Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

9/1985. (X. 21.) IpM rendelet

a villamosenergia- és teljesítménygazdálkodásról

A villamosenergia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény (a továbbiakban: VET) végrehajtására kiadott 40/1962. (XI. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 44. §-ának (2) bekezdésében és az 55. §-ának (2) bekezdésében, valamint a termékforgalomról szóló 33/1975. (XI. 29.) MT rendelet 1. §-ának (5) bekezdésében foglalt rendelkezések alapján az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, valamint az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a közcélú villamosművet üzembentartó áramszolgáltató vállalatra (a továbbiakban: áramszolgáltató) és a villamosenergia felhasználójára (a továbbiakban: fogyasztó).

2. §

(1) A rendeletben alkalmazott fogalmakra a (2) bekezdésben, továbbá a VET-Vhr-ben és a Villamosenergia Közszolgáltatási Szabályzatban* (a továbbiakban: VKSZ) foglaltak az irányadók.

(2) Igényelt teljesítmény - a rendelet alkalmazásában - a tárgyév nappali, illetőleg csúcsidőszakára a fogyasztó által egy fogyasztási helyre szerződésben lekötött, illetőleg lekötni kívánt üzemszerű teljesítmény, több csatlakozási pontról ellátott fogyasztási hely esetén a csatlakozási pontonkénti teljesítmények összege.

A villamosenergia- és a teljesítménygazdálkodás feladata

3. §

(1) A villamosenergia- és a teljesítménygazdálkodás feladata különösen

a) a villamosenergia rendszer terhelési csúcsainak ésszerű csökkentése és

b) a villamosenergia rendszer, teljesítményegyensúlyának fenntartása, továbbá

c) a fogyasztók tervszerű villamosenergia ellátása

mind a villamosenergia rendszer normál üzemállapotában, mind az abban tartósan (tervezhetően) fellépő teljesítmény-, illetőleg energiahiány esetén.

(2) A villamosenergia rendszerben átmenetileg fellépő teljesítményhiány esetén teendő intézkedésekre külön jogszabály* rendelkezései az irányadók.

4. §

A 3. § (1) bekezdésében meghatározott feladatok teljesítése érdekében

a) fogyasztók, illetőleg fogyasztási helyek jelölhetők ki, amelyekre - szükség esetén - az igényeltnél kisebb villamosenergia-, illetőleg teljesítmény kontingensek állapíthatók meg, amelyeket a fogyasztó nem léphet túl;

b) annak előfeltételét képező operatív-, középtávú- és távlati tervek készítéséhez szükséges méréseket, illetőleg adatszolgáltatásokat az arra kijelölt fogyasztók kötelesek teljesíteni és az illetékes szervek ezirányú ellenőrző tevékenységét elősegíteni.

5. §

A villamosenergia- és teljesítménygazdálkodás-sal kapcsolatos feladatok végrehajtásának hatósági ellenőrzése, adatgyűjtés és tervkészítés, továbbá előírások és engedélyek kiadása az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (a továbbiakban: Energiafelügyelet) hatáskörébe tartozik.

A villamosenergia- és a teljesítménygazdálkodás köre

6. §

(1) A 4. § a) pontjában említett kijelölhető (a továbbiakban: kontingentálható) fogyasztási helyek körébe tartozik az, amely a következő feltételeknek együttesen megfelel:

a) a fogyasztási helyre igényelt teljesítmény (illetőleg a közcélú hálózatból és a kooperáló üzemi erőműből igényelt teljesítmény összege) az év bármely szakában 1000 kW, vagy annál nagyobb,

b) a fogyasztó az 1. számú melléklet 1/a pontja szerinti ágazatba van sorolva,

c) a villamosenergia közszolgáltatási szerződést (a továbbiakban: szerződés) teljesítménydíjas árszabás szerinti vételezésre kötik (kötötték) meg.

(2) Az Ipari Minisztérium - az Országos Anyag- és Árhivatallal egyetértésben - a kontingentálható fogyasztási helyek körét a fogyasztói szerkezet változásának függvényében a népgazdasági tervperiódusokkal összhangban, vagy egyébként felmerülő szükség esetén - népgazdasági érdekből - módosíthatja.

(3) A kontingentálható fogyasztók (fogyasztási helyek) névjegyzékét naptári évenként az Energiafelügyelet állítja össze és a tárgyévet megelőző október 31-ig megküldi a Magyar Villamos Művek Tröszt (a továbbiakban: MVMT) részére.

Villamosenergia- és teljesítménygazdálkodási eljárás

7. §

(1) A fogyasztó köteles a kontingentálható fogyasztási helyére vonatkozó

a) nappali és csúcsidőszaki teljesítményigényét az év minden hónapjára

b) villamosenergia igényét havi (elszámolási időszaki) bontásban

(több kontingentálható fogyasztási hely esetén külön-külön) bejelenteni (a továbbiakban: energiagazdálkodási igénybejelentés) a tárgyévet megelőző év szeptember hó 1. napjáig az Energiafelügyeletnek és az illetékes áramszolgáltató vállalatnak.

(2) A fogyasztó köteles az (1) bekezdés szerint az Energiafelügyelethez küldött energiagazdálkodási igénybejelentés példányhoz mellékelni az általa tervezett és az igényének meghatározásánál figyelembe vett villamosenergia- és teljesítménygazdálkodási intézkedések tételes felsorolását.

(3) Az Energiafelügyelet az (1) bekezdés szerinti energiagazdálkodási igénybejelentés megítéléséhez az előző évek tényszámait is bekérheti a fogyasztótól.

8. §

(1) Az energiagazdálkodási igénybejelentés nem érinti a VKSZ 5. §-ában előírt igénybejelentési kötelezettséget.

(2) A kontingentálható fogyasztási helyre kötött szerződésre vonatkozó külön előírásokat a VKSZ tartalmazza.

(3) Az áramszolgáltató a kontingentálható fogyasztási helyre kötött szerződés, illetőleg szerződés módosítás nappali és csúcsidei teljesítmény adatairól a tárgyév január hó 31-ig, ezt követően az aláírástól számított 30 napon belül tájékoztatni köteles az Energiafelügyeletet.

9. §

(1) Az Energiafelügyelet és az MVMT

a) a 7. § szerint bejelentett egyedi fogyasztói igények összesítése,

b) a további fogyasztói igények felmérése, valamint

c) a magyar villamosenergia rendszer teljesítőképességének és alapenergiahordozó ellátottságának várható alakulása alapján

együttesen mérlegeli a villamosenergia rendszer várható teljesítmény egyensúlyi és villamosenergiaigény kielégíthetőségi viszonyait, és szükség esetén javaslatot dolgoznak ki az egyensúly fenntartása érdekében teendő intézkedésekre.

(2) A villamosenergia rendszer teljesítmény, illetőleg energia mérlegének egyensúlya érdekében szükséges intézkedéseket az (1) bekezdés szerinti javaslat alapján az Ipari Minisztérium határozza meg.

Kontingentálás

10. §

(1) Ha a villamosenergia rendszerben kontingentálás szükséges, az Ipari Minisztérium az Országos Anyag- és Árhivatallal egyetértésben, az érdekelt minisztériumok véleményének figyelembevételével a kontingentálható fogyasztási helyekre - meghatározott időtartamra - villamosenergia-, illetőleg teljesítmény kontingenseket állapíthat meg.

(2) Az (1) bekezdés szerinti kontingensek mértékének a megállapításánál figyelembe kell venni a fogyasztó által bejelentett teljesítmény- és energia igényeket [7. § (1) bekezdés], valamint a villamosenergia- és a teljesítménygazdálkodási intézkedési tervet [7. § (2) bekezdés].

(3) A kontingensek (1) bekezdés szerint megállapított értékeit és alkalmazási időszakát (a továbbiakban: kontingentálás) tartalmazó értesítést az Energiafelügyelet úgy küldi ki, hogy azt a fogyasztó és az illetékes áramszolgáltató

a) naptári évre vonatkozóan előre elrendelt (tervezhető) teljesítmény-, illetőleg villamosenergia kontingentálás esetén a tárgyévet megelőző 60 nappal

b) tárgyévben elrendelt teljesítmény-, illetőleg villamosenergia kontingentálás esetén az előírt időszak (hónap, elszámolási időszak) kezdetét megelőző 30 nappal

megkapja.

(4) Ha kontingentálás a tervezett időtartamon túl is szükséges, azt - a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - ismételten ki kell adni.

11. §

(1) Teljesítmény-kontingentálás esetén a kijelölt fogyasztási helyen a fogyasztó csak a kontingentálásban meghatározott teljesítményt veheti igénybe a megadott hónap (elszámolási időszak) minden napjának megadott napszakában (csúcs-, nappali-, éjszakai időszak).

(2) Villamosenergia kontingentálás esetén a fogyasztó a kijelölt fogyasztási helyen a megadott hónap(ok)ban (elszámolási időszak(ok)ban) csak a kontingentálásban meghatározott értéket meg nem haladó villamosenergia mennyiséget vételezhet, napi és napszaki megkötöttség nélkül, a szerződésben meghatározott teljesítményértéken belül.

Többletteljesítmény igények kielégítése

12. §

Ha a villamosenergia rendszerben nincs kontingentálás érvényben

a) az MVMT hozzájárulhat operatív teljesítmény, illetőleg eseti többletteljesítmény (VKSZ 2. § (3) bekezdés, g) illetőleg h) pontjai) igénybevételéhez az Energiafelügyelet egyidejű értesítése mellett;

b) az egyéb (éjszakai- hétvégi-) többletteljesítményeket a VKSZ előírásai szerint lehet igénybevenni.

13. §

(1) Ha a villamosenergia rendszerben kontingentálás van érvényben a fogyasztók részére többletteljesítmény igénybevétele - a (2) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - nem engedélyezhető.

(2) Ha az MVMT tájékoztatása szerint a villamosenergia rendszer teljesítőképesség viszonyai, illetőleg terhelésének alakulása átmenetileg lehetővé teszi, az Energiafelügyelet - a kontingentálás érvényben tartása mellett - engedélyezheti, hogy a fogyasztó

a) a kontingentálható fogyasztási helyén, adott határidőig, illetőleg visszavonásig, meghatározott nagyságú operatív teljesítmény, illetőleg egyéb (éjszakai-, hétvégi-) többletteljesítményt

b) a nem kontingentálható fogyasztási helyen eseti többletteljesítményt

vegyen igénybe.

(3) Az Energiafelügyelet a (2) bekezdés szerinti engedély kiadásáról, illetőleg annak visszavonásáról egyidejűleg tájékoztatja az MVMT-t és az illetékes áramszolgáltatók

14. §

Ha a villamosenergia rendszer teljesítmény-, illetőleg terhelési viszonyainak alakulása szükségessé teszi, az Energiafelügyelet az általa kiadott engedélyeket (13. §) azonnali hatállyal visszavonja, illetőleg intézkedik az MVMT által kiadott hozzájárulások (12. §) azonnali hatállyal történő visszavonásáról.

Mérési kötelezettség

15. §

(1) A 4. § b) pontjában említett mérési és adatszolgáltatási feladatokat az I. számú mellékletben meghatározott körbe tartozó fogyasztó (a továbbiakban: mérésköteles fogyasztó) köteles teljesíteni.

(2) A mérésköteles fogyasztó egész napos, hatásos villamos terhelésmérést minden olyan fogyasztási helyén, annak minden csatlakozási pontján köteles elvégezni, amelynek legalább egy csatlakozási pontjára teljesítménydíjas, vagy vontatási árszabás szerinti vételezésre az év bármely szakában 50 kW, vagy azt meghaladó teljesítményt kötött le a szerződésben.

(3) A havi kötelező villamos terhelésmérési napokat az Ipari Minisztérium a tárgyévet megelőzően meghatározza és arról az érdekelteket tájékoztatja.

16. §

(1) A hatásos villamos terhelésmérést (a vételezett teljesítmény méréssel történő ellenőrzését)

a) a mérésköteles fogyasztók

- a kijelölt mérési napon 0-tól 24 óráig, továbbá

- terheléskorlátozás* érvénytartama alatt órás gyakorisággal

b) a kontingentálható fogyasztók az a) pontban foglaltakon túlmenően

- minden nap csúcsidőszakban 1/4 órás gyakorisággal

- a kontingentálásban megjelölt időszakban (a kontingentálás érvénytartama alatt) órás gyakorisággal

kötelesek végezni, és a mérési eredményeket az erre a célra előírt mérési naplóba bejegyezni.

(2) A kontingentálható fogyasztó a naponta vételezett villamosenergia mennyiségét is köteles a mérési naplóba bejegyezni.

(3) A kontingentálható fogyasztó a júniusi és a decemberi mérési napon a meddő terhelési adatokat is köteles - a hatásos terheléssel egyidőben - óránként mérni és a mérési naplóba bejegyezni.

(4) A mérések végrehajtására és azok eredményének jelentésére vonatkozó előírásokat a 2. számú melléklet tartalmazza.

17. §

Villamosenergiar kontingentálás esetén a fogyasztó a kijelölt fogyasztási helyen köteles a villamosenergia felhasználását hónap közben is rendszeresen figyelemmel kísérni és az előírt kontingens túllépésének megelőzése érdekében szükséges intézkedéseket végrehajtani.

18. §

Az Energiafelügyelet a villamosenergia- és teljesítménygazdálkodási feladatok végrehajtásának az elősegítése érdekében fogyasztási helyeket jelölhet ki, ahol a mérésköteles fogyasztó minden munkanap meghatározott óráiban az igénybevett teljesítményt, valamint a vételezett napi villamosenergia mennyiséget köteles mérni és az adatokat az Energiafelügyeletnek naponta jelenteni.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

19. §

A 15. § (3) bekezdésében említett tájékoztatást az Ipari Közlönyben kell közzétenni.

20. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 36/1967. (NIM É. 44.) NIM utasítás hatályát veszti.

Kapolyi László s. k.,

ipari miniszter

1. számú melléklet a 9/1985. (X. 21.) IpM rendelet 15. §-ához

Mérésköteles fogyasztók köre

1. Mérésköteles fogyasztók körébe tartozik a 2. pontban foglalt kivétellel - az a fogyasztó, amely az egységes ágazati osztályozási rendszer bevezetéséről szóló, - a 2/1981. (XI. 4.) KSH számú rendelkezéssel módosított - 3/1975. (XI. 22.) KSH rendelkezés melléklete szerinti

a) következő ágazatba

11. Bányászat

13. Kohászat

14. Gépipar

15. Építőanyagipar

16. Vegyipar

17. Könnyűipar 19. Élelmiszeripar

b) következő szakágazatba

4111. Közforgalmú vasúti közlekedés

4131. Városi (községi) tömegközlekedés

6111. Víztermelés, vízellátási-, szennyvízelvezetési- és tisztítási-, fürdőszolgáltatás van besorolva.

2. Nem méréskötelesek ágazati besorolástól függetlenül

- az ipari szövetkezetek - a fürdők

- a kutatóintézetek.

2. számú melléklet a 9/1985. (X. 21.) IpM rendelet 16. §-ához

A villamos terhelésmérés végrehajtása és eredményeinek jelentése

1. A méréseket megfelelő osztálypontosságú, érvényes állami hitelesítéssel rendelkező fogyasztásmérővel, vagy az Országos Mérésügyi Hivatal vizsgálati bélyegével ellátott regisztráló műszerrel kell végezni.

2. A hatásos terhelésmérések a következő eszközökkel végezhetők:

a) 1/4 órás átlagterhelést regisztráló, illetőleg jelző műszer, vagy

b) háromfázisú fogyasztásmérő 1/4 órás átlagterhelés méréssel, a negyedóra kezdeti és befejezési időpontjában történő mérőállás leolvasással.

Ha az a) pont szerinti regisztráló berendezés, illetőleg jelző műszer bármely okból mérésre nem használható, akkor a b) pont szerinti háromfázisú fogyasztásmérőt kell alkalmazni. 3. A mérések elvégzése

a) órás gyakorisággal végzett mérés esetén az előző óra 45. perce és a vonatkozási alapul szolgáló óra közötti negyedóra átlagértékét kell bejegyezni a kerek órához,

b) 1/4 órás gyakorisággal végzett méréseket olyan időpontban kell megkezdeni, hogy azok befejezése kerek negyedórára (óra, óra 15 perc, óra 30 perc, óra 45 perc) vonatkozzék.

3. 1/4 órás átlagteljesítményt regisztráló berendezés alkalmazása esetén a mérési adatok naplózása naponta utólag is végrehajtható.

4. A mérésköteles fogyasztók a havi egésznapos terhelésmérés adatait az engedélyezett mérőlapra kötelesek rávezetni.

Több csatlakozási ponton keresztül ellátott fogyasztási hely terheléséről csak egy összesített (fogyasztási helyre vonatkozó) mérőlapot kell kiállítani.

A mérőlapon fel kell tüntetni a napi villamosenergia fogyasztást is.

5. A havi kötelező mérési napon végzett hatásos-, illetőleg meddőterhelés mérés adatait tartalmazó mérőlap egy-egy példányát

a) az Energiafelügyelet-nek

b) a területileg illetékes Körzeti Energiafelügyelet-nek

c) az áramszolgáltató vállalatnak, kell megküldeni.

Beküldési határidő: a tárgyhó 25. napja.

Tartalomjegyzék