21/1987. (XI. 21.) MM rendelet
a Munka Törvénykönyve egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1982. (V. 18.) MM rendelet módosításáról
A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról rendelkező 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 100. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Pedagógusok Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A Munka Törvénykönyve egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló, a 14/1984. (VIII. 22.) MM, a 26/1986. (VIII. 31.) MM és a 20/1987. (IX. 8.) MM rendelettel módosított 5/1982. (V. 18.) MM rendelet (a továbbiakban: R.) 6/B. §-a (1) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Ez a rendelkezés nem vonatkozik a vezetői és a szaktanácsadói feladatokat jogszabály rendelkezése szerint határozott időre szóló megbízás alapján ellátó vezetők, szaktanácsadók megbízásának, valamint a határozott idejű alapbéremelésnek lejártára."
(2) Az R. 6/B. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Közös megegyezés szükséges abban az esetben is, ha
a) iskolában tanító pedagógust napközi otthonba, illetőleg bentlakásos nevelési-oktatási intézménybe, vagy ilyen intézményből iskolába osztanak be,
b) a pedagógusnak az új beosztás szerinti munkaköréhez nincs meg a megfelelő szakképesítése."
2. §
Az R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"10. § (1) Ha a pedagógus-munkakörre jogszabály kötelező tanítási, foglalkozási óraszámot (a továbbiakban: kötelező óraszám) állapít meg, az ilyen munkakörben foglalkoztatott pedagógus heti törvényes munkaideje a kötelező óraszámból, valamint a nevelő-, illetve a nevelő-oktató munkával vagy a gyermekekkel, tanulókkal a szakfeladatának megfelelő foglalkozással (a továbbiakban együtt: nevelő-oktató munka) összefüggő feladatok ellátásához szükséges időből áll.
(2) A pedagógus kötelező óraszámát a gyermekekkel, tanulókkal való közvetlen foglalkozásra, illetőleg tanítási óra keretében való nevelésre, oktatásra (a továbbiakban együtt: tanítás) kell fordítani.
(3) A kötelező óraszámba a nevelő-oktató munkával összefüggő, külön jogszabályban meghatározott feladatot be lehet számítani.
(4) Ha a pedagógus a pedagógusképesítést három évnél nem régebben szerezte (pályakezdő), munkaidő-beosztását úgy kell meghatározni, hogy lehetősége legyen tapasztalatszerzésre."
3. §
Az R. a következő 15/A. §-sal egészül ki:
"15/A. § (1) Abban a pedagógus-munkakörben, amelyre jogszabály kötelező óraszámot állapít meg, a kötelező óraszámon, abban a pedagógusmunkakörben pedig, amelyre nincs kötelező óraszám megállapítva, a törvényes munkaidőn felül végzett tanítás (túlmunka), illetőleg más pedagógusnak a tanításban való helyettesítése (a továbbiakban együtt: többletmunka) eseti vagy tartós lehet. Tartós az a többletmunka, amelyet a pedagógus előreláthatólag legalább egy hónapig ellát.
(2) Többletmunka az is, ha a pedagógus más pedagógus osztályát, tanulócsoportját, foglalkozási csoportját a sajátjával együtt tanítja.
(3) Legfeljebb napi nyolc óra mértékéig többletmunkának minősül a pedagógus által a nevelési-oktatási tervben előírt tanulmányi kiránduláson eltöltött idő, ha az a pedagógusnak az órarend (munkarend) szerinti napi kötelező óraszámát meghaladja.
(4) A többletmunka megállapításánál az állandó munkahelyen és a kirendelés [Mt. V. 37. § (1) bekezdés] alapján más munkáltatónál végzett munkát együttesen kell számításba venni."
4. §
Az R. 16. §-a helyébe a kővetkező rendelkezés lép:
"16. § (1) Az alsó- és középfokú nevelési-oktatási intézményben foglalkoztatott pedagógus legfeljebb a heti kötelező óraszáma ötven százalékának mértékéig kötelezhető többletmunkára,
(2) A pályakezdő pedagógust csak különösen indokolt esetben lehet a heti kötelező óraszáma huszonöt százalékát meghaladó többletmunkára kötelezni.
(3) A pedagógusok többletmunkára kötelezésénél a szakmai szempontokat és az arányos munkaelosztást figyelembe kell venni."
5. §
(1) Az R. a 23. § után a következő szövegrésszel egészül ki:
"(Az Mt. 43. §-a (2) bekezdéséhez és az Mt. V. 55. §-ához)"
(2) Az R. a következő 23/A. §-sal egészül ki:
"23/A. § Ha a pedagógus-munkakörben dolgozó nő heti kötelező óraszáma a tizenkét órát eléri, a szülést követő első hat hónapban a szoptatási időkedvezmény felét a kötelező óraszám terhére kell biztosítani."
6. §
(1) Az R. 24. §-át megelőző szövegrész helyébe a következő szövegrész lép:
"(Az Mt. V. 59. §-ához, a 17/1979. (XII. 1.) MüM rendelet 29. §-a (3) bekezdéséhez, 32. §-ához, valamint a 21/1979. (XII. 28.) MüM rendelet 11. §-ához, 22. §-a (4)-(5) bekezdéséhez)"
(2) Az R. 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"24. § (1) A pedagógust a helyettesítésért járó díjazás a munkavégzés első napjától megilleti.
(2) A tartós helyettesítésért járó díjazást határozott idejű alapbéremelés, a tartós túlmunkáért járó díjazást pedig átalány formájában kell megállapítani. A határozott idejű alapbéremelésben a pedagógus és a munkáltató állapodik meg. Az átalány és a határozott idejű alapbéremelés egy órára eső hányada negyvenöt forintnál (óradíj) lehet kevesebb.
(3) Az eseti többletmunkáért - a (4) bekezdésben meghatározott kivétellel - a többletmunka díjazására rendelkezésre álló bértömegnek a végzett munka idejével arányos része, de legalább az óradíjnak megfelelő összegű díjazás jár.
(4) A 15/A. § (2) bekezdésében meghatározott esetben a pedagógust megillető díjazás:
a) ha a feladatot a kötelező óraszáma terhére látja el, a (3) bekezdésben foglaltak szerint számított díj ötven százaléka,
b) ha a feladatot a kötelező óraszámán felül látja el, a (3) bekezdésben foglaltak szerint számított díj harminc százalékkal növelt összege.
(5) A pedagógust a heti törvényes munkaidőn felül végzett többletmunkáért
a) ha azt szabad napon végzi, a (3) bekezdésben foglaltak,
b) ha pihenőnapon vagy munkaszüneti napon végzi, a munkaviszonyra vonatkozó szabályok alapján illeti meg a díjazás."
7. §
(1) Az R. a következő 24/A. §-sal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi 24/A. § számozása 24/C. §-ra változik:
"24/A. § A pedagógust, a munkáltatóval kötött megállapodás alapján munkakörébe tartozó, a munkaidején felül végzett - a tanulókkal összefüggő, külön jogszabályban meghatározott -munkáért, ha a munkaügyi szabályzat kedvezőbb rendelkezést nem állapít meg, a 24. § (2), illetve a 24. § (3) bekezdésében foglaltak szerint számított díjazás illeti meg."
(2) Az R. a következő 24/B. §-sal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi 24/B. § számozása 24/D. §-ra változik:
"24/B. § Felsőoktatási intézményben a külső (meghívott) előadónak vagy a felsőoktatási intézménnyel munkaviszonyban álló oktatónak a munkakörébe nem tartozó feladatként megtartott óráért és vizsgáért, továbbá a szakdolgozatok (diplomamunkák) készítésével és megvédésével kapcsolatos feladatok ellátásáért járó díjazás feltételeit és mértékét a munkaügyi szabályzatban kell meghatározni azzal a megkötéssel, hogy az óradíj tanóránként ötven forintnál, a vizsgadíj pedig hallgatónként negyven forintnál nem lehet kevesebb."
8. §
Az R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"25. § Oktatási intézményben a jubileumi jutalom összegének megállapításánál a dolgozó személyi alapbérén a besorolás szerinti - a pedagógusok munkabéréről rendelkező jogszabályban* meghatározott pótlékokkal, illetve a pótlékok helyébe lépő határozott idejű alapbéremeléssel növelt - alapbért kell érteni."[1]
9. §
Az R. 26/A. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Azt a pedagógust, akit a megyei tanács vb művelődési szakigazgatási szerve által kijelölt oktatási intézményben neveznek ki, illetőleg ilyen intézménybe helyeznek át, 3000-25 000 forint letelepedési segélyben lehet részesíteni a munkáltatóval - a (4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - kötött megállapodás alapján."
10. §
Az R. 27. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény végrehajtására kiadott 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 6. §-a alapján fenntartott oktatási intézmények pedagógusai, valamint a felsőoktatási intézmények oktatói tekintetében - ha e rendelet másképp nem rendelkezik - a 6/A-6/B. §-ban, a 9-22. §-ban, 24/B. §-ban és a 25. §-ban - a pedagógusokra, oktatókra vonatkozó rendelkezéseket."
(kell alkalmazni.)
11. §
(1) Ez a rendelet 1988. január 1-jén lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti
a) a tanulóifjúság szorgalmi időben történő nevelési célú foglalkoztatásáról szóló, a 9/1983. (VI. 22.) MM rendelettel módosított 11/1980. (VI. 25.) MüM-OM együttes rendelet 10. §-a.
b) az R. 5. számú melléklete B) fejezetének 2-5. pontja,
c) az alsó- és középfokú oktatási intézmények gyakorlókertjének költségvetéséről és annak végrehajtásáról szóló 52/1959. (M. K. 18.) MM utasítás 3. a) pontjából a "túlóradíj" szövegrész, valamint az 5. pontja második bekezdésének második mondata,
d) a diákotthoni éjszakai ügyelet elrendeléséről, valamint díjazásáról szóló 150/1960. (M. K. 14.) MM utasítás,
e) az általános iskolákban, egyes középiskolákban, valamint a gépíró és gyorsíró iskolákban fizetendő vizsgadíjat és vizsgáztatási díjak, továbbá a dolgozók iskoláiban fizetendő egyes díjazások szabályozásáról szóló, a 111/1980. (M. K. 24.) MM, a 103/1982. (M. K. 4.) MM, a 117/1985. (Müv. K. 18.) MM és a 118/1985. (Müv. K. 21.) MM utasítással módosított 126/1972. (M. K. 11.) MM utasítás 10-11. §-a és a 16-21. §-a.
f) a tanköteleseket nyilvántartó pedagógusok díjazásáról szóló 137/1972. (M. K. 15.) MM utasítás,
g) a pedagógusok óradíjáról szóló 126/1982. (M. K. 17.) MM-ÁBMH együttes utasítás.
h) az alsó fokú nevelési-oktatási intézmények tanulóinak nyári szünidei foglalkoztatásáról szóló 119/1984. (Müv. K. 15.) MM utasítás,
i) a dolgozók általános iskolája esti tagozatán a tanulmányi eredmények értékeléséről szóló 118/1985. (Müv. K. 21.) MM utasítás 2-5. §-a.
(2) A pedagógusok 1988. január 1-jét követően
a) az (1) bekezdés e) és i) pontjával hatályon kívül helyezett rendelkezések alapján díjazott feladatokat munkakörbe tartozó feladatként,
b) az (1) bekezdés a), c), d), f) és h) pontjával hatályon kívül helyezett rendelkezések alapján díjazott feladatokat külön díjazásért
látják el.
(3) 1987. december 31-éig a (2) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben a pedagógusok munkabérét az 1987. évben külön díjazásként kifizetett összegnek egy hónapra eső hányadával fel kell emelni, a megállapított díjazás 1988. január 1-jétől illeti meg a pedagógust. A (2) bekezdés b) pontjában és a 24. § (2) bekezdésében foglaltak alapján a munkaszerződés módosításokat (határozott idejű alapbéremelés) el kell végezni, illetve az átalányt meg kell állapítani.
12. §
(1) A tanácsi oktatási intézmény béralapelőirányzatát az előző évi jóváhagyott költségvetés béralap-előirányzata, valamint az esedékes fejlesztések alapján kell megállapítani. Az 1988. évi béralap-előirányzat megállapításánál az 1987. évben túlóraként tervezett óratervi óraszámot a munkakörre megállapított kötelező óraszám szerint meghatározott pedagógus-álláshelyként kell megtervezni.
(2) Az önálló bérgazdálkodási jog megadására a nevelőtestület - a működési szabályzat elfogadására vonatkozó eljárási rendelkezések szerint - tesz javaslatot.
(3) Az önálló bérgazdálkodással kapcsolatos ügyviteli feladatokat az önálló költségvetési szervként működő intézmény, illetőleg a részben önálló költségvetési szervként működő intézmény tekintetében a gazdasági és pénzügyi feladatot ellátó gazdálkodó szervezet végzi.
(4) A többletmunka díjazására (24. §, 24/A. §) az ellátatlan (betegség, GYES, GYED, betöltetlen álláshely, többletmunkára tervezett összeg stb.) nevelési-oktatási feladatokra eső bértömeg szolgál. Ha a tanácsi oktatási intézmény nem folytat önálló bérgazdálkodást, a többletmunka díjazására rendelkezésre álló béralapot - az intézmény vezetőjével egyetértésben - a fenntartó határozza meg.
Köpeczi Béla s. k.,
művelődési miniszter
Lábjegyzetek:
[1] * 13/1984. (VIII. 22.) ÁBMH számú rendelkezés.