36/1990. (IX. 12.) Korm. rendelet

a nem állami felsőoktatási intézmények létesítésének alapvető feltételeiről

Az oktatásról szóló, az 1990. évi XXIII. törvénnyel módosított 1985. évi I. törvény (a továbbiakban: Ot.) 117. §-ának (5) bekezdésében foglaltak alapján a Kormány a következőket rendeli:

1. §

(1) Nem állami egyetem akkor létesíthető, ha

a) több tudományterületen és több szakon képes alapképzésre, valamint továbbképzésre, továbbá tudományos kutató munka folytatására,

b) oktatóinak legalább egyharmada, egyetemi tanárainak és docenseinek pedig legalább kétharmada főfoglalkozású munkaviszony létesítésére vállalt kötelezettséget,

c) főfoglalkozású oktatói egyharmadának tudományos fokozata van,

d) a képzésnek, valamint a tudományos kutatási feladatainak megfelelő tagolt intézményi szervezet kialakítható.

(2) Nem állami főiskola akkor létesíthető, ha

a) a választott tudományterülethez tartozó szakon, illetve szakokon képes alapképzésre és - a tudományos továbbképzés kivételével - továbbképzésre,

b) oktatóinak legalább egyharmada, főiskolai tanárainak és docenseinek pedig legalább kétharmada főfoglalkozású munkaviszony létesítésére vállalt kötelezettséget,

c) főfoglalkozású oktatói egyötödének tudományos fokozata van,

d) a képzésnek megfelelő tagolt intézményi szervezet kialakítható.

(3) A felsőoktatási intézmény létesítése során a létesítőnek biztosítania kell az intézmény

a) képzési céljának megfelelő épületet és egyéb tárgyi feltételeket,

b) feladatainak ellátásához egy naptári évre szükséges pénzügyi fedezetet - ideértve a köztársasági ösztöndíj kivételével a hallgatóknak jogszabály alapján járó juttatások és kedvezményes szolgáltatások fedezetét is -, továbbá a teljes képzési időre vonatkozó pénzügyi garanciákat. A pénzügyi fedezetnél mérvadónak a hasonló képzést folytató állami felsőoktatási intézményre irányadó normatívákat kell figyelembe venni.

2. §

(1) A nem állami felsőoktatási intézmény létesítéséhez való hozzájárulás iránti kérelmet a művelődési és közoktatási miniszterhez kell benyújtani.

(2) A kérelemhez mellékelni kell az indítani kívánt szakokra vonatkozó, a képesítési feltételek szerint kidolgozott tanterveket és tantárgyi programokat.

(3) A kérelemhez csatolni kell az 1. § (1) bekezdésének b)-c) pontjában és (2) bekezdésének b)-c) pontjában meghatározottakra vonatkozó konkrét személyi javaslatokat.

(4) A kérelemmel együtt - tájékoztatásul - be kell nyújtani a felsőoktatási intézmény

a) szervezeti és működési szabályzatának,

b) felvételi szabályzatának,

c) tanulmányi és vizsgaszabályzatának,

d) oktatói követelményeket tartalmazó szabályzatának,

e) továbbá egyetem esetében a doktori szabályzatának a tervezetét.

3. §

A művelődési és közoktatási miniszter az Ot. 117. §-ának (2) bekezdésében szabályozott hozzájárulás tárgyában való döntés előkészítése során köteles kikérni a szakoknak megfelelő szakértői bizottságok, a rektori és a főigazgatói konferencia, a képzésben érdekelt miniszterek és országos hatáskörű szervek vezetői, valamint a Magyar Tudományos Akadémia véleményét.

4. §

(1) Az Ot. végrehajtásáról rendelkező 41/1985. (X. 5.) MT rendeletnek (a továbbiakban: Otv.) az 53/1990. (III. 21.) MT rendelettel megállapított 2. §-a (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) Nem állami felsőoktatási intézmény, egyetemi kar, egyetemen szervezett főiskolai kar létesítéséhez, illetőleg megszüntetéséhez szükséges hozzájárulás megszerzése érdekében a művelődési és közoktatási miniszter tesz előterjesztést.

(3) Nem állami egyetem rektorának megbízására, felmentésére, illetőleg egyetemi tanárának kinevezésére, felmentésére - az intézmény javaslatára - a művelődési és közoktatási miniszter tesz előterjesztést."

(2) Az Otv. 2. §-a a következő (4)-(9) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Nem állami főiskola főigazgatójának megbízásához, illetőleg felmentéséhez a művelődési és közoktatási miniszter véleményének kikérése szükséges.

(5) A művelődési és közoktatási miniszter hozzájárulása szükséges nem állami felsőoktatási intézményben az alapképzésben szak alapításához, indításához, megszüntetéséhez.

(6) A nem állami felsőoktatási intézmény állami vizsgáztató bizottságainak elnökét és tagjait - az intézmény javaslata alapján - a művelődési és közoktatási miniszter bízza meg.

(7) A nem állami felsőoktatási intézmények vonatkozásában a művelődési és közoktatási miniszter törvényességi felügyeletet gyakorol, e jogkörében közvetlenül is ellenőrizheti, hogy az intézmény működése, illetőleg tevékenysége megfelel-e a jogszabályokban és az intézmény szabályzataiban foglaltaknak.

(8) A művelődési és közoktatási miniszter részére meg kell küldeni a létesített felsőoktatási intézmény szervezeti és működési szabályzatát.

(9) Ha a művelődési és közoktatási miniszter jogszabálysértő vagy szabályzatellenes működést észlel,

a) felhívja az intézmény vezetőjének figyelmét a jogszabálysértő, illetőleg a szabályzatellenes állapot megszüntetésére,

b) elrendelheti az intézmény testületi szervének összehívását meghatározott napirend tárgyalására,

c) megsemmisítheti az intézmény tanácsának, illetőleg vezetőjének azt a határozatát, amely jogszabályt vagy szabályzatot sért, feltéve, hogy a jogsértést az intézmény - 30 napon belül - saját hatáskörben nem orvosolja,

d) javaslatot tehet a jogsértő személy felelősségre vonására,

e) javaslatot tehet a Kormánynak, illetőleg az Országgyűlésnek az intézmény létesítéséhez adott hozzájárulás visszavonására".

5. §[1]

6. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti az Otv. 8. §-ának (4) bekezdésében a "... nem állami felsőoktatási intézmény, egyetemi kar, egyetemen szervezett főiskolai kar létesítéséhez, illetőleg megszüntetéséhez szükséges hozzájárulás megszervezés érdekében pedig a művelődési miniszter" szövegrész.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Horváth Balázs s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 1991. évi XXVI. törvény 15. § (4) bekezdése. Hatálytalan 1991.07.27.

Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére