Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

79/1988. (XII. 7.) MT rendelet

az állami szanálásról

A felszámolási eljárásról szóló 1986. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 43. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

A rendelet hatálya az állami vállalatra, a trösztre, az egyéb állami gazdálkodó szervre, a szövetkezetre, a korlátolt felelősségű társaságra, a részvénytársaságra (a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet) terjed ki.

2. §

(1) Állami szanálási eljárás elrendelésére akkor kerülhet sor, ha a gazdálkodó szervezet fizetésképtelenség miatti megszüntetése az adott körzetben súlyos foglalkoztatási zavarokat okozna, nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettségen alapuló polgári jogi szerződés vagy honvédelmi feladat teljesítését veszélyeztetné, ha a fizetésképtelenség biztosító intézeteknél nem biztosítható káresemények miatt következik be.

(2) Az (1) bekezdésben nem említett okból szanálási eljárás megindításának elhatározása a Minisztertanács hatáskörébe tartozik. Ezt a Minisztertanács tagjai, az országos hatáskörű szervek vezetői, a Szakszervezetek Országos Tanácsa és az országos érdekképviseleti szervek a felszámolási eljárás megindításának közzétételéig (tvr. 12. §) kezdeményezhetik.

3. §

(1) Az állami szanálási eljárás elrendeléséről a pénzügyminiszter dönt.

(2) A pénzügyminiszter a döntését a kereskedelmi miniszter, a honvédelmi miniszter, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke, az alapító szerv vezetője, az ágazati miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője), a Magyar Gazdasági Kamata elnöke, az Országos Árhivatal elnöke, a pénzforgalmi (elszámolási) számlát vezető pénzintézet, a Szakszervezetek Országos Tanácsa, szövetkezetek cselében az országos érdekképviseleti szerv véleményének kikérésével hozza meg.

(3) A 2. § (2) bekezdésében szabályozott esetben az állami szanálási eljárás megindítása iránt a pénzügyminiszter a Minisztertanács határozata alapján intézkedik.

4. §

(1) A szanálási eljárás célja, hogy az eljárás keretében kialakított javaslatok megvalósításával biztosítható legyen a gazdálkodó szervezet fizetőképességének helyreállítása és kiegyensúlyozott, gazdaságos működése.

(2) Az állami szanálást a pénzügyminiszter felügyelete alatt jogi személyként működő Szanáló Szervezet folytatja le.

(3) A szanálási eljárás céljának elérése érdekében szükséges vizsgálatokat a Szanáló Szervezet nevében, annak vezetője által kinevezett szanálási biztos végzi el.

(4) A szanálási biztosnak vizsgálnia kell a gazdálkodó szervezet elmúlt időszaki gazdálkodását, a jövőbeni eredményes és pénzügyileg kiegyensúlyozott gazdálkodás feltételeit. Komplex módon, összefüggéseiben kell vizsgálnia a fizetésképtelenség okát és a fizetőképesség helyreállításának módját.

(5) A szanálási biztosnak vizsgálnia kell a felelősséget is a szanálás elrendelésére okol adó helyzet kialakulásában.

(6) A szanálási biztos a vizsgálatnál felhasználhatja:

- a gazdálkodó szervezetnél lefolytatott pénzügyi ellenőrzések megállapításait;

- a gazdálkodó szervezet által készített és benyújtott kibontakozási programot;

- a népi ellenőrzési bizottságok vizsgálati anyagait;

- a felügyelő és ellenőrző bizottság jelentéseit;

- a számlavezető pénzintézet által végzett elemzéseket, valamint

- a rendelkezésre álló egyéb ellenőrzési és elemző anyagokat.

(7) A vizsgálat során a gazdálkodó szervezet minden dolgozója köteles a jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően a szükséges felvilágosításokat és adatokat a szanálási biztosnak megadni.

5. §

(1) A szanálási biztos a szanálási eljárás során szakértőket is igénybe vehet, szakértői vizsgálatokat végeztethet.

(2) A szanálási biztos soron kívül ellenőrzésre kérheti fel az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal illetékes területi szervét, amely az ellenőrzést egy hónapon belül köteles elvégezni.

(3) A szanálási eljárással kapcsolatban felmerülő költségek (pl. szakértői) - a szanálási biztos díjazását kivéve - a szanálás alá vont gazdálkodó szervezetet terhelik.

6. §

(1) Az állami szanálási eljárási az elrendeléstől számítva legfeljebb három, kivételes esetekben - a szanálást elrendelő szerv engedélye alapján - hat hónapon belül kell lefolytatni. Ennek során a Szanáló Szervezet előkészíti a szanálási eljárás lezárását jelentő - a fizetőképesség helyreállítására és a gazdaságos működés megteremtésére vonatkozó intézkedéseket, valamint az azok végrehajtásának elmulasztása esetén érvényesíthető, jogkövetkezményeket tartalmazó - megállapodást. A megállapodás keretében a fizetőképesség helyreállítása érdekében harmadik személyek is vállalhatnak kötelezettséget. A megállapodásban rendezni kell a harmadik személyek kötelezettségvállalását is.

(2) A megállapodás előkészítésének ideje alatt a fizetésképtelen gazdálkodó szervezet feladata a hitelezőkkel az egyezségi tárgyalások lefolytatása a követelések kielégítésének sorrendjéről, határidejéről és arányáról. A hitelezőkkel az egyezség megkötésére az állami szanálással kapcsolatos megállapodás keretében kerül sor; az egyezség a megállapodás kiegészítő okmánya.

(3) Az egyezség megkötése érdekében az állami vagyon körébe tartozó követelésről a követelés jogosultja részben vagy egészben lemondhat.

7. §

(1) Az állami szanálási eljárás lezárását jelentő megállapodás tervezetét az alapító szerv, illetőleg az ágazati miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) és az illetékes érdekképviseleti szerv véleményét kikérve a pénzügyminiszter hagyja jóvá.

(2) A megállapodás tervezetének aláírásához, a vállalati tanács, a dolgozók közgyűlése, illetőleg küldöttgyűlése általános vezetésével működő állami vállalat esetében az általános vezetést ellátó testület, szövetkezet esetében a közgyűlés (küldöttgyűlés), korlátolt felelősségű társaság esetében a taggyűlés, részvénytársaság cselében a közgyűlés előzetes jóváhagyása szükséges.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben szabályozott módon jóváhagyott megállapodást a gazdálkodó szervezet vezetője és a Szanáló Szervezet vezetője írja alá.

8. §

(1) Az állami szanálási eljárás meghiúsul, ha nem jön létre megállapodás, illetőleg ha a fizetésképtelen gazdálkodó szervezet és a hitelezők nem kötöttek egyezséget.

(2) Az. állami szanálási eljárás elrendelését, továbbá lezárását és annak eredményét (sikeres vagy meghiúsult) az állami szanálás elrendelésére jogosult szerv megkeresése alapján a törzskönyvbe és a cégjegyzékbe be kell jegyezni.

(3) Az állami szanálási eljárás meghiúsulása esetén ismételt szanálási eljárásnak nincs helye.

9. §

A Szanáló Szervezet köteles a megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítését folyamatosan figyelemmel kísérni. Amennyiben azok megvalósulását veszélyeztetettnek látja, jogosult a megállapodásban foglalt jogkövetkezményekkel érvényesíteni.

10. §

A Szanáló Szervezet működési rendjét a pénzügyminiszter állapítja meg.

11. §

(1) Ez a rendelet 1989. január 1. napján lép hatályba; a hatálybalépése előtt indult szanálási eljárásban a korábbi jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 26/1986. (VII. 16.) MT rendelet hatályát veszti.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese