Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1988. évi 26. törvényerejű rendelet

a felszámolási eljárásról szóló 1986. évi 11. törvényerejű rendelet módosításáról

1. § Az 1986. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 1. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, a jelenlegi szövege pedig (1)-bekezdésre változik:

"(2) E törvényerejű rendelet hatálya nem terjed ki a gazdasági társaságokra, ha jogutód nélküli megszűnésük esetén a külön jogszabályok szerint végelszámolásnak van helye."

2. § A tvr. 2. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A törvényerejű rendelet alkalmazásában:)

"a) gazdálkodó szervezet az állami vállalat, a tröszt, az egyéb állami gazdálkodó szerv, a szövetkezet, a gazdasági társaság, az egyes jogi személyek vállalata (Ptk. 70. §), a leányvállalat és a pénzintézet (Ápt. 31-33. §)."

3. § A tvr. 7. §-a (1) és (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg a jelenlegi (2)-(3) bekezdés számozása (3)-(4) bekezdésre változik, az eredeti (4) bekezdés pedig hatályát veszti:

"(1) A felszámolási eljárás akkor folytatható le, ha a gazdálkodó szervezet tartósan fizetésképtelen.

(2) Egyszerűsített felszámolási eljárásnak van helye, ha - a gazdasági társaság kivételével - a gazdálkodó szervezet jogutód nélküli megszűnéséről a külön jogszabályok szerint határozatot hoztak."

4. § (1) A tvr. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha - a gazdasági társaság kivételével - a gazdálkodó szervezet jogutód nélkül szűnik meg, a megszüntető határozatot hozó szerv a határozat hozatalával egyidejűleg köteles kérni a bíróságtól az egyszerűsített felszámolási eljárás megindításának közzétételét. A megszűnést kimondó határozatban gondoskodni kell a felszámoló kijelöléséről is."

(2) A tvr. 8. §-a (4) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Annak elhatározása, hogy a gazdálkodó szervezet maga kérje tartós fizetésképtelenség címén a felszámolási eljárás lefolytatását)

"c) közkereseti társaságnál és betéti társaságnál a tagság, egyesülés és közös vállalat esetében az igazgatótanács, korlátolt felelősségű társaságnál a taggyűlés, részvénytársaság esetében pedig a közgyűlés,"

(3) A tvr. 8. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (5) bekezdés számozása (6) bekezdésre változik:

"(5) Ha a gazdálkodó szervezet vezetője (elnök, igazgató, ügyvezető) észleli a tartós fizetésképtelenséget, erről haladéktalanul köteles a (4) bekezdés a)-c) pontjaiban megjelölt testületeket értesíteni."

5. § A tvr. 11. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tartós fizetésképtelenség megállapítása esetén a bíróság - az állami szanálásról szóló 79/1988. (XII. 7.) MT rendelet 1. §-ában meghatározott gazdálkodó szervezet esetében - az eljárás felfüggesztése mellett megkeresi az állami szanálási eljárás elrendelésére jogosult szervet annak harminc napon belül történő közlése iránt, hogy kívánja-e a gazdálkodó szervezetet szanálni. Ez a rendelkezés nem vonatkozik arra az esetre, ha a bíróság megkeresése után meghiúsult az állami szanálási eljárás és emiatt új felszámolási eljárás indult."

6. § A tvr. 14. §-a a következő p) ponttal egészül ki:

(A felszámolási eljárás közzétételéről a bíróság értesíti:)

"p) a gazdálkodó szervezet székhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatási szervet."

7. § (1) A tvr. 15. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A bíróság - az egyszerűsített felszámolási eljárás esetét kivéve - a gazdálkodó szervezet meghallgatása után kijelöli a felszámolót, akit erről a felszámolási eljárás közzétételével egyidejűleg értesít.

(2) Azok körét, akik felszámolóként jelölhetők ki, a Minisztertanács állapítja meg."

8. § A tvr. 17. §-a (3) és (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(3) A gazdálkodó szervezet ellen a felszámolási eljárás közzétételekor folyamatban levő - felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos - végrehajtási eljárásokat fel kell függeszteni és az iratokat a felszámolási eljárást lefolytató bíróságnak kell megküldeni.

(4) A felszámolási eljárás közzététele után a gazdálkodó szervezet ellen a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos követelést - ideértve a végrehajtás elrendelése iránti kérelmet is - csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni."

9. § A tvr. 26. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A hitelezők érdekeik védelme céljából maguk közül képviselőt, illetőleg képviselőket választhatnak."

10. § A tvr. 30. § (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A gazdálkodó szervezetnek a felszámolás körébe tartozó vagyonából a tartozásokat a következő sorrend figyelembevételével kell kielégíteni:)

"a) a felszámolási eljárás során felmerült költségek, valamint a felszámolási eljárás megindítása után a munkabérre, munkadíjra, valamint az állatok takarmányozására nyújtott hitel, továbbá a felszámolási eljárás közzététele után bármely célra nyújtott hitel (a továbbiakban együtt: költség);"

11. § A tvr. 34. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Közkereseti társaság, betéti társaság, egyesülés, közös vállalat, korlátolt felelősségű társaság felszámolásánál a fennmaradó vagyont a társasági szerződés, részvénytársaság esetében pedig az alapszabály rendelkezéseinek megfelelően kell felosztani."

12. § A tvr. 35. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(2) Gazdasági társaság felszámolása esetén az (1) bekezdés szerinti felelősség az államot kizárólag az állami és a szövetkezeti érdekeltség arányában terheli."

13. § A tvr. 38. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"38. § Az egyes jogi személyek vállalata (Ptk. 70. §), a leányvállalat, a tröszt keretében működő vállalat, a közkereseti társaság, a betéti társaság, az egyesülés, valamint a közös vállalat vagyonából ki nem elégített követelésekért a külön jogszabály alapján felelősséggel tartozó szerv, illetőleg személy felel."

14. § A tvr. 40. §-a után a következő címmel és 40/A. §-sal egészül ki:

"Az egyszerűsített felszámolási eljárásra vonatkozó eltérő rendelkezések

40/A. §

(1) Egyszerűsített felszámolási eljárás esetén a felszámoló a gazdálkodó szervezet vezető állású dolgozói, szövetkezet esetében a tisztségviselői közül jelölhető ki.

(2) A felszámoló a zárómérleget és a vagyonfelosztási javaslatot jóváhagyásra a megszüntető határozatot hozó szervnek bemutatja; a jóváhagyás megtörténte után azokat a bíróságnak haladéktalanul megküldi.

(3) A bíróság a jóváhagyott zárómérleg és vagyonfelosztási javaslat kézhezvételétől számított nyolc napon belül dönt az egyszerűsített felszámolási eljárás befejezéséről, illetőleg szükség esetén a 29. §-ban foglaltaknak megfelelően jár el.

(4) Ha a felszámoló megállapítása szerint a gazdálkodó szervezet vagyona az ismert hitelezők követeléseinek kielégítésére nem elegendő, köteles erről a bíróságot értesíteni. Ebben az esetben a bíróság elrendeli a felszámolási eljárás általános szabályok szerinti folytatását, és kijelöli a felszámolót."

15. § (1) Ez a törvényerejű rendelet 1989. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a tvr. 3. §-ának (1) bekezdésében "a gazdasági társulásban vagy" szövegrész; a tvr. 5. §-a, 6. §-a, valamint e §-ok címe, a tvr. 9. §-a (1) bekezdésének b) pontja, továbbá a tvr. 30. § (1) bekezdése d) pontjában "a felszámolási eljárást megelőző egyeztetés befejezése előtt hat hónappal, ha pedig egyeztetésnek nem volt helye," szövegrész.

(2) E törvényerejű rendelet hatálybalépése előtt a tvr. 17. §-ának (3) bekezdése alapján felfüggesztett perekben a Fővárosi Bíróság határoz, feltéve, hogy a peres iratokat részére megküldték. Amenyiben az iratokat még nem küldték meg, úgy az eljáró bíróság a per felfüggesztésének megszüntetése után érdemben köteles dönteni.

Dr. Straub F. Brúnó s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára