4/1986. (VI. 2.) MM rendelet
a diáksportkörökről, valamint a nevelési-oktatási intézmények és a diáksport egyesületek kapcsolatáról[1]
Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény végrehajtására kiadott 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 2. §-a (1) bekezdésének f) pontjában, valamint 3. §-ának b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, egyetértésben - a következőket rendelem:[2]
1. § Az alap- és középfokú nevelési-oktatási intézményekben, a felsőfokú oktatási intézményekben, az alapfokú művészetoktatási intézményekben és más oktatási intézményekben, valamint a diákotthonokban és kollégiumokban (a továbbiakban együtt: nevelési-oktatási intézmény) a tanulók, hallgatók mindennapos testedzésének biztosítása és a rendszeresen sportolók létszámának növelése érdekében diáksportkör, illetve diáksport egyesület működhet.
2. § (1) A rendelet alkalmazása szempontjából az egyesületet akkor kell diáksport egyesületnek tekinteni, ha tagjainak legalább 80 %-a nevelési-oktatási intézménnyel - nappali tagozaton - tanulói vagy hallgatói jogviszonyban áll.
(2) A diákcsoport egyesület nevelési-oktatási intézményi diáksport egyesületként (a továbbiakban: intézményi diáksport egyesület) működik, ha tagjainak 80 %-a ugyanazzal a nevelési-oktatási intézménnyel áll tanulói vagy hallgatói jogviszonyban, és ez a létszám a nevelési-oktatási intézmény - nappali tagozatos - tanulói, illetve hallgatói létszámának legalább 20 %-át alkotja.
(3)[3] A diáksport egyesület megalakulására és működésére az egyesületekre vonatkozó jogszabályok az irányadók.
3. § (1) A tanulók, illetőleg a hallgatók közösségei, a tanulói szakszervezeti szervek, a nevelőtestület, valamint a szülői munkaközösség kezdeményezésére a diáksportkört létre kell hozni.
(2) Diáksportkör akkor működhet, ha a nevelési-oktatási intézmény tanulóinak, hallgatóinak legalább 20 %-a a tagja.
4. § (1) A diáksportkör tagjai - a rendelet mellékletében foglalt mintaszabályzat alapján és az iskolafokra vonatkozó jogszabály rendelkezéseinek figyelembevételével - meghatározzák a diáksportkör célkitűzéseit és programjait, megállapítják a diáksportkör szabályzatát.
(2) A nevelési-oktatási intézmény igazgatóját, illetőleg vezetőjét egyetértési jog illeti meg abban, hogy a szabályzatban foglaltak a nevelési-oktatási intézmény működési rendjével összhangban állnak-e.
5. § A diáksportkör diákönkormányzati szervként működik. A szabályzatában foglaltak szerint képviseli a diáksportkör érdekeit, dönt a tagsági jogviszonnyal kapcsolatos kérdésekben és egyetértési jogot gyakorol a diáksportkör tevékenységét érintő nevelési-oktatási intézményi döntésekkel kapcsolatban.
6. § (1) A diáksportkör önálló vagyonnal nem rendelkezik, bevételeit azonban a nevelési-oktatási intézmény elkülönítetten kezeli. A bevételek, illetve a diáksportkör céljait szolgáló pénzeszközök felhasználásáról a diáksportkö tagsága a szabályzatban foglaltak szerint dönt.
(2) A diáksportkör bevételeiből vett sporteszközöket a nevelési- oktatási intézmény vagyonaként kell kezelni, és a térítésmentes átadás-átvétel szabályai szerint kell nyilvántartásba venni.
7. § A nevelési-oktatási intézmény sportlétesítményeinek és sporteszközeinek rendelkezésére bocsátásával segítse a diáksportkör, valamint a diáksport egyesület tevékenységét, támogassa a nevelőtestületi tagok, továbbá a nevelési-oktatási intézmény más dolgozóinak ebben való személyes közreműködését.
8. § (1) A nevelési-oktatási intézmény sportlétesítményeit, sporteszközeit csak abban az esetben engedheti át másnak használatába, ha azok a diáksportkör vagy az intézményi diáksport egyesület működéséhez nem szükségesek.
(2) Ha a nevelési-oktatási intézményben diáksportkör vagy intézményi diáksport egyesület működik, az iskolai és az iskolák közötti sporttevékenység fejlesztésére biztosított központi támogatás 60 %-át programjuk megvalósításához kell rendelkezésre bocsátani.
9. § Ha a nevelési-oktatási intézmény tanulói, illetve hallgatói diáksport egyesületi tagok, és a nevelési-oktatási intézményben intézményi diáksport egyesület nem működik, a nevelési- oktatási intézmény a 8. § (2) bekezdésében meghatározott összeget vagy annak egy részét - a pénzügyi előírásoknak megfelelően - a diáksport egyesület részére átengedheti.
10. § (1) Ez a rendelet 1986. szeptember 1. napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti
- az iskolai testnevelés és diáksport szervezéséről és irányításáról szóló 109/1974. (M. K. 16.) OM utasítás,
- a középfokú oktatási intézmények sportköreiről szóló 110/1974. (M. K. 16.) OM utasítás,
- a középfokú oktatási intézményekben folyó, tanórán kívüli testnevelési és sporttevékenységgel kapcsolatos gazdasági kérdések és az iskolai sportkörök gazdálkodási rendjének szabályozásáról szóló 113/1975. (M. K. 7.) OM utasítás, valamint
- az általános iskolai tanulók sporttevékenységének pénzügyi támogatásáról szóló 135/1976. (M. K. 16.) OM utasítás.
(2) A nevelési-oktatási intézményben működő iskolai sportköröket a rendeletben foglaltak szerint 1986. december 31-ig diáksportkörökké át kell szervezni.
(3) Az egyes alsó és középfokú oktatási intézményekben tartandó tömegsportórákról szóló 134/1978. (M. K. 16.) OM utasítás az alábbi 12. ponttal kiegészül, és a jelenlegi 12. pont számozása 13. pontra változik:
"12. Ha az 1. pontban felsorolt iskolákban diáksportkör vagy intézményi diáksport egyesület működik, a tömegsportórákat ezek célkitűzéseivel és programjaival összhangban, velük egyetértésben kell megszervezni."
(4) Ha a nevelési-oktatási intézmény sportlétesítményeit, sportfelszereléseit másnak használatába átengedte, azonban a diáksportkör vagy az intézményi diáksport egyesület a létesítményekre, illetőleg az eszközökre igényt tart,
- a határozatlan időre szóló szerződést a következő gazdasági év végére, a polgári jog szabályai szerint fel kell mondani, illetőleg
- a határozott időre szóló szerződés megszűnésével az említett létesítmények, eszközök használatra történő átengedésére új szerződést kötni vagy szerződéskötés nélkül további használatra átengedni nem lehet.
Melléklet a 4/1986. (VI. 2.) MM rendelethez
Mintaszabályzat a diáksportkörök számára
I. A diáksportkör és tagsága
1. A diáksportkör neve (rövidítése): (nevében az intézmény nevét használhatja)
színe:
zászlaja:
jelvénye:
alapításának éve:
2. A diáksportkör célja:
(az adott intézmény nevelő-oktató munkájával összhangban
- tagjainak rendszeres helyi - intézményen belüli, intézmények közötti - játék, turisztikai, versengési és versenylehetőségek tervezése, szervezése;
- az intézmény, valamint az állami, társadalmi, szövetkezeti szervek támogatásának felhasználásával biztosítani a rendszeres testgyakorlás feltételeit stb.).
3. A diáksportkör tagsága és pártoló tagsága
a) A diáksportkör tagjai az adott intézmény nappali tagozatának tanulói, hallgatói lehetnek.
b) A diáksportköri gyűlés döntése alapján tag lehet más intézmény nappali tagozatára járó tanuló vagy hallgató is. Minden tanuló vagy hallgató csak egy diáksportkörnek lehet tagja.
c) A diáksportkör pártoló tagja lehet bármely nagykorú magyar állampolgár, aki belépési nyilatkozatában vállalja a diáksportkör célkitűzéseinek erkölcsi, anyagi támogatását.
d) A diáksportkör működéséhez az szükséges, hogy a nevelési- oktatási intézmény nappali tagozatos tanulóinak, hallgatóinak 20 %-a tag legyen.
4. A diáksportkörbe való be- és kilépés önkéntes. A diáksportköri tagság, pártoló tagság felvétellel keletkezik és kilépéssel, illetve a tagdíj fizetésének [...] hónapnál hosszabb idejű elmulasztása esetén törléssel, fegyelmi büntetésként kizárással szűnik meg.
5. A diáksportköri tag jogai és kötelességei:
a) A diáksportköri tag jogai:
- részt vehet a diáksportkör sportcsoportjainak munkájában, rendszeres sporttevékenységet folytathat;
- használhatja a diáksportkör rendelkezésére álló sportlétesítményeket, sporteszközöket, sportfelszereléseket;
- a diáksportkör képviseletében részt vehet a diáksportversenyeken;
- véleményt nyilváníthat, javaslatot tehet a diáksportkört érintő kérdésekben, részt vehet a diáksportköri gyűlés határozatainak meghozatalában;
- 10 éves kor fölött választhat és választható a diáksportkör vezetőségébe.
b) A diáksportköri tag kötelességei:
- rendszeres sporttevékenységet folytasson;
- tartsa be a diáksportkör működési szabályzatát, hajtsa végre a diáksportkör vezetőségének reá vonatkozó határozatait;
- fizesse a diáksportkör tagsági díját;
- óvja meg az intézmény testnevelési és sportlétesítményeit, eszközeit, felszereléseit;
- magatartása mindenkor sportszerű legyen;
- legjobb tudásának megfelelően képviselje diáksportkörét.
6. A diáksportköri pártoló tag jogai és kötelességei:
a) A diáksportköri pártoló tag jogai:
- használhatja a diáksportkör által igénybe vehető sportlétesítményeket;
- választó és választható;
- javaslatokat, észrevételeket tehet a diáksportkör működésével kapcsolatban;
- a vezetőség megbízásával foglalkozásokat vezethet, felügyeletet tarthat, elláthat technikai és egyéb feladatokat.
b) A diáksportköri pártoló tag kötelességei:
- működési szabályzat betartása;
- a diáksportkör célkitűzéseinek erkölcsi, anyagi támogatása;
- sportszerű magatartás;
- fizesse a pártoló tagsági díjat.
II. A diáksportkör szervei
7. A diáksportkör legfőbb szerve a diáksportköri gyűlés, amely a tagok összességéből áll. 200 fő fölött indokolt küldöttgyűlés szervezése. A diáksportköri küldöttgyűlés munkájában a sportkör egyes részlegei meghatározott számú tag útján vesznek részt.
8. A diáksportköri gyűlést vagy küldöttgyűlést (a továbbiakban együtt: gyűlés) legalább évente egyszer össze kell hívni az előző időszak munkájának értékelésére, és a következő időszak feladatainak, költségvetésének meghatározására, valamint a vezetőség megválasztására, kiegészítésére.
Diáksportköri gyűlést kell összehívni - a cél egyidejű megjelölésével - a tagok egyharmadának kívánságára.
A diáksportköri gyűlés akkor határozatképes, ha a tagságnak több mint fele jelen van. Határozatképtelenség miatt másodízben összehívott gyűlés a megjelent tagok számára való tekintet nélkül határozatképes.
A diáksportköri gyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a diáksportkör vezetőjének szavazata dönt.
A diáksportköri gyűlésen alkalmanként választott levezető elnök elnököl.
9. A diáksportköri gyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
a) A diáksportkör megalakulásának, feloszlásának, valamint diáksport-egyesülethez való csatlakozás, továbbá a Magyar Diáksport Szövetség által meghirdetett programokon való részvétel kimondása;
b) a működési szabályzat megállapítása, elfogadása;
c) a diáksportköri vezetőség 1 évre történő megválasztása;
d) küldöttek választása a diáksport-egyesület küldöttértekezleteire;
e) a diáksportköri munka tartalmi kérdéseinek tervezése és megvalósítása (sportcsoportok kialakítása, háziversenyek, bajnokságok stb.);
f) a diáksportkör munkatervének, eseménynaptárának megvitatása és elfogadása;
g) a rendes tagok tagdíjának és a pártoló tagsági díj alsó határának, valamint a fizetés módjának megállapítása;
h) a diáksportkör költségvetésének jóváhagyása;
i) a vezetőség beszámoltatása.
10. A diáksportköri gyűlés véleményt nyilvánít és javaslatot tehet:
a) a társadalmi és tömegszervezetek nevelési-oktatási intézményivezető szervének a diáksportkört segítő tevékenységében;
b) az intézmény testnevelési és sportlétesítményeinek, eszközeinek, felszereléseinek tervezett fejlesztéseit illetően.
11. A diáksportkör működését az 5-15 tagú vezetőség irányítja, melynek élén csak nagykorú magyar állampolgár állhat.
A vezetőség létszáma függ a diáksportkör létszámának nagyságától. A sportcsoportok képviseletét biztosítani kell. Az intézmény vezetője vagy képviselője a vezetőségnek hivatalból tagja.
A vezetőségben a diákok képviseletét a következő módon kell biztosítani:
alapfokú iskolában, diákotthonban, kollégiumban, továbbá alapfokú művészet-oktatási intézményben
legalább 2-3 diák
középfokú iskolában, más oktatási intézményben és ezek diákotthonaiban, kollégiumaiban
legalább 51 %
felsőfokú oktatási intézményben és kollégiumban
a tagok arányában.
12. A vezetőség feladatai:
a) a diáksportkör tevékenységének irányítása;
b) a tagok és a pártoló tagok felvétele;
c) a tanévre szóló diáksportköri munkaterv és eseménynaptár tervezetének az intézményi kötelező programokat figyelembe vevő elkészítése;
d) a diáksportkör fejlesztési tervének és költségvtési előirányzatainak kidolgozása a tanévre vonatkozó munkatev és eseménynaptár alapján;
e) sportcsoportok létrehozása és megszüntetése;
f) a foglalkozás- és csoportvezetők megbízása;
g) a diáksportkör pártoló tagságának megszervezése;
h) a fegyelmi jogkör gyakorlása;
i) kapcsolattartás más diáksportkörrel és a diáksportban érdekelt más szervekkel és szervezetekkel;
j) a diáksportkört megillető egyetértési jog gyakorlása;
k) a diáksportköri foglalkozásokon a balesetvédelmi és más biztonsági előírtás betartása.
13. A vezetőségi ülés akkor határozatképes, ha a vezetőség tagjainak több mint a fele jelen van.
A vezetőség határozatait szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a diáksportkör vezetőjének a szavazata dönt.
14. A diáksportkörben - a helyi lehetőségek figyelembevételével - a tagság igénye, az intézmény tanulóinak életkori összetétele és a vezetőség határozata alapján - általános vagy sportági sportcsoportok működhetnek.
15. A sportcsoportok feladatai:
a) rendszeres játék, gyakorlási és versenyzési lehetőség biztosítása;
b) az intézményen belüli játékok, vetélkedések, versenyek megszervezése;
c) turisztikai események szervezése;
d) a vezetőség által meghatározott egyéb feladatok ellátása (pl. aktívaképzés, önköltséges tanfolyamok szervezése stb.);
e) a csoport munkájának népszerűsítése, arra történő mozgósítás;
f) a kibontakozó tehetségek irányítása külső sportegyesületbe.
III. A diáksportkörök gazdálkodása
16. A diáksportkör éves költségvetés alapján gazdálkodik, bevételeit és kiadásait az intézmény gazdálkodásán belül elkülönítetten kell kezelni, azokról a diáksportkör önállóan dönt.
17. A diáksportkör bevételei:
a) a sporttevékenységet szolgáló tanulónként, hallgatónként évente biztosított állami támogatás jogszabályban megállapított hányada;
b) tagdíj, melynek mértékét (pl. rendes és pártoló tagonként vagy szociális helyzet szerinti stb. differenciálás) és befizetési módját (pl. a tagdíjfizetés ütemezése: évente, félévente stb.) a gyűlés határozza meg;
c) egyéb támogatások.
18. A diáksportkörök kiadásai:
a) eszközök és felszerelések (pl. labdák, sportszerek, mérőeszközök, erőfejlesztő gépek stb.) beszerzése;
b) a sportfoglalkozásokhoz szükséges személyi feltételek biztosítása (pl. sportcsoportvezető, foglalkozásvezetők, technikai személyzet stb.).
19. A diáksportkör önálló vagyonnal nem rendelkezik.
IV. Fegyelmi felelősség
20. A diáksportkör tagjai felett - ilyen minőségben elkövetett fegyelmi vétségük esetén - a fegyelmi jogkört a vezetőség gyakorolja. A fegyelmi eljárás során a vezetőség a következő büntetéseket szabhatja ki:
a) figyelmeztetés;
b) megrovás;
c) a tagság felfüggesztése meghatározott időre, de legfeljebb 1 év tartamára;
d) kizárás.
A fegyelmi büntetés ellen fellebbezésnek van helye, melyet a gyűlés bírál el.
V. Záró rendelkezések
21. A diáksportkör szabályzatát az intézmény igazgatójának (vezetőjének) be kell mutatni, aki azt záradékolja.
Lábjegyzetek:
[1] A törvényt az 1995. évi LXXXV. törvény, végrehajtási rendeletét a 24/1995. (III. 8.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.
[2] A törvényt az 1995. évi LXXXV. törvény, végrehajtási rendeletét a 24/1995. (III. 8.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.
[3] Lásd az 1989. évi II. törvényt.