Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

115/1989. (XI. 19.) MT rendelet

a belföldiek utazási valutaellátásáról

1. §

(1) A külföldre utazó belföldi természetes személy (a továbbiakban: kiutazó) érvényes magánútlevele bemutatása mellett e jogszabály rendelkezései szerint a külföldi tartózkodása során felmerülő kiadásainak fedezésére külföldi fizetőeszközt, illetőleg menetjegyet vásárolhat.

(2) A (1) bekezdés szerinti jogosultság a kiutazót személyesen illeti meg, az másra át nem ruházható.

Utazási valutaellátás a rubel elszámolású országokba

2. §

(1) A kiutazó a rubel elszámolású országok fizetőeszközeit külföldi tartózkodása során felmerülő kiadásainak fedezésére korlátozás nélkül vásárolhatja meg.

(2) A kiutazó a menetjegyét (vasúti, autóbusz, repülő, hajó) forintfizetés ellenében vásárolhatja meg a magyar és a rubel elszámolású országok közlekedési vállalatai által üzemeltetett közlekedési eszközökre.

Utazási valutaellátás a konvertibilis elszámolású országokba

3. §

(1) A kiutazó a külföldi tartózkodása során felmerülő kiadásainak fedezésére évente 50 USD-t, négy naptári évi időszak alatt összesen legfeljebb 300 USD-t, vagy annak megfelelő konvertibilis fizetőeszközt vásárolhat a (2) és a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével (a továbbiakban: turistaellátmány).

(2) A négy naptári éves időszakon belül az egyes naptári évben (években) igénybe nem vett összeggel a hátralévő évben (években) igénybevehető turistaellátmány összege növelhető.

(3) Ha a kiutazó a négyéves időszak első két naptári évében nem vásárol konvertibilis fizetőeszközt, a harmadik naptári évben esedékes összegen felül további 50 USD, összesen 200 USD, ha pedig az első három naptári évben nem vásárol konvertibilis fizetőeszközt, a negyedik naptári évben további 100 USD, összesen 300 USD vagy annak megfelelő konvertibilis fizetőeszköz megvásárlására jogosult.

(4) A négy naptári évi időszakra megállapított és fel nem használt összeggel a következő négy éves időszakra megállapított turistaellátmány összege nem növelhető. A negyedik évre járó összeg a négyéves időszak letelte után is igénybe vehető.

(5) A 14. életévét be nem töltött kiutazó részére egy naptári évre 50 USD, vagy annak megfelelő konvertibilis fizetőeszköz vásárolható. Ez csak egy összegben vehető igénybe és a naptári év folyamán igénybe nem vett összeggel a következő évi keret nem növelhető.

4. §

(1) A turistaellátmány terhére megvásárolt külföldi fizetőeszköz külföldön fel nem használt részével a valutaeladásra felhatalmazott szerv növeli az arra az időszakra megállapított turistaellátmány összegét, amelynek terhére a vásárlás történt abban az esetben, ha a külföldi fizetőeszközt az országba történt visszatéréstől számított 8 napon belül a valutaeladásra felhatalmazott szervnél vételre felajánlja (visszafizeti) és a kiviteli engedélyt, valamint a valutalapot (12. §) bemutatja.

(2) A turistaellátmány terhére megvásárolt, de az utazás elmaradása miatt a kiviteli engedély lejártától számított 8 napon belül a valutaeladásra felhatalmazott szervnél vételre felajánlott (visszafizetett) külföldi fizetőeszköz összegével a valutaeladásra felhatalmazott szerv a kiviteli engedély és a valutalap bemutatása esetén növeli az arra az időszakra megállapított turistaellátmány maradványösszegét, amelynek terhére a vásárlás történt.

Közlekedési költségkeret

5. §

(1) A kiutazó konvertibilis elszámolású közlekedési költségkerete négy naptári évi időszakra 15 400 forint.

(2) A közlekedési költségkeret terhére a menetjegy (vasúti, autóbusz, repülő, hajó) forintért megvásárolható.

(3) A közlekedési költségkeret terhére-annak összeghatárán belül - a kiutazó számára menetjegy több alkalommal is kiadható. A közlekedési költségkeret fel nem használt összegével a következő négyéves időszakra megállapított közlekedési költségkeret nem növelhető.

(4) Ha a kiutazó - a 7. §-ban foglaltakon kívül - olyan menetjegyet kíván vásárolni, melynek árával a közlekedési költségkeret összegét túllépné, a menetjegy árának a közlekedési költségkeretet meghaladó részét a 11. § szerint kell kiegyenlítenie.

(5) A fel nem használt és visszaváltott menetjegy értékével a menetjegyet visszaváltó - a valutalap bemutatása esetén - növeli az arra az időszakra megállapított közlekedési költségkeret maradványösszegét, amelynek terhére a menetjegyet kiadták.

6. §

(1) Azok a mozgáskorlátozott személyek, akiknek a módosított 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 51/A §-a alapján kiállított engedélyük van - az 5. §-ban foglaltakat is figyelembe véve - a közlekedési költségkeret teljes összegének terhére, gépjármű-üzemanyag költség címén konvertibilis elszámolású fizetőeszközt vásárolhatnak.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt fizetőeszköz visszafizetése esetén a turistaellátmányra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

7. §

(1) A kiutazó részére négy naptári évenként egy alkalommal - forintfizetés ellenében - a közlekedési költségkeret terhére kiadható

a) európai utazáshoz szükséges másodosztályú gyorsvonati menetjegy abban az esetben is, ha a menetjegy konvertibilis elszámolású szakaszának forintellenértéke a közlekedési költségkeretet önmagában meghaladja;

b) Európán kívüli célországba és onnan vissza történő utazáshoz turistaosztályon légi menetjegy,

feltéve, hogy a kiutazó a közlekedési költségkeret terhére a menetjegyvásárlást megelőzően más, a közlekedési költségkeretet terhelő menetjegyet nem vásárolt.

(2) Ha a kiutazó az (1) bekezdés alapján menetjegyet vásárolt, ezzel a közlekedési költségkeretét igénybe vettnek kell tekinteni és részére az adott, négy naptári évi időszak fennmaradó részében más, a közlekedési költségkeretet terhelő menetjegy nem adható ki.

8. §

A 14. életévét be nem töltött kiutazó gyermek részére olyan menetjegy, amely az általános szabályok szerint a közlekedési költségkeret terhére szolgáltatható ki, csak abban az esetben adható ki, ha a menetjegy a gyermekkel együtt utazó szülő közlekedési költségkeretét terhelő menetjegyével egyidejűleg kerül eladásra, a szülő menetjegyével azonos közlekedési eszközre és útszakaszra. A gyermek részére a menetjegy a szülő költségkeretének terhelése nélkül adható ki.

Menetjegyvásárlás a közlekedési költségkeret terhelése nélkül

9. §

(1) A kiutazó részére közlekedési költségkeretének terhelése nélkül forintfizetés ellenében adható ki

a) a vasúti menetjegy a rubel elszámolású szakaszra,

b) a bulgáriai érkezési pontig és onnan vissza váltott vasúti menetjegy a jugoszláviai útszakaszra,

c) magyarországi kiindulási vagy érkezési pontú szakaszra a vasúti ülőhelyjegy,

d) a magyar közlekedési vállalat és a rubel elszámolású országok vállalatai által üzemeltetett kocsikra hálókocsi-és fekvőhelyjegy,

e) a magyar közlekedési vállalat által üzemeltetett menetrendszerű autóbuszjáratra és menetrendszerű hajójáratra menetjegy,

f) a rubel elszámolású országok vállalatai által üzemeltetett tengeri hajójáratokra menetjegy,

g) a magyar közlekedési vállalat által üzemeltetett repülőjáratra légimenetjegy,

h) a külföldi országok légitársaságai által Budapestről és Budapestre a két ország között közvetlenül üzemelő európai és egyéb, a magyar közlekedési vállalat járataival párhuzamosan vagy közös elszámolásban üzemeltetett változatlan járatszámú repülőjáratra légimenetjegy.

(2) A rubel elszámolású országok vállalatai által üzemeltetett járatokra e § alapján a közlekedési költségkeret terhelése nélkül forintfizetés ellenében csak akkor szolgáltatható ki menetjegy, ha a menetjegyek értéke a nemzetközi elszámolásban a nem kereskedelmi fizetések keretében, vagy transzferábilis, illetve klíringrubelben kerül kiegyenlítésre.

10. §

A közlekedési költségkeret terhelése nélkül forintfizetés ellenében kiadott menetjegyek külön szolgáltatások (pl. idegenforgalmi szolgáltatások) értékét nem tartalmazhatják.

11. §

Az 5-10. §-okban nem említett esetekben a kiutazó menetjegyet csak konvertibilis elszámolású fizetőeszközért vásárolhat.

A valutalap

12. §

(1) Az e rendelet alapján megvásárolt külföldi fizetőeszköz összegéről és a közlekedési költségkeret terhére megvásárolt menetjegy értékéről a valutaeladásra felhatalmazott, illetőleg a menetjegyet kiadó szervek nyilvántartást vezetnek az erre a célra rendszeresített valutalapon.

(2) A valutalapot - érvényes magánútlevél bemutatása mellett - a valutaeladásra felhatalmazott szervek adják ki, a valutalap számát és kiadásának időpontját a kiutazó útlevelébe bejegyzik.

(3) A valutalapra bejegyzéseket - a kiutazó lakcímének kivételével - csak az (1) bekezdésben említett szervek tehetnek.

(4) A valutalap a valutakiviteli engedélyt nem helyettesíti.

(5) Ha a valutalap valamely nyilvántartási táblázata betelik, a valutalapot a valutaeladásra felhatalmazott szervek - a betelt valutalap egyidejű bevonása mellett - a (2) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - kicserélik.

Eljárás a valutalap elvesztése esetén

13. §

(1) Az elveszett valutalap pótlását a Magyar Nemzeti Banktól lehet kérni.

(2) Ha az elveszett valutalap kiadásának időpontja megállapítható, az elvesztés évében és az azt megelőző években járó turistaellátmányt igénybevettnek kell tekinteni, a közlekedési költségkeretet pedig - az összeg négy egyenlő részre osztásával - az elvesztés éve és az előző évek figyelembevételével arányosan csökkenteni kell.

(3) Ha az útlevél alapján nem állapítható meg az elveszett valutalap kiállításának időpontja, a turistaellátmány és a közlekedési költségkeret igénybevétele szempontjából irányadó négyéves időszak az új valutalap kiállítását követő évben kezdődik azzal, hogy a közlekedési költségkeret fele összegét igénybevettnek kell tekinteni.

Értelmező rendelkezések

14. §

E jogszabály alkalmazásában

a) belföldi természetes személy a magyar állampolgár, ha állandó lakóhelye Magyarországon van és a külföldi állampolgár, ha letelepedés előkészítése céljából magyarországi tartózkodási engedélyt kapott, illetve akinek állandó magyarországi tartózkodásra jogosító személyi igazolványa van,

b) a kiutazókra a 14 életévüket betöltöttekre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni abban a naptári évben, amelyikben a 14. életévüket betöltik,

c) rubel elszámolású ország: Albán Népköztársaság, Bolgár Népköztársaság, Csehszlovák Szocialista Köztársaság, Kambodzsai Népi Köztársaság, Koreai Népi Demokratikus Köztársaság, Kubai Köztársaság, Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság, Lengyel Népköztársaság, Mongol Népköztársaság, Német Demokratikus Köztársaság, Román Szocialista Köztársaság, Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és Vietnami Szocialista Köztársaság,

d) konvertibilis elszámolású ország a c) pontban nem említett ország,

e) konvertibilis elszámolású fizetőeszköz: az MNB által a Magyar Hírlapban közzétett, valamint a valutaeladásra felhatalmazott szervek hivatali helyiségeiben "Valuta (bankjegy és csekk) árfolyamok" cím alatt kifüggesztés útján közzétett külföldi fizetőeszköz.

Átmeneti és záró rendelkezések

15. §

(1) A turistaellátmány és a közlekedési költségkeret igénybevételére vonatkozó négy éves időszak

a) 1990. január 1-jén kezdődik meg annak a kiutazónak, aki 1987-ben vagy azt megelőzően vásárolt a turistaellátmánya terhére fizetőeszközt, valamint annak, aki turistaellátmányt még nem vett igénybe,

b) 1991. január 1-jén kezdődik meg annak a kiutazónak, aki 1988-ban vásárolt a turistaellátmánya terhére fizetőeszközt első alkalommal,

c) 1992. január 1-jén kezdődik meg annak a kiutazónak, aki 1989-ben vásárolt a turistaellátmánya terhére fizetőeszközt első alkalommal.

(2) Egyszeri 50 USD, vagy annak megfelelő konvertibilis fizetőeszköz igénybevételére jogosult

a) 1990-ben az a kiutazó, aki 1988-ban vált jogosulttá a turistaellátmánya igénybevételére, de a turistaellátmányának 50%-ánál kevesebb fizetőeszközt vásárolt,

b) 1990-ben, majd második alkalommal 1991-ben az a kiutazó, aki 1989-ben vált jogosulttá a turistaellátmánya igénybevételére, de a turistaellátmányának 50%-ánál kevesebb fizetőeszközt vásárolt.

(3) 1989. november 20-ától kezdődően igénybe veheti a számára 1990. évtől megnyíló, négy naptári évi időszak első évében igénybe vehető valutavásárlási lehetőséget az a kiutazó, aki

a) 1986-ban vagy azt megelőzően vásárolt a turistaellátmánya terhére fizetőeszközt, valamint az, aki turistaellátmányt még nem vett igénybe,

b) 1987-ben vásárolt a turistaellátmánya terhére fizetőeszközt első alkalommal és 1989-ben nem részesült 3000 Ft-os egyszeri valutaellátásban.

(4) Az a kiutazó, aki 1988-ban illetve 1989-ben volt jogosult turistaellátmányának igénybevételére, az ahhoz kapcsolódó közlekedési kerete maradványának terhére 1991-ig, illetve 1992-ig menetjegyet - mozgássérültek esetében a 6. § figyelembevételével üzemanyagköltségre konvertibilis valutát - vásárolhat.

16. §

(1) Ez a rendelet 1989. november 20. napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a külföldre utazás pénzügyi feltételéről szóló 79/1987. (XII. 23.) MT rendelet és az azt módosító 109/1988. (XII. 27.) MT rendelet, valamint a külföldi utazás pénzügyi feltételéről és a magáncélú utazási valutaellátásról szóló 84/1987. (XII. 27.) PM rendelet és az azt módosító 39/1988. (IX. 29.) PM rendelet, a 74/1988. (XII. 27.) PM rendelet és a 37/1989. (IX. 12.) PM rendelet.

(2) Ha a magyar állampolgár utazási valutaellátásának legkisebb összegét nemzetközi megállapodás írja elő, a határ átlépésekor ilyen összegű külföldi fizetőeszközzel köteles rendelkezni.

Németh Miklós s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék