Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

15/1988. (XII. 15.) SZEM rendelet

a terhességmegszakításról

A terhességmegszakításról szóló 76/1988. (XI. 3.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ában, 5. §-ában és 6. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem.

A terhességmegszakításhoz szükséges feltételek igazolása és értelmező rendelkezések

1. §

(1) A terhes nőnél fennálló egészségi okot fekvőbeteg-gyógyintézet szakmai szempontból illetékes osztályvezető főorvosa, illetőleg rendelőintézet (gondozó) vezető szakorvosa állapítja meg.

(2) A magzatnál fennálló egészségi ok megállapítására genetikai tanácsadó, prenatális diagnosztikai központ, illetőleg a szakmailag illetékes országos intézet által kijelöli megyei kórház rendelőintézet szülészeti-nőgyógyászati osztálya jogosult.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett egészségi okokat az országos szakintézetek módszertani útmutatói alapján kell megállapítani.

(4) A terhes nő tartós különélését, illetőleg a lakás hiányát személyi igazolványával vagy büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozatával is tanúsíthatja.

(5) Ha a terhesség bűncselekmény következménye, a bűncselekmény elkövetését, illetőleg annak alapos gyanúját a büntető ügyben eljáró szerv által kiadott igazolással kell tanúsítani. Ha a nő terhessége megszakítását szabadságvesztés büntetése vagy házastársa sorkatonai szolgálata, illetve szabadságvesztés büntetés miatt kéri, e körülményeket az illetékes szerv igazolja.

(6) Ha az adatok személyi igazolvánnyal bizonyíthatók, más okiratra nincs szükség.

2. §

(1) A terhes nő cselekvőképtelensége esetén a terhességmegszakításra irányuló kérelmet a törvényes képviselője terjeszti elő. Korlátozottan cselekvőképes személy esetén a műtét elvégzéséhez törvényes képviselője hozzájárulása szükséges. Ha a törvényes képviselő a kérelem előterjesztésekor személyesen nem jelenik meg és tértivevényes levélben vagy más módon nem érhető el, a műtéthez való hozzájárulását a gyámhatóság pótolhatja.

(2) A terhes nőnél fennálló egészségi ok alapján szakítható meg a terhesség, ha az a Szociális és Egészségügyi Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) által engedélyezett fogamzásgátló eszköz vagy gyógyszer klinikai farmakológiai, illetőleg klinikai terápiás vizsgálatának, vagy méhen belüli fogamzásgátló eszköz alkalmazásának tartama alatt jött létre.

(3) Ha a terhesség megszakítását a lakás hiánya miatt kérik, a szükséglakást nem lehet önálló bérlakásnak tekinteni.

(4) Az örökbefogadott és a családban legalább három hónap óla nevelt gyermek a vérszerinti gyermekkel egy tekinti alá esik. Nevelt gyermek a mostoha, a nevelő szülői megbízás, illetve a nevelő szülői munkaszerződés alapján nevelt gyermek.

A terhesség megszakításának határideje

(Az R. 3. §-ához)

3. §

(1) A terhesség megszakítása a terhesség tizenkettedik - kiskorú személy terhesség esetén tizennyolcadik - hetéig végezhető el.

(2) A terhesség egészségi okból történő megszakítása

a) az anyánál fennálló egészségi ok esetén a terhesség időtartamától függetlenül,

b) a magzatnál fennálló egészségi ok esetén az 1. számú mellékletben meghatározott időpontig végezhető el.

(3) A huszadik hetet meghaladó terhesség csak az orvostudományi egyetemek és az Orvostovábbképző Egyelem klinikáin, illetőleg a Minisztérium állal - az Országos Szülészeti és Nőgyógyászati Intézel javaslata alapján -. kijelöli intézményben szakítható meg.

A terhességmegszakítás iránti kérelem elbírálása

(Az R. 4. §-ához)

4. §

(1) A terhességmegszakítás feltételeinek fennállását -a terhes nő személyi igazolványa és a bemutatott egyéb igazolások alapján - a terhességet megállapító szülészeti-nőgyógyászati szakrendelés, (CSNT) orvosa (a továbbiakban: szülész-nőgyógyász szakorvos) ellenőrzi, és a 2. számú melléklet szerinti - két példányban kitöltendő -"Adatlap a terhességmegszakításról" elnevezésű nyomtatványon (a továbbiakban: adatlap) aláírásával igazolja. Egyidejűleg tájékoztatja a kérelmezőt a műtét jellegéről, annak esetleges következményeiről, szövődményeiről. A szülész-nőgyógyász szakorvos a kérelmező hozzájárulása esetén a házastársat (élettársat) is meghallgathatja.

(2) A kitöltött adatlap egyik példányát a szülész-nőgyógyász szakorvos - a fogadó intézet által megjelölt műtéti nap feltüntetésével - átadja a kérelmezőnek, aki jogosult a műtét elvégzésére a vizsgálat helye szerint területileg illetékes fekvőbeteg-gyógyintézetben megjelenni. Az adatlap másik példányát a szülész-nőgyógyász szakorvos megküldi a műtétet végző fekvőbeteg-gyógyintézetnek. A szülész-nőgyógyász szakorvos a műtét elvégzésében csak akkor vehet részt, ha a feltételek meglétét a műtét előtt egy másik szülész-nőgyógyász szakorvos aláírásával igazolja.

(3) Amennyiben a kérelmező a műtétet nem az illetékes, hanem az általa megjelölt fekvőbeteg-gyógyintézetben kívánja elvégeztetni, csatolnia kell a gyógyintézet igazolását arról, hogy a műtét elvégzésére mely időpontban fogadják.

5. §

(1) Ha a kérelmező a terhessége megszakítását szociális indok alapján kéri, vagy a terhességmegszakítás feltételeinek fennállását nem tudja igazolni, a szülész-nőgyógyász, szakorvos - a terhesség időtartamának feltüntetése után - az adatlap mindkét példányát átadja a terhes nőnek, azzal a felhívással, hogy keresse fel a lakóhelye szerint illetékes védőnőt. A védőnő kitölti az adatlapokat és a kérelmező körülményeinek leírásával, a terhességmegszakításra és annak díjára vonatkozó véleményével a terhes nőt kérelmének elbírálása érdekében - mindkét lapot átadva - az illetékes Család- és Nővédelmi Tanácsadóhoz (a továbbiakban: Tanácsadó) küldi.

(2) A Tanácsadó döntését azonnal közli a kérelmezőveI; a terhesség megszakításának engedélyezése esetén a kitöltött adatlap egyik példányát részére átadja azzal a felhívással, hogy a fogadó intézet által megjelölt napon a műtét elvégzése céljából a kijelölt vagy választott fekvőbeteg-gyógyintézetben jelenjen meg. Az adatlap másik példányát megküldi a műtétet végző fekvőbeteg-gyógyintézetnek. A házastárs (élettárs) meghallgatására a 4. § (1) bekezdésében foglaltak az irányadóak.

(3) A terhességmegszakítás iránti kérelmet elbíráló Tanácsadókat a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének vezetője jelöli ki.

6. §

(1) Ha a Tanácsadó a kérelmet elutasítja, a kérelmező a döntés ellen 8 napon belül fellebbezhet. A Tanácsadó a fellebbezési a másodfokú bizottsághoz továbbítja.

(2) Ha a terhes nő az elutasítást tudomásul veszi, erről a Tanácsadó 3. számú melléklet szerinti értesítő lapon haladéktalanul tájékoztatja az illetékes védőnőt a terhes nő gondozásba vétele céljából.

7. §

(1) A fellebbezést a megyékben (fővárosban) szervezett másodfokú bizottság bírálja el. A másodfokú bizottság három tagból áll. Elnökét és tagjait az illetékes tanács elnöke bízza meg. A másodfokú bizottság elnöke orvos, egyik tagja a tanács szociálpolitikai ügyekben jártas munkatársa, másik tagja a megyei (fővárosi) vezető védőnő. A bizottság elnökének és tagjainak személyére a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének vezetője tesz javaslatot.

(2) A másodfokú bizottság szükség szerint, de hetenként legalább kel alkalommal tart ülést. A bizottság folyamatos működése érdekében az elnök és a tagok megfelelő helyettesítéséről kell gondoskodni. Az elnököt csak orvos, a tagokat pedig csak ugyanazon feltételeknek megfelelő személy (megyei/fővárosi) vezető védőnő esetében a megyeszékhely városi és a megyei városi védőnő) helyettesítheti. A másodfokú bizottság működési feltételeiről az illetékes tanács gondoskodik.

(3) A másodfokú bizottság döntését azonnal közli a kérelmezővel. Ha a terhesség megszakítását engedélyezte, az adatlap egyik példányát - a műtét időpontjának megjelölésével - átadja a kérelmezőnek, másik példányát pedig megküldi a műtétet végző fekvőbeteg-gyógyintézetnek.

(4) Ha a másodfokú bizottsága fellebbezést elutasította, erről az adatlap mindkét példányának megküldésével - haladéktalanul értesíti a Tanácsadót, amely a 6. § (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően jár el.

8. §

(1) A terhességmegszakításra jelentkező nőt a fekvőbeteg-gyógyintézetben tájékoztatni kell a terhességmegszakítás végzésének módszeréről, esetleges következményeiről, a műtét utáni fogamzásgátlásról.

(2) Ha a terhes nő 10 napon belül nem jelentkezik műtétre a kijelölt vagy választott fekvőbeteg-gyógyintézetben, az adatlapot a fekvőbeteg-gyógyintézet a terhességet megállapító orvosnak visszaküldi, aki továbbítja azt az illetékes védőnőnek a terhes nő gondozásba vétele céljából.

(3) Ha a műtét előtti vizsgálat során a fekvőbeteg-gyógyintézet szülészeti-nőgyógyászati osztályvezető főorvosa, illetőleg helyettese megállapítja, hogy a terhesség meghaladta az e jogszabályban meghatározott időt, vagy a műtét végrehajtásának egészségi akadálya van, annak elvégzését megtagadja. Ebben az esetben a terhes nő szakmai felülvizsgálatot kérhet. A terhes nőt tájékoztatni kell a felülvizsgálatot végző szervekről.

(4) A szakmai felülvizsgálat elvégzésére jogosult:

a) a megyei (fővárosi) felügyelő szakfőorvos, ha a mű-tét elvégzését nem ő tagadta meg;

b) a regionálisan illetékes orvostudományi egyetem, illetőleg az Orvostovábbképző Egyetem szülészeti-nőgyógyászati klinika igazgatója, ha a műtét elvégzését a megyei (fővárosi) felügyelő szakfőorvos, a klinika orvosa vagy más minisztérium által felügyelt egészségügyi intézmény szakorvosa tagadta meg.

(5) A felülvizsgálati eljárás során engedélyezett műtétei az engedélyező fekvőbeteg-gyógyintézetben kell elvégezni.

9. §

(1) Ha a kérelmező a műiét megtagadásától számított 10 napon belül a szakmai felülvizsgálaton nem jelent meg, vagy a felülvizsgálati eljárás során a műtét elvégzését véglegesen megtagadják, a szakmai felülvizsgálatot végző, illetve arra jogosult szerv az adatlapot a terhességet megállapító orvosnak visszaküldi, aki a 8. § (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően jár el.

(2) Azt a terhes nőt,

a) aki műtét céljából 10 napon belül nem jeleni meg a fekvőbeteg-gyógyintézetben.

b) akinek terhessége megszakítását a fekvőbeteg-gyógyintézet véglegesen megtagadta

c) aki nem jeleni meg szakmai felülvizsgálaton.

d) akinek kérelmét a Tanácsadó elutasította, de nem fellebbezett,

e) akinek kérelmét a másodfokú bizottság véglegesen elutasította,

veszélyeztetett terhesként kell gondozásba venni.

10. §

(1) Terhességmegszakítás után a nőt - a műtét napját is beszámítva - legalább két napra keresőképtelen állományba kell venni. A két napos keresőképtelen állomány a nőt akkor is megilleti, ha ennél rövidebb időt tolt a fekvőbeteg-gyógyintézetben.

(2) Ha a nő a fekvőbeteg-gyógyintézetből a műtét napján eltávozik, a gyógyintézet igazolása elegendő a második napi keresőképtelen állomány igazolására is.

(3) Kél napot meghaladó fekvőbeteg-gyógyinlézeti ellátás szükségessége esetén az ellátás teljes tartamára jár a táppénz.

A terhességmegszakításért fizetendő térítési díj

(Az R. 5. §-ához)

11. §

(1) A terhességmegszakításért magyar állampolgárnak 2000 Ft térítési díjat kell fizetnie.

(2) Nem kell térítési díjat fizetni, ha

a) a terhesség megszakítására anyai vagy magzati egészségi ok miatt, vagy a 2. § (2) bekezdés alapján kerül sor.

b) a terhesség bűncselekmény következménye;

c) a terhességmegszakítást állami gondozott vagy cselekvőképtelen nőn végzik,

d) a kérelmező családjában a jövedelemigazolás alapján az 1 lőre eső jövedelem a munkaviszonyon alapuló öregségi nyugdíj legkisebb összegét* nem haladja meg.

(3) 500 Ft térítési díjat kell fizetnie annak a terhes nőnek, akinek három vagy több élő gyermeke van.

(4) A terítési díj összegét a terhességet megállapító szülész-nőgyógyász szakorvos - szociális indikáció esetén a Tanácsadó, illetőleg a másodfokú bizottság - tünteti fel az adatlapon, egyben felhívja a kérelmező figyelmét, hogy azt a műtétet végző fekvőbeteg-gyógyintézet pénztárában a műtét elvégzése előtt kell befizetni. Ha ez az (5) bekezdésben említeti vagy más ok miatt nem történik meg a műtét elvégzése előtt, a fekvőbeteg-gyógyintézetből való távozáskor a tartozásról kötelezvényt kell aláíratni.

(5) Ha a terhes nő szociális helyzetére tekintettel a térítési díj elengedését vagy mérséklését kéri, a Tanácsadóhoz kell kérelemmel fordulnia. Ilyen esetben a térítési díj összegét Tanácsadó, illetőleg - fellebbezés esetén -a másodfokú bizottság állapítja meg.

(6) Ha a műtét végrehajtását az arra illetékes szerv véglegesen megtagadta, vagy a műtét elvégzése után megállapította, hogy a kérelmező nem volt terhes, a térítési díjat a fekvőbeteg-gyógyintézet köteles visszafizetni.

12. §

(1) A terhességmegszakításért

a) a végleges szándékkal letelepedett nem magyar állampolgárok a 11. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott,

b) a nem végleges letelepedési szándékkal Magyarországon lakó nem magyar állampolgárnak 4000 Ft,

c) a Magyarországon ösztöndíjjal tanuló olyan nem magyar állampolgárnak, akinek ösztöndíját a magyar állam szervei folyósítják, 1000 Ft

térítési díjat kell fizetni.

(2) A térítési díj megállapítására egyebekben a 11. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

13. §

A fekvőbeteg-gyógyintézetek az adatlapok első példánya "B" részét (Statisztikai adatszolgáltató lap a terhességmegszakításról) összegyűjtve - az összesítő jelentéssel együtt - a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig megküldik a Központi Statisztikai Hivatalnak. Az adatlap első példánya "A" részét (Egészségügyi adatlap a terhességmegszakításról) a kórlaphoz csatolva kell megőrizni. A terhességmegszakítás iránti kérelem elutasítása esetén az adatlapok első példánya "B" részét a tanácsadó küldi meg a Központi Statisztikai Hivatalnak.

Az adatlapok másodpéldányait az irattárban kell megőrizni.

14. §

A terhességmegszakítás iránti kérelem elbírálásában közreműködő személyeket titoktartási kötelezettség terheli.

15. §

Ez a rendelet 1989. január 1-jén lép hatályba; egyidejűleg

- a terhességmegszakítás iránti kérelem elbírálásáról szóló 4/1973. (XII. 1.) EüM rendelet, az azt módosító 3/1982. (II. 10.) EüM rendelet és a 3/1986. (VII. 23.) EüM rendelet,

- a család- és nővédelmi tanácsadáson való részvételről szóló 5/1973. (XII. 5.) EüM rendelet,

- a magyar állampolgárok gyógyító-megelőző ellátásáról szóló 7/1975. (VI. 24.) EüM rendelet 10. §-a,

- az egyes egészségügyi miniszteri rendeletek módosításáról szóló 16/1987. (XII. 10.) EüM rendelet 1. §-a,

- a terhességmegszakítás iránti kérelem elbírálásáról szóló 4/1973. (XII. 1.) EüM rendelet végrehajtásáról rendelkező 33/1973. (Eü.K. dec. rk.) EüM utasítás, és az azt módosító 9/1974. (Eü. K. 10.) EüM utasítás, -

- a család- és nővédelmi tanácsadásról szóló 5/1973. (XII. 5.) EüM rendelet végrehajtásáról rendelkező 34/1973. (Eü.K. dec. rk.) EüM utasítás a hatályát veszti,

- a Szociális és Egészségügyi Minisztérium a család- és nővédelmi tanácsadások szervezésével kapcsolatos intézkedésekről szóló 41.272/1973. (Eü. K. 1974. 1.) EüM közleményét, a család- és nővédelmi tanácsadáson való részvétel igazolásáról szóló 412/1976. (Eü. K. 9.) EüM elvi állásfoglalását, a család- és nővédelmi tanácsadási tevékenységhez készített 40.834/1976. (Eü. K. 16.) EüM irányelv I. 3. pontját és II. 1/a pontját, valamint a terhességmegszakítás iránti kérelem elbírálásáról szóló 4/1973. (XII. 1.) EüM rendelethez készített 32.434/1986. (Eü. K. 12.) EüM szakmai iránymutatását visszavonja.

Dr. Csehák Judit s. k.,

szociális és egészségügyi miniszter

1. számú melléklet a 15/1988. (XII. 15.) SZEM rendelethez

A magzatnál fennálló egészségi ok esetén a terhesség megszakítására

a) a terhesség 12. hetéig adható engedély a súlyos szellemi vagy testi fogyatékossághoz vezető genetikai (teratológiai) ártalom előfordulásának 10%-nál magasabb valószínűsége esetén;

b) a terhesség 20. hetéig - a diagnosztikus eljárás elhúzódása esetén pedig 24. hetéig - adható engedély a súlyos szellemi vagy testi fogyatékossághoz vezető genetikai (teratológiai) ártalom előfordulásának 50%-ot elérő valószínűsége esetén;

c) a terhesség tartamától függetlenül adható engedély a postnalális élettel összeegyeztethetetlen rendellenesség fennállása esetén.

2. számú melléklet a 15/1988. (XII. 15.) SZEM rendelethez

3. számú melléklet a 15/1988. (XII. 15.) SZEM rendelethez

Tartalomjegyzék