3/1988. (II. 12.) MM-BM-ÉVM együttes rendelet
a családi és egyéb események társadalmi megrendezéséről, valamint az azzal összefüggő egyes munkaügyi és pénzügyi kérdésekről
A családi események társadalmi megrendezésének továbbfejlesztéséről szóló 1071/1986. (XI. 26.) MT határozat 3., 4. b) és 7. pontjában foglaltak végrehajtására - a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:[1][2]
1. § (1)[3] A házasságkötések, a névadások, valamint más ünnepi események (pl. ezüst- és aranylakodalom, nyugdíjasbúcsúztató, törzsgárdaünnepség) és a polgári gyászszertartások (a továbbiakban: esemény) társadalmi megrendezését - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a tanács vagy több tanács (a továbbiakban: alapító) által közösen e célra létrehozott családi intézetek, illetőleg irodák (a továbbiakban: intézmény) látják el.
(2) Az esemény megrendezése más tanácsi intézmény, vállalat tevékenységi körébe is utalható, továbbá abban más állami szerv, társadalmi szervezet, szövetkezet, valamint ezek intézménye és vállalata (a továbbiakban együtt: vállalat) is közreműködhet.
2. § (1) Az intézmény a működési területén - megrendelés alapján - térítésmentesen és térítési díjért biztosít szolgáltatást.
(2) Az eseményt a megrendelő igénye esetén nemzetiségi nyelven kell megrendezni.
3. § Az intézmény szolgáltatásai közül térítésmentesek:
a) házasságkötés esetén az ünnepség céljára megfelelően berendezett helyiség (a továbbiakban: helyiség), ünnepi beszéd és gépzene,
b) névadás esetén a helyiség, ünnepi beszéd és díszes kivitelű emléklap.
c)[4]
4. § (1) Az intézmény ügyfélfogadási rendjét a helyi szokások és igények szerint úgy kell kialakítani, hogy az ügyfelek ügyeiket elsősorban munkaidőn kívül intézhessék.
(2) Az intézménynek a szolgáltatásait - a szükségleteknek megfelelően - munkaidőn kívül, továbbá szabadnapon, heti pihenőnapon és munkaszüneti napon is teljesítenie kell.
5. § (1) Az intézmény dolgozója munkavégzési kötelezettségét a heti törvényes munkaidő alapulvételével számított havi munkaidő-keretben teljesíti
(2) A munkaidő beosztását az ügyfélfogadás idejéhez, az eseményekre való felkészüléshez és az események megrendezésének rendjéhez igazodva a munkaügyi szabályzatban kell meghatározni.
(3) Az intézmény énekkarának, illetve zenekarának vezetője és tagja a próbákon és az eseményeken való részvételhez szükséges mértéket meghaladóan munkaidejét nem köteles a munkahelyen tölteni.
6. § (1)[5] Az intézmény dolgozójának személyi alapbérét - a jogszabályban meghatározott képesítési követelmények figyelembevételével - külön jogszabály rendelkezései alapján kell megállapítani.
(2) A dolgozót a havi munkaidő-kereten felül végzett munkájáért a munkaügyi szabályzat előírása szerint óradíjátalány illeti meg, melynek egy órára eső összege hatvan forintnál nem lehet kevesebb.
7. § Az eseményen közreműködő, az intézménnyel, illetőleg a vállalattal munkaviszonyban nem álló személy (a továbbiakban: közreműködő) díjazását eseményenként - a színvonalasabb munkavégzésre való ösztönzés érdekében differenciáltan - az alábbiakban felsorolt alsó határok figyelembevételével kell megállapítani:
a) a szertartásvezető 80 Ft
b) a felkért szónok 300 Ft
c) az énekkar, zenekar vezetője 250 Ft
tagjai 150 Ft
d) a terem berendezését, takarítását végző személy 50 Ft
8. § (1) Az intézmény dolgozójának az alkalomhoz illő öltözetéről és a személyi kellékekről az intézmény gondoskodik.
(2) A közreműködő személynek az alkalomhoz illő öltözetéről és személyi kellékeiről az anyakönyvvezető számára az alapító gondoskodik, más személyek (pl. szertartásvezető szónok, énekkar, zenekar tagja, versmondó) számára pedig ezekről az intézmény, illetőleg a vállalat és a közreműködő megállapodása szerint kell gondoskodni.
(3) Ha az eseményt az intézmény vagy a vállalat nem a székhelyén rendezi, intézkedik az intézmény dolgozói, illetőleg a közreműködők oda- és visszaszállításáról vagy úti- és szállásköltségének megtérítéséről.
9. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti
- a névadás és a házasságkötés társadalmi ünnepségéről, valamint a polgári gyászszertartásról szóló 15/1970. (XI. 29.) MM rendelet,
- a tanácsi testületi hatáskörbe tartozó egyes művelődésügyi feladatok ellátásának szakigazgatási szerv hatáskörébe utalásáról szóló 8/1972. (X. 27.) MM rendelet,
- a névadás és a házasságkötés társadalmi ünnepségéről, valamint a polgári gyászszertartásról szóló 15/1970. (XI. 29.) MM rendelet módosításáról rendelkező 19/1984. (XI. 16.) MM rendelet,
- az egyes családi jellegű események társadalmi ünnepségével, valamint a polgári gyászszertartással kapcsolatos szervezési, munkaügyi és pénzügyi kérdésekről szóló 205/1970. (M. K. 24.) MM-ÉVM együttes utasítás,
- az egyes családi jellegű események társadalmi ünnepségével, valamint a polgári gyászszertartással kapcsolatos szervezési, munkaügyi és pénzügyi kérdésekről szóló 205/1970. (M. K. 24.) MM-ÉVM együttes utasítás módosításáról és kiegészítéséről rendelkező 201/1979. (M. K. 11.) KM-ÉVM együttes utasítás.
(2) A 7.§-ban meghatározott díjtételek alkalmazása a költségvetési támogatás emelésével nem járhat. Az intézmény dolgozóinak továbbképzéséről külön jogszabály rendelkezik.
Lábjegyzetek:
[1] A határozatot a 45/1991. (III. 18.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.
[2] A SZOT megszűnt. A rendelet elavult pénzügyi rendelkezéseket tartalmaz.
[3] Lásd a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényt
[4] A 3. § c) pontját a 19/1991. (XI. 26.) MKM-BM együttes rendelet 1. §-a hatályon kívül helyezte.