6/1986. (VI. 26.) MM rendelet

a tankötelezettségről

Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény (a továbbiakban: törvény) 50-54., 133. és 154. §-ában foglaltak végrehajtására a következőket rendelem:

1. §

(1) Az a gyermek, aki az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget elérte,

a) tanköteles attól a naptári évtől, amelyben május 31. napjáig a hatodik életévét betölti,

b) tankötelessé válhat - a szülő, gondozó, törvényes képviselő (a továbbiakban: szülő) kérelmére vagy a szülő beleegyezésével az óvoda kezdeményezésére - attól a naptári évtől, amelyben június 1. és szeptember 30. napja között tölti be a hatodik életévét,

c) tankötelessé válhat - kivételesen indokolt esetben, a szülő kérelmére - abban a naptári évben, amelyben a hatodik életévét október 1. és december 31. napja között betölti.

(2) Az óvodás gyermek fejlettségéről

a) az (1) bekezdés a)-b) pontjában foglalt esetben az óvoda, vagy - a szülő kérelmére, illetőleg az óvoda javaslatára - a nevelési tanácsadó,

b) az (1) bekezdés c) pontjában foglalt esetben pedig a nevelési tanácsadó

ad szakvéleményt.

(3) Óvodába nem járó gyermek fejlettségéről a nevelési tanácsadó ad szakvéleményt.

(4) A testi, az érzékszervi, az értelmi és a beszédfogyatékos gyermek (a továbbiakban: fogyatékos gyermek) fejlettségét - külön jogszabály rendelkezései szerint - a fogyatékosság típusa szerinti szakértői bizottság véleménye alapján kell megállapítani.

2. §

A szülő köteles

a) a tankötelezettség megállapításához, a fogyatékos gyermeknek a kijelölt iskolába való áthelyezéséhez szükséges vizsgálatokra gyermekét elvinni,

b) tanköteles gyermekét az általános iskolába beíratni,

c) gyermeke iskolába járását és tanulmányi kötelezettségeinek teljesítését ellenőrizni.

3. §

(1) Tanköteles gyermekét a szülő az adott év március 1. és április 30. napja között - a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szerve által meghatározott és a helyben szokásos módon meghirdetett időpontban - köteles a gyermek lakóhelye szerint illetékes vagy a választott iskola első évfolyamára beíratni.

(2) A törvény 52. §-ának (2) bekezdésében foglaltak alapján kijelölt általános iskolába kell beíratni a fogyatékos gyermeket, ha az áthelyezése megtörtént és az iskola fogadni tudja. A szülő köteles a beíratást a jogerős áthelyezési határozatban megadott időpontig teljesíteni.

4. §

(1) A tanköteles tanulónak az iskolai kötelező foglalkozásokról való távolmaradását (mulasztását) a külön jogszabályok rendelkezései szerint igazolni kell.

(2) Ha a tanköteles tanuló első ízben mulaszt igazolatlanul, az igazgató felszólítja a szülőt, hogy gondoskodjék gyermeke iskolába járásáról.

(3) Ha a felszólítás eredménytelen és a tanköteles tanuló másodízben vagy ennél többször igazolatlanul mulaszt, az igazgató szabálysértési eljárást kezdeményez.

5. §

(1) A törvény 133. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján azt a tanulót lehet tankötelezettsége teljesítésére a dolgozók általános iskolájába átirányítani, aki tizennegyedik életévét betöltötte, évfolyami társainál legalább két évvel idősebb és tankötelezettségét így eredményesebben teljesíti.

(2) Az átirányítás előtt az (1) bekezdésben foglaltakon kívül azt is mérlegelni kell, hogy a dolgozók általános iskolájának látogatásához biztosíthatók-e a feltételek.

6. §

A törvény 50. §-ának (3) bekezdése alapján az igazgató - a szülő kérésére vagy a szülő egyetértésével az osztályfőnök javaslatára - a fogyatékos tanuló tankötelezettségét meghosszabítja, ha az az alapfokú iskolai végzettség megszerzése érdekében szükséges.

7. §

(1) Az illetékes iskola igazgatója az iskolafokra vonatkozó jogszabályban foglaltak szerint felmentheti a tanköteles tanulót az iskola látogatása alól.

(2) Fel kell menteni az iskola látogatása alól az illetékes orvos által javasolt időtartamra azt a tanköteles tanulót, aki fertőző betegségben szenved vagy akinél ennek gyanúja áll fenn, illetőleg aki másokat megfertőzhet.

8. §

(1) Annak a tanköteles tanulónak, aki az általános iskola elvégzése után középfokú iskolába nem jelentkezett vagy nem vették fel, illetőleg akinek a középfokú iskolai tanulói jogviszonya engedéllyel megszűnt, a lakóhelye szerinti tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazgatási szerve köteles elősegíteni, hogy munkahelyi vagy más oktatásban vegyen részt.

(2) Ha a tankötelesnek a munkahelyi vagy más oktatásban való részvételre nincs lehetősége, és az igazgató a tankötelezettség teljesítése alól felmenti, erről a tanuló lakóhelye szerint illetékes gyermek- és ifjúságvédelmi feladatot ellátó szervet értesíteni kell.

9. §

Azt, hogy a fogyatékos gyermek az iskolai nevelés-oktatás szempontjából képezhetetlen, a fogyatékosság típusa szerinti szakértői bizottság állapítja meg.

10. §

(1) A tanköteles korba lépő gyermekeket a helyi tanács végrehajtó bizottságának művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: helyi művelődési szakigazgatási szerv) a népességnyilvántartás alapján tartja nyilván.

(2) A tanköteles korú gyermekek felkutatásáról, az iskolai életmódra való felkészítésük szervezéséről a helyi művelődési szakigazgatási szerv gondoskodik.

(3) Ha a szülő nem íratja be az iskolába tanköteles gyermekét, a helyi művelődési szakigazgatási szerv szabálysértési eljárást kezdeményez.

(4) A beiratkozott tanköteles tanulók nyilvántartásáért az iskola felelős. Ha a tanköteles iskolát változtat, további nyilvántartása az átadó iskola értesítése alapján az átvevő iskola feladata.

(5) A (4) bekezdés szerint kell eljárni akkor is, ha a tanköteles tanuló középfokú iskolába kerül.

(6) Azt a tanköteles tanulót, aki a 8. § (1) bekezdése szerinti oktatásban vesz részt, az az iskola tartja nyilván, amelynek utoljára tanulója volt. Az általános iskola nyilvántartásában marad az a tanköteles tanuló, aki középfokú iskolai tanulmányait külföldön kezdte meg.

(7) Törölni kell a nyilvántartásból azt a tanulót, akinek tankötelezettsége a megfelelő életkor elérése vagy felmentés következtében megszűnt.

(8) Ha a tankötelesek iskolai nyilvántartását olyan személy végzi, akinek az nem munkaköri kötelessége, e személyt a külön jogszabályban megállapított díjazás illeti meg.

11. §

A rendelet alkalmazásában

a) tanköteles korba lépő az a gyermek, aki az ötödik életévét,

b) tanköteles korú az a gyermek, aki a hatodik életévét

az adott naptári évben tölti be.

12. §

Ez a rendelet 1986. szeptember 1. napján lép

hatályba; egyidejűleg

- a tankötelezettségről szóló 1962. évi 13. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 7/1963. (XII. 11.) MM számú és

- a tankötelezettséggel kapcsolatos egyes rendelkezések módosításáról szóló 11/1970. (VI. 25.) MM számú

rendelet, valamint

- a tankötelesek nyilvántartásáról szóló 164/1966. (M. K. 19.) MM utasítás

hatályát veszti.

Köpeczi Béla s. k.,

művelődési miniszter