Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1990. (II. 7.) PM rendelet

a tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 1/1974. (I. 17.) PM rendelet módosításáról

A tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. törvényerejű rendelet 16. §-ában, valamint a törvényerejű rendelet végrehajtásával kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 1002/1974. (I. 17.) MT határozat 4-6. pontjában kapott felhatalmazás alapján - a 7. § (3) bekezdésében foglaltak tekintetében a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező - többször módosított* 1/1974. (I. 17.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 7. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:[1]

"(1) Külföldi részére forint fizetést a külföldiek forintszámlájára kell teljesíteni, kivéve ha jogszabály vagy a devizahatóság a forintfizetés más módját írja elő.

(2) A külföldiek forintszámlájára, illetve a devizahatóság által előírt más bankszámlára befizetendő vagy befizetett összeg tekintetében beszámítási (megtartási) jogot gyakorolni, az összeget más módon felhasználni vagy afelett rendelkezni csak a devizajogszabálynak megfelelően, vagy a devizahatóság engedélyével szabad.

(3) A külföldi természetes személyek forintszámlájára vonatkozó részletes szabályokat az 5. számú melléklet tartalmazza."

2. §

Az R. 10. §-a a következő o)-s) pontokkal egészül ki:

(Nem kell devizahatósági engedély)

"o) ahhoz, hogy belföldi külföldi munkaadóval munkavállalásra vagy munkaviszonyon kívül bármilyen más jogcímen díjazás ellenében tevékenység végzésére szerződést kössön, feltéve, hogy belföldön történő munkavégzés esetén díjazás forintban történik,

p) belföldi és külföldi jogi személyek közötti olyan szerződés megkötéséhez, amely alapján a belföldi jogi személy tevékenységi vagy feladatkörében, illetőleg ahhoz kapcsolódóan szakmai, oktatási, tudományos, kulturális, sport, továbbá - rubel elszámolású országba - üdülési célú csereutazást bonyolít le, feltéve, hogy a felek azonos minőségű ellátást (szállás, étkezés) és - a Magyar Nemzeti Bank hivatalos valutavételi árfolyamán átszámítva- egyenértékű költőpénzt nyújtanak, valamint külföldre utazás, illetőleg az onnan visszautazás költségeit mindegyik fél maga fedezi,

r) ahhoz, hogy külföldi belföldi alapítványt rendeljen, közérdekű kötelezettséget vállaljon, belföldi alapítványhoz, közérdekű kötelezettség-vállaláshoz csatlakozzon, ezek céljára vagyoni értéket adjon; ahhoz, hogy a kedvezményezett ezt, valamint a belföldi által a devizajogszabályoknak megfelelően ajándékozott devizaösszeget elfogadja. Az e célokra külföldi vagy belföldi által felajánlott deviza összeg az arra felhatalmazott belföldi pénzintézetnél a kedvezményezett nevén nyitott kamatozó devizaszámlán jóváírható és arról az alapító okiratban és a közérdekű kötelezettség-vállalásról szóló nyilatkozatban meghatározott közérdekű célokra - ide nem értve az ajándék címén és személyi javadalmazásként devizában történő kifizetést - devizában és forintban fizetés, átutalás teljesíthető. A számlanyitás feltétele az alapító okirat és a kötelezettségvállaló nyilatkozat bemutatása.

s) ahhoz, hogy társadalmi szervezet, költségvetési szerv, egyház, vallási felekezet részére külföldiek vagyoni értéket ajándékozzanak; ahhoz hogy ezek ezt, valamint a belföldiek által a devizajogszabályoknak megfelelően ajándékozott devizaösszeget elfogadják. A felsorolt szervezeteknek külföldi vagy belföldi által ajándékként adott devizaöszszeg az arra felhatalmazott belföldi pénzintézetnél a kedvezményezett nevén nyitott kamatozó devizaszámlán jóváírható és arról a szervezet céljaira - ide nem értve az ajándék címén és személyi javadalmazásként devizában történő kifizetést - devizában és forintban kifizetés és átutalás teljesíthető."

3. §

Az R. 10/A. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Nem kell devizahatósági engedély)

"b) ha a belföldi székhelyű, teljesen külföldi tulajdonban álló gazdásági társaság olyan épületet épít, illetőleg olyan ingatlan tulajdonjogát szerzi meg, amely a társasági szerződésben (alapszabályban) meghatározott gazdasági tevékenységéhez szükséges, továbbá ha más külföldi részvétellel működő társaság [2. § (2) bekezdése] épít épületet, illetőleg szerzi meg ingatlan tulajdonjogát;"

4. §

Az R. 24. §-ának (1) bekezdése a következő m)-n) pontokkal egészül ki:

(Az utasoknak devizahatósági engedély nélkül szabad kivinniük:)

"m) a belföldi által kiállított, belföldinek belföldön történő fizetésére alkalmas forint-hitelkártyát;

n) külföldiek kivihetik azokat a vagyontárgyakat, amelyeket igazoltan konvertibilis fizetőeszköz általuk történt átváltásából eredő forintösszegből vásároltak, az arany, a platina, az ezüst, az ezekből készült tárgyak, a muzeális tárgyak, a bélyegek, valamint az 1. számú melléklet a) pontjában meghatározott értékhatáron belül sem kivihető tárgyak kivételével. A konvertibilis fizetőeszköz átváltását az arra felhatalmazott valutabeváltó helyek által kiállított valutavételi bizonylattal kell igazolni."

5. §

Az R. 24. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A kivándorló, valamint az állandó tartózkodásra jogosító személyi igazolvánnyal rendelkező, Magyarországot a jogszabályoknak megfelelően véglegesen elhagyó külföldi állampolgár (a továbbiakban együtt: kivándorló) külön devizahatósági engedély nélkül viheti ki a 24. § (1) bekezdésének a)-e) pontjában a belföldiekre megállapított szabályok szerinti értékű, illetőleg mennyiségű belföldi és külföldi pénzt, illetve vagyoni értéket, valamint személyenként 500 000 forint összértékig ingó vagyoni értéket, a platina, az ezüst, a muzeális tárgyak és a bélyegek kivételével. A 17/A. § alkalmazásában letelepedett belföldinek tekintendő kivándorló azt az ingó vagyoni értéket viheti ki - az e bekezdésben említett kivételekkel -, amit belföldivé válása előtt hozott az országba, valamint a belföldivé válásától számított első év elteltével 50 000 forint, majd ezt követően évente további 50 000 forint, legfeljebb azonban 500 000 forint ingó vagyoni értéket."

6. §

(1) Az R. 3. számú melléklete e rendelet 1. számú melléklete szerint módosul.

(2) Az R. 5. számú mellékletként kiegészül e rendelet 2. számú mellékletével.

7. §

(1) Ez a rendelet 1990. február 15. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben és a zárolt forintszámlán már jóváírt követelésekre is alkalmazni kell.

(2) Ahol az R. "külföldön magyar hatósági engedéllyel munkát vállaló" szöveget említ, ott "külföldön munkát vállaló" szöveget kell érteni.

(3) E rendelet hatálybalépésének napjától a devizamentes csereutakról szóló 3/1982. (PK. 11.) MNB körlevél és az azt módosító 4/1983. (PK. 16.) MNB körlevél nem alkalmazható.

Dr. Békesi László s. k.,

pénzügyminiszter

1. számú melléklet az 5/1990. (II. 7.) PM rendelethez

1. Az R. 3. számú mellékletének IV. és V. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"IV. A konvertibilis devizabevételek

a) a VI. pontban felsorolt valamennyi jogcímén jóváírhatók a devizaszámlán,

b) a VI. 1., 2., 3., 4., 6., 16., 17., 19., 20., 21/a és 22. pontban felsorolt jogcímen igazolás nélkül jóváírhatók a devizaszámlán

- a valuta, csekk, nemzetközi postautalvány befizetés, valamint

- a kedvezményezett javára történő devizaátutalás esetén, ha

- a devizaátutalásból az átutalt összeg jogcíme megállapítható vagy

- az átutalt, illetve befizetett valuta (deviza) összeg jogcímére vonatkozóan a kedvezményezett írásbeli vagy szóbeli nyilatkozatot tesz.

Egyéb esetben a devizaszámlán történő jóváíráshoz igazolás szükséges.

c) A devizaszámlán történő jóváírás mértékét a VI. pont tartalmazza.

V. A rubel elszámolású devizabevételek

a) a VI. pontban felsorolt 1-17. jogcímen írhatók jóvá a devizaszámlán,

b) a jóváíráshoz igazolás szükséges,

c) a jóváírás mértéke 100%."

2. Az R. 3. számú melléklete VI. pontjának első bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"A devizaszámlán történő jóváíráshoz igazolást - amennyiben az szükséges - az MNB által felhatalmazott szerv, illetve felhatalmazás hiányában az. MNB ad ki. Az Igazolás a kiállítása keltétől számított 30 napig érvényes. A devizaszámlán történő jóváírás jogcímei, a befizetés alapját képező devizaösszeg, vagy a visszavásárlás alapját képező forintösszeg, annak mértéke és az igazoló szervek a következők:"

3. A R. 3. számú melléklete VI. pontjának 15. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"15. Jogcím: a) külkereskedelmi tevékenységre jogosult magánszemély saját előállítású termékének, illetve szolgáltatásának külföldi értékesítése,

b) magánfuvarozónak külföldi megbízásából végzett nemzetközi árufuvarozása,

mérték: az a) pont esetén: a nettó devizaárbevétel 10%-a,

a b) pont cselén: a konvertibilis devizában kiegyenlített és a devizahatóság engedélye alapján kiutalt ellátmányból elszámolt devizaköltséggel csökkentett fuvardíj (nettó devizaárbevétel) 10%-a.

igazoló: az a) pont esetén: az értékesítés devizaellenértékét fogadó bank,

a b) pont esetén: az ellátmányt folyósító szerv."

4. Az R. 3. számú mellékletének VIII. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"A VI., 1., 2., 3., 4., 6., 7., 8., 11., 19. és 20. alatti jogcímeken a devizaszámlára befizethető összegei a devizaszámla tulajdonos (vagy a devizaszámla nyitására jogosult) - ha követeléséi vagy annak egy részét külföldön devizában kapta meg - e mellékletben megállapított mérték erejéig külföldön, előzetes devizahatósági engedély nélkül felhasználhatja."

5. Az R. 3. számú melléklete IX. pontjának \/b alpontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyúttal a pont kiegészül a következő 1/d. alponttal:

(A devizaszámlán fennálló követelés az alábbiak szerint használható fel:)

"b) áru külföldről történő beszerzésére,"

"d) belföldi társadalmi szervezetnek, költségvetési szervnek, egyháznak, vallási felekezetnek történő ajándékozásra."

6. Az R. 3. számú melléklete IX. pontja 2) c), e), h) és i) alpontjai helyébe a következő rendelkezés lép:

"c) a valutáért árusító turista üzletekben áru beszerzésére,"

"e) áru külföldről történő beszerzésére,"

"h) belföldi társadalmi szervezetnek, költségvetési szervnek, egyháznak, vallási felekezetnek történő ajándékozásra,"

"i) vizsgadíj, nyelvtanfolyami díj, kiállítások, kongresszusok részvételi díja, szerencsejáték devizában fizetendő részvételi díja, klubtagsági díj, közvetítői díj és egyéb hasonló jellegű fizetési kötelezettségek teljesítésére (kivétel: hirdetési és reklámköltségek), ha a kedvezményezett külföldi,"

7. A R. 3. számú melléklete XIII. pontja helyébe a következő rendelkező lép:

"XIII. A devizaszámla a számlakövetelés pénznemében kamatozik. A devizaszámla kezelésével kapcsolatos, devizában felmerülő költség - ide értve a konverzióért felszámított költséget is - felszámítása devizában, a jutalék és a forintban felmerülő költség felszámítása a számlaszerződésben meghatározott pénznemben történik."

8. Az R. 3. számú melléklete VI. pont 20. alpontjának utolsó két bekezdése és a IX. pont 2/b. alpontja hatályát veszti.

2. számú melléklet az 5/1990. (II. 7.) PM rendelethez

"5. számú melléklet az 1/1974. (I. 17.) PM rendelethez"

A külföldi természetes személyek forintszámlájára vonatkozó szabályok a következők:

I. A külföldiek forintszámláját (a továbbiakban: forintszámla) a Pénzintézeti Központ és a Magyar Nemzeti Bank által felhatalmazott pénzintézet, a szerzői jogdíjjal és tartásdíjjal kapcsolatos forintszámlát a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. vezeti.

II/A/1. A forintszámlán külön devizahatósági engedély nélkül az. alábbi jogcímeken keletkező követeléseket kell jóváírni:

a) ingatlaneladásból eredő követelést,

b) tulajdonközösség megszüntetéséből keletkezett követelést,

c) ingóságok eladásából eredő követelést,

d) ingatlan bérbeadásából származó követelést,

e) haszonbért, használati díjat,

f) kisajátítási kártalanításból eredő követelést,

g) mezőgazdasági ingatlan megváltásából származó követelést,

h) örökséget, hagyományt, meghagyást,

i) jogerős magyar bírósági vagy választott bírósági ítélet alapján külföldiek javára befizetett összeget, feltéve, hogy a külföldi az ilyen fizetést teljesítésül elfogadja,

j) a büntetésvégrehajtó intézetek által a büntetésüket letöltött külföldiek javára keresmény címen átutalt forintösszeget,

k) a magyar biztosító intézetek által külföldi jogosult javára befizetett biztosítási és baleseti kártérítési összeget,

l) a külföldiek tulajdonát képező, konvertibilis deviza beváltása mellett kiszállítani engedélyezett ingóság forintellenértékét, az OTP-IKKA átutalás alapján,

m) az elhalálozási rendelkezéssel megnyitott takarékbetétkönyvben vagy számlán elhelyezett összeget a takarékbetétet kezelő illetőleg a számlát vezető pénzintézet átutalása alapján,

n) a kivándorlók által a kivándorlást megelőzően befizetett- kereseti kimutatással, adásvételi szerződéssel, takarékbetét megszüntetésére vonatkozó bizonylattal - igazolt összegeket,

o) vámáru értékesítéséből származó összeget vám- és pénzügyőrség átutalása alapján,

p) a külföldieknek a Szerzői Jogvédő Hivatal által szerzői jogdíj címen teljesített kifizetéseket.

2. Az 1. pont a)-e) jogcímeken a forintösszeg a számlán akkor írható jóvá, ha azt a devizahatóság által igazoltan engedélyezett ügylet alapján fizették be.

B) Ha a forintszámlára történő befizetés jogcíme az a) pontban foglaltaktól eltér, a befizetést, illetve a jóváírást, valamint a felhasználást a Magyar Nemzeti Bank engedélyezheti.

III/1. A II/A/1. a)-o) pontokban meghatározott jogcímeken a külföldi részére a lefizetéseket a Pénzintézeti Központhoz kell teljesíteni.

2. A Magyar Külkereskedelmi Bank Rt-hez kell teljesíteni a külföldiek forintszámláján történő jóváírás végett a szerzői jogdíj és a tartásdíj fizetéseket.

IV. A forintszámlán levő követelések felhasználása:

1. A Pénzintézeti Központ az összeg jóváírása előtt nála bejelentett hitelezői igényekre - végrehajtható okirat alapján - a külföldi részére fizetett összeg terhére kifizetést teljesít.

2. A számlavezető pénzintézet a számlatulajdonos rendelkezése alapján a számlán levő követelést más belföldi pénzintézetnél nyitott forintszámlára átutalja.

3. A forintszámlán levő összeget a tulajdonos, illetve a számlatulajdonos engedélyével közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], szülőjének testvére és annak gyermeke - a jogszabályok rendelkezéseinek figyelembevételével - belföldön szabadon felhasználhatja.

4. A forintszámlát vezető pénzintézet a számlaszerződés általános feltételeit üzletszabályzatban állapítja meg; az üzletszabályozattól az egyes szerződésekben el lehet térni. A számlavezető pénzintézet a forintszámlán fennálló követelés után - az általa közzétett kamatfeltételek alapján - a szerződésben meghatározott kamatot fizeti.

5. Nemzetközi szerződés alapján külföldre történő átutalásra a Pénzintézeti Központnál, illetőleg szerzői jogdíjjal és tartásdíjjal kapcsolatban a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt-nél vezetett forintszámla terhére van lehetőség."

Lábjegyzetek:

[1] Egységes szerkezetben megjelent a Pénzügyi Közlöny 1989. évi 37. számában. Újabb módosítás: 39/1989. (XI. 25.) PM.

Tartalomjegyzék