8/1985. (V. 11.) MM rendelet
a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja tagjainak egységes segélyezési rendszeréről
Az Irodalmi Alap, a Képzőművészeti Alap és a Zenei Alap (a továbbiakban: Alap) tagjainak egységes segélyezési rendszeréről szóló 26/1967. (VIII. 26.) Korm. rendelet 4. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az egészségügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság vezetőjével és a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) Az Alapnak azt a tagját, aki munkaviszonyban nem áll és keresőképtelensége miatt nem képes alkotó tevékenységet folytatni, táppénzre pedig nem jogosult - az alkotó tevékenységéből származó bruttó jövedelmétől függően - munkanaponként 50 forinttól 200 forintig terjedő keresetpótló segély illeti meg.
a) ha a keresőképtelenség kezdetét megelőző naptári évben az alkotó tevékenységéből származó bruttó jövedelme a 20 000 forintot elérte, vagy
b) az alkotó tevékenységéből származó jövedelmétől függetlenül is, a tagsága keletkezésétől számított két éven belül.
(2) A keresetpótló segély a keresőképtelenség bekövetkezésétől számított legfeljebb egy éven át - gümőkóros megbetegedés esetén két éven át - folyósítható.
(3) A keresőképtelenséget az állami egészségügyi szolgálat szervei a munkaviszonyban álló dolgozók keresőképtelenségének megállapítására vonatkozó szabályok szerint igazolják.
2. §
Terhességi-, gyermekágyi segély az Alapnak azt a tagját illeti meg, aki munkaviszonyban nem áll és ilyen juttatásra más címen nem jogosult. A segély munkanaponként - az alkotó tevékenységből származó bruttó jövedelmétől függően - 50 forinttól 200 forintig terjedhet. A segély annyi időn át folyósítható, ameddig a munkaviszonyban álló nő a társadalombiztosítási jogszabályok szerint terhességi-, gyermekágyi segélyre jogosult.
3. §
Családi segély illeti meg gyermekei után az Alapnak azt a tagját, aki a társadalombiztosítási jogszabályok szerint családi pótlékra igényt, alapító jogviszonyban nem áll, ha a gyermekek után ilyen jellegű juttatásra más személy nem jogosult. A segélyre igényt alapító gyermekek köre, a segély összege tekintetében a munkaviszonyban álló dolgozók családi pótlékára vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
4. §
(1) Nyugdíjsegély jár az Alap munkaviszonyban nem álló, illetőleg a társadalombiztosítási jogszabályok alapján saját jogú nyugellátásban nem részesülő tagja részére ha
a) a férfi a 60., a nő az 55. életévét betöltötte és az Alapnál legalább 20 évi -, illetőleg ha az e pontban meghatározott életkort 1990. december 31-ig betölti és addig legalább 10 évi- tagsági idővel rendelkezik, és a nyugdíjsegély megállapítását vagy az e pontban meghatározott életkor betöltését közvetlenül megelőző 10 év alatt az alkotói tevékenységéből származó bruttó jövedelme átlagosan az évi 20 000 forintot elérte, vagy
b) egészségi állapotának tartós megromlása miatt alkotó tevékenységet nem vagy csak számottevően csökkent mértékben folytathat és az Alapnál a (2) bekezdésben előírt tagsági idővel rendelkezik, a tagsági idő alatt az alkotói tevékenységéből származó bruttó jövedelme pedig átlagosan az évi 20 000 forintot elérte.
(2) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott jogosultsághoz
21 éves életkorig 2 évi,
22-24 éves életkorig 4 évi,
25-29 éves életkorig 6 évi,
30-34 éves életkorig 8 évi,
35 éves életkortól 10 évi
tagsági idő szükséges.
(3) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott egészségromlás igazolását - az Alap megkeresésére - az Országos Orvosszakértői intézet orvosi bizottságai végzik.
5. §
A nyugdíjsegély összege havi 8000 forintig terjedhet. Kivételes esetben - a művelődési miniszter hozzájárulásával - a nyugdíjsegély 8000 forintnál magasabb összegben is megállapítható.
6. §
(1) Ha az Alap tagja a társadalombiztosítási jogszabályok alapján nyugellátásra jogosultságot szerzett, részére kiegészítő nyugdíjsegély is adható, ha a 4. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott tagsági idő alatt az alkotói tevékenységéből származó bruttó jövedelme átlagosan az évi 20 000 forintot elérte.
(2) A kiegészítő nyugdíj segély és a nyugdíj együttes összege meghaladhatja a 3000 forintot.
7. §
(1) A nyugdíjsegélyt havonta utólag kell folyósítani.
(2) A nyugdíjsegélyt munkavállalás vagy a társadalombiztosítási jogszabályokban említett keresőfoglalkozás folytatása esetén az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjra vonatkozó rendelkezések szerint kell folyósítani, illetőleg korlátozni.
8. §
Az Alap elhunyt tagja után özvegyi nyugdíjsegélyt, árvasági segélyt és szülői nyugdíjsegélyt kell megállapítani a 9-11. §-okban meghatározott rendelkezések szerint akkor, ha az Alap elhunyt tagja nyugdíjsegélyben részesült vagy a 4. § (1), illetőleg (2) bekezdésében meghatározott tagsági idővel rendelkezett.
9. §
(1) Özvegyi nyugdíjsegély illeti meg az Alap elhunyt tagjának házastársát, vagy élettársát. A megállapítás feltételei - a 8. §-ban meghatározott eltéréssel - azonosak a társadalombiztosítási özvegyi nyugdíjra megállapított, feltételekkel. A társadalombiztosítási jogszabályoknak az özvegyi végkielégítése és a baleseti özvegyi nyugdíjra vonatkozó rendelkezései azonban az Alap által folyósított özvegyi nyugdíj segélyre nem alkalmazhatók.
(2) Az özvegyi nyugdíjsegély összege havi 5000 forintig terjedhet.
10. §
(1) Árvasági segély illeti meg az Alap elhunyt tagjának gyermekét, örökbefogadott gyermeket, mostohagyermekét, nevelt gyermekét, unokáját, illetőleg testvérét - a 8. §-ban meghatározott eltéréssel - a társadalombiztosítási jogszabályok szerint.
(2) Az árvasági segély összege árvánként az özvegyi nyugdíj segély fele, szülőtlen árva esetén az özvegyi nyugdíjsegély teljes összege.
11. §
(1) Szülői nyugdíjsegély illeti meg az Alap elhunyt tagjának szülőjét, nagyszülőjét, mostoha-, illetve nevelőszülőjét - a 8. §-ban meghatározott eltéréssel - a társadalombiztosítási jogszabályoknak a szülői nyugdíjra vonatkozó rendelkezései szerint.
(2) A szülői nyugdijsegély összege havi 5000 forintig terjedhet.
12. §
A nyugdíj segélyt, az özvegyi nyugdíjsegélyt, az árvasági segélyt, valamint a szülői nyugdíjsegélyt évenként a nyugellátások és egyéb ellátások évenkénti rendszeres emeléséről szóló jogszabályokban foglaltaknak megfelelő mértékű, emelt összegben kell folyósítani.
13. §
Az Alap tagja, illetőleg annak családtagja részére a temetkezési segélyt a társadalombiztosítási jogszabályok alapján kell folyósítani.
14. §
(1) Méltánylást érdemlő okból az Alap tagjai ide értve a munkaviszonyban álló tagokat is -és azok családtagjai részére egyszeri vagy meghatározott időtartamig havonként rendkívüli segély adható. A havonkénti segély nem folyósítható annak, aki keresetpótló segélyben részesül,
(2) Az egyszeri segély összege nem haladhatja meg az 5000 forintot, a meghatározott időtartamra szóló segély pedig a havi 3000 forintot.
15. §
(1) A nyugdíj segély, az özvegyi nyugdíjsegély, az árvasági segély, a szülői nyugdíj segély és a rendkívüli segély iránti kérelmek elbírálását az Alap szakosztályainál létrehozott hét vagy kilenc tagból álló segélyezési bizottság végzi. A bizottság tagjaira a szakmai szakszervezet, a művészeti szövetség, az Alap, továbbá a Művelődési Minisztérium tesz javaslatot. A bizottság tagjait és elnökét - az utóbit a szakosztály vezetősége véleményének figyelembevételével - határozott időre a művelődési miniszter bízza meg.
(2) Az (1) és (3) bekezdésben említett kérelmekről indokolt határozatot kell hozni, és azt a kérelmező részére kézbesíteni kell.
(3) A keresetpótló segély, a terhességi-, gyermekágyi segély, valamint a családi segély iránti kérelmeket az Alap illetékes szakosztálya bírálja el.
(4) A (2) bekezdésben említett határozatok ellen, annak kézbesítésétől számított 15 napon belül az Alap szakosztályainak vezetőségéhez lehet fellebbezni.
(5) A segélyezési bizottság ügyrendjét az Alap szakosztályainak vezetősége állapítja meg.
16. §
A segélyezési bizottság a művelődési miniszter előzetes hozzájárulásával, kivételesen indokolt esetben az Alap tagját, illetőleg annak családtagját - a segélyezési feltételek hiányában is - a rendeletben meghatározott segélyekben részesítheti.
17. §
(1) Az Alap tagja a munkaviszonyon kívüli alkotó tevékenységéből származó jövedelme 5 százalékával köteles hozzájárulni a segélyek fedezetéhez.
(2) A hozzájárulás alapja - amelyet a hozzájárulás levonására kötelezett szerv állapít meg -azonos a jövedelemadó alapjának összegével.
(3) Az Alap tagja az e rendeletben felsorolt segélyek folyósítására az (1) bekezdésben említett rendelkezés teljesítése esetén tarthat igényt.
(4) Az Alap Irodalmi és Zeneművészeti Szakosztálya tagjainak jövedelmét közvetlenül kifizető szerv az (1) bekezdésben meghatározott hozzájárulás összegét - a megállapításra vonatkozó adatok egyidejű közlésével - átutalja az Alapnak.
18. §
A Magyar Zeneszerzők és Szövegírók Szövetkezete megszűnt Nyugdíjalapjának szerző (zeneszerző és szövegíró) tagjai részére a nyugdíjsegélyeket a Nyugdíjalap alapszabályának és a Művészeti Alap Zenei Szakosztálya vezetőségének erre vonatkozó határozatai alapján az Alap folyósítja.
19. §
E rendelet alkalmazásában családtag: a házastárs, az élettárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, aa örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér.
20. §
Az e rendeletben meghatározott segélyek kifizetéséből adódó többletkiadást az Alap pénzeszközeiből kell fedezni.
21. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit 1985. július 1. napjától kell alkalmazni.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti:
- az Irodalmi Alap, a Képzőművészeti Alap és a Zenei Alap tagjainak egységes segélyezési rendszeréről szóló 26/1967. (VIII. 26.) Korm. rendelet végrehajtásáról szóló 2/1967. (XI. 6.) MM rendelet, valamint
- az Irodalmi Alap, a Képzőművészeti Alap és a Zenei Alap tagjainak egységes segélyezési rendszeréről szóló 26/1967. (VIII. 26.) Korm. rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 2/ 1967. (XI. 6.) MM rendeletet módosító 7/1969. (XI. 16.) MM rendelet,
- a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja tagjainak segélyezésére vonatkozó rendelkezések módosításáról szóló 1/1977. (I. 31.) KM rendelet,
- a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja tagjainak segélyezésére vonatkozó rendelkezések módosításáról szóló 12/1981. (IX. 1.) MM rendelet.
Köpeczi Béla s. k.,
művelődési miniszter