Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

27/1989. (VI. 10.) PM rendelet

a lakásszövetkezetek könyvvezetési kötelezettségéről

Az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. törvény 52. §ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, fi-gvelemmel a lakásszövetkezetek gazdálkodási rendjéről szóló 78/1988. (XII. 27.) PM-ÉVM együttes rendelet 19. §-ában foglaltakra a lakásszövetkezetek könyvvezetési kötelezettségét az alábbiak szerint szabályozom:

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya a lakásépítő és lakásfenntartó-, valamint az üdülőépületek, személygépkocsi-tárolók, műhelyek és üzlethelyiségek, továbbá a nyugdíjasok háza építésére, fenntartására irányuló tevékenységet folytató szövetkezetekre (á továbbiakban együtt: szövetkezet) terjed ki.

A könyvvezetési kötelezettség

2. §

(1) Kettős könyvvitelt köteles vezetni az a szövetkezet, amelyik külső szolgáltatást (vállalkozást) is végez és éves összes árbevétele eléri a 250 MFt-ol. A vállalkozási nyereségadó alapjául szolgáló eredményt a naptári évben elszámolt, a vállalkozási tevékenységből származó árbevétel, különféle bevételek (lásd a rendelet 17. § (1)-(3) pontjait), valamint ezen vállalkozási tevékenység elszámolt önköltsége, a közvetett költségek vállalkozási tevékenységre jutó arányos része, és a különféle ráfordítások különbözeteként kell megállapítania.

(2) Egyszerűsített kettős könyvvitelt köteles vezetni az a szövetkezet, amelyik külső szolgáltatási (vállalkozási) is folytat és éves összes árbevétele nem éri el a 250 millió lórintol. A vállalkozási nyereségadó alapjául szolgáló eredményt a naptári évben elszámolt, a vállalkozási tevékenységből származó árbevétele, különféle bevételek (lásd a rendelet 17. § (1)-(3) pontjait), valamint a naptári évben elszámolt, a vállalkozási tevékenységből származó bevétele (lásd a rendelet 17. § (1)-(3) pontjait), valamint a napiári évben elszámolt vállalkozási tevékenység közvetlen költsége és vállalkozási tevékenységre jutó közvetett költségek arányos része és a különféle ráfordítások különbözeteként állapítja meg.

(3) Egyszeres könyvvitelt vezethel árbevételének összegétől függetlenül az a szövetkezet, amelyik külső szolgáltatást nem végez (nem vállalkozik). Ezek a szövetkezetek eredményt nem mutatnak ki, amennyiben a belső szolgáltató tevékenységnél az év végén többlet vagy hiány jelentkezik, azt a tartalékalappal szemben kell elszámolniuk.

(4) A szövetkezet, a számára előírt helyett - választása szerint - magasabb bevételi értékhatárhoz kapcsolódó könyvvezetési, illetve eredménymegállapítási módszert is alkalmazhat.

3. §

(1) A kettős könyvvitelt, valamint az egyszerűsített kettős könyvvitelt vezető szövetkezeteknek a könyvvitel rendjéről szóló 52/1988. (XII. 24.) PM rendelet mellékleteként megjelent Egységes ágazati számlakeret, illetve az egyszerűsített számlakeret előírásait kell alkalmazni az. e rendelet 1. számú mellékletében foglaltak figyelembevételével.

(2) Az egyszeres könyvvitelen alapuló naplófőkönyv vezetésére vonatkozó előírásokat a könyvvitel rendjéről szóló 52/1988. (XII. 24.) PM rendelet 4. számú mellékleteként megjelent "Egyszeres könyvvitel" előírásai, valamint az ezt kiegészítő és az e rendelet 2. számú mellékleteként megjelenő módosítások tartalmazzák.

Átmeneti intézkedések

4. §

(1) Az a szövetkezet, amely már korábban is a kettős, illetve az egyszerűsített kettős könyvvitelt alkalmazta és továbbra is azt kell vezetnie, könyveit 1989. január elsejével az 1988. évben alkalmazott számlák figyelembevételével nyitja meg.

(2) A szövetkezeteknek az 1989. évtől hatályos Egységes ágazati számlakeret, illetve az egyszerűsített számlakeret előírásainak megfelelő könyveléshez a 3. számú mellékletben foglalt rendelkezéseket kell elvégezni.

(3) Az a szövetkezet, amely a kettős könyvvitelről az egyszerűsített kettős könyvvitelre tér át - mivel a zárszámadásban a saját termelésű készletek értékét nem mutathatja ki -, az áttéréskor a meglevő saját termelésű készletek értékét a folyamatos könyvelés keretében az eredmény terhére, a fel nem osztott költségek között kell elszámolnia.

(4) Az a szövetkezet, amelyik egyszeres könyvvitelről a kettős, illetve az egyszerűsített kettős könyvvitelre tér át, az áttérést megelőző év december 31-ével elkészített zárszámadás alapján olyan nyitómérleget köteles készíteni, amelynek az eszköz oldala a zárszámadás szerinti eszközöket (beleértve a saját termelésű készleteket, a vevőkel és az egyéb aktív elszámolásokat is) tartalmazza, a forrás oldala pedig a tartalékalapot, a felújítási alapot, valamint az építési alapot. El kell számolni a vevők állományával azonos összegű árbevételt, illetve a szállítók állományával azonos összegű költséget és rendezni kell a költségvetéssel az el nem számolt általános forgalmi adót. Az áttérést követően a könyvviteli nyilvántartásokat a nyitómérleg alapján kell megnyitni, majd

a) a kettős könyvvitelre történő áttérésnél a saját termelésű készletek értékét ki kell vezetni a forrásokkal szemben, de közvetlen önköltségen készletre is kell venni a fel nem osztott költségek csökkentésével;

b) az egyszerűsített kettős könyvvitelre történő áttérésnél a saját termelésű készletek értékét a folyamatos könyvelés keretében ki kell vezetni a forrással szemben.

Záró rendelkezések

5. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az 1989. évi zárszámadás elkészítésénél figyelembe kell venni.

(2) A mellékletek a Pénzügyi Közlönyben jelennek meg.

Dr. Békesi László s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék