Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

64/1988. (XII. 26.) PM rendelet

a nem rubel elszámolású importból történő termékbeszerzés általános forgalmi adóztatásáról

Az általános forgalmi adóról szóló, az 1988. évi VII. törvénnyel módosított 1987. évi V. törvény (a továbbiakban: tv.) 31. §-a (3) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya a nem rubel elszámolású (a tv. egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló minisztertanácsi rendelet 14. § (1) bekezdés a) pont) külkereskedelmi áruforgalomban importált, a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló rendelet (a továbbiakban: R) szerint a belföldi forgalom számára vámkezelt termék [tv. 2. § (1) bekezdés e) pont] általános forgalmi adóztatására (a továbbiakban: adóztatás) terjed ki.

(2) A nem rubel elszámolású külkereskedelmi áruforgalomban importált termék esetén az általános forgalmi adóval (a továbbiakban: adó) kapcsolatos hatósági feladatokat - ha a törvény és e rendelet másként nem rendelkezik - a vám- és pénzügyőrség szervei a vámjog szabályozásáról szóló, többször módosított 1966. évi 2. törvényerejű rendeletben, az e törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező, többször módosított 9/1966. (II. 5.) Korm. rendeletben és az R-ben (továbbiakban együtt: vámjogszabályok) meghatározott hatáskör és illetékesség szerint és a vámjogszabályok megfelelő alkalmazásával látják el.

(3) Az adó helyesbítése, módosítása, illetőleg visszafizetése (6. §) akkor tartozik a vám- és pénzügyőrség szerveinek hatáskörébe, ha az az adó alapjának helyesbítése, módosítása, illetőleg az adó téves megállapítása, vagy az adóalap utólagos mérséklése miatt válik szükségessé.

2. §

Az adókötelezettség szempontjából:

a) külkereskedelmi áruforgalomban behozottnak a külkereskedelemről szóló törvényben és végrehajtási jogszabályaiban, továbbá a vámjogszabályokban ekként meghatározott terméket kell érteni;

b) a gazdasági társaság alapításához, behozott nem pénzbeli hozzájárulás (apport), ellenérték nélkül behozott terméknek minősül [Tv. 2. § (1) bekezdés e) pontja];

c) a termék első belföldi tulajdonosa

- saját számlára történő behozatal esetében a külkereskedelmi joggal rendelkező jogi személy, magánszemély, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, vagy

- a külkereskedelmi joggal rendelkező jogi személy, magánszemély, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság közreműködésével történő behozatal esetében az, aki a terméket ezektől megrendelte.

3. §

(1) Az adó alapját képező vámértéket, vámot és vámkezelési díjat a vámjogszabályokra vonatkozó rendelkezések szerint kell meghatározni.

(2) Az adót a vámmal együtt, de attól elkülönítve kell megállapítani.

4. §

A vám- és pénzügyőrség szervei a kivetett adót havonta összesítve, legkésőbb a tárgyhónapot követő hónap 20. napjáig írásban közlik a termék első belföldi tulajdonosával. Ugyanígy kell eljárni az adó visszafizetése esetén is, ha a visszafizetés a 6. § alapján a vám- és pénzügyőrség szerveinek hatáskörébe tartozik.

5. §

(1) Az adót a termék első belföldi tulajdonosa a kiszabott adót közlő vámfizetési értesítőn meghatározott határnapig köteles megfizetni.

(2) Bérleti, haszonbérleti és lízingszerződés alapján behozott és behozatali előjegyzésben vámkezelt, de a visszaviteli határidő lejárta után belföldön maradó termék esetén az adót az importált szolgáltatás (bérlet, haszonbérlet, lízing) ellenértéke után (ideértve minden a bérbe-, lízingbe adónak kifizetett ellenértéket) kell megfizetni.

(3) Az adóra részletfizetés vagy fizetéshalasztás nem engedélyezhető.

6. §

(1) Ha a vámkezeléskor megállapított adóalap nem felel meg a tényleges adóalapnak, akkor az adót kérelemre vagy hivatalból helyesbíteni, módosítani kell.

(2) A megállapított adóalap akkor nem felel meg a tényleges adóalapnak, ha

a) a vámérték mennyiségi vagy minőségi okok, illetőleg téves számlázás miatt változott (helyesbítés),

b) a vámkezelés téves vámtarifaszám vagy vámérték alapján történt, vámkezelés során téves árfolyamot alkalmaztak, vagy az adó mértéke tévesen került megállapításra (módosítás).

(3) A vám- és pénzügyőrség szervei a megfizetett adót vagy annak egy részét kérelemre visszafizetik, ha az adófizetésre kötelezett az adó esedékessége napjától számított

a) egy éven belül igazolja, hogy a termék nem minősül importnak, vagy a belföldi forgalom számára vámkezelt terméket az eredeti küldő címére, vagy annak rendelkezése szerinti más címre a szerződés meghiúsulása, illetőleg a szerződésen alapuló szavatossági vagy jótállási igény alapján külföldre visszaszállította,

b) három hónapon belül igazolja, hogy bérleti, haszonbérleti és lízingszerződés alapján behozott és behozatali előjegyzésben vámkezelt terméket a visszaviteli határidő lejárta előtt külföldre szállította.

(4) Ha az importált termékre utólag vámmentességet, vámkedvezményt engedélyeztek, továbbá a vámot elengedték vagy mérsékelték, vagy az R-ben meghatározott vámmentességre, vámkontingens igénybevételére vagy kedvezőbb vámtétel alkalmazására való jogosultságot utólag igazolják, az adó alapját csökkenteni kell a visszatérített, az elengedett, illetőleg mérsékelt vám, vámkezelési díj összegével.

7. §

A tv. 25. §-ának a bírságra, a késedelmi pótlékra vonatkozó rendelkezéseit alkalmazni kell az e rendelet szerinti eljárás során is.

8. §

(1) Ez a rendelet 1989. január 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a már folyamatban levő ügyekben is (az 1988. december 31. után az 1. § szerint vámkezelt termékre) alkalmazni kell.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a termék és szolgáltatás nem rubel elszámolású importból történő beszerzésének adóztatásáról szóló 48/1987. (X. 14.) PM rendelet hatályát veszti.

Dr. Villányt Miklós s. k.,

pénzügyminiszter