Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/1987. (VI. 29.) MM rendelet

a felsőoktatásban fizetendő díjakról és térítésekről

Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény (a továbbiakban: Tv.) 6. §-ában és a törvény végrehajtásáról rendelkező 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 2. §-a (1) bekezdésének k) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a felsőoktatási intézményeket irányító miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel (a továbbiakban: irányító miniszter), a pénzügyminiszterrel, valamint a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya - a külföldiek (Tv. 165. § a) pontja) kivételével - a felsőoktatási intézményekben alapképzésben részt vevő hallgatókra, valamint azokra terjed ki, akik a felsőoktatási intézménybe alapképzésre jelentkeznek.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a fegyveres erők és a fegyveres testületek felsőoktatási intézményeiben tanulmányokat folytató hallgatókra.

A tandíj

2. §

(1) A felsőfokú alapképzésben (Tv. 99. §) részt vevő hallgató tandíjat köteles fizetni, ha a rendeletben, illetve az intézményi szabályzatban meghatározott tanulmányi átlageredményt nem éri el.

(2) Az első alapképzésben azt a tanulmányi átlageredményt, amelynek el nem érése esetén a hallgató tandíjat fizet, - a művelődési miniszter által kiadott irányelvek szerint - a felsőoktatási intézmény az intézményi szabályzatban (a továbbiakban: Szabályzat) határozza meg. Tandíjfizetési kötelezettség nem állapítható meg, ha a hallgató a 3.00 tanulmányi átlageredményt eléri.

(3) Az első alapképzésben a tandíj összegét a felsőoktatási intézmény - a tanulmányi átlageredménytől függően - a Szabályzatban állapítja meg. A tandíj összege félévenként 2000 forintnál több nem lehet.

(4) E rendelet alkalmazásában első alapképzés az első főiskolai, illetőleg egyetemi végzettség megszerzésére irányuló képzés, ideértve a főiskolai szintű képzés befejezése után - kiegészítő vagy lépcsőzetes képzés keretében - az első egyetemi végzettség megszerzésére irányuló képzést is.

(5) Az első alapképzésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni

a) a párhuzamos képzésben résztvevőkre a párhuzamos képzés ideje alatt.

b) a pedagógusokra, ha második és további pedagógus végzettség szerzésére irányuló képzésben vesznek részt.

(6) A második és a további alapképzésben a félévi alaptandíj összege 500 forint. A felsőoktatási intézmény a Szabályzatában a tanulmányi átlageredménytől függő kiegészítő tandíjat állapíthat meg, melynek összege félévenként 2000 forintnál nem lehet magasabb.

(7) A második és a további alapképzésben a hallgató nem fizet sem alap-, sem kiegészítő tandíjat, ha a 4,50 tanulmányi átlageredményt eléri.

3. §

(1) Nem kell tandíjat fizetni

a) az első alapképzés során a hároméves vagy ennél rövidebb képzési idejű intézményekben az első tanévben, a három évnél hosszabb képzési idejű intézményekben pedig az első és a második tanévben,

b) a második és a további alapképzés során az első félévben.

(2) A tandíjat - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - félévenként kell megállapítani.

(3) Ha az oktatási időszak nem félévekre tagozódik, a tandíjat az oktatási időszakra eső - a félévi tandíjakhoz igazodó, arányos - összegben kell megállapítani.

4. §

(1) A hallgatót tandíjfizetési kötelezettségéről az előírt vizsgák letételét követő 30 napon belül kell értesíteni.

(2) A tandíjat legkésőbb a vizsgaidőszak megkezdése, egyéni tanulmányi rend esetén az első vizsga megkezdése előtt 30 nappal be kell fizetni. Ennek elmulasztása esetén a hallgató nem bocsátható vizsgára.

A félév- és vizsgaismétlési díj

5. §

(1) A felsőfokú alapképzésben részt vevő hallgató félévismétlési díjat köteles fizetni, ha tanulmányi eredménye elégtelen vagy tanulmányi kötelezettségének elmulasztása, illetőleg fegyelmi büntetése folytán félévet ismétel.

(2) Ha a hallgató az (1) bekezdésben meghatározott esetben más felsőoktatási intézményben, karon, szakon, illetőleg tagozaton folytatja tanulmányait, ugyancsak félévismétlési díjat köteles fizetni.

(3) A félévismétlési díj összege

a) az első alapképzés során 3000 forint,

b) a második és további alapképzés során 3500 forint.

(4) Az a hallgató, akit félévismétlési díj fizetésére köteleztek, a megismételt félévben nem fizet tandíjat.

(5) A félévismétlő számára a beiratkozás feltétele a félévismétlési díj befizetésének az igazolása.

6. §

(1) Az a hallgató, akinek a vizsgája (kollokvium, záróvizsga, szigorlat stb.) elégtelen és ismételt vizsgát tesz, vizsgaismétlési díjat fizet.

(2) A vizsgaismétlési díj összege az ugyanabból a tantárgyból tett első ismétlésnél 50 forint, a második vagy további ismétlésnél 200 forint.

(3) Államvizsga esetén a vizsgaismétlési díj

a) tantárgyanként 250 Ft,

b) a szakdolgozat (diplomamunka) védését is magában foglaló államvizsga esetén 1000 Ft,

c) a második vagy további megismételt vizsga esetén az a), illetőleg a b) pontban megjelölt díjak kétszeres összege.

(4) A hallgató kérelmére tett - a tanulmányi-és vizsgaszabályzatban meghatározott - javítóvizsga* díja egységesen 50 forint,

(5) A vizsgaismétlési díjat a vizsga, illetőleg az államvizsga ismétlése előtt kell befizetni.

A különeljárási díj

7. §

(1) Különeljárási díj fizetésére kötelezhető a hallgató (volt hallgató), ha a tanulmányi ügyei intézésével kapcsolatos, határidőhöz kötött feladatait az előírt határidőn belül nem teljesíti.

(2) A különeljárási díj összege 50-200 forintig terjedhet. A különeljárási díj fizetésének feltételeit és mértékét - a mulasztás súlyát, ismétlődését figyelembe véve - a felsőoktatási intézmény Szabályzatban állapítja meg.

A felvételi költségtérítés

8. §

A felsőoktatási intézménybe alapképzésre jelentkező személy 300 forint felvételi költségtérítést fizet.

A díjfizetési kötelezettség megállapítása

9. §

(1) Az e rendelet és a Szabályzat szerinti díjak fizetési kötelezettségét a tanulmányi ügyekben első fokon eljáró bizottság állapítja meg.

(2) Téves díjmegállapítás miatt a hallgató (volt hallgató) - 8 napon belül - fellebbezéssel élhet a felsőoktatási intézmény vezetőjéhez.

(3) A befizetett díjat - téves díjmegállapítás, illetőleg téves befizetés esetét kivéve - nem lehet visszakövetelni.

(4) Az (1) bekezdésben megjelölt díjakat a Szabályzatban meghatározott módon kell befizetni.

(5) A tandíj, a félév- és vizsgaismétlési díj befizetését a hallgató leckekönyvébe is be kell jegyezni.

A befizetett díjak felhasználása

10. §

(1) A félévismétlési díjak, továbbá a második és további alapképzésben résztvevő, tandíjfizetésre kötelezett hallgatók alaptandíja az intézmény működési bevétele.

(2) Az első alapképzésben résztvevők tandíjával, a második és további alapképzésben résztvevők kiegészítő tandíjával, továbbá a vizsgaismétlési és különeljárási díjakkal a felsőoktatási intézmény rendelkezik, azokat az intézmény részére - a nappali tagozatos hallgatók állami támogatására - biztosított központi keret emelésére, valamint hallgatói célokra fordítható ifjúságpolitikai pénzeszközként használhatja fel. A felhasználás módját a Szabályzatban rögzíteni kell.

(3) A felvételi költségtérítéssel a művelődési miniszter az irányító miniszterekkel egyetértésben rendelkezik és dönt e bevételek felhasználásáról.

Záró rendelkezések

11. §

Az e rendeletben, valamint a külön jogszabályokban előírt díjak fizetésén túl a hallgatókat a felsőoktatási intézmény más díj fizetésére nem kötelezheti.

12. §

(1) Ez a rendelet 1988. február 1-jén lép hatályba. A rendeletnek a tandíjra vonatkozó rendelkezéseit 1988. szeptember 1-jétől kell alkalmazni, egyidejűleg

a) az egyetemi (főiskolai) levelező és esti tagozatos hallgatók tandíjáról szóló 148/1960. (M. K. 14.) MM utasítás,

b) az egyetemi (főiskolai) levelező és esti tagozatos hallgatók tandíjáról szóló 148/1960. (M. K. 14.) MM utasítás módosításáról rendelkező 110/1961. (M. K. 4.) MM utasítás,

c) a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatóinak tandíjáról szóló 145/1972. (M. K. 18.) MM utasítás,

d) a felsőoktatási intézményekben a megismételt vizsgák díjairól és a különeljárási díjról szóló 149/1973. (M. K. 14.) MM utasítás.

e) az egyetemi (főiskolai) levelező és esti tagozatos hallgatók tandíjáról szóló 148/1960. (M. K. 14.) MM utasítás módosításáról rendelkező 117/1979. (M. K. 16.) OM utasítás,

f) a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatóinak tandíjáról szóló 145/1972. (M. K. 18.) MM utasítás módosításáról rendelkező 128/1979. (M. K. 20.) OM utasítás,

g) a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatóinak tandíjáról szóló 145/1972. (M. K. 18.) MM utasítás módosításáról rendelkező 130/1982. (M. K. 20.) MM utasítás, hatályát veszti; az a)-c), valamint az e)-g) pontban foglalt jogszabályok rendelkezéseit azonban az 1987/88. tanév II. félévi tandíjmegállapításaira még alkalmazni kell.

(2) A felsőoktatási intézmények a térítési díjakról és a tandíjakról szóló szabályzataikat 1987. december 31-ig készítik el.

Köpeczi Béla s. k.,

művelődési miniszter

Tartalomjegyzék