni.
(2) Egy éves időtartamot meghaladóan akkor adható eseti külkereskedelmi jog, ha azt a külkereskedelmi tevékenység jellege (pl. hosszabb időszakra szóló szakosítási vagy kooperációs szerződés teljesítése, haszonbérlet, haszonkölcsön) vagy más fontos külkereskedelmi érdek indokolja.
(3) Az eseti külkereskedelmi jog iránti kérelmet a Külkereskedelmi Minisztériumhoz kell benyújtani és abban meg kell határozni azt a külkereskedelmi tevékenységet, amelyet a kérelmező az engedély alapján végezni kíván.
(4) Az eseti külkereskedelmi jog iránt benyújtott kérelmek elbírálásának határideje 30 nap.
5. §
A külkereskedelmi jog gyakorlását engedélyező határozat a jog gyakorlását meghatározott feltételek teljesítéséhez kötheti.
6. §
(1) A külkereskedelmi jog iránti kérelmet elutasító határozatot indokolni kell.
(2) A határozat ellen, ha azt nem a külkereskedelmi miniszter hozta, 15 napon belül fellebbezést lehet benyújtani. A fellebbezést 30 napon belül el kell bírálni.
7. §
(1) A külkereskedelmi jogot az engedélyező szerv vonja vissza, ha annak jogszabályi előfeltételei fennállnak. Az állandó külkereskedelmi jog visszavonásához a gazdálkodó szervezet tevékenységi köre szerint illetékes ágazati miniszter egyetértése szükséges.
(2) A külkereskedelmi jog visszavonásáról szóló határozatot indokolni kell.
8. §
Külkereskedelmi tevékenységre jogosult gazdálkodó szervezet (továbbiakban: gazdálkodó szervezet) az alapító okiratában vagy a külön engedélyben meghatározott külkereskedelmi tevékenységi köre keretei között, a jelen rendeletben megállapított szabályok szerint folytathat külkereskedelmi tevékenységet.
9. §
Áruk külkereskedelmi forgalmazására jogosult, a rendelet 4. számú mellékletében felsorolt gazdálkodó szervezetek - a rendelet 1. és 2. számú mellékletében felsoroltak kivételével -bármilyen árut bármely konvertibilis elszámolású piacra kivihetnek vagy onnan behozhatnak.
10. §
Áruk nem konvertibilis elszámolású piacokra való kivitelét, illetve onnan történő behozatalát az erre feljogosított gazdálkodó szervezetek csak a külön jogosultságuk által meghatározott körben végezhetik.
11. §
(1) Áru kivitelére, illetőleg behozatalára szóló jogosultság - amennyiben e rendelet, más jogszabály vagy hatósági határozat eltérő rendelkezést nem tartalmaz - az ügylet gazdaságos és a nemzetközi kereskedelemben szokásos teljesítése által meghatározott keretek között, magában foglalja a külkereskedelmi szerződések előkészítésének, megkötésének és teljesítésének a jogát.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott jogosultság kiterjed az áruval kapcsolatos különleges külkereskedelmi ügyletek kötésére, külkereskedelmi célú piackutatásra, reklám- és propagandatevékenységre (pl. árubemutató, szakkiállítás, kiállítás, vásár, előadás rendezése, hirdetés), szervezési ismeretek behozatalára, illetőleg kivitelére, szakértői, szaktanácsadói tevékenység végzésére és az ár minőségének ellenőrzésére vonatkozó külkereskedelmi szerződés megkötésére is.
12. §
Árunak külföldi által végzendő fuvarozására, továbbá áru szállítmányozására vonatkozó szerződést az erre a tevékenységre feljogosított gazdálkodó szervezetek köthetnek. Gazdálkodó szervezetek jogot az általuk kivitt, illetve behozott áruk szállítmányozására az egyszerűsített eljárási rendben kérhetnek.
13. §
A belkereskedelmi, a szövetkezeti választékcsere, a határmenti árucsere és az áruházi csereforgalom lebonyolítására az erre kijelölt gazdálkodó szervezetek jogosultak.
14. §
Anyagi értéket képviselő jog konvertibilis elszámolású piacokra való kivitelére, illetve onnan történő behozatalára az erre a tevékenységre külön feljogosított gazdálkodó szervezet, valamint az a gazdálkodó szervezet is jogosult, amelynek tevékenységi körébe az anyagi értéket képviselő joggal kapcsolatban álló áru kivitele, illetőleg behozatala tartozik.
15. §
Külfölditől képviseleti, ügynöki megbízást az erre feljogosított gazdálkodó szervezet fogadhat el.
16. §
Az azonos árut forgalmazó gazdálkodó szervezetek kötelesek olyan együttműködést kialakítani, amely lehetővé teszi az egyes piacok beviteli előírásaihoz való alkalmazkodást, a hazai termelési vagy kereskedelmi érdekek sérelmének elkerülését és a hatékony külföldi piaci fellépés feltételeinek kialakítását.
17. §
Amennyiben külkereskedelmi érdekből valamely áru kivitelére (behozatalára) egy vagy több piac vonatkozásában nem célszerű több gazdálkodó szervezetet feljogosítani, illetve valamely korlátozott kiviteli (behozatali) lehetőséggel több gazdálkodó szervezet kíván élni, a külkereskedelmi jog, illetve a kiviteli (behozatali) lehetőség jogának elnyerésére a Külkereskedelmi Minisztérium pályázatot írhat ki.
18. §
(1) Ez a rendelet nem érinti az 1985. december 31-én jogszabály vagy határozat alapján fennálló külkereskedelmi jogosultságok érvényességét.
(2) E rendelet hatálya nem terjed ki a szerzői jogok védelmével kapcsolatban végzett külkereskedelmi, valamint a külföldi vonatkozású iparjogvédelmi tevékenységre.
(3) E rendelet 1986. január 1-én lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti az egyes kivitelre kerülő termékek kötelező minőségellenőrzéséről és a MERT Minőségi Ellenőrző Rt-ről szóló 2/1968. (V. 30.) KkM rendelet 5. §-a, a külkereskedelmi jog megadásának rendjéről szóló 3/1970. (V. 5.) KkM rendelet, a vállalatok külkereskedelmi tevékenységi körének közelebbi meghatározásáról szóló 23/1970. (Kk. É. 25.) KkM utasítás és a párhuzamos külkereskedelmi jogokról szóló 1/1981. (Kk. É. 10.) KkM utasítás.
(4) E rendelet mellékleteit a Külkereskedelmi Értesítőben kell közzétenni. A mellékletek a Külkereskedelmi Értesítőben közzétett közleményben módosíthatók.
Veress Péter s. k.,
külkereskedelmi miniszter