Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

23/1986. (VIII. 31.) MM rendelet

a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatói részére juttatható állami támogatásokról

Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény végrehajtásáról rendelkező 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 2. §-a (1) bekezdésének k) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a felsőoktatási intézményeket irányító miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel (a továbbiakban: irányító miniszter), a pénzügyminiszterrel, valamint a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatóira terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a fegyveres erők és a fegyveres testületek felsőoktatási intézményei, továbbá a Politikai Főiskola hallgatóira.

(3) Azoknak a hallgatóknak, akiknek állami támogatásáról külön jogszabály rendelkezik, e jogszabály alapján csak kedvezményes természetbeni szolgáltatások nyújthatók. Annak a szakmunkás képesítésű hallgatónak azonban, aki az 1065/1974. (XII. 31.) Mt. h. határozat szerint folytatja tanulmányait a nappali tagozaton - egyéni elbírálás alapján - pénzbeli szociális támogatás és rendkívüli segély is juttatható.

(4) E jogszabály alapján teljes körű állami támogatásra azok a hallgatók jogosultak, akik az első alapképzésben vesznek részt.

(5) E jogszabály alkalmazásában első alapképzés az első főiskolai, illetőleg egyetemi végzettség megszerzésére irányuló képzés, valamint a főiskolai szintű képzés befejezése után - kiegészítő vagy lépcsőzetes képzés esetében - az első egyetemi végzettség megszerzésére irányuló képzés.

(6) Második és további alapképzés esetén e jogszabály alapján csak kedvezményes természetbeni szolgáltatások nyújthatók.

(7) A párhuzamos képzésben részt vevő hallgatók a párhuzamos képzés ideje alatt pénzbeli szociális támogatásra és kedvezményes természetbeni szolgáltatásra csak az egyik képzés alapján jogosultak, ösztöndíjat, rendkívüli segélyt, továbbá a 2. § (2) bekezdésének c) pontjában megjelölt juttatásokat azonban mindkét képzés alapján kaphatnak.

(8) A külföldi részképzésben részt vevő hallgatók e rendelet alapján - a külföldi részképzés és az egyéni kezdeményezésre megvalósuló külföldi szakmai gyakorlat időtartamára - állami támogatásban nem részesíthetők. Ha azonban a hallgató a részképzési idő tartamára nem részesül külön támogatásban, részére az e rendeletben megállapított támogatást továbbra is folyósítani kell.

(9) A hallgatói munkavállalás az állami támogatásra való jogosultságot nem érinti.

2. §

(1) A hallgatók állami támogatása pénzbeli juttatásokból és kedvezményes természetbeni szolgáltatásokból áll.

(2) A felsőoktatási intézmények által folyósítható állami támogatások:

a) az ösztöndíj, amely lehet

- általános ösztöndíj,

- kiemelt ösztöndíj és

- népköztársasági ösztöndíj;

b) a szociális támogatás, amelynek keretében

- kedvezményes természetbeni szolgáltatás,

- pénzbeli szociális támogatás és

- rendkívüli segély nyújtható;

c) a szakmai gyakorlat idejére járó külön juttatás, amelynek keretében

- ösztöndíjkiegészítés, valamint

- útiköltségtérítés adható;

d) a külön jogszabályban meghatározott jövedelemkiegészítő pótlék (az a)-c) alattiak a továbbiakban együtt: állami támogatás).

(3) A hallgató a (2) bekezdés a) pontjában felsoroltak közül csak egyféle ösztöndíjban részesülhet. Egyebekben - az egyes juttatásokra megállapított feltételek megvalósulása esetén - a felsőoktatási intézménytől többféle állami támogatást is kaphat.

3. §

(1) Az állami támogatást - a rendkívüli segély és a szakmai gyakorlat idejére járó juttatás kivételével - évenként tíz hónapon át kell folyósítani, illetve szolgáltatni.

(2) A képzés utolsó tanévében az állami támogatást a hallgatói jogviszony megszűnéséig, legfeljebb azonban tíz hónapon át - három és fél, illetőleg négy és fél éves képzés esetén legfeljebb öt. hónapon át - kell folyósítani, illetve szolgáltatni.

(3) Ha az oktatási időszak nem félévekre oszlik, az állami támogatást az oktatási időszakra eső -a félévi állami támogatáshoz igazodó - arányos összegben kell megállapítani.

Az ösztöndíj

Általános ösztöndíj

4. §

(1) Általános ösztöndíj az első tanév II. félévétől kezdődően, egy-egy félév időtartamára juttatható.

(2) Általános ösztöndíjban csak az a hallgató részesülhet, akinek az előző félévi tanulmányi átlageredménye legalább 3.00. Az átlageredményt a tanulmányi és a vizsgaszabályzatban foglaltak szerint kell kiszámítani.

(3) Az általános ösztöndíj havi összegét és juttatásának részletes feltételeit - az (1)-(2) bekezdésben foglaltak, a művelődési miniszter által kiadott irányelv, továbbá az irányító miniszter által az előbbiek figyelembevételével kiadott irányelv alapján - intézményi szabályzatban kell meghatározni.

(4) Az egyes intézményekben az általános ösztöndíjakra felhasználható keretösszeg kiszámításának módját - a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel egyetértésben - a Művelődési Minisztérium állapítja meg.

Kiemelt ösztöndíj

5. §

(1) A kiemelkedő tanulmányi eredményt | elért hallgatók fokozott anyagi elismerésére kiemelt ösztöndíj adható.

(2) Kiemelt ösztöndíj a II. tanévtől kezdődően, egy-egy félév időtartamára juttatható.

(3) Kiemelt ösztöndíjban csak az a hallgató részesülhet, akinek az előző félévi tanulmányi átlageredménye legalább 4,00.

(4) A kiemelt ösztöndíjakat a 4. § (4) bekezdése szerinti, az általános ösztöndíjakra felhasználható keretösszeg terhére lehet csak megállapítani és folyósítani.

(5) A kiemelt ösztöndíjban részesíthető hallgatók arányát, továbbá az ösztöndíj juttatásának tanulmányi és egyéb követelményeit, illetve feltételeit az intézményi szabályzatban részletesen meg kell határozni.

6. §

Az általános és a kiemelt ösztöndíjat a hallgatónak írásban kell kérnie. Az általános ösztöndíj összege nem érheti el az intézmény által adható kiemelt ösztöndíj, a kiemelt ösztöndíj pedig a népköztársasági ösztöndíj összegét. Az ösztöndíj összegét úgy kell megállapítani, hogy az ötvennel osztható legyen.

Népköztársasági ösztöndíj

7. §

(1) Népköztársasági ösztöndíjban - pályázat alapján - az a III-VI. évfolyamos - hároméves képzési idejű intézményben az a II-III. évfolyamos - hallgató részesíthető,

a) aki az előző tanév mindkét félévében 4,50-nél jobb tanulmányi eredményt ért el,

b) akinek egy szűkebb szakmai területen a tudása kimagasló és tudományos diákkörben vagy más területen eredményes szakmai munkát folytat,

c) akinek a tanulmányi fegyelme és magatartása példamutató,

d) aki társadalmi, közéleti, és közösségi tevékenységével azt kiérdemli.

(2) A népköztársasági ösztöndíjban részesíthető hallgatók számát és az ösztöndíj összegét a művelődési miniszter irányító szervenként - a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottsága véleményének meghallgatásával - határozza meg.

(3) A népköztársasági ösztöndíjat - az e célra meghatározott létszámkereten belül - az irányító miniszter egy-egy tanév tartamára adományozza.

(4) A népköztársasági ösztöndíj adományozására az intézmény vezetőjének évenként augusztus hó 10-ig kell rangsorolt javaslatot tennie az irányító miniszternek.

A szociális támogatás

Általános rendelkezések

8. §

(1) a szociális támogatás intézményi keretének elosztása szempontjából a hallgatók két csoportba tartoznak:

a) akiknek eltartói a felsőoktatási intézmény székhelyén laknak, beleértve az intézménybe más helységből naponta bejáró hallgatókat is (a továbbiakban: helybenlakók). Ebbe a csoportba tartoznak azok a hallgatók is, akiknek - eltartóiktól eltérően - az intézmény székhelyén állandó lakásuk van;

b) akiknek eltartói a felsőoktatási intézmény székhelyén kívül laknak - az intézménybe más helységből naponta bejáró hallgatók kivételével - továbbá, akik a felsőoktatási intézménybe való felvételkor állami gondozottak voltak (a továbbiakban együtt: vidékiek).

(2) a pénzbeli szociális támogatás odaítélése és összegének megállapítása során figyelembe kell venni:

a) a hallgatónak az (1) bekezdésben foglaltak szerinti minősülését,

b) jövedelemigazolás alapján a hallgató eltartóinak havi jövedelmét,

c) a jövedelemigazolásban nem tükröződő olyan vagyoni és egyéb körülményeket, amelyek a hallgató, illetve a család életszínvonalát lényegesen befolyásolják.

(3) a pénzbeli szociális támogatásban részesíthető hallgatók körét, a támogatás feltételeit és összegét - a (2) bekezdésben foglaltak, a művelődési miniszter által kiadott irányelv, továbbá az irányító miniszter által az előző keretek között kiadott irányelv alapján - az intézményi szabályzatban kell meghatározni.

(4) a pénzbeli szociális támogatást a hallgatónak írásban kell kérnie. a támogatás összegének ötvennel oszthatónak kell lennie.

9. §

A pénzbeli szociális támogatásra felhasználható intézményi keretösszeg kiszámításának módját, továbbá a hallgatók részére megállapítható pénzbeli szociális támogatás legmagasabb összegét - a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel egyetértésben - a Művelődési Minisztérium állapítja meg.

10. §

(1) a pénzbeli szociális támogatásra felhasználható összegből az intézménynek segélykeretet kell képeznie, amely az arra rászoruló hallgatók rendkívüli segélyezésére szolgál.

(2) a rendkívüli segély kérelmezésének és odaítélésének módját, továbbá az e célra szolgáló keret összegét intézményi szabályzatban kell meghatározni. A keret összege hallgatónként évi 300 forintnál több nem lehet.

A családi jövedelem megállapítása

11. §

(1) Az eltartó jövedelmét a hallgatónak minden tanévben legkésőbb június hó 30-ig igazolnia kell. Az I. évfolyamra felvett hallgatók a jövedelemigazolást a felsőoktatási intézmény (kar) vezetője által meghatározott időpontig kötelesek beadni.

(2) A jövedelemigazoláshoz a felsőoktatási intézmény által a hallgatók rendelkezésére bocsátott űrlapot kell felhasználni.

(3) Ha a hallgató nem ad be jövedelemigazolást, azt úgy kell tekinteni, hogy sem pénzbeli szociális támogatást, sem kollégiumi elhelyezést nem igényel.

(4) A jövedelem megállapításának módját külön jogszabály* szabályozza.

12. §

(1) A család egy főre jutó jövedelemének megállapítása szempontjából a hallgató eltartóinak jövedelmét és az általuk eltartott családtagok számát kell figyelembe venni.

(2) A hallgató eltartója elsősorban a szülő. Ha a házas hallgató házastársa önálló jövedelemmel rendelkezik, a hallgató kérésére - e jogszabály szempontjából - a házastársat kell eltartónak tekinteni.

(3) Ha a hallgató tényleges eltartója nem a szülő, vagy - kérésére - az önálló jövedelemmel rendelkező házastárs, ezt csak az eltartó és a hallgató közös írásbeli nyilatkozata alapján lehet figyelembe venni. Ebből a szempontból azonban a hallgató élettársát nem lehet eltartónak tekinteni.

13. §

(1) Ha a szülők elváltak, annak a szülőnek a jövedelmét, akinek háztartásában a hallgató él, teljes egészében, a másik szülő részéről csak a tartásdíjat kell figyelembe venni.

(2) Ha az eltartó a tanévkezdés időpontjában keresetpótló készpénzsegélyben (táppénz, betegségi segély, terhességi - gyermekágyi segély, szülési segély), gyermekgondozási díjban, illetve segélyben részesül és ezek folyósításának időtartama a 60 napot már meghaladta, a jövedelmet a felsorolt összegek figyelembevételével kell megállapítani. Ha az eltartó ismét munkába áll, újabb jövedelemigazolást kell benyújtani.

(3) A (2) bekezdés irányadó abban az esetben is, ha a felsoroltak 60 napon túli folyósítása a tanév folyamán következik be.

14. §

(1) Az egy családtagra jutó jövedelmet úgy kell kiszámítani, hogy az eltartók együttes havi jövedelmét a közös háztartásban élő eltartók és az önálló keresettel nem rendelkező gyermekek számával el kell osztani.

(2) A hallgató házaspárok gyermekét mindkét hallgató családjában eltartott családtagként kell figyelembe venni.

Kedvezményes természetbeni szolgáltatások

15. §

(1) Kollégiumban elsősorban a vidéki hallgatókat kell elhelyezni. Az alacsony jövedelmű, valamint a nagycsaládos szülők gyermekeit, az árva és a volt állami gondozott hallgatókat - kérelmükre az állandó lakhelyüktől függetlenül - minden más elhelyezést igénylő előtt el kell helyezni.

(2) A kollégiumi elhelyezés iránti kérelmet az intézmény kollégiumi szabályzatában meghatározott módon kell benyújtani, és a szabályzatban foglaltak szerint kell elbírálni.

(3) Ha a hallgató a részére biztosított kollégiumi elhelyezést önhibájából nem veszi igénybe vagy a kollégiumot elhagyja, a tanév folyamán újbóli elhelyezésben csak rendkívül indokolt esetben részesülhet.

(4) A kollégiumi elhelyezésért fizetendő kedvezményes térítési díj havi 600 forint, amelyet - a tanév közben történő elhelyezés, illetve végleges kiköltözés eseteitől eltekintve - a 3. §-ban meghatározott időtartamra kell fizetni. Vissza kell fizetni a befizetett térítési díjat azokra a napokra, amikor a hallgató a kollégiumi elhelyezést az intézmény vezetőjének külön intézkedése alapján, egybefüggően három napot meghaladó időre nem vehette igénybe (pl. tatarozás, rendezvény miatt). A külföldi részképzésben, illetve az intézmény székhelyén kívül tartott szakmai gyakorlaton részt vevő hallgató a szakmai gyakorlat időtartamára kollégiumi térítési díjat nem fizet.

(5) A kollégiumi térítési díjat elsősorban a hallgató pénzbeli juttatásából kell levonni.

(6) Ha a hallgató nem részesül pénzbeli juttatásban, vagy annak összegéből a térítési díjat nem lehet teljes egészében levonni, a térítési dijat vagy annak megfelelő részét a hallgató minden hó 5. napjáig köteles befizetni. A befizetés rendjét az intézmény (kar) vezetője szabályozza.

(7) Ha a felsőoktatási intézményhez több kollégium tartozik, az intézmény vezetője az elhelyezésért megállapított térítési díjat - az ellátás színvonalától függően - épületenként eltérő összegben is megállapíthatja, de az intézményben fizetendő térítési díj egy elhelyezett hallgatóra jutóan átlag havi 600 forintnál kevesebb ebben az esetben sem lehet.

(8) A térítési dijat különösen indokolt esetben az irányító miniszter - egyedi elbírálás alapján, egyes kollégiumokra nézve - a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával egyetértésben - mérsékelheti.

16. §

(1) A hallgató az intézmény saját kezelésű vagy vendéglátó szervezet által üzemeltetett konyháján és egyéb formában (a továbbiakban együtt: menzai étkezés) kedvezményes étkezést vehet igénybe.

(2) A menzai étkezés keretében a vidéki, továbbá a diákotthonban elhelyezett helybenlakó hallgatók ebéd és vacsora, a helybenlakók ebéd - kivételesen vacsora - szolgáltatásban részesülhetnek. A Testnevelési Főiskola, valamint a tanárképző főiskolák testnevelés szakos hallgatói részére napi háromszori kedvezményes étkezést lehet biztosítani.

(3) A menzai étkezést utalvánnyal lehet igénybe venni. Az utalványt - amely szigorú elszámolás alá tartozik - az intézményi (kari) hivatal adja ki.

(4) Utalványt meghatározott napokra, illetőleg étkezésekre kérhet a hallgató. Erre vonatkozó igényét - az intézmény vezetője által meghatározott módon és időpontig - havonta köteles előre bejelenteni.

(5) A hallgató az étkezési jegyét az utalvány és az őt terhelő térítési díj egyidejű befizetése ellenében a kijelölt étkezési helyen válthatja ki.

(6) A menzai étkezés keretében az étkezésért a hallgató által fizetendő térítési díj összege a következő:

(7) Ha a feltételek erre alkalmasak, önköltséges reggeli is biztosítható.

A szakmai gyakorlat idejére járó juttatások

17. §

(1) A felsőoktatási intézmény székhelyén tartott szakmai gyakorlat idejére a hallgató a részére megállapított állami támogatást változatlanul kapja. A várható többletköltség fedezésére a hallgató részére ösztöndíjkiegészítés adható. Ilyen jogcímen - a gyakorlaton résztvevőket számítva -hallgatónként havi 300 forintos keretet lehet felhasználni.

(2) A felsőoktatási intézmény székhelyén kívül tartott szakmai gyakorlat idejére a hallgatót a részére megállapított rendszeres havi pénzbeli támogatás illeti meg. A várható többletköltség fedezésére a hallgató részére ösztöndíjkiegészítés adható. Ilyen jogcímen - a gyakorlaton résztvevőket számítva - hallgatónként havi (4 heti) 600 forintos keretet lehet felhasználni.

(3) A terepgyakorlaton részt vevő hallgatók ösztöndíjkiegészítésére - a gyakorlaton résztvevőket számítva - hallgatónként havi (4 heti) 1000 forintos keretet lehet előirányozni. A várható többletköltség fedezésére a hallgató részére ösztöndíjkiegészítés adható. E jogszabály alkalmazása szempontjából terepgyakorlat az, ahol a hallgatók a távolság vagy a szakmai gyakorlat területének állandó változtatása miatt szervezett étkezést nem tudnak igénybe venni.

(4) Az (1)-(3) bekezdésben meghatározott összegeket - a gyakorlatok időtartamától függően - arányosan módosítani kell.

(5) Az (1)-(3) bekezdésben meghatározott módon előirányzott keretekkel összevontan lehet gazdálkodni.

(6) Annak a hallgatónak, aki a felsőoktatási intézmény székhelyén kívül folytat szakmai gyakorlatot, az (1)-(3) bekezdésben meghatározott módon előirányzott keret terhére az intézmény a tényleges utazási költséget megtérítheti. Térítésként a szakmai gyakorlat helyére és onnan az intézmény székhelyére történő utazással felmerülő, általában személyvonat II. osztályú (100 km-t meghaladó távolság esetén gyorsvonat II. osztályú) menetjegy ára fizethető. Nem folyósítható útiköltség-térítés abban az esetben, ha a hallgató a szakmai gyakorlatát állandó lakóhelyén folytatja.

(7) Az orvostudományi egyetemek VI. évfolyamos hallgatói szakmai gyakorlati ösztöndíjának 6zabályait az egészségügyi miniszter - a művelődési miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - állapítja meg.

Jutalmazási alapok

18. §

(1) A felsőoktatási intézmény az általános ösztöndíj céljára szolgáló, valamint a pénzbeli szociális támogatás céljára szolgáló kereteknek évközben keletkező megtakarításából egyéni és kollektív hallgatói jutalmazási alapot létesíthet.

(2) A jutalmazási alapok felhasználásának részletes szempontjait és egyéb követelményeit az intézményi szabályzatban kell meghatározni.

Eljárási rendelkezések

19. §

(1) A hallgatók állami támogatásával kapcsolatos kérdések elbírálására a felsőoktatási intézményekben - az intézmény nagyságától függően egy vagy több - diákjóléti bizottságot kell szervezni. A diákjóléti bizottság tagjait a hallgatók választják.

(2) Az egyes hallgatók résziére megállapítható állami támogatások elbírálásához ki kell kérni a hallgatói közösségek véleményét és javaslatát. Ennek módszerét az intézményi szabályzatban kell rögzíteni.

(3) A diákjóléti bizottságok létrehozásának módját, a bizottságok számát, szervezetét, működési rendjét a felsőoktatási intézmény szervezeti és működési szabályzata határozza meg.

(4) A hallgatók állami támogatásával kapcsolatos kérdésekben - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a diákjóléti bizottságok döntenek. A döntés ellen a hallgató 8 napon belül fellebbezhet az intézményi szabályzatban meghatározott szervhez vagy személyhez.

Záró rendelkezések

20. §

(1) Ha a hallgató megbetegszik és egy hónapon túl gyógyintézeti ápolásban részesül, ösztöndíját, illetve pénzbeli szociális támogatását tovább kaphatja. A folyósítás legfeljebb tíz hónapon át, tbc-s megbetegedés esetén legfeljebb húsz hónapon át tarthat.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tíz, illetve húsz hónapos időtartamot a gyógyintézeti ápolás egy hónapos idejét követő hónaptól kezdődően kell számítani.

(3) Annak a hallgatónak, aki szülés miatt évkihagyásra kapott engedélyt, a megállapított ösztöndíj, és pénzbeli szociális támogatás a szülés időpontjától kezdődő további 5 hónapig, rendellenes szülés esetén 6 hónapig, indokolt esetben 12 hónapig folyósítható.

(4) A nyári oktatási szünet alatt a hallgatónak - indokolt esetben - kollégiumi elhelyezést lehet biztosítani, napi 20 forint térítési díj ellenében. Étkezés igénybevétele esetén a teljes önköltséget meg kell téríteni.

(5) A nyári oktatási szünet alatt - kérelmükre - kollégiumi elhelyezést kell és menzai étkeztetést lehet biztosítani a volt állami gondozott hallgatóknak, valamint azoknak, akiknek mindkét szülője meghalt. Az ezzel felmerülő kiadásokat a rendkívüli segélykeret terhére kell elszámolni.

21. §

(1) A rendszeres havi pénzbeli támogatásokat a tárgyhónapot megelőző hónap végén kell a hallgató részére kifizetni. A kifizetés napját - a tanév beosztásától függően - az intézmény vezetője határozza meg. Az a hallgató, aki a pénzbeli juttatásokat harminc napon belül önhibájából nem veszi fel, a fel nem vett összegre való igényjogosultságát elveszti.

(2) A hallgatók állami támogatásával és a fizetendő térítési díjakkal kapcsolatban az intézményi (kari) hivatalnak nyilvántartást kell vezetnie.

22. §

Ez a rendelet 1986. szeptember 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatói részére juttatható állami támogatásról szóló 105/1982. (M. K. 5.) MM utasítás, valamint az azt módosító 106/1983. (M. K. 5.) MM, a 122/1983. (M. K. 19.) MM és a 105/1984. (Műv. K. 4.) MM utasítás.

Köpeczi Béla s. k.,

művelődési miniszter

Tartalomjegyzék