Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

43/1987. (IX. 8.) PM rendelet

az állami bankfelügyelet egyes kérdéseiről

Az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező, többször módosított 23/1979. (VI. 23.) MT rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 46. §-ának és az állami bankfelügyeletről szóló 55/1986. (XII. 10.) MT rendeletnek (a továbbiakban: BR.) a végrehajtására a következőket rendelem:

1. §

(1) Vhr. 46. §-ának (2) bekezdésében foglaltak alapján a banktevékenység biztonságos folytatása érdekében a szakosított pénzintézet

a) mérlegének főösszege nem haladhatja meg a saját tőkéjének tízszeresét,

b) likvid eszközeinek mértéke mindig el kell hogy érje a mérlegfőösszeg 5%-át,

c) ha egy betételhelyező betéteinek összege meghaladja a szakosított pénzintézet saját tőkéjét, köteles a különbözetet likvid eszközökben tartani,

d) részesedést biztosító tartós befektetései nem haladhatják meg a saját tőkéjének 60%-át,

e) nem nyújthat egy hitelfelvevőnek több hitelt, mint a saját tőkéjének 20%-a,

f) köteles kihelyezéseinek és forrásainak lejárati összhangját biztosítani.

(2) Az (1) bekezdés szerinti feltételek teljesítésére az Állami Bankfelügyelet (a továbbiakban: Felügyelet) - legfeljebb 2 év - türelmi időt engedélyezhet.

2. §

(1) Bank, illetve szakosított pénzintézet magasabb vezető állású dolgozójának és a magasabb vezető állású dolgozók kinevezési hatáskörébe tartozó vezető állású dolgozójának, valamint pénzintézeti rendszerbe nem tartozó jogi személy banktevékenységet ellátó vezető állású dolgozójának az nevezhető ki, illetve választható, aki büntetlen előéletű és

a) szakirányú felsőfokú iskolai végzettséggel, vagy nem szakirányú felsőfokú iskolai végzettséggel és felsőfokú szakképesítéssel és

b) legalább 5 éves banki vagy pénzügyi vezetői gyakorlattal rendelkezik.

(2) Az engedély iránti kérelemben megjelölt banktevékenység folytatásához e tevékenységek ellátására alkalmas helyiségek tulajdonosi, kezelői, bérlői jogosultságának igazolása szükséges. Banktevékenység csak olyan helyiség(ek)-ben folytatható, amely(ek) a bankbiztonsági és ügyfélszolgálati követelményeknek megfelelnek.

(3) Székhelyváltozás esetén az alapszabály, alapító okirat, illetve a banktevékenység végzésére adott engedély módosításával egyidőben a (2) bekezdésben foglaltakat igazolni kell.

(4) Meghatározott területi illetékességű hálózati egységek megszüntetését és új hálózati egység nyitását, annak elrendelését követő 15 napon belül a Felügyeletnek be kell jelenteni.

3. §

A bankok és szakosított pénzintézetek az 1986. évi I. törvény 25. §-a alapján a bankfelügyeleti eljárási és igazgatási szolgáltatások igénybevételéért igazgatási szolgáltatási díjat fizetnek. A díj mértéke a bank, illetve szakosított pénzintézet évi teljes kamat- és jutalékbevételének egy ezreléke.

4. §

A Felügyelet a kiadott engedélyeiről, azok visszavonásáról, továbbá módosításáról, valamint a BR. 9. § (1) bekezdése szerinti intézkedésekről értesíti a Magyar Nemzeti Bankot.

5. §

A Vhr. 46. § (1) bekezdése, a BR. 5. § b) pontja, továbbá e rendelet 1. §-a alkalmazásában a saját tőke, a likvid eszközök, a részesedést biztosító tartós befektetések, továbbá a mérlegfőösszeg tartalmát a melléklet határozza meg.

Átmeneti intézkedések

6. §

(1) Az 1987. január 1-jén működő bankoknak - a takarékszövetkezeteket, valamint az Országos Takarékpénztárt kivéve - és szakosított pénzintézeteknek a Vhr. 46. § (1) bekezdése és e rendelet 1. §-a szerinti biztonságos működésének feltételeitől való eltéréseket az 1987. szeptember 30-ai adatoknak megfelelően be kell jelenteni és a BR mellékletének 1. pontjában foglaltakat - az alapító okirat (alapszabály) kivételével - 1987. október 15-éig meg kell küldeni a Felügyeletnek.

(2) Azoknak a pénzintézeti rendszerbe nem tartozó jogi személyeknek, amelyek 1987. január 1-jén banktevékenységet - kivéve a bérleti (lizing) és haszonbérleti ügyletek finanszírozását és lebonyolítását - folytattak, a BR. 2. § (2) bekezdése szerinti engedélyt 1987. december 31-éig kell megkérniük.

7. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 43/1987. (IX. 8.) PM rendelethez

1. A Vhr. 46. § (1) bekezdés, továbbá a rendelet 1. § (1) bekezdés

a) pontja szerinti saját tőke:

- részvénytársaságnál a lejegyzett részvénytőke és a tényleges tartaléktőke együttes összege,

- leánybanknál az alaptőke és a tényleges tartaléktőke együttes összege,

- takarékszövetkezeteknél az 1986. évi I. Mérleg 83-as sorának megfelelő tárgyévi összege,

amelyből le kell vonni a más banknál és szakosított pénzintézetnél lejegyzett részvénytőke összegét és a leánypénzintézet alapításába fektetett vagyoni betétet,

c), d) és e) pontja szerinti saját tőke a befizetett részvénytőke, illetve alaptőke és a tényleges tartaléktöke együttes összege, amelyből le kell vonni a más banknál és szakosított pénzintézetnél befizetett részvénytőke összegét és a leánypénzintézet alapításába fektetett vagyoni betétet.

2. A Vhr. 46. § (1) bekezdése és a rendelet 1. § (1) bekezdése szerinti likvid eszköz

- a pénztárállomány,

- az elszámolási számla és a pénzforgalmi betétkönyvek egyenlege,

- a jegybanknál elhelyezett betét a lekötési időtől függetlenül.

3. A Vhr. 46. § (1) bekezdése, a BR. 5. § b) pontja, továbbá a rendelet 1. § (1) bekezdése szerinti részesedést biztosító tartós befektetés a bank és szakosított pénzintézet tulajdonában levő részvényállomány, vagyoni betétek - kivéve a leánypénzintézet létesítésére fordított vagyont -, törzsbetét és egyéb vagyoni hozzájárulások.

4. A Vhr. 46. § (1) bekezdése, továbbá a rendelet 1. § (1) bekezdése szerinti mérlegfőösszeg az MNB elnöke által elrendelt Fedezeti Kimutatás "Eszközök összesen" elnevezésű rovata. Az eszközök összesen elnevezésű rovatból le kell vonni a bankközi hitel(ek) összegét; a jegybanknál elhelyezett kötelező tartalék összegét, valamint az egyéb aktívák között szereplő álló- és forgóeszközök értékét, ideértve a jóléti állóeszközök és készletek értékét is.

A mérlegfőösszegből az állami alapjuttatás és az állami kölcsön átmenő tételei szintén levonásra kerülnek.

Tartalomjegyzék