Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

109/1988. (XII. 27.) MT rendelet

a külkereskedelmi áruforgalommal és a különleges természeti tényezőkkel kapcsolatos árkülönbözetek befizetésének és igénylésének rendjéről

Az 1979. évi II. törvény (továbbiakban: Ápt.) 7. §-ának (2) és a 8. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

A rendelet hatálya a vállalkozási nyereségadóról szóló 1988. évi IX. törvény 2. §-ában megjelölt adóalanyokra (a továbbiakban: vállalkozó) terjed ki.

2. §

(1) Az Ápt. 7. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerinti befizetési kötelezettség áll fenn:

a) az 1. számú mellékletben meghatározott termékek államközi szerződés alapján megvalósuló rubel elszámolású importja,

b) a 2. számú mellékletekben meghatározott államközi szerződés alapján megvalósuló rubel elszámolású export esetén.

(2) Nem kell befizetést teljesíteni a rubel elszámolású reexportra, a zárt konstrukciós elszámolás keretében teljesített - a 7. §-ban meghatározott - export és import forgalomra, az államközi megállapodás felett, valamint a belkereskedelmi és szövetkezeti választékcserében, továbbá határmenti árucserében megvalósuló rubel elszámolású importra és exportra.

(3) Az Ápt. 8. §-ának (1) bekezdése szerinti támogatás igényelhető:

a) az 5., 6. számú mellékletben meghatározott államközi szerződés alapján megvalósuló rubel elszámolású export,

b) a 7. számú mellékletben meghatározott termékek nem rubel elszámolású importja,

c) a KSH termékjegyzék szerinti 8,9 ITJ számú mezőgazdasági, élelmiszeripari és erdészeti termékek nem rubel elszámolású exportja

esetén.

(4) Nem igényelhető támogatás a reexportra az éves államközi megállapodás felett, illetőleg zárt konstrukciós elszámolás keretében, valamint a belkereskedelmi és szövetkezeti választékcserében, továbbá határmenti árucserében teljesített rubel elszámolású exportra.

3. §

(1) A befizetési kötelezettség és a támogatás alanya

a) import esetén az első belföldi tulajdonos,

b) export esetén a terméket közvetlenül exportáló vállalkozó.

(2) Közvetlenül exportáló az a vállalkozó, aki a terméket önálló exportjog, illetve önálló exportjogú vállalkozóval kötött bizományi vagy külkereskedelmi társasági szerződés alapján közvetlenül külföldre értékesíti.

4. §

(1) A befizetés mértékét (árkülönbözet, kulcs, tétel) és módját, valamint feltételeit - a (2)-(3) bekezdésekben, valamint a 6. §-ban és a 7. § (3)-(4) bekezdésben foglalt eltéréssel - az 1., 2. és 3. számú mellékletek előírásai szerint kell megállapítani.

(2) Ha a befizetési kötelezettség alanya az export terméket nem saját maga állította elő, akkor az e termékre vonatkozó befizetési kötelezettség mértékét annak a vállalkozónak a közvetlen exportjára érvényes befizetési mérték . alapján köteles meghatározni, akitől a terméket vásárolta.

(3) A 9/1975. (Kk. É. 1.) 1976/KkM-PM)MNB számú együttes utasításban meghatározott rubel elszámolású export fővállalkozási tevékenység árbevételét a fővállalkozó - a belföldi áron számított kalkuláció arányainak figyelembevételével - ügyletenként köteles saját előállítású és vásárolt (alvállalkozókénti) teljesítésre megbontani. Az alvállalkozói teljesítésre az alvállalkozók közvetlen exportjára érvényes befizetési, illetőleg támogatási mértékeket kell alkalmazni.

5. §

(1) A támogatás mértékét (kulcs, tétel) és módját - a (2)-(5) bekezdésekben, valamint a 6. §-ban foglalt eltéréssel - az 5., 6. és 7. számú mellékletek előírásai szerint kell megállapítani.

(2) A 2. § (3) bekezdésének c) pontjában megjelölt termékekre adott mezőgazdasági és élelmiszeripari export támogatás mértéke a határparitásos export árbevétel 28% -át nem haladhatja meg.

(3) Ha az export támogatás alanya az export terméket nem saját maga állította elő, akkor az e termékre vonatkozó támogatás mértékét annak a vállalkozónak a közvetlen exportjára érvényes támogatási mérték alapján köteles meghatározni, akitől a terméket vásárolta.

(4) A 12/1988. (IV. 15.) PM rendelet 1. §-ának b) pontjában megjelölt áruszállításoknál rubel elszámolású importból beszerzett, és változatlan állapotban exportált termékek esetén a rubel exportra az import utáni tényleges befizetésnek megfelelő - az 1. számú melléklet szerint számított - összeg igényelhető támogatásként.

(5) A vállalkozó az export szerződéskötés érdekében a támogatásról vagy annak egy részéről írásbeli nyilatkozattal lemondhat.

6. §

A 2. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott befizetési kötelezettség mértékét - a vállalkozási nyereségadóról és a magánszemélyek jövedelemadójának módosításáról szóló törvények hatálybalépésével kapcsolatos átmeneti rendelkezésekről és egyes jogszabályok módosításáról, hatályon kívül helyezéséről szóló 1988. évi X. törvény 8. §-a (3) bekezdésének rendelkezéseit alkalmazó vállalatok befizetési kötelezettségét is beleértve-, valamint a 2. § (3) bekezdés a) ésc) pontjában meghatározott támogatás mértékét a Minisztertanács külön állapítja meg.

7. §

(1) Zárt konstrukciónak minősülnek a 4. számú mellékletben megjelölt áilamközi megállapodáson alapuló - a pénzügyi szabályozás szempontjából összekapcsolt - rubel elszámolású export-import ügyletek, amennyiben az import utáni befizetés és az export utáni támogatás, illetve befizetés egy vállalkozónál (gesztornál) kerül elszámolásra. A minősítéskor a Minisztertanács egyéb feltételeket is előírhat.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt államközi megállapodáson alapuló zárt konstrukciónak minősülő ügyletek devizában megegyező export-import forgalmára - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - a 2. § (3) bekezdés a) pontjában meghatározott támogatás nem vehető igénybe, és a 2. § (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott befizetéseket nem kell teljesíteni.

(3) A zárt konstrukcióként engedélyezett rubel elszámolású ügyletek export teljesítését meghaladó, devizában meghatározott import többletére - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - átlagos mértékű befizetést kell teljesíteni, amelyet a konstrukció teljes import forgalmára az 1. számú melléklet szerint számított befizetési kötelezettség és a rubelben kifejezett teljes import érték hányadosaként kell ügyletenként az előkalkuláció alapján meghatározni, majd az ügylet lezárásakor a tényhelyzetnek megfelelően helyesbíteni.

(4) A Magyar Alumíniumipari Tröszt államközi megállapodáson alapuló zárt konstrukciónak minősülő rubel elszámolású teljes export és import forgalmára a 2. § (3) bekezdés a) pontjában meghatározott támogatás nem vehető igénybe, és a 2. § (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott befizetéseket nem kell teljesíteni.

8. §

(1) A befizetés vagy igénylés önbevallás alapján, a 2. § (1) bekezdés a)-b) pontjaiban és a 2. § (3) bekezdés a)-c) pontjaiban meghatározott jogcímenkénti pénzforgalmi számlák alkalmazásával, a mellékletben szereplő bevallási kódszám feltüntetésével történik.

(2) A rendelet hatálya alá tartozó vállalkozót a 6. sj-ban meghatározott befizetési, illetőleg támogatási mértékekről - kérelmére - a területileg illetékes Adó- és Pénzügyi Ellenőrző Hivatal tájékoztatja.

9. §

A befizetési kötelezettség és a támogatási jogosultság

a) import esetén a számla kézhezvételének napján,

b) rubel elszámolás esetén az export árbevétel elszámolásakor,

c) a nem rubel elszámolású export esetén a számla kiegyenlítésekor

keletkezik.

10. §

Export és import visszáru esetén a teljesített befizetés visszaigényelhető, az igénybe vett támogatást pedig vissza kell fizetni.

11. §

A befizetési kötelezettség teljesítésénél és a támogatás igénybevételénél egyebekben az adóigazgatási eljárásról, valamint a pénzügyi ellenőrzésről szóló jogszabályokat kell alkalmazni.

12. §

E rendelet alkalmazásában határparitásos export árbevételnek minősül a külföldi vevő állal szerződés szerint fizetendő vételárnak az érvényes árfolyamon forintra átszámított értéke, csökkentve a vállalkozó által fizetett külföldi útszakaszra eső szállítási költség (fuvar-, átrakási költség, fuvarozási eszközök bérleti díja a díjkedvezmények figyelembevételével) összegével.

13. §

(1) Ez a rendelet 1989. január 1. napján lép hatályba. A rubel exporttal kapcsolatos elszámolásokra vonatkozó rendelkezéseit az 1989. január 1-jétől teljesített exportra kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 75/1987. (XII. 24.) PM, a 80/1987. (XII. 27.) PM, valamint a 20/1979. (XI. 1.) PM-KkM együttes rendelet és az azt módosító 28/1980. (X. 30.) PM-KkM, 35/1981. (X. 16.) PM-KkM, 33/1982. (VII. 13.) PM-KkM, 20/1983. (VII. 12.) PM-KkM, 9/1984. (II. 7.) PM-KkM, 37/1984. (XI. 5.) PM-KkM, 23/1985. (VIII. 1.) PM-KkM, 38/1986..(X. 30.) PM-KkM, 82/1987. (XII. 27.) PM-KkM együttes rendelet hatályát veszti; a rubel exporttal kapcsolatos befizetési kötelezettségre, illetve igényelhető támogatásra vonatkozó egyéb állami intézkedések nem alkalmazhatók.

Németh Miklós s. k.,

a Minisztertanács elnöke

1. számú melléklet a 109/1988. (XII. 27.) MT rendelethez

Rubel elszámolásban importált befizetési kötelezettség alá eső termékek

Megjegyzés:

1. A befizetés mértéke a belföldi ár és a bekerülési ár különbsége.

a) A belföldi ár: az elszámolási kötelezettség keletkezésekor az érvényes árszabályozási rendelkezések szerint képzett ár;

b) Bekerülési ár: a vételi számlán szereplő, az elszámolási kötelezettség keletkezésekor érvényes hivatalos devizaeladási árfolyammal átszámított határparitásos érték, növelve a külkereskedelmi árrés (bizományi díjkulcs) összegével, valamint a belföldi árban és a külkereskedelmi árrésben (bizományosi díjkulcsban) figyelembe nem vett

és a tevékenységhez a számviteli előírások szerint elszámolható költségekkel.

2. Az (a)-val jelölt termékeknél a belföldi fuvarköltséget is figyelembe kell venni.

3. A (b)-vel jelölt termékeknél belföldi árként a TEK-árréssel csökkentett (illetve árrés nélküli) belföldi termelői értékesítési ár vehető figyelembe. (A magyar és a külföldi szabvány eltérései miatt az év közben jelentkező differenciákat év végén korrigálni kell.)

Megjegyzés:

1. A százalékos befizetés vetítési alapja a befizetési kötelezettség keletkezésekor érvényes hivatalos deviza eladási árfolyammal forintra átszámított határparitásos érték.

2. A tételes befizetés vetítési alapja az importált mennyiség.

2 számú melléklet a 109/1988. (XII. 27.) MT rendelethez

Rubel elszámolásban exportált befizetési kötelezettség alá eső termékek

Bevallási kódszám: 30051098

3. számú melléklet a 109/1988. (XII. 27.) MT rendelethez

Rubel elszámolásban exportáló befizetési kötelezettség alá eső vállalatok

Bevallási kódszám: 30051098

4. számú melléklet a 109/1988. (XII. 27.) MT rendelethez

Államközi megállapodáson alapuló zárt konstrukciós szabályozás alá eső export és import forgalom

- December4. Drótművek sodronykötélexport-acélhuzal import termékcsere

- Papíripari termékcsere

- Magyar-Lengyel Szálcsere Egyezmény

- a Borsodi Vegyi Kombinátnál NDK viszonylatú vinilklorid import, illetve az abból feldolgozott PVC exportja

- Szocialista viszonylatú gördülőcsapágy export-import tevékenység a Magyar Gördülőcsapágy Műveknél

- Magyar-Szovjet Olefin Egyezmény

- Magyar Alumíniumipari Tröszt teljes rubel elszámolású külkereskedelmi forgalma

- Magyar-Szovjet Agrokémiai Egyezmény

- Szovjet Vegyipari Szakosodási Egyezmény

- Román Vegyipari Csomag

- VAZ és Polski Fiat személygépkocsi kooperáció

- Lengyel-Magyar Polimerkémiai Egyezmény

- Bolgár Vegyipari Egyezmény

- Bolgár Szóda Egyezmény

5. számú melléklet a 109/1988. (XII. 27.) MT rendelethez

Rubel elszámolásban exportált támogatásban részesíthető termékek

6. számú melléklet a 109/1988. (XII. 27.) MT rendelethez

Rubel elszámolásban exportáló támogatásban részesülő vállalkozók

Megjegyzés:

1. A támogatást a megjelölt szakágazatba, ágazatba sorolt vállalkozók által előállított vagy azoktól vásárolt termékek, illetőleg e vállalkozók által teljesített szolgáltatások rubel elszámolású exportjára - a 2. sz. melléklet A) pontjában és az 5. sz. melléklete) pontjában felsorolt termékek, illetőleg szolgáltatások valamennyi exportálóra érvényes szabályozását is figyelembe véve - kell alkalmazni.

2. A támogatás alapja a határparitásos export árbevétel.

7. számú melléklet a 109/1988. (XII. 27.) MT rendelethez

Nem rubel elszámolásban importált termékek után igényelhető támogatás

Megjegyzés:

1. A támogatás mértéke a belföldi ár és a bekerülési ár különbsége

a) A belföldi ár: az elszámolási kötelezettség keletkezésekor az érvényes árszabályozási rendelkezések szerint képzett ár;

b) Bekerülési ár: a vételi számlán szereplő, az elszámolási kötelezettség keletkezésekor érvényes hivatalos deviza eladási árfolyammal átszámított határparitásos érték, növelve a külkereskedelmi árrés (bizományi díjkulcs) összegével, valamint a belföldi árban és a külkereskedelmi árrésben (bizományi díjkulcsban) figyelembe nem vett és a tevékenységhez, számviteli előírások szerint elszámolható költségekkel. . 2. A támogatásigénylés alapja az importált mennyiség.

3. Az elszámolt tételeket a tényleges import árviszonyoknak megfelelően utólagosan korrigálni kell.

4. A korrekció során elszámolható á vám és minden olyan, a számviteli szabályok szerint elszámolható költség, amelyet a termelői ár és a kereskedelmi árrés nem tartalmaz (pl. átfejtési költség, osztályozási veszteség).

5. Szilárd tüzelőanyagoknál az utólagos fuvardíjvissza-térítésnek csak a 90%-át kell elszámolni. A 10% az import eredményének javára elszámolható, ebből az összegből - előzetes megállapodás alapján - a megbízó is részesülhet.

Tartalomjegyzék