2/1988. (VI. 21.) HM rendelete
a honvédelemről szóló törvény végrehajtására kiadott 6/1976. (III. 31.) MT rendelet végrehajtásáról szóló 2/1976. (VI. 17.) HM rendelet módosításáról
A honvédelemről szóló törvény végrehajtására kiadott 6 1976. (III. 31.) MT rendelet 151. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az MT rendelet végrehajtásáról szóló, többször módosított 2/1976. (VI. 17.) HM rendeletet (a továbbiakban: Vhr.) - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következők szerint módosítom.
1. §
A Vhr. 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"Vhr. 2. § (1) Az oktatási intézményekben folyó honvédelmi oktatáshoz a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédelmi Szövetség (a továbbiakban: MHSZ) illetékes szervei segítséget nyújtanak a tananyag elkészítéséhez és az oktatás tárgyi feltételeinek a megteremtéséhez."
2. §
A Vhr. 18. §-ának (2) bekezdése a következő a) ponttal egészül ki, egyúttal az a)-c) pontok jelölése b)-d) pontokra változik.
(A hadköteles bejelenteni köteles továbbá)
"a) az útlevelének megszerzését, illetőleg érvényességi idejének meghosszabbítását, az érvényességi idő lejártának időpontját, valamint az útlevél számát,"
3. §
A Vhr. - 4/1983. (XII. 24.) HM rendelettel megállapított - 25. §-ának (1) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A sorkatonai szolgálatot nem teljesített sorköteles külföldre utazásához akkor kell engedély, ha:
a) munkavállalás céljából utazik külföldre vagy
b) behívóparancsát már megkapta, illetőleg a sorkatonai szolgálat megkezdésének várható időpontjáról értesítést kapott."
"(3) A külföldre utazáshoz szükséges engedély iránti kérelmet az utazás megkezdése előtt 30 nappal, illetőleg az utazás indokául szolgáló eseményt követően azonnal az állandó lakóhely szerint illetékes hadkiegészítési és területvédelmi parancsnoksághoz kell benyújtani."
4. §
A Vhr. - az R. 45. §-át követően - a következő 42/A. §-sal egészül ki:
"42/A. § Az MHSZ az erre önként jelentkező tartalékos tisztek és tiszthelyettesek számára a katonai továbbképzés keretében katonapolitikai tájékoztatókat, illetőleg hadifegyver-lövészetet szervez."
5. §
A Vhr. 46. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"46. § A polgári védelmi kiképzés követelményeit és tananyagát a hátországi és polgári védelmi parancsnok határozza meg."
6. §
A Vhr. 48. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A polgári védelmi gyakorlatokat a honvédelmi miniszter, illetőleg megbízásából a hátországi és polgári védelmi parancsnok - a polgári védelem fővárosi, megyei, illetőleg minisztériumi (országos hatáskörű) szervének vezetője útján -rendeli el."
7. §
A Vhr. 51. § (2)-(3) bekezdése helyébe a következő (2) bekezdés lép, továbbá a (4) bekezdés számozása (3) bekezdésre módosul:
"(2) Az ideiglenes polgári védelmi szolgálat a folyamatos polgári védelmi szolgálat körébe tartozó feladatok ellátásának előkészítése, illetőleg biztosítása érdekében, valamint azok gyakoroltatása céljából is elrendelhető."
8. §
A Vhr. 65. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A polgári védelem üzemi vezetőjének határozata elleni fellebbezés felől az alapító szerv vezetője, illetőleg az illetékes tanácselnök dönt."
9. §
A Vhr. 75. §-ának - az 1/1983. (V. 18.) HM rendelet 2. §-ával megállapított - (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A bevonulási segélyből - a személyi jövedelemadó-előleg és a gyermektartásdíj kivételével - munkabért terhelő vagy egyéb tartozás nem vonható le."
10. §
A Vhr. - 1/1983. (V. 18.) HM rendelet 6. §-ával és 4/1987. (VI. 30.) HM rendelet 6-8. §-aival módosított - 79. §-ának (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A bármely forrásból származó kereset és jövedelem összegébe különösen a következőket kell beszámítani:
a) a munkaviszonyban állónál, valamint a szövetkezeti tagnál a nyugdíjjárulék alapjába beszámító minden pénzbeli és természetbeni juttatást;
b) a mezőgazdasági szakszövetkezet közös munkájában rendszeresen résztvevő tagnál a közös munka után járó azt a pénzbeli és természetbeni juttatást, amelyet a szakszövetkezet a részesedési alapja terhére számol el;
c) a mezőgazdasági kistermelésből származó jövedelmet;
d) a vállalkozásból származó jövedelmet;
e) betegség esetén a táppénz, illetőleg betegségi segélyt;
f) a nyugellátást;
g) a gyermekgondozási segélyt, illetőleg gyermekgondozási díjat;
h) házbérjövedelmet (albérleti díjat).
(3) A családi segély megállapításánál a jogosult bármely forrásból származó keresetének és jövedelmének a nyugdíjjárulékkal és a személyi jövedelemadóval, illetőleg jövedelemadó-előleggel csökkentett összegét kell figyelembe venni.
(4) Akinek többféle címen van keresete vagy jövedelme, valamennyit számításba kell venni.
(5) A 2) bekezdés szerinti összegbe nem számítható be:
a) a családi pótlék és a jövedelempótlék;
b) az állami gondozott gyermek neveléséért járó nevelőszülői gondozási díj;
c) a családi segélyre jogosultat a bíróság tartásdíjat megállapító határozata alapján terhelő tartásdíj összege;
d) a gyermekgondozás céljából fizetés nélküli szabadságon levő (gyermekgondozási segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesülő) nőt az idegen gyermek gondozása fejében és a részfoglalkozású munkaviszony (tagsági viszony) alapján megillető díjazás;
e) a tanulmányokat folytató hozzátartozókat megillető bármely állami támogatás, illetve szocialista szervezettel kötött tanulmányi szerződés alapján járó támogatás (társadalmi ösztöndíj), továbbá az emellett járó jövedelemkiegészítő pótlék. A nappali tagozaton tanulmányokat folytatókat - a tanulmányok megkezdése előtt munkaviszonyuk vagy más jogviszonyuk alapján -megillető átlagkeresetet vagy keresetkiegészítést e rendelkezés alapján nem lehet figyelmen kívül hagyni;
f) a vakok személyi járadéka;
g) a lakbérhozzájárulás."
11. §
A Vhr. 88. §-a (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Evégből a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a jogtalanul felvett családi segély összegét a felvevő lakóhelye szerint illetékes községi, városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága adóügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének két példányban "Hátralékosok Jegyzéke" elnevezésű nyomtatványban adók módjára történő behajtás végett kimutatja."
12. §
A Vhr. 92. §-ának (2) bekezdésé helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Nyugállományú tábornokot, tisztet és tiszthelyettest a 10 napot meghaladó tartalmú tartalékos katonai szolgálat idejére a beosztási és rendfokozati illetmény megilleti."
13. §
A Vhr. 93. §-a (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Az R. 100. §-ának (2) bekezdésében szereplő kereset-(jövedelem) kiegészítés az a pénzben kifejezett különbözet, amely egyfelől a fegyveres erők illetékes parancsnoksága (a szolgálat teljesítése szerint illetékes szerv) által a hadköteles részére megállapított illetmény, másfelől a hadkötelesnek a bevonulást megelőzően elért átlagkeresete (átlagjövedelme) között áll fenn.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kiegészítés csak annak a hadkötelesnek jár, akinek a polgári foglalkozásában elért átlagkeresete (átlagjövedelme) meghaladja a fegyveres erők (a szolgálat teljesítése szerinti szerv) által fizetett illetményt."
14. §
A Vhr. 93. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A kifizetendő kereset-(jövedelem) kiegészítést terhelő személyi jövedeiemadó-előleg összegét úgy kell megállapítani, hogy az átlagkereset (átlagjövedelem) alapján számított adóelőleget csökkenteni kell a fegyveres erők (a szolgálat teljesítése szerinti szerv) által levont adóelőleg-gél"
15. §
A Vhr. 109. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A 10 napot meghaladó tartalékos katonai szolgálat esetén a fegyveres erők illetékes parancsnoksága (a szolgálat teljesítése szerinti szerv) a kereset-(jövedelem) kiegészítés, illetőleg jövedelempótló segély megállapításához, a leszereléssel egyidejűleg igazolást ad (2. számú melléklet), amely tartalmazza a katonai szolgálat idejére folyósított illetményt és a levonásokat (jövedelemadó-előleg, nyugdíjjárulék stb.)."
16. §
A Vhr. - 1/1981. (VII. 3.) HM rendelet 8. §-ával megállapított - 117/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A katonai szolgálat ideje alatt a jogosultat a munkaképesség-csökkenés mértékének megfelelő összegű baleseti járadék illeti meg."
17. §
A Vhr. 2. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
18. §
Ez a rendelet 1988. július 1-jén lép hatályba. Egyidejűleg a Vhr. 3. §-ának (4)-(5) bekezdése; a 4/1983. (XII. 24.) HM rendelet 1. §-ával megállapított 25. §-ának (4) bekezdése; 94. §-a; a 2/1985. (IX. 12.) HM rendelettel megállapított 95/A. §-a; 97., 98., 99. és 100. §-a; 101. §-ának (2) bekezdése; 109. §-ának a 2/1985. (IX. 12.) HM rendelettel megállapított (3) bekezdése hatályát veszti.
Kárpáti Ferenc s. k.,
honvédelmi miniszter
Melléklet a 2/1988. (VI. 21.) HM rendelethez
"2. számú melléklet a 2/1976. (VI. 17.) HM rendelethez
"