Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

46/1987. (X. 14.) PM rendelet

a korlátozott nyereségérdekeltségű gazdálkodó szervezetek jövedelemszabályozásáról

A 40/1987. (X. 13.) MT rendelet (a továbbiakban: jövedelemszabályozási rendelet) 19. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben, az érdekelt ágazati miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) véleményét kikérve - a következőket rendelem.

1. §

(1) A rendelet hatálya a jövedelemszabályozási rendelet 3. számú mellékletében felsorolt gazdálkodó szervezetekre terjed ki.

(2) A gazdálkodó szervezet szakágazati besorolására a Központi Statisztikai Hivatal egységes ágazati osztályozási rendszere az irányadó.

2. §

A gazdálkodó szervezet a jövedelemszabályozási rendeletet és az annak végrehajtásáról szóló 45/1987. (X. 14.) PM rendeletet (a továbbiakban: Vhr.) a következő eltérésekkel köteles alkalmazni.

3. §

(1) A befizetendő nyereségadó terhére a gazdálkodó szervezet a Vhr. 2. számú melléklete szerinti nyereségadó kedvezményeket veheti igénybe, kivéve:

a) a lakosság részére végzett fogyasztási szolgáltatások,

b) a kistelepüléseken és tanyán végzett kiskereskedelmi tevékenységek

után járó kedvezményeket.

(2) Visszatarthatja a befizetendő nyereségadó terhére a tanácsi házkezelési tevékenységet végző gazdálkodó szervezet a házilagosan végzett lakóházjavítási munkái során kibontott és e tevékenysége keretében visszaépített bontási anyagok könyvszerinti értékének 10 százalékát, továbbá az értékesített bontási anyagok árbevételének 5 százalékát.

4. §

A gazdálkodó szervezet tartalékvagyont nem képez.

5. §

A gazdálkodó szervezetnek a fejlesztési célra kapott (tanácsi és egyéb) összegeket a számlavezető banknál nyitott elkülönített számlán kell tartania, s azokat az átutaláskor meghatározott célra köteles felhasználni. A gazdálkodó szervezet azonban egyes, meghatározott célt szolgáló más pénzeszközöket is a számlavezető banknál nyitott elkülönített számlán tarthat.

6. §

Az alapító szerv által a külön jogszabályban meghatározott szolgáltatási és a pénzügyminiszter által esetenként engedélyezett egyéb célra juttatott támogatásokat a gazdálkodó szervezet a mérleg szerinti eredménye javára számolhatja el.

7. §

(1) A gazdálkodó szervezet az olyan ipari és építőipari teljesítménye után, amelyet nem a korlátozott nyereségérdekeltség hatálya alá tartozó megrendelő részére végez, vagy nem e tevékenységek ellátását és fejlesztését szolgálja, továbbá nem a korlátozott nyereségérdekeltségűnek minősülő tevékenységek eredményeként jön létre, termelési adót köteles fizetni.

(2) A termelési adó alapja az - alvállalkozói teljesítéssel csökkentett - adóköteles nettó árbevétel; mértéke 3 százalék.

(3) Az egyes szakágazatokra vonatkozó konkrét előírásokat e rendelet melléklete tartalmazza.

(4) A kulturális és sportszolgáltatásokat végző, valamint az Egészségügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó korlátozott nyereségérdekeltségű gazdálkodó szervezet termelési adófizetési kötelezettségét a pénzügyminiszter külön is megállapíthatja.

8. §

Az 1987. évi eredményelszámolás után még hátralévő kötelező tartalékalap visszapótlási kötelezettségét a gazdálkodó szervezetnek nem kell teljesítenie.

9. §

(1) E rendelet 1988. január 1-jén lép hatályba. Rendelkezéseit első ízben 1988-ban, illetve az 1988. évi eredményelszámolás során kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 41/1986. (X. 31.) PM rendelettel és a 31/1985. (X. 31.) PM rendelettel módosított 34/1984. (XI. 5.) PM rendelet hatályát veszti.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 46/1987. (X. 14.) PM rendelethez

A rendelet 7. §-a alapján valamennyi korlátozott nyereségérdekeltségű rendben gazdálkodó vállalatnál mentesek a termelési adó megfizetése alól mindazok az ipari és építőipari termékek, létesítmények és szolgáltatások (a továbbiakban: teljesítmények), amelyeket

- a vállalat saját részére végez, saját eszközállományába kerül és tartós üzemeltetését saját maga végzi;

- a vállalat bármely jogi vagy nem jogi személyiségű megbízó megrendelésére végez és a megrendelt teljesítmény

- a korlátozott nyereségérdekeltség körébe sorolt alaptevékenységek ellátását, eszközeinek karbantartását, felújítását, korszerűsítését (a továbbiakban: fenntartását) és fejlesztését, valamint az ezekkel összefüggő műszaki tervezést, lebonyolítást és kivitelezést szolgálja (ideértve a korlátozott nyereségérdekeltségű társvállalatok javára végzett üzemi, oktatási és jóléti célokat szolgáló teljesítményeket is), vagy

- a korlátozott nyereségérdekeltség körébe sorolt alaptevékenységek ellátásának eredményeként jön létre és azt hasznosítja (értékesíti);

- célszervezet végzi;

- a vállalat a tanácsok vagy a tanácsi intézmények forrásai terhére építőipari teljesítményként végzi és e megrendelők tevékenységeinek vagy tevékenységi eszközeinek fenntartását szolgálja (nem sorolva azonban ide új intézmények vagy lakások építését).

A fenti általánosan körvonalazott adómentességen belül az egyes kommunális szakágazati tevékenységek köréből a következő külön részletezést is kívánó teljesítmények mentesek a termelési adó megfizetése alól.

a) Az állami bérlakások és egyéb ingatlanok kezelése és fenntartása köréből:

- a meglevő lakóépületek és vegyes rendeltetésű épületek, valamint a hozzájuk tartozó létesítmények (például járda, kerítés, tüzelőanyagtároló stb.) fenntartási, bontási munkái;

- telekhatáron belül - az épületek rendeltetésszerű használatához tartozó - létesítmények (az udvar fásítása, térburkolattal való ellátása, padok elhelyezése stb.) építési és fenntartási munkái;

- telekhatáron belül az épületek közművesítési, fűtésszerelési és ezek üzemeltetési és fenntartási munkái;

- a meglevő épületen felújítás keretében végzett bővítési munkák (toldaléképítés, tetőtérbeépítés, emeletráépítés és életvédelmi helyiségek létesítése);

- közösségi antennarendszerek létesítése és fenntartása;

- rovarirtás és más kártevőktől való mentesítés.

b) A köztisztasági szolgáltatás köréből a köztisztasági tevékenységgel s a közterületek rendjével összefüggő munkák, így különösen:

- a szilárd hulladékok tárolására szolgáló létesítmények, berendezések, edényzetek, konténerek készítése, kihelyezése, kölcsönzése, tisztítása és fenntartása;

- lerakótelepek és ártalmatlanító berendezések létesítése, továbbá az azokhoz szükséges, jogszabályban előírt egyéb létesítmények és az oda vezető egyszerű szerkezetű, kizárólag üzemi célokat szolgáló és a telepek működési idejével arányban álló élettartamú utak megépítése, illetve az eddig felsoroltak üzemeltetése, fenntartása és megszüntetése;

- célgépkocsik és célgépek, valamint alkatrészeik gyártása és fenntartása;

- közterületi utak, járdák fenntartása, koptatóréteg cseréje (a beruházás jellegű útalap felújítás nélkül), közműépítések utáni nyomvonal helyreállítás, valamint nem beruházás jellegű egyszerű autóparkolók kialakítása;

- útburkolati jelek létesítése és fenntartása;

- úttartozékok (forgalmi jelzőtáblák, lámpák, tájékoztató- és díszítő táblák) ideiglenes vagy végleges kihelyezése, üzemeltetése, fenntartása és cseréje;

- közterületi műtárgyak (támfal, áteresz stb.) létesítése és fenntartása;

- közterületi padok gyártása és kihelyezése, ezek, valamint az önálló funkciót ellátó parapet falak fenntartása;

- közforgalmi járműmegállóhelyek létesítése és fenntartása;

- közterületi vízmedence, szökőkút építése és javítása, valamint közterületi szobrok elhelyezése;

- utcanév- és házszámtáblák felszerelése;

- forgalmat veszélyeztető sziklák megerősítése;

- árok és padka rendezés, valamint víznyelők tisztítása;

- nyilvános WC létesítése;

- egyéb közterületi tevékenység (elhagyott gépkocsik és autóroncsok elszállítása, városdíszítés ünnepi alkalmakra, az ezekhez szükséges kellékek készítése, nagyobb nyilvános rendezvények esetén a szükséges ideiglenes építés, majd bontás, közterületi fenyőfaállítás és -bontás, valamint gyepmesteri tevékenység).

c) A településtisztasági szolgáltatás köréből:

- a folyékony hulladékok ártalmatlanításához szükséges tőzeg kitermelése és értékesítése;

- kisebb biogáz üzemek kivitelezése és biogáz előállítása;

- a folyékony hulladékok tárolására szolgáló létesítmények, berendezések, az elvezetésre szolgáló nem közüzemi csatornalefolyó- és árokrendszerek, valamint az elhelyezéshez szükséges szennyvíztisztító berendezések, lerakó- és ártalmatlanító telepek, továbbá az ezek megközelítésére szolgáló egyszerű szerkezetű, kizárólag üzemi célú, a telepek működési idejével arányban álló élettartamú utak és a telepek üzemeltetéséhez szükséges építmények létesítése, fenntartása, fertőtlenítése és megszüntetése;

- célgépek és alkatrészeik készítése, valamint fenntartása.

d) A parkosítás és városi kertészet köréből:

- zöldfelületek, védőerdők bárhol történő kialakítása, fenntartása és rekonstrukciója, az azok teljes értékű használhatóságához a közvélemény által elvártan hozzátartozó létesítményekkel együtt (ide értve különösen a közparkokban létesített sétautakat a burkolatuktól függetlenül, a közműveket, közutakat, vízmedencéket, vizelvezetőket, pihenőhelyeket, kerítéseket, játszótereket, kizárólag a szabadidő eltöltésére szolgáló kisebb sportpályákat és sportszereket, a pihenéshez tartozó kis árusító pavilonok kihelyezését, egyéb parkfelszereléseket. Nem értve azonban ide a részben vagy egészben a hivatássport céljára szolgáló pályák és a hozzájuk tartozó létesítmények kialakítását és fenntartását, ahol a zöldterületnek nincs önálló funkciója, az alapvető funkciót a hivatássport képviseli. Nem értve továbbá ide a zöldterületek mellett vagy azokon belül kiépített, a járműforgalom céljára szolgáló, beruházás jellegű úttesteket, autóparkolókat, amelyek nem a zöldterületek, hanem a közutak részei. Végül ugyancsak nem értve ide a parkosított közintézmények kerítéseit, udvarburkolását, járdaépítését, ahol az említett létesítmények nem a zöldterület, hanem intézmény részei);

- parkokban és zöldterületeken elhelyezhető növények termelése, művirágok készítése és mindezek értékesítése.

e) A kéményseprési és tüzeléstechnikai szolgáltatás köréből:

- a kémények, füstcsatornák, szellőztetőkürtők, szemétledobók és közművezeték csatornák fertőtlenítése, valamint fenntartása, továbbá üzembiztonsági és életvédelmi vizsgálata;

- tüzeléstechnikai berendezések készítése, fenntartása és az ezekkel kapcsolatos szolgáltatások (bemérés, vizsgálat stb.) végzése;

- épületek légszennyezés kibocsátásának mérése.

f) A temetkezési szolgáltatás köréből:

- új temetők és a hozzájuk tartozó létesítmények (közművek, utak, hűtőberendezések, üzemi épületek) építése, illetve készítése, fenntartása és megszüntetése;

- sírépítés, sírgondozás és sírkőüzemi tevékenység;

- koszorú és virágcsokor készítés.

Tartalomjegyzék