12/1989. (IV. 30.) MM rendelet

a Munka Törvénykönyve egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1982. (V. 18.) MM rendelet módosításáról

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról rendelkező 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 100. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, az érdekeli miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint az érdekelt szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A Munka Törvénykönyve egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló, a 14/1984. (VIII. 22.) MM, a 26/1986. (VIII. 31.) MM, a 2Ü/1987. (IX. 8.) MM és a 21/1987. (XI. 21.) MM rendelettel módosított 5/1982. (V. 18.) MM rendelet (a továbbiakban: R.) 6/B §-a (1) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ez a rendelkezés nem vonatkozik a határozott idejű vezetői és a szaktanácsadói megbízás, továbbá a testi, az érzékszervi, az értelmi és a beszédfogyatékos gyermekek, tanulók nevelésével, oktatásával kapcsolatos ügyekben eljáró szakértői bizottság vezetői, illetőleg tagjai megbízásának, valamint a határozott idejű alapbéremelés lejártára."

2. §

Az R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) A Magyar Állami Operaház a művészeti dolgozók munkavégzési kötelezettségének kereteit - a (2) bekezdésben megjelöltek kivételével - a 6. számú mellékletben foglallak figyelembevételével a munkaügyi szabályzatban határozza meg.

(2) A Magyar Állami Operaház, zenekara és a szimfonikus zenekarok dolgozóinak éves szolgálatszáma háromszáznyolc, a havi szolgálatok száma pedig legfeljebb harminckettő lehet. Egy szolgálat időtartama három óra, operaelőadás esetén négy óra. A harmadik - operaelőadás esetén a negyedik - órát követően óránként fél szolgálatot kell elszámolni."

3. §

Az R. 15/A. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A túlmunka abban a pedagógus-munkakörben, amelyre jogszabály kötelező óraszámol állapít meg, a kötelező óraszámon felül végzett tanítás.

(2) A pedagógus állal túlmunkában végzett tanítás, illetőleg más pedagógusnak a tanításban való helyettesítése (a továbbiakban együtt: többletmunka) eseti vagy tartós lehet. Tartós az a többletmunka, amelyet a pedagógus előreláthatólag legalább egy hónapig ellát."

4. §

Az. R. 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"24. § (1) A helyettesítés ellátása a pedagógus és a munkáltató megállapodásán alapul. A helyettesítésért járó díjazás a pedagógust a munkavégzés első napjától megilleti.

(2) A tartós helyettesítésért járó díjazási határozott idejű alapbéremelés, a tartós túlmunkáért járó díjazási pedig átalány formájában kell megállapítani.

(3) A többletmunka díjazásának kiszámításánál az egy órára eső összeg nem lehet kevesebb a pedagógus személyi alapbérének a rendelet 7. számú mellékletében meghatározott osztószámmal megállapított hányadánál (a továbbiakban: óradíj). Ha az előzőek szerint számított óradíj összege a 45 Ft-ot nem éri el, a többletmunkát legalább 45 Ft alapóradíjjal kell elszámolni.

(4) Ha a pedagógus más pedagógus osztályát, tanulócsoportját, foglalkozási csoportját a sajátjával együtt tanítja, a pedagógust megillető díjazás:

a) ha a feladatot a kötelező óraszáma keretében látja el, a (3) bekezdésben foglaltak szerint számított díj ötven százaléka,

b) ha a feladatot a kötelező óraszámon felül látja el, a (3) bekezdésben foglaltak szerint számított díj harminc százalékkal növelt összege.

(5) A pedagógust a heti törvényes munkaidőn felül végzett többletmunkáért

a) ha azt szabadnapon végzi, a (3) bekezdésben meghatározott óradíj,

b) ha pihenőnapon vagy munkaszüneti napon végzi, a (3) bekezdésben meghatározott óradíj kétszerese

illeti meg.

(6) A készenlétért járó díjazást - a (3) bekezdésben meghatározott óradíj alapulvételével - a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint, a munkaügyi szabályzatban kell megállapítani."

5. §

Az R. 24/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"24/A. § A pedagógust a munkáltatóval kötött megállapodás alapján munkakörébe tartozó, a munkaidején felül végzett - a tanulókkal összefüggő, külön jogszabályban meghatározott - munkáért, ha a munkaügyi szabályzat kedvezőbb rendelkezést nem állapít meg, legalább a 45 Ft alapóradíj illeti meg."

6. §

Az R. 26/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"26/A. § (1) Azt a pedagógust, akit nevelési-oktatási intézménybe neveznek ki, legalább az alapbérének megfelelő összegű, de legfeljebb 40 (XX) Ft letelepedési támogatásban lehet részesíteni a munkáltatóval kötött megállapodásban foglaltak alapján. A megállapodásnak tartalmaznia kell a letelepedési támogatás összegét, a munkáltatónál kötelezően eltöltendő idő tartamát, valamint - a megállapodás megszegése esetére - a támogatás visszafizetésének feltételeit.

(2) A pályakezdő pedagógus az (1) bekezdésben meghatározón összegnél nagyobb letelepedési támogatásban is részesíthető. Pályakezdőnek tekintendő a felsőfokú oktatási intézményben diplomát szerzett pedagógus, a diploma megszerzését követő tizenkét hónapon át, legfeljebb azonban a huszonnyolcadik életévének betöltéséig.

(3) A letelepedési támogatás a pedagógusnak csak egyszer fizethető."

7. §

Az R. 1. számú mellékletének 9. és 10. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. pedagóguson: az alap- és középfokú nevelési-oktatási intézményben nevelő-oktató munkát végző pedagógus (ideértve a gyermekfelügyelőt is), illetőleg konduktor munkakörbe besorolt dolgozót;

10. oktatón: a felsőoktatási intézményben, továbbá a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetében nevelő-oktató munkál végző, oktatói munkakörbe besorolt dolgozót, valamint a munkaköri pótszabadságra való jogosultság szempontjából a nevelő-oktató munkát végző, gyakorlati oktatói (szakoktatói) feladatokat ellátó dolgozót;"

(kell érteni.)

8. §

Az R. 5. számú melléklete B) része 6. pontjának c) alpontja a következő szövegrésszel egészül ki:

"az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatóhelyettese, az Országos Széchenyi Könyvtár Könyvtártudományi és Módszertani Központ igazgatója, valamint a Központi Múzeumi Igazgatóság igazgatóhelyettese"

(kinevezéséhez és felmentéséhez a felügyeleti szerv előzetes egyetértése szükséges).

9. §

Az. R. 6. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép, 2. számú melléklete pedig az R. 7. számú melléklete lesz.

10. §

(1) Ez. a rendelet 1989. május 1. napján lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

- az R. 16. §-a, valamint 2. számú mellékletének 2. pontja,

- a Mozgássérültek Nevelőképző és Nevelőintézete oktatói és egyéb dolgozói munkabérének és munkafeltételeinek megállapításáról szóló, a 102/1981. (M. K. 4.) MM és a 111/1983. (M. K. 11.) MM utasítással módosított 114/1978. (M. K. 10.) OM utasítás (a továbbiakban: Ut.) 1. és 7-14. §-a.

- a kivételes zenei tehetségű fiatalok képzéséről szóló 114/1983. (M. K. 12.) MM utasítás 9. pontja,

- a felsőoktatási intézmény és továbbképző intézete által szervezett továbbképző tanfolyamon fizethető óra- és vizsgadíjról szóló 120/1983. (M. K. 18.) MM utasítás.

(3) Az Ut. 7-9. §-ait a konduktorgyakornok és a konduktorjelölt tekintetében 1990. december 31. napjáig alkalmazni kell.

Dr. Stark Antal s. k.,

művelődési minisztériumi államtitkár

1. számú melléklet a 12/1989. (IV. 30.) MM rendelethez

"6. számú melléklet az 5/1982. (V. 18.) MM rendelethez

A Magyar Állami Operaházban a művészeti dolgozók munkavégzési kötelezettségének (szolgálat számának) mértéke munkakörönként a következő:

A munkakör megnevezéseA szolgálat száma
Magánénekes, magántáncos30-110 előadás
Ének-, tánckari tag300-330 előadás és
próba
Korrepetitor200-300 előadás és
próba
Rendező (egész estét betöltő mű)2
Játékmester (egész estét betöltő
mű)4
Karmester (új betanítás)2
Díszlet-, jelmeztervező (egész es-
tét betöltő mű)4
Ügyelő, súgó250-300 előadás és
próba
 

Az előzőekben nem említett művészi és művészeti munkakörben a fellépésszám mértékének a munkaügyi szabályzatban való meghatározása folyamán a felsorolt megfelelő munkakörre előírt fellépésszám alsó és felső határától - a munkáltató feladattervének megvalósításához szükséges mértékig - el lehet térni."

2. számú melléklet a 12/1989. (IV. 30.) MM rendelethez

"7. számú melléklet az 5/1982. (V. 18.) MM rendelethez

A töhbletmunkadíj egy órára eső összegének megállapítása

1. A pedagógus többletmunkájának óradíját a következő osztószámmal kell megállapítani:

pedagógus munkakörosztószám
óvodában140
általános iskolában90
napközi otthoni nevelő100
középfokú nevelési-oktatási in- 
tézményben 
tanár80
szakoktató110
szakiskolai gyakorlati oktató110
diákotthoni nevelő tanár125
zeneiskolában80
fogyatékos gyermekek nevelését. 
oktatását ellátó nevelési-okta- 
tási intézményben 
óvodapedagógus80
pedagógus90
műhelyoktató110
Artistaképző Intézetben80
 
pedagógus munkakörosztószám
gyermek- és ifjúságvédelmi intéz- 
ményben 
nevelő125
munkaoktató ill. munkavezető110
konduktor80
logopédus80
pszichológus110
gyermekfelügyelő182
 

2. Az osztószámoknak az 1. pont szerint történő meghatározásánál az egyes intézménytípusokra alapvetően jellemző pedagógus-munkakörök kötelező óraszámát vettük figyelembe. Figyelmen kívül hagytuk a pedagógus tényleges beosztására a külön jogszabályban megállapított kötelező óraszámokat, illetőleg a vezetői, vezetőhelyettesi megbízást, továbbá a kötelező óraszám teljesítésében figyelembe vehető megbízásokat, feladatokat (pl. szaktanácsadás, gyakorló iskolai óraszám)."

Tartalomjegyzék