16/1989. (II. 26.) MT rendelet
a társadalmi szervezetek gazdálkodó tevékenységéről
Az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény (a továbbiakban: Etv.) 24. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:
A rendelet hatálya
1. §
A rendelet hatálya kiterjed - a politikai párt kivételével - a társadalmi szervezetre [Etv. 2. § (1) bekezdés].
A társadalmi szervezet gazdálkodása
2. §
(1) A társadalmi szervezet bevételei
a) a tagok által fizetett tagdíjakból,
b) a jogi- és magánszemélyek felajánlásaiból, hozzájárulásaiból,
c) a társadalmi szervezet gazdasági-vállalkozási tevékenységéből [a vállalkozási nyereségadóról szóló 1988. évi IX. törvény (a továbbiakban: VA) 1. § (1) bekezdés],
d) egyéb - az előzőekben nem említett, jogszabályban meghatározott - forrásból származnak.
(2) A társadalmi szervezetnek gazdasági-vállalkozási és vállalkozáson kívüli bevételeit elkülönítetten kell nyilvántartania.
3. §
(1) A társadalmi szervezet kiadásai
a) a tevékenységük célja és alapítóik szándéka megvalósítása érdekében felmerült közvetlen költségek (kiadások),
b) a gazdasági-vállalkozási tevékenység közvetlen költségei,
c) egyéb közvetett költségek (kiadások).
(2) A társadalmi szervezetnek célja megvalósítása, valamint a gazdasági-vállalkozási tevékenysége érdekében felmerült közvetlen költségeit (kiadásait) elkülönítetten kell nyilvántartania.
(3) A társadalmi szervezetnek célja megvalósítása, valamint a gazdasági-vállalkozási tevékenysége érdekében felmerült közvetett költségeit (kiadásait) a cél szerinti feladat és a gazdasági vállalkozási tevékenysége között, a bevételek vagy a közvetlen költségek arányában kell megosztania.
(4) A társadalmi szervezetnek célja megvalósításához szükséges állóeszközei értékcsökkenését az alapítói vagyonnal szemben kell elszámolnia.
4. §
(1) A társadalmi szervezetnek az önálló gazdálkodása során felhalmozott vagyonként kell kimutatnia
a) a 2. § (1) bekezdés a)-b) és d) pontjában meghatározott bevételek és a 3. § (1) bekezdés a) és c) pontjában foglalt kiadások különbözetét,
b) a gazdasági-vállalkozási tevékenységéből származó adózott eredményt.
(2) A társadalmi szervezet működése során felhalmozott vagyon kezeléséről az alapszabályában meghatározott szerv rendelkezik.
Könyvvezetési és nyilvántartási kötelezettségek
5. §
(1) A társadalmi szervezet könyvvezetési kötelezettségeire a könyvvitel rendjéről szóló pénzügyminiszteri rendeletet a (2)-(3) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A társadalmi szervezet könyvvezetési kötelezettsége megállapításánál a 2. § (1) bekezdésben meghatározott bevételek éves együttes összegét kell alapul venni. Ha a bevétel éves, együttes összege a 25 millió forintot nem éri el, a társadalmi szervezet választhatja az egyszeres könyvvitel előírásain alapuló naplófőkönyv vezetését is.
(3) Ha a társadalmi szervezet gazdasági-vállalkozási tevékenységet nem végez, akkor választhatja az egyszeres könyvvitel előírásain alapuló naplófőkönyv vezetését.
Vállalkozási tevékenységből származó eredmény megállapítása, módosítása
6. §
(1) A társadalmi szervezetnek gazdasági-vállalkozási tevékenységéből származó eredményét a VA vonatkozó előírásai szerint kell a (2)-(3) bekezdésben foglalt eltérésekkel megállapítania.
(2) Az eredmény megállapítása során a költségek között a vállalkozási tevékenységgel összefüggő állóeszközök értékcsökkenési leírása számolható el a VA 1., 2. számú mellékletében meghatározott szabályok szerint.
(3) A műszaki, tudományos, kutatási, oktatási, kulturális, környezetvédelmi (ideértve a község- és városszépítő), sport (ideértve a sporthorgászatot is), egészségügyi, szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi tevékenységet alapszabály szerint végző társadalmi szervezet az e célokra fordított - gazdasági-vállalkozási tevékenységből származó - összeggel csökkentheti a gazdasági-vállalkozási tevékenységének eredményét.
A vállalkozási nyereségadó alapja
7. §
Az adó alapja a naptári évben elért - a 6. § szerint módosított - eredmény pozitív összege (nyeresége).
A céltámogatás elszámolási szabályai
8. §
A társadalmi szervezet bevételeinél az egyéb források között elszámolt céltámogatások összegét elkülönítetten kell kimutatni. A társadalmi szerveknél a céltámogatás felhasználása, maradványának elszámolása a céltámogatást nyújtó szervezet előírásai szerint történik.
Eljárási szabályok
9. §
(1) Az állami költségvetéssel szembeni kötelezettségek és igénybe vehető támogatások bevallása és pénzügyi rendezése önadózás formájában, az adóigazgatási eljárásról szóló jogszabályok szerint történik.
(2) Gazdasági-vállalkozási tevékenységet is folytató társadalmi szervezet mérleg vagy vagyonkimutatás készítési kötelezettségének a mérleg és a vagyonkimutatás készítéséről szóló pénzügyminiszteri rendeletben foglaltak szerint tesz eleget.
Záró rendelkezések
10. §
(1) Ez a rendelet 1989. március 1-jén lép hatályba.
(2) Ez a rendelet 6-7. §-ait első ízben az 1989. évi eredményelszámolás során kell alkalmazni.
(3) A társadalmi szervezet végleges alapítói vagyonának - az 1988. december 31-ei vagyonállományt korrigálva - az 1989. december 31-ei állapotnak megfelelő vagyont kell tekinteni.
(4) Az érdekképviseleti szervek kezelésében lévő közös alapok nem minősülnek induló vagyonnak.
(5) A társadalmi szervezet az 1989. évben - az 1988. évi bevételétől függetlenül - választhatja az 1988. évben alkalmazott könyvvezetési rendszert, de az eredmény meghatározásánál a VA szerinti új adattartalmat biztosítani kell.
(6) A társadalmi szervezetek által létrehozott, a költségvetési gazdálkodás szabályai szerint működő intézmények [az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. törvény 36. § (3) bekezdése] gazdálkodási szabályait - a külön jogszabályokban előírtak szerint - az alapító társadalmi szervezet határozza meg.
Németh Miklós s. k.,
a Minisztertanács elnöke