Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

17/1989. (IX. 24.) KeM rendelet

a rendkívüli események jelentési rendjéről és a biztonságot növelő szolgálat elrendeléséről

A közületi szervek rendészeti tevékenységéről szóló 6/1988. (II. 12.) MT rendelet 12. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, az érdekelt miniszterekkel, a szövetkezetek érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a rendkívüli események bejelentésével, a biztonságot növelő szolgálat működésével kapcsolatosan a következőket rendelem:

1. § A rendelet hatálya kiterjed az ipari és kereskedelmi miniszter által alapított, továbbá - a tanácsi alapítású vállalat és intézmény kivételével - a főtevékenység szerint kereskedelmi és fogyasztási-szolgáltató tevékenységet folytató jogi személyre, valamint költségvetési szervre (a továbbiakban együtt: közületi szerv).

2. § (1) A közületi szerv vezetője köteles bejelenteni a következő rendkívüli eseményeket:

a) több embert sújtó, emberéletet követelő, vagy különösen nagy értékű anyagi kárt okozó elemi csapást, természeti katasztrófát;

b) civilizációs (ipari, közlekedési, nukleáris) katasztrófát, különösen a természeti környezet állapotát lényegesen károsító föld-, víz- vagy légszennyezést;

c) a járványos megbetegedéseket, vagy több ember egészségét jelentősen károsító, vagy életét veszélyeztető cselekmények bekövetkezését;

d) a közületi szerv rendeltetésszerű működésének szándékos akadályozására irányuló minden cselekményt;

e) a közületi szervnél a gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmény miatt elrendelt nyomozást;

f) a gondatlan vagy szándékos cselekmény miatt egészségre ártalmas élelmiszer, élelmiszernyersanyag, élvezeti cikk forgalomba kerülését;

g) a közületi szervnél történt fegyverhasználatot, a tulajdonában lévő fegyver, lőszer, robbanóanyag eltűnését, elvesztését, illetve eltulajdonítását;

h)[1] súlyos üzemi, vagy foglalkozási balesetet;

i) a közületi szervnél tartózkodó magasszintű vendégek, delegációk tagjainak baleseteit.

(2) A közületi szerv vezetőjének be kell jelenteni utólagosan minden olyan eseményt is, amelynél a vizsgálat során megállapított kár nagysága, vagy egyéb feltárt körülmény alapján a bekövetkezett esemény a rendelet 2. §-ában meghatározottak szerint rendkívüli eseménynek minősül.

3. § (1) Rendkívüli esemény bekövetkezésekor az érintett közületi szerv vezetőjének az emberi élet, az anyagi javak mentése érdekében haladéktalanul intézkednie kell. A rendkívüli eseményről a legrövidebb időn belül értesíteni kell az elhárításra hivatott szerveket (mentők, rendőrség, tűzoltóság stb.).

(2) A rendkívüli esemény bekövetkezését a közületi szerv vezetője köteles azonnal bejelenteni az ipari és kereskedelmi miniszternek, a Tervezési és Technikai Főcsoportfőnök útján.

(3) A bejelentésnek tartalmaznia kell:

a) a közületi szerv megnevezését és a jelentést adó nevét;

b) a rendkívüli esemény megnevezését, helyét és időpontját;

c) a feltételezett, vagy megállapított keletkezési okot az azt elősegítő, vagy lehetővé tevő körülményeket;

d) a becsült, vagy megállapított kárösszeget, vagyoni hátrányt;

e) a bekövetkezett esemény milyen mértékben zavarta meg a közületi szerv, illetve az adott kereskedelmi egység folyamatos működését, a lakosság ellátását;

f) a közületi szerv részéről megtett, esetleg még folyamatban lévő intézkedéseket.

(4) A rendkívüli esemény következményeinek felszámolása után írásbeli jelentést kell adni az ipari és kereskedelmi miniszter részére.

(5) Szükség esetén a közületi szervnél ügyeleti szolgálatot kell szervezni, hogy a rendkívüli esemény bekövetkezésekor a helyzet felismerésére, a megfelelő és halaszthatatlan intézkedések megtételére képes személy (továbbiakban: ügyelet) álljon rendelkezésre.

4. § Az e rendeletben foglalt adatszolgáltatás késedelmes teljesítéséért, vagy elmulasztásáért, illetve a valóságnak nem megfelelő bejelentésért felelős személy fegyelmi felelősséggel tartozik.

5. § (1) A miniszter, vagy a közületi szerv vezetője - a kialakult helyzettől függően - a közületi szerv területén biztonsági szolgálatot növelő intézkedéseket rendelhet el.

(2) Biztonságot növelő szolgálat rendelhető el:

a) rendkívüli esemény bekövetkezésekor;

b) állami, nemzeti és társadalmi ünnepek alkalmával;

c) magasszintű delegációk látogatásának előkészítésekor, illetve a látogatás idejére;

d) egyéb esetekben és időpontokban, ha a körülmények indokolják.

(3) A (2) bekezdés c) pontjában említett eseményt megelőzően - ha azt a körülmények indokolják - az illetékes belügyi szervekkel együttműködve biztosítási tervet kell készíteni, melyet a közületi szerv vezetője hagy jóvá.

(4) A biztonságot növelő szolgálat létrehozható:

a) a vezetői ügyeleti szolgálat kijelölésével;

b) a különböző szervezetek (rendészet, önkéntes rendőrök, polgári védelem) együttműködésének megszervezésével;

c) a megerősített polgári fegyveres őri szolgálat elrendelésével;

d) a közületi szervnél megalakított létesítményi tűzoltóság készenléti szolgálatának elrendelésével;

e) a közületi szerv dolgozóiból - elsősorban a polgári védelmi szervezetből - a bekövetkezett eseménytől függő alkalmi jellegű kijelöléssel.

(5) A szolgálat létrehozásának, működésének részletes szabályait - figyelembe véve a meglévő sajátosságokat és körülményeket - a közületi szerv vezetője határozza meg.

(6) A biztonságot növelő szolgálat elrendelése esetén a közületi szervnél a következő főbb intézkedések megtétele szükséges:

a) a veszélyeztetett területre, létesítménybe történő be-, illetve kilépés, a belső mozgások (személy, jármű) korlátozása, valamint a különböző szállítmányok fokozott ellenőrzése;

b) a veszélyeztetett terület, építmény, területrész (pl: a robbanás-, tűzveszélyes, sugárzó, mérgező anyagok tárolásának helyszíne) védelmének megszervezése, környékének fokozottabb ellenőrzése;

c) a hírközlő berendezések, sokszorosítógépek, számítógépek, számítóközpontok védelmének megszigorítása, a biztonságtechnikai eszközök működésének felülvizsgálása és védelmük megszervezése;

d) a biztonságot növelő szolgálatot teljesítők folyamatos ellátása a feladatukhoz szükséges anyagi, tárgyi, technikai stb. eszközökkel, felszerelésekkel;

e) a lakosság ellátásának zavartalan biztosítása érdekében a raktárak, tárolóhelyek, árukészletek, szállítóeszközök védelmének megszervezése.

(7) A közületi szerv vezetője a biztonsági intézkedések előkészítése, illetve alkalmazása során alakítson ki folyamatos együttműködést a területileg illetékes belügyi, polgári védelmi szervekkel.

(8) A közületi szerv vezetője köteles jelentést adni a biztonságot növelő szolgálat elrendeléséről, teljesítéséről és a szolgálat ideje alatt történt rendkívüli eseményekről az Ipari és Kereskedelmi Minisztériumnak.

6. § E rendelet alapján a közületi szerveknél - a tevékenységre, területi elhelyezésre, a veszélyhelyzet kialakulásának, illetve a rendkívüli események bekövetkezésének lehetőségeire is tekintettel - intézkedési tervben kell meghatározni a biztonságot növelő szolgálat elrendelése esetén végrehajtandó feladatokat és felelősöket.

7. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] Lásd a 3/1987. (XI.4.) ME rendelet 20. §-ának (7) bekezdését.