Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

14/1987. (V. 13.) MT rendelet

az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalról

Az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. törvény 66. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

(1)[1] Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) országos hatáskörű, központi államigazgatási szerv. A Hivatal felügyeletét a pénzügyminiszter látja el.

(2) A Hivatal elnökét a Minisztertanács, elnökhelyetteseit a pénzügyminiszter nevezi ki.

(3) A Hivatal, helyi szerveivel együtt, a Pénzügyminisztérium költségvetési fejezetén belül önálló költségvetési szervként működik.

2. §

(1) A Hivatal feladata:

a) a hatáskörébe utalt adók tekintetében a jogi és magánszemélyek adóinak megállapítása, beszedése, ellenőrzése, kezelése és az azokkal kapcsolatos nyilvántartások vezetése (a továbbiakban: adóztatás),

b) a hatáskörébe utalt pénzügyi ellenőrzések végrehajtása,

c) a vállalati gazdálkodó szervezetek mérlegbeszámolóinak, az adóval kapcsolatos adatszolgáltatásoknak, pénzforgalmi adatoknak, az ellenőrzések megállapításainak, egyéb információknak az összegezése, elemzése, ezek alapján a pénzügyi-gazdasági folyamatok, különösen a szabályozók működésének, hatásának értékelése és erről az érintett állami szervek tájékoztatása,

d) a vállalati törzskönyvi nyilvántartás vezetése.

(2) A Hivatal hatáskörébe tartoznak a jogi és magánszemélyek által fizetett adók és egyéb, az állami költségvetésnek megfizetendő pénzügyi kötelezettségek, valamint az állami költségvetésből kiutalt juttatások (továbbiakban: adók), kivéve az illetékeket, továbbá a külön jogszabályokban meghatározott egyes adókat, adójellegű kötelezettségeket és igazgatási szolgáltatások díjait.

3. §

A Hivatal a feladatát a fővárosi, megyei adó-és ellenőrzési igazgatóságok (a továbbiakban: igazgatóság), illetve a fővárosi, megyei adófelügyelőségek (a továbbiakban: adófelügyelőség), valamint az Adóelszámolási Iroda útján látja el.

4. §

(1) Az igazgatóságot a Hivatal irányítja.

(2) Az igazgatóság vezetőjét a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának egyetértésével a Hivatal elnöke nevezi ki.

(3) Az igazgatóság feladata:

a) a belföldi jogi személyeknek, külföldi részvétellel működő gazdasági társulásoknak, külföldi érdekeltségű társaságoknak, Magyarországon jövedelemmel rendelkező vagy gazdasági tevékenységet folytató külföldi székhelyű, illetve lakóhelyű jogi és magánszemélyeknek, valamint a belföldi magánszemélyek társaságainak az adóztatása a hatáskörébe tartozó adók tekintetében,

b) az a) pontban felsoroltak pénzügyi ellenőrzése, kivéve a költségvetési szerveket, a Magyarországon jövedelemmel rendelkező vagy gazdasági tevékenységet folytató külföldi székhelyű, illetve lakóhelyű jogi és magánszemélyeket,

c) a vállalati törzskönyvi nyilvántartás vezetése.

5. §

(1) Az adófelügyelőséget a Hivatal az illetékes igazgatóság útján irányítja.

(2) Az adófelügyelőség vezetőjét a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága és a Hivatal elnökének egyetértésével a területileg illetékes igazgatóság vezetője nevezi ki.

(3) Az adófelügyelőség feladata a kisiparosok, a magánkereskedők, a szerződéses üzemeltetők, az egyéb egyéni vállalkozók és az adófizetésre kötelezett más magánszemélyek adóztatása.

(4) Az adófelügyelőség keretében ügyfélszolgálati irodák, kirendeltségek szervezhetők. Az ügyfélszolgálat hatósági jogkörrel nem rendelkezik.

6. §

(1) Az adóelszámolási Iroda a Hivatal irányítása alatt működik, vezetőjét a Hivatal elnöke nevezi ki.

(2) Az Adóelszámolási Iroda feladata a 4. § (3) bekezdésének a) pontjában és az 5. § (3) bekezdésében meghatározott szervezetek és magánszemélyek adóinak és más, az állami költségvetésnek megfizetendő pénzügyi kötelezettségeknek, az állami költségvetésből kiutalt juttatásoknak a nyilvántartása és elszámolása. Elvégzi az ezekkel kapcsolatos adatfeldolgozást, értékelést és összesítést.

7. §

(1) Az igazatóság és az adófelügyelőség köteles együttműködni a működési területén levő tanácsi szervekkel.

(2) Az együttműködés keretében az igazgatóság az illetékes tanácsi szervnek

a) rendszeres tájékoztatást ad a tanácsi költségvetést érintő bevételek alakulásáról - beleértve a tanácsoknak átengedett bevételekre vonatkozó adatokat -, továbbá minden olyan adatról, amely a tanácsi költségvetés összeállításához szükséges,

b) folyamatosan rendelkezésre bocsátja a megye területén végzett ellenőrzéseinek a tanácsi szerveket érintő megállapításait,

c) a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának két évenként összefoglaló tájékoztatást ad az ellenőrzések tapasztalatairól.

(3) Az igazgatóság az illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának felkérésére a tanács felügyelete alatt álló államigazgatási irányítású vállalatoknál - az éves ellenőrzési terv végrehajtásának sérelme nélkül - soron kívül pénzügyi-gazdasági ellenőrzés megtartását rendelheti el, és ennek megállapításáról a végrehajtó bizottságot tájékoztatja.

(4) Az illetékes tanácsi szervek, az igazgatóságok, illetve az adófelügyelőségek kölcsönösen tájékoztatják egymást a feladataik ellátásával kapcsolatos tapasztalatokról. A tanácsi szervek az illetékes igazgatóság és adófelügyelőség rendelkezésére bocsátják az adóztatáshoz és ellenőrzéshez szükséges információkat, adatokat.

8. §

(1) Az adófelügyelőség látja el első fokon a megyei illetékhivatalnak, a fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága adóügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének, a megyei városi adó-és illetékhivatalnak, továbbá a fővárosi, megyei adómegállapító hivatalnak az általános jövedelemadó kivetésével, ellenőrzésével, összevonásával, továbbá a magánszemélyek forgalmi adóztatásával kapcsolatos, a korábbi évekre is vonatkozó feladatait, kivéve az alkalmazotti jövedelemadó kivetését és beszedését.

(2) Az 1987. évre kivetett összevont, illetve különbözetként megállapított általános jövedelemadót a fővárosi, megyei adófelügyelőség tartja nyilván, illetve szedi be.

(3) Az (1) bekezdésben foglaltakat érintő, 1937. július hó 1. napja után érkezett kérelmeket, továbbá a folyamatban levő ügyeket első fokon az illetékes adófelügyelőség, másodfokon az igazgatóság bírálja el; a felülvizsgálati kérelmek elbírálása a Hivatal hatáskörébe tartozik.

(4) Ahol jogszabály a Pénzügyminisztérium Ellenőrzési Főigazgatóságára, illetve annak fővárosi, megyei igazgatóságára utal, ez alatt az Adó-és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt, illetve ennek igazgatóságát; az (1) bekezdésben említett feladatokkal összefüggésben a megyei illetékhivatal, a fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága adóügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, a megyei városi adó- és illetékhivatal, a fővárosi, megyei adómegállapító hivatal alatt pedig az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal adófelügyelőségét kell érteni.

9. §

(1) A lakossági adóigazgatási eljárás általános szabályairól szóló, a 46/1983. (XI. 20.) MT, valamint az 54/1985. (XI. 22.) MT rendelettel módosított 58/1981. (XI. 19.) MT rendelet (továbbiakban: R.) 2. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(1) A tanácsi hatáskörbe tartozó adóztatási feladatokat első fokon a községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve, a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának adóügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, az illetékhivatal, megyei városban az adó- és illetékhivatal (a továbbiakban: adóhatóság) látja el.

(2) A nem tanácsi hatáskörbe tartozó egyes lakossági adóztatási feladatokat - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - 1987. július hó 1. napjától az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal szervei látják el a lakossági adóigazgatási eljárás általános szabályai szerint."

(2) A R. 2. § (3) bekezdésének b) pontja hatályát veszti.

10. §

(1) Ez a rendelet 1987. július hó 1. napján lép hatályba.

(2) A Pénzügyminisztérium Ellenőrzési Főigazgatóságáról szóló 46/1981. (X. 8.) MT, az ezt módosító 56/1985. (XII. 27.) MT, továbbá a Pénzügyminisztérium Ellenőrzési Főigazgatóságáról szóló 34/1981. (X. 8.) PM és az ezt módosító 68/1984. (XII. 29.) PM rendelet hatályát veszti.

(3) A Hivatal vagyonjogi és munkajogi ügyek tekintetében a Pénzügyminisztérium Ellenőrzési Főigazgatósága, a Pénzügyminisztérium Ellenőrzési Főigazgatósága fővárosi, megyei igazgatóságai, továbbá a fővárosi, megyei adómegállapító hivatalok jogutódja.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 94/1987. (XII. 31.) MT rendelet 1. §-a. Hatályos 1988.01.01.