Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

24/1989. (VIII. 10.) MM rendelet

az egyes munakökörök betöltéséhez és a kulturális szolgáltató tevékenység folytatásához szükséges képesítési előírásokról

A gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény 58. §-ának (2) bekezdésében, a muzeális emlékek védelméről szóló 1963. évi 9. törvényerejű rendelet 21. §-ának (2) bekezdésében, a levéltári anyag védelméről és a levéltárakról szóló 1969. évi 27. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 30/1969. (IX. 2.) Korm. rendelet 25. §-ának (4) bekezdésében, a szövetekezetekről szóló 1971. évi III. törvény végrehajtására kiadott 30/1971. (X. 2.) Korm. rendelet 23. §-ának (1) bekezdésében, a könyvtárakról szóló 1976. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 17/1976. (VI. 7.) MT rendelet 32. §-ának (2) bekezdésében, a művelődési otthonokról szóló 3/1979. (I. 20.) MT rendelet 18. §-ában, továbbá az állami személyzeti munkáról szóló 1001/1987. (I. 15.) MT határozat 18. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetével, a Művészeti és Tájékoztatási Szakszervezetek Szövetségével, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:[1]

1. § (1) A magasabb vezetői és a vezetői munkakörben való alkalmazás feltétele

a)[2] A művelődési és közoktatási miniszter közvetlen irányítása alá tartozó intézményekben - a felsőoktatási intézmények kivételével -, továbbá a művelődési otthonokban, a közkönyvtárakban (nemzeti könyvtár, közművelődési könyvtár, szakkönyvtár, felsőoktatási könyvtár, iskolai könyvtár), a levéltárakban, a múzeumokban, a művészeti intézményekben (színház, önálló szabadtéri színpad, hivatásos zenekar, énekkar, népitánc és balettegyüttes, alkotóház; a továbbiakban az a) pont alattiak együtt: művelődési intézmény) az intézmény alaptevékenységének megfelelő szakirányú felsőoktatási intézményben szerzett oklevél (a továbbiakban: szakirányú felsőfokú végzettség) vagy az iskolarendszeren kívüli szakmai oktatásban művelődési intézményvezetői munkakör betöltésére képesítő szakképesítés, továbbá a munkakörnek megfelelő szakterületen - művelődési intézményben - szerzett legalább öt évi szakmai gyakorlat,

b)[3] a művelődési és közoktatási miniszter felügyelete alá tartozó kulturális ágazatba sorolt vállalatoknál (a továbbiakban: vállalat; az a)-b) pont alattiak együtt: művelődési szervezet) bármilyen - kivéve a kizárólagosan politikai végzettséget tanúsító oklevél - felsőfokú iskolai végzettséget tanúsító oklevél, továbbá a munkakörnek megfelelő szakterületen - művelődési szervezetben - szerzett, magasabb vezetői munkakörnél öt év, vezetői munkakörnél három év szakmai gyakorlat.

(2) Az országos feladatkörű közkönyvtárakban, levéltárakban és múzeumban a magasabb vezetői munkakör betöltéséhez az (1) bekezdés a) pontjában meghatározottak mellett tudományos munkásság és tudományos fokozat is szükséges.

(3) Művelődési intézményben a magasabb vezetői munkakör betöltésénél előnyben kell részesíteni azt, aki a szakirányú felsőfokú végzettséget egyetemen szerezte.

2. § A művelődési szervezet - alapító okiratában meghatározott - alaptevékenységi körébe tartozó szakmai feladat ellátására létesített munkakörben (a továbbiakban: szakalkalmazotti munkakör) való alkalmazás feltétele:

a) ha folyik a munkakör betöltésére képesítő szakirányú felsőfokú végzettséget adó oktatás

- szakirányú felsőfokú végzettséget tanúsító oklevél vagy

- bármilyen - kivéve a kizárólagosan politikai végzettséget tanúsító oklevél - felsőfokú iskolai végzettséget tanúsító oklevél és középfokú szakoktatási intézményben, illetve iskolarendszeren kívüli szakmai oktatásban szerzett szakirányú szakképzettséget (a továbbiakban: szakirányú szakképesítés) tanúsító bizonyítvány vagy működési engedély,

b) szakirányú felsőfokú végzettséget adó oktatás hiányában szakirányú szakképesítést igazoló bizonyítvány vagy működési engedély.

3. § Az ágazati kollektív keretszerződés, ennek hiányában a művelődési szervezet kollektív szerződése

a) határozza meg a szakalkalmazotti munkaköröket,

b) állapítja meg az a) pontban meghatározott munkakörök betöltéséhez szükséges szakirányú felsőfokú végzettséget, illetve szakirányú szakképesítést,

c) meghatározhat egyes munkakörökre további képesítési előírásokat,

d) megengedheti a szakirányú felsőfokú végzettséghez kötött munkakör betöltését szakirányú szakképesítéssel és meghatározott szakmai gyakorlattal.

4. § (1) Szakalkalmazotti munkakörben a 2. §-ban meghatározott képesítéssel (a továbbiakban: előírt képesítés) nem rendelkező személy akkor alkalmazható, ha a feladat ellátása a Művelődési Közlönyben közzétett pályázat után sem oldható meg előírt képesítéssel rendelkező dolgozóval, és az akit alkalmaznak, vállalja az előírt képesítés megszerzését.

(2) Az előírt képesítéssel nem rendelkező személy az alkalmazásától számított egy éven belül köteles a szakirányú felsőfokú végzettséget nyújtó felsőoktatási intézményben felvételi vizsgát tenni, illetőleg a szakirányú szakképesítést nyújtó oktatásban a tanulmányait megkezdeni.

5. § (1) Kulturális szolgáltató tevékenység magánvállalkozás keretében történő végzéséhez engedélyt az kaphat, aki a 2. §-ban meghatározott végzettséggel rendelkezik vagy az adott területen végzett tevékenységéért a művelődési minisztertől kitüntető címet vagy díjat kapott. Engedély adható annak is, akinek az alkalmazottja vagy a segítő családtagja rendelkezik a megkívánt feltételekkel.

(2) Közkereseti és betéti társaság szövetkezet és egyesület kulturális szolgáltatást akkor folytathat, ha tagjai vagy alkalmazottai között - tevékenységenként - legalább egy személy megfelel az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek.

(3)[4] Vállalkozás keretében hivatásos előadóművészként az foglalkoztatható, aki szakirányú felsőfokú végzettséggel vagy szakirányú szakképesítéssel rendelkezik.

6. § A fegyveres erők, fegyveres testületek és rendészeti szervek által fenntartott művelődési szervezetek tekintetében a sajátosságaiknak megfelelő eltéréseket külön jogszabály állapítja meg.

7. § Ez a rendelet 1989. szeptember 1. napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti:

a) a meghatározott munkakörök betöltésének képesítéshez kötéséről szóló 113/1978. (M. K. 7.) OM utasítás,

b) a meghatározott munkakörök betöltésének képesítéshez kötéséről szóló 2/1980. (III. 14.) KM rendelet.

c)[5]

Lábjegyzetek:

[1] Az 1001/1987. (I. 15.) MT határozatot a 103/1992. (VI. 26.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.

[2] Az 1. § (1) bekezdésének a) pontja a 17/1990. (XII. 20.) MKM rendelet 24. §-a (6) bekezdésének a) pontjával megállapított szöveg. A 17/1990. (XII. 20.) MKM endeletet a 93/1994. (VI. 17.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.

[3] A Magyar Közlöny 1989. évi 70. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.

[4] Az 5. § (3) bekezdését a 17/1990. (XII. 20.) MKM rendelet 24. § (6) bekezdésének b) pontja iktatta be a rendeletbe. A 17/1990. (XII. 20.) MKM rendelet a 93/1994. (VI. 17.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.

[5] A 7. § c) pontját a 103/11992. (VI. 26.) Korm. rendelet 1. §-ának III/33. pontja hatályon kívül helyezte.