Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1986. (IV. 21.) BM-IM-PM együttes rendelet

az elővezetés és a rendőri kísérés végrehajtásával felmerült költség megtérítéséről

A büntetőeljárásról szóló 1973. évi I. törvény 404. §-ának (1) bekezdés g) pontjában, a szabálysértésekről szóló 1968. évi I. törvény 118. §-ának (2) bekezdésében, valamint a rendőrségről szóló 39/1974. (XI. 1.) MT rendelet 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1981. évi I. törvény 89. §-ának (1) bekezdésére és a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 185. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel - a legfőbb ügyésszel és a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben a következőket rendeljük:[1]

1. § E rendelet:

a) a büntetőeljárás, a szabálysértési eljárás, a polgári eljárás, az államigazgatási eljárás, valamint a végrehajtási eljárások során elrendelt elővezetésre;

b) a büntető és a szabálysértési eljárásban a terheltnek, illetőleg az elkövetőnek felróható okból szükségessé vált rendőri kísérésére

kell alkalmazni.

2. § Államigazgatási eljárásban elrendelt elővezetés esetén az elővezetett személyt az elővezetés költségének megtérítésére - az e jogszabályban meghatározottak szerint - kötelezni kell.

3. § (1)[2][3] Ha az eljárásban az elővezetett személyt kötelezik az elővezetés költségének megtérítésére, a költségtérítés mértéke kilométerenként 200 forint, de legkevesebb 3200 forint.

Ha az eljárásban az elővezetett személyt kötelezik az elővezetés költségének megtérítésére, a költségtérítés mértéke kilométerenként 200 forint, de legalább 3200 forint. A kilométerszám megállapításánál az elővezetett (kísért) személy feltalálásának és a hatóság előtti megjelenés helye között ténylegesen megtett távolságot kell alapul venni.

(2) Az elővezetés költsége megtérítésének nincs helye, ha:

a) az elővezetendő személy az elővezetés végrehajtására kirendelt rendőr előtt hitelt érdemlően igazolja, hogy az elővezetés elrendelésének alapját képező mulasztás már nem terheli (így különösen: a pénzbüntetést vagy a pénzbírságot már megfizette, az elővezetést elrendelő hatóság előtt már megjelent, vagy a meg nem jelenését kimentette, illetőleg az igazolási kérelmének helyt adtak);

b) az elővezetés végrehajtásától valamely alapos ok miatt el kell állni (ilyen ok különösen: az elővezetendő súlyos betegsége, előrehaladott terhessége, kiskorú vagy gondozásra szoruló más hozzátartozója elhelyezésének a szükségessége).

(3)[4] A költségtérítésre vonatkozó figyelmeztetést az idézésen, illetőleg az elővezetési határozaton közölni kell.

(4) A költségtérítési kötelezettségre vonatkozó figyelmeztetést - az (1) bekezdésben tett megkülönböztetés szerint az összeg feltüntetésével - az idézésen, illetőleg az elővezetési határozaton közölni kell.

4. §[5][6] Ha a büntető-, illetőleg a szabálysértési eljárásban a terheltet (elkövetőt) kötelezik a rendőri kísérés költségeinek megtérítésére, a költségtérítés mértéke kilométerenként 200 forint, de legkevesebb 1700 forint.

Ha a büntetőeljárásban a terheltet kötelezik a rendőri kísérés költségeinek megtérítésére, a költségtérítés mértéke kilométerenként 200 forint, de legalább 1700 forint. A kilométerszám megállapításánál a 3. § (1) bekezdésében foglalt szabályozás szerint kell eljárni.

5. § (1) A költségtérítés összegét az erre vonatkozó határozat jogerőre emelkedésétől számított tizenöt napon belül kell a térítési kötelezettséget kimondó, első fokon eljárt hatóság számlájára befizetni.

(2) A költségtérítés befizetésének elmulasztása esetén a költségek behajtása iránt kell intézkedni.

(3)[7] A befizetett összeg 40%-a a költségtérítési kötelezettséget kimondó első fokú hatóság költségvetési bevétele; a fennmaradó 60% az elővezetést foganatosító rendőri szerv székhelye szerint illetékes megyei (budapesti) rendőrfőkapitányságot illeti meg.

(4)[8] A kötelezést kimondó első fokú hatóság - bíróság esetében a bírósági gazdasági hivatal - minden év január 15-ig egy összegben utalja át az előző évben befolyt költségtérítések 60%-át az illetékes megyei (budapesti) rendőrfőkapitányság MNB számlájára.

6. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő eljárásokban is alkalmazni kell.

Lábjegyzetek:

[1] A Minisztertanács Tanácsi Hivatala megszűnt, elnöke helyett a jelen rendeletben a belügyminisztert kell érteni.

[2] Megállapította a 4/1996. (II. 21.) BM-IM-Pm együttes rendelet 1. §-a. Hatályos 1996.02.29.

[3] A 2/1986. (IV. 21.) BM-IM-PM együttes rendelet 3. § 1. bekezdése az 5/2000. (II. 11.) BM-IM-PM együttes rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[4] Megállapította a 4/1996. (II. 21.) BM-IM-PM együttes rendelet 1. §-a. Hatályos 1996.02.29.

[5] Megállapította a 4/1996. (II. 21.) BM-IM-PM együttes rendelet 2. §-a. Hatályos 1996.02.29.

[6] A 2/1986. (IV. 21.) BM-IM-PM együttes rendelet 4. §-a az 5/2000. (II. 11.) BM-IM-PM együttes rendelet 2. §-ának megfelelően módosított szöveg

[7] Az 5. § (3)-(4) bekezdést a 12/1990. (III. 23.) BM-IM-PM együttes rendelet 1. §-a iktatta be a rendeletbe.

[8] Az 5. § (3)-(4) bekezdést a 12/1990. (III. 23.) BM-IM-PM együttes rendelet 1. §-a iktatta be a rendeletbe.