Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

41/1989. (XII. 1.) PM rendelet

a termékimportnak kivetés útján történő általános forgalmi adóztatásával kapcsolatos eljárási szabályokról

Az általános forgalmi adóról szóló 1989. évi XL. törvény (a továbbiakban: Tv.) 75. §-a (3) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya

a) a nem rubel elszámolású (Tv. 74. § g) pontja),

b) rubel elszámolású (Tv. 74. § h) pontja) külkereskedelmi áruforgalmon kívüli, valamint

c) a rubel elszámolású, külkereskedelmi áruforgalmon belüli

termékimport [Tv. 10. § (1) bekezdése] adóhatósági határozattal (kivetéses adózás) történő általános forgalmi adóztatására (a továbbiakban: adóztatás) terjed ki.

(2) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti termékimport adóztatása csak akkor tartozik a rendelet hatálya alá, ha a termék első belföldi tulajdonosa alanyi adómentességben részesülő adóalany (Tv. 15-18. §-ai) vagy nem adóalany.

(3) Az általános forgalmi adó (a továbbiakban: adó) kiszabásával, beszedésével és ellenőrzésével kapcsolatos hatósági feladatokat - ha a Tv. és e rendelet másként nem rendelkezik - a vám- és pénzügyőrség szervei a vámjogszabályban meghatározott hatáskör és illetékesség szerint látják el.

2. §

Az adókötelezettség szempontjából:

a) külkereskedelmi áruforgalom alatt a külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvényben és végrehajtási jogszabályaiban ekként meghatározott forgalmat kell érteni;

b) a termék első belföldi tulajdonosa:

- saját számlára történő termékimport esetében a külkereskedelmi joggal rendelkező jogi személyjogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, illetve természetes személy;

- a külkereskedelmi joggal rendelkező jogi személy, természetes személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság közreműködésével történő behozatal esetében az, aki a terméket ezektől megrendelte;

c) a vámkezelést kérő az, akinek - a b) ponton kívül - a vámjogszabály értelmében árunyilatkozatot kell adnia;

A vámkezelést kérővel egy tekintet alá esik a Tv. 4. §-ának (3) bekezdése hatálya alá tartozó is.

3. §

(1) Az adó alapját képező vámértéket, vámot és vámkezelési díjat a vámjogszabály rendelkezései szerint kell meghatározni.

(2) Az egészben vagy részben forintösszegben meghatározott vámmentességben részesülő termékimport után az adót az általános szabályok szerint, a vámmentes-összeggel csökkentett vámérték, a kiszabott vám- és vámkezelési díj alapulvételével kell megállapítani.

Az adó közlése

4. §

(1) Külkereskedelmi áruforgalmon belüli termékimport esetén az adót a vám- és pénzügyőrség szervei havonta összesítve legkésőbb a tárgyhónapot követő hónap 25. napjáig írásban közlik a termék első belföldi tulajdonosával.

(2) Külkereskedelmi áruforgalmon kívüli termékimport esetén a vám- és pénzügyőrség szervei az adót a vámmal egyidejűleg írásban közlik a vámkezelést kérővel.

(3) A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága által saját hatáskörben engedélyezett vámmentesség esetén az adót a vám- és pénzügyőrség szervei a belföldi forgalom számára történő vámkezeléskor írásban közlik a vámkezelést kérővel.

(4) Ha a vámmentesség - ideértve a forint összegben meghatározott vámmentességet is -, illetve ha a vámkedvezmény a vámjogszabályban meghatározott feltételtől függ, vagy korlátozáshoz kötött és ezek feloldása, vagy a kedvezményes keret túllépése miatt a vámot meg kell fizetni, az adót a vámmal egyidejűleg kell megállapítani.

(5) Az (1)-(4) bekezdésekben foglaltak szerint kell eljárni az adó visszafizetése esetén is.

Az adó megfizetésének és visszafizetésének esedékessége

5. §

(1) Az adó megfizetése és visszafizetése a vámmal egyidejűleg a vámjogszabály rendelkezései szerint történik.

(2) Külkereskedelmi áruforgalmon kívüli termékimport esetén, ha a belföldi forgalom számára történő vámkezelés nem az államhatáron működő vámhivatalnál történik, a vámkezelés igazolása csak a vám és az adó megfizetése után adható ki.

Részletfizetés, fizetéshalasztás

6. §

(1) Az adó megfizetésére - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - részletfizetés vagy fizetéshalasztás nem engedélyezhető.

(2) A vám- és pénzügyőrség szervei az adó megfizetésére részletfizetést vagy fizetéshalasztást csak akkor engedélyezhetnek, ha a termék első belföldi tulajdonosa vagy a vámkezelést kérő nem adóalany.

(3) A részletfizetés vagy fizetéshalasztás engedélyezésének feltételeit és módját a vámjogszabály rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával kell megállapítani.

Az adó helyesbítése, módosítása

7. §

(1) Ha a vámkezeléskor megállapított adóalap vagy adómérték nem felel meg a tényleges adóalapnak vagy adómértéknek, az adót kérelemre vagy hivatalból helyesbíteni, módosítani kell.

(2) A megállapított adóalap vagy adómérték akkor nem felel meg a tényleges adóalapnak vagy adómértéknek, ha

a) a vámérték mennyiségi vagy minőségi okok, illetőleg téves számlázás miatt változott (helyesbítés);

b) a vámkezelés téves vámtarifa-szám vagy vámérték alapján történt, a vámkezelés során téves árfolyamot alkalmaztak, továbbá az adó összege vagy mértéke tévesen került megállapításra (módosítás).

(3) A vám- és pénzügyőrség szervei a megfizetett adót kérelemre visszafizetik, ha az adófizetésre kötelezett az adó megfizetésének esedékessége napjától számított egy éven belül igazolja, hogy a termék nem minősült importált terméknek, vagy ha a belföldi forgalom számára vámkezelt terméket az eredeti küldő címére, vagy annak rendelkezése szerinti más címre a szerződés meghiúsulása, illetőleg a szerződésen alapuló szavatossági vagy jótállási igény alapján külföldre visszaszállították.

(4) Ha az importált termékre utólag vámmentességet - ideértve a Tv. 2. számú mellékletében megjelölt vámmentességet is -, vámkedvezményt engedélyeztek, továbbá a vámot elengedték vagy mérsékelték vagy a vámkontingens igénybevételére vagy kedvezőbb vámtétel alkalmazására való jogosultságot utólag igazolják, az adó alapját csökkenteni kell az elengedett, illetőleg a mérsékelt vám és vámkezelési díj összegével.

8. §

(1) Ha a behozatali előjegyzésben behozott terméket a visszaviteli határidő lejárta előtt a belföldi forgalom számára vámkezelik, vagy a visszaviteli határidő lejárta után belföldön marad, a termék első belföldi tulajdonosa vagy a vámkezelést kérő jogosult a behozatali előjegyzés időtartama alatt a termék után "szolgáltatásimport" jogcímen (Tv. 11. §-a) megfizetett, de jogszabály szerint egyébként le nem vonható előzetesen felszámított adó pótlólagos levonására.

(2) A pótlólagos adólevonásra az első belföldi tulajdonos vagy a vámkezelést kérő a termékimport utáni adó megfizetésének esedékességétől kezdődően jogosult.

9. §

(1) Adóhiány megállapításakor adóalany esetében a Tv. 66. §-ának (1) és (2) bekezdésében, nem adóalany esetében - ideértve az alanyi adómentességben részesülő adóalanyt is - az adóigazgatási eljárásról szóló jogszabályban meghatározott bírságot kell megállapítani.

(2) Késedelmesen teljesített adófizetés esetén a Tv. 66. §-ának (4) bekezdésében meghatározott késedelmi pótlékot kell megállapítani.

(3) A bírság és késedelmi pótlék megfizetése alól felmentés nem adható.

Záró rendelkezések

10. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel -

a) a külkereskedelmi áruforgalmon kívüli,

b) a nem rubel elszámolású, külkereskedelmi áruforgalmon belüli,

c) a rubel elszámolású, külkereskedelmi áruforgalmon belüli

termékimport tekintetében - ha első belföldi tulajdonos a b) pont szerinti esetben nem adóalany, a c) pont szerinti esetben pedig alanyi adómentességben részesülő adóalany vagy nem adóalany - az 1989. december 31. napját követően behozott vagy beküldött termékre, egyéb esetekben pedig a folyamatban levő ügyekben kell alkalmazni.

(2) A rendeletet a Tv. 76. §-ának (2) bekezdésében meghatározott személygépkocsi-importra vonatkozóan a kihirdetés napjától kezdődően kell alkalmazni.

(3) A nem rubel elszámolású importból történő termékbeszerzés általános forgalmi adóztatásáról szóló, a 29/1989. (VI. 27.) PM rendelettel módosított 64/1988. (XII. 26.) PM rendelet 1990. január 1. napján hatályát veszti.

Dr. Kunos Péter s. k.,

pénzügyminisztériumi államtitkár

Tartalomjegyzék